نتایج یک نظرسنجی؛

پیشمانی مردم انگلیس در مورد خروج از اتحادیه اروپا

عنوان

لندن – ایرنا – درحالی‌که روند خروج انگلیس از اتحادیه اروپا با رأی مخالف پارلمان به طرح برگزیت دولت به بن‌بست خورده است، نتایج تازه‌ترین نظرسنجی نشان می‌دهد که حمایت مردم انگلیس از ماندن در اتحادیه اروپا به بالاترین حد در سه سال گذشته رسیده است.

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا، آمار منتشرشده در نظرسنجی موسسه یوگو حاکی است که در صورت برگزاری مجدد همه ‌پرسی برگزیت 56 درصد به ماندن و 44 درصد به خروج از اتحادیه اروپا رأی خواهند داد.
در همه پرسی سال 2016 میلادی، 51.8 درصد مردم انگلیس به خروج و 48.1 درصد دیگر به ماندن در اتحادیه اروپا رأی دادند. بسیاری از کارشناسان همان موقع معتقد بودند که اختلاف کم آمار طرفداران و مخالفان برگزیت نمی‌تواند پشتوانه کافی برای خروج انگلیس از اتحادیه اروپا به شمار رود.
با نزدیک شدن به مهلت قانونی خروج انگلیس از اتحادیه اروپا، بیشتر نظرسنجی‌ها نیز حاکی است که نوسانات اقتصادی، افزایش نسبی قیمت‌ها و کاهش ارزش پوند در کنار بروز بحران‌های سیاسی در ماه‌های اخیر، مردم این کشور را به‌شدت پشیمان کرده و گزینه برگزاری مجدد همه‌پرسی برگزیت را برجسته تر است.
در واقع، پس از شکست سنگین طرح پیشنهادی دولت « می» برای خروج از اتحادیه اروپا در پارلمان، برگزاری همه ‌پرسی مجدد به یکی از گزینه های مطرح در افکار عمومی تبدیل شده است. دولت شکست خورده «می» یک روز بعد با اختلاف کمی از رأی‌گیری عدم صلاحیت پارلمان جان سالم به دربرد و اینک اصلی‌ترین چالش آن، دست‌یابی به توافقی است که رضایت نمایندگان مجلس و اتحادیه اروپا در آن دیده شود.
«می» پس از کسب رأی اعتماد پارلمان، اعلام آمادگی کرد که با رهبران سایر احزاب سیاسی درباره دست‌یابی به توافق جدید مذاکره خواهد کرد. گزارش‌ها حاکی است که او تاکنون با رهبران احزاب پلید کمرو، لیبرال دمکرات، حزب سبز و اتحادگرای دمکراتیک ایرلند ملاقات کرده‌ است. با این‌حال جرمی کوربین رهبر حزب اپوزیسیون دولت تاکنون از ملاقات با نخست‌وزیر امتناع کرده و می‌گوید دولت باید تضمین کند خروج از اتحادیه اروپا بدون رسیدن به یک توافق، انجام نخواهد شد.
وی افزود که رد احتمال خروج بدون توافق از طرف « می» پیش‌شرطی برای هرگونه 'گفت وگوی مثبت' است، تا به‌ این ‌ترتیب 'چشم‌انداز فاجعه ‌بار خروج بدون توافق از اتحادیه اروپا' از میان برود.
بر اساس لایحه‌ای که هفته گذشته به تصویب رسید، دولت سه روز فرصت دارد تا طرح پیشنهادی دولت برای اصلاح توافق برگزیت را به مجلس ارائه دهد. این طرح قرار است روز دوشنبه آینده در پارلمان ارائه و یک هفته بعد به رأی گذاشته شود.
رهبر حزب کارگر انگلیس، اقدامات «می» را نمایشی خوانده و او را متهم می‌کند که با وقت‌کشی قصد دارد توافقنامه سرهم‌بندی شده خود را در آستانه برگزیت دوباره به رأی بگذارد. او روز پنجشنبه در یک سخنرانی در شهر ساحلی هاستینگ گفت: به نظر می‌رسد او آماده سوق دادن کشور به ‌سوی یک پرتگاه است. شواهد موجود نشان ‌دهنده که نخست ‌وزیر قصد دارد بدون مشارکت سایرین بحث برگزیت را پیش ببرد.
تحلیل گران سیاسی بر این باورند که با وجود خط قرمزهای نخست‌وزیر و مخالفت اتحادیه اروپا برای اعمال تغییرات بنیادین در توافقنامه برگزیت، امیدی برای رسیدن به توافق جدیدی وجود ندارد. گزارش‌ها حاکی است که بروکسل هم خود را برای برگزیت بدون توافق آماده می‌کند.
انگلیس قصد دارد تا 29 ماه مارس (9فروردین آینده) از اتحادیه اروپا خارج شود اما با توجه به تحولات یک هفته گذشته و سایه سنگین ابهام بر فضای سیاسی انگلیس، هیچ گزینه‌ای را نمی‌توان محتمل‌تر دانست حتی توقف برگزیت.
اروپام ** هـ ن **شبس**1613

