داستان بی‌پایان سلبریتی‌ها و بازی با زندگی مصیبت‌زدگان/ قیمت‌های نجومی خانه‌های ساخته شده برای زلزله‌زدگان کرمانشاهی

عنوان

در حالیکه هنوز بخش قابل توجهی از مصیبت‌دیدگان زلزله کرمانشاه نتواسته‌اند در خانه‌های خود ساکن شوند، قیمت‌های نجومی ساخت خانه اظهار شده توسط برخی از سلبریتی‌هایی که کمک‌های مردمی را جمع‌آوری کرده‌اند، ابهامات بی‌پاسخ متعددی را ایجاد کرده است.

- اخبار اجتماعی -

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ 21 آبان سال 96 زمین لرزه ای به بزرگی 7.3 ریشتراستان کرمانشاه و روستاهای آنها را لرزند،  زلزله کرمانشاه را  بزرگترین زلزله در غرب عنوان می کنند که وسعت زیادی را در برداشت و علیرغم اینکه زلزله های بزرگی در کشور رخ داده است اما میزان تخریب این زلزله به مراتب بیشتر از زلزله های دیگر بوده و حدود 9 شهرستان، 22 شهر و 1932 روستا تحت تاثیر این زلزله قرار گرفتند.

چهر های خاص در پی  زلزله در کرمانشاه حضور پررنگی را داشتند و هر کدام تلاش کردند که کمکی را به زلزله زدگان داشته باشند که این بین می توان به حضور چهره های هنری، ورزشی، سیاسی و ... اشاره کرد.

اما با همه اقدامات خوب انجام شده برای حمایت از مردم این مناطق، متاسفانه برخی اتفاقات، خواسته یا ناخواسته باعث اجحاف در حق و حقوق مردم شده است به عنوان مثال هزینه خانه های ساخته شده در چند روستای دشت ذهاب دور از ذهن بوده و در این زمینه هنوز کسی در این بخش شفاف سازی نکرده است.

دماغ سفید، تپه کبود، امام عباس و دار رشید روستاهای هستند که یکی از چهره های معروف که اتفاقا در برنامه ماه عسل به مردم معرفی و تبلیغ شد، در این روستاها فعالیت دارد و فضای این روستا با سایر روستاها متفاوت است و بسیار امنیتی است و در واقع تردد در این روستا و صحبت با اهالی کمی سخت و دشوار است و اهالی از صحبت کردن هراس دارند.

با پیگیری ها مشخص شد که 113 خانه  در این روستاها ساخته شده است  که 50 درصد از این خانه ها توسط یکی از این چهرها ساخته می شود،  برای هر خانه 45 میلیون تومان وام در نظر گرفته شده که البته میزان این وام در گذشته 35 میلیون تومان بوده که با افزایش قیمت مصالح این رقم به 45 میلیون تومان افزایش یافته است و 5 میلیون تومان نیز به صورت وام بلاعوض به خانواده ها پرداخت شده و مازاد هزینه ساخت خانه ها توسط چهره مذکور پرداخت می شود اما مردم این روستا نسبت به فعالیت وی در این روستاها رضایت ندارند و ابهاماتی در مبلغ ساخت خانه ها وجود دارد.

 

جالب اینکه این چهره، علاقه ای به پاسخگویی به ابهامات ندارد و صرفا به صورت یکسویه اقدام به انتشار گزارش هایی در صفحه اینستاگرام خود می کند که البته چنین گزارشاتی برای متخصصین و کارشناسان حوزه ساخت و ساز، دارای ابهامات متعددی است! معمولا افرادی هم اقدام به طرح برخی سئوالات مبنایی در صفحه این چهره می کنند، "بلاک" می شوند و او تا به امروز حتی پاسخگوی خبرنگاران نیز نبوده است.

اما چیزی که در این بین وجود دارد، تفاوت قیمت های خانه های ساخته شده در این روستا با سایر روستاهای همجوار است که از نظر مصالح و کیفیت مصالح یکسان هستند.

اینکه که بر اساس اظهارات مطرح شده  قیمت تمام شده این خانه ها قبل از افزایش هزینه و مصالح (70 تا 90 متری) 50 تا 55 میلیون تومان بوده و قیمت جدید آنها 85 تا 90 میلیون تومان اعلام شده و این در حالی است که مصالح ساخت این خانه ها، ماه های گذشته و قبل از افزایش قیمت ها تهیه شده است در صورتیکه آنچه به مردم گزارش می شود چیزی نزدیک به 150 میلیون تومان است که از نظر کارشناسان این حوزه که خانه ها را از نزدیک دیده اند بسیار غیر منطقی به نظر می رسد چرا که خانه ها فاقد حیاط ، محوطه بیرونی و در مواردی فاقد حمام، دستشویی و ... هستند و در ساخت این خانه ها استفاده از کارگران بومی و خانوادها بدون دستمزد که القاعده با این شرایط باید هزینه ساخت خانه ها  کاهش یابد که نه تنها این اتفاق نیفتاده است بلکه هزینه ها خانه ها به مراتب افزایش یافته و به حدود دو برابر رسیده است!

البته گفتنی است اهالی خودشان حمام و دستشویی خانه های خود را می سازنند و جزء پروژه خیری نیست؛ این چهره پیمانکار برای دهیار نیز دو خانه ساخته شده است اما در مقابل هنوز کودکان یتیم زیادی هستند که در کانکس بسر میبرند!

در همین رابطه، امید قادری؛ مدیرکل بهزیستی کرمانشاه در گفت وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم با اشاره به آخرین وضعیت کمک های اختصاص داده شده توسط سلبریتی ها اظهار کرد: متاسفانه علیرغم اینکه ما از این افراد تشکر کردیم و از آنها خواستیم کمک های جمع آوری شده را بر اساس لیستی که سازمان بهزیستی تهیه کرده بود، انجام دهند اما این موضوع مورد موافقت آنها قرار نگرفت.

قادری تصریح کرد: در زلزله کرمانشاه نزدیک به 140 معلول جسمی ـ حرکتی  و نخاعی به تعداد معلولان تحت پوشش بهزیستی استان اضافه و 188 زن سرپرست جدید به جامعه هدف بهزیستی استان افزوده شد؛ متاسفانه هیچ یک از سلبریتی ها نپذیرفتند که به افراد صدمه دیده که به جامعه هدف بهزیستی اضافه شدند، کمک کنند و هر کدام به صورت انفرادی ورود پیدا کردند و تا امروز یک مورد خانه ندیده ایم که برای مددجویان بهزیستی و حتی برای افراد خسارت دیده ساخته شود.

مدیرکل بهزیستی کرمانشاه ادامه داد: اگر قرار بود این افراد به نیازمندان واقعی کمک کنند، می توانستند به جامعه هدف بهزیستی و کمیته امداد کمک کنند اما دیدیم که این اتفاق نیز نیفتاد اما علی رغم همه این موارد، سازمان بهزیستی توفیقات خوبی داشت و 2200 واحد مسکونی که در مناطق زلزله زده تخریب شده بودند، 712 واحد را بازسازی و در اختیار جامعه هدف خود قرار داد.

وی ضمن اشاره به قیمت ساخت خانه برای زلزله زدگان در کرمانشاه متذکر شد: در این زمینه قیمت های نجومی عنوان شده که به نظر می رسد که برخی از سلبریتی ها در این خصوص غلو کردند و به هیچ عنوان خبری از این قیمت ها در روستاهای کرمانشاه نیست!

قادری در این زمینه توضیح داد: متاسفانه به دلیل نبود نظارت  بر ساخت و سازها، هر کدام از چهر های خاص اقدام به اعلام "هزینه های غیرمتعارف" می کنند و کسی در این زمینه هنوز اظهارنظر شفافی را نداشته است که البته امیدواریم با این چهره ها برخورد شود.

اما کوزگر؛ معاون مشارکتهای مردمی سازمان بهزیستی کشور نیز در این باره اظهار کرد: متاسفانه علی رغم پیگیری های صورت گرفته، هنوز نتواسته ایم در خصوص عدم جمع آوری کمک های مردمی توسط اشخاص به جمع بندی برسیم.

وی تصریح کرد: بارها اعلام کردیم که مردم و خیرین کمک های خود را به نهادهای خیریه و سازمان های اعلام شده بدهند اما باز هم در این زمینه شاهد جمع آوری کمک ها توسط سلبریتی ها هستیم.