منبع: ایرنا

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار هزاران نفر از کارگران:

توطئه آمریکا در قضیه نفت بی‌پاسخ نمی‌ماند

۷ نکته درباره قطعنانه ۲۴۶۲ شورای امنیت و FATF

قطعنامه ۲۲۶۴ شورای امنیت تحقیقا هیچ ارتباطی به ایران ندارد و اگر کسانی سعی کنند آن را دستاویزی برای اعمال فشار به مجمع تشخیص برای تصویب دو کنوانسیون پالرمو و CFT نمایند، به اتهام اقدام علیه منافع و امنیت کشور باید مورد تحقیقات قضایی قرار گیرند.

اعدام ۳۳ جوان شیعه؛ واکنش عجیب ریاض به عملیات تروریستی داعش

وزارت کشور رژیم آل سعود اعلام کرد ۳۷ شهروند این کشور را به اتهام فعالیت‌های تروریستی اعدام کرده است. این اعدام‌ها در واکنش به عملیات تروریستی داعش در مرکز تحقیقات «الزلفی» و کشته شدن چهار شهروند آل سعود صورت گرفته است.

عدم تمدید معافیت‌های تحریمی علیه ایران؛ کارت آخر کدخدا رو شد

 بالاخره یک سال پس از خروج آمریکا از برجام، دی‌روز با اعلام عدم تمدید معافیت‌های تحریم نفتی ایران، آخرین نفس دشمنیِ دشمنان در عرصه اقتصادی رقم خورد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

جنایت جدید رژیم آل‌سعود علیه شیعیان قطیف
اعدام ۳۳ جوان شیعه؛ واکنش عجیب ریاض به عملیات تروریستی داعش
گزارش‌های پراکنده از عملیات احتمالی مزدوران آمریکا در البوکمال
امید تروریست‌ها به آمریکا برای عملیات نظامی علیه محور مقاومت
« نبرد کرامت۲»؛ اعتصاب غذا را  به سلاحی مهارنشدنی تبدیل کرد
عقب‌نشینی اسرائیل پس از هشت‌روز
چرا حکومت‌های استبدادی در شمال آفریقا سقوط می‌کنند
بی‌وفایی آمریکا به دیکتاتورهای باوفا
پایگاه میدل‌ایست‌آی فاش کرد
نقش موساد در کودتای سودان
زندگی‌نامهٔ بانوی اول سابق آمریکا
همسر اوباما چگونه ستاره راک شد؟
از مبارزه مدنی تا بادبادک های آتشین؛ ابتکار عمل در مبارزه
۵ نکته درباره «راه پیمایی بازگشت»
رسمیت یافتن اشغال‌گری از سوی ترامپ؛
«جولان» انتخاباتی