کوزگر یادآور شد: هنوز برخی از سلبریتی ها و چهره های خاص که در کرمانشاه اقدام به جمع آوری کمک های مردمی کردند، میزان دقیق کمک های مردمی را اعلام نکرده اند!

در پایان جای این سئوال جدی وجود دارد که آیا فعالیتهای شخصی با این حجم از مبالغ اهدایی مردم به یک چهره خاص نیاز به نظارت دقیق و تطبیق مبالغ هزینه کرد ادعایی با هزینه های واقعی ندارد؟ و آیا صرفاً اظهار واریزی ها به حساب و خروج مبالغ از حساب و ارائه فیش های بانکی توسط این چهره ها، می تواند به معنای شفافیت باشد و آیا تعیین تکلیف پول هایی که مردم نوع دوست کشورمان به دلیل اطمینان به دست سلبریتی ها سپرد ه اند نیازمند حسابرسی دقیق و موشکافانه ندارد؟!

آسیب شناسی سلبریتی ها در فضای مجازی؛ لایک می گیرم پس هستم!

حجت الاسلام علی سرلک: مدیران صداوسیما باید جلوی راهبری سلبریتی ها را بگیرند/ مدیران شجاع می توانند صداوسیما را از پوسته انفعال دربیاورند

گریه های خانم بازیگر از بدقولی سلبریتی ها در حمایت از کودکان بیمار

کرمانشاه| بنیاد مسکن تکلیف سلبریتی ها را مشخص کند

منبع: تسنیم

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

رهبر انقلاب اسلامی در اجتماع پرشور انبوه زائران و مجاوران حرم رضوی علیه‌السلام

دشمن را در جنگ اقتصادی شکست خواهیم داد

۴ بسته پیشنهادی به گروه‌های مردمی در جهت «رونق تولید»

رونق تولید ابعاد مختلفی دارد که در این سال‌ها زیاد از آن گفته‌شده است، مهم کاری است که از مجموعه‌های مردمی، دانشجویی، ائمه جمعه و جماعات و روحانیت و طلاب، فعالان جبهه فرهنگی انقلاب و... انتظار است؛ آن‌هم صرفاً تکرار توصیه رهبری در ضرورت رونق تولید، تبلیغ خرید کالای داخلی یا راه‌اندازی مرغداری و... در مناطق محروم نیست.

فیلم: ادعای کمک مالی به «غزه و لبنان» دروغ است

ادعا میکنند جمهوری اسلامی به "غزه و لبنان" کمک مالی می‌کند، دروغ است. این حرف سلطنت طلب‌هاست،‌ قطر به اینها کمک مالی می‌کند/ شبکه "من و تو" ذهنیت نئولیبرال را بین ایرانیان ترویج می‌کند

سال ۹۸؛ سال «رونق تولید»

مقام معظم رهبری سال ۱۳۹۸ را به‌عنوان سال «رونق تولید» نام گذاشتند.

مهم‌ترین مطالب سرویس

آیا گذشته‌گرایی تاثیری در زندگی و آینده‌مان دارد؟
شهر غرق در نوستالژی
توضیجات قاضی مسعودی مقام درباره سوبرداشت از پرونده ۶.۵ میلیارد یورویی پتروشیمی
۱۰۰هزار میلیارد تومان رقم اخلال در نظام اقتصادی است نه تحصیل مال
 لاهوتی عضو کمیسیون برنامه‌وبودجه مجلس در گفتگو با نسیم آنلاین
ایجاد شغل برای حقوق‌خوانده‌ها با برداشتن انحصار
حاشیه‌‌سازی برخی رسانه‌ها برای دیوارنگاره اخیر میدان ولیعصر(عج) تهران
وقتی «مادر» بودن را توهین تلقی می‌‌کنند
سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس در گفتگو با نسیم آنلاین
وکالت نباید انحصاری باشد
در نامه‌ انجمن اسلامی دانشجویان مستقل به معاونت زنان ریاست جمهوری و نمایندگان فراکسیون زنان مجلس مطرح شد:
استدلال‌های مطرح شده برای طرح افزایش سن ازدواج غیرکارشناسی است/ این طرح دایره‌ی ازدواج‌های جوانان را تنگ‌تر میکند
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین