دبیر شورای عالی فضای مجازی :

اینستاگرام با هنجار‌های ما مطابق نیست/ اجازه نمی‌دهیم نظام رسانه‌ای ما در سکو‌های خارجی شکل گیرد/ شکل‌گیری مشابه‌های اینستاگرام و تلگرام در کشور تا ۲ سال آینده

عنوان

سیدابوالحسن فیروزآبادی تأکید کرد که اینستاگرام پلتفرمی ویترینی است که با هنجار های ما مطابق نیست و هر حرکتی که با هنجار ها و ارزش های ما مطابقت نداشته باشد، خطرناک است.

 سیدابوالحسن فیروزآبادی دبیر شورای عالی فضای مجازی و رئیس مرکز ملی فضای مجازی شب گذشته با حضور در برنامه تیتر امشب گفت: وضعیت فضای مجازی از نظر پیام رسان ها یکی از حساسیت بخش ترین است. در کشور ها پیام رسان های اجتماعی ۵۰ درصد فضای رسانه ای کشور ها را به خود اختصاص داده اند و در پیام رسان های اجتماعی مردم پیام رسان هستند. در کشور ما از نظر پردازش اطلاعات کاربران فعالی داریم. در برخی پیام رسان ها فالور میلیونی داریم فقط نکته نگران کننده پلت فرم ها یا سکوهاست که هنوز بخش قابل توجهی از آنچه مردم ایران در روی آن پیام رسانی می کنند در سکو های پیام رسان خارجی قرار می گیرد. برخی پیام رسان ها حمایت شده اند، اما برخی مانند سکوی روبیکاه توانمند بوده و به هیچ عنوان حمایت نشده و بیش از ۲۵ میلیون نفر از مردم از آن استفاده می کنند. پیام رسان بله نیز در اطلاع رسانی در حوزه کار های بانکی و زوار فعال بوده است بنابراین در یک حرکت پایدار و رو به جلو در حوزه پیام رسان ها را شاهد هستیم.

 

نمونه داخلی سکو هایی مثل اینستاگرام، تلگرام و....، تا دو سال آینده فعال خواهد شد

وی درباره بومی شدن پلتفرم ها گفت: پلتفرم ها در اکثر نقاط دنیا حوزه رسانه و اقتصادی شده اند و بخش بزرگی از اقتصاد دنیا بر روی پلتفرم شکل خواهد گرفت. در کشور ما پلتفرم های مختلف اطلاعات بانکی و حمل و نقل، آموزشی و بهداشتی خوبی داریم که در کشور ما خوشبختانه پلتفرم ها به خوبی شکل گرفته اند. تعداد سکو هایی که در این حوزه فعال هستند به خوبی با هم رقابت می کنند و ایجاد اشتغال کرده اند اما در حوزه رسانه عقب ماندگی داریم. در سکو های پیام رسانی حجم اطلاعات رد و بدل شده بسیار بالاست و اقدامات متعدد صورت می گیرد بایستی عقب ماندگی جبران شود.

فیروزآبادی گفت: ما در این باره پیامی داده ایم و گفته ایم اجازه نمی دهیم نظام رسانه ای ما در سکو های خارجی شکل گیرد و از سکو های داخلی و بومی حمایت کرده ایم. به سکو هایی که فرصت استقلال از تلگرام خواستند نیز اجازه داده شد و حمایت کرده ایم.

دبیر شورای عالی فضای مجازی در ادامه افزود: مشابه تمام سکو هایی که در حال حاضر فعال هستند مثل اینستاگرام، تلگرام و....، تا یکی دو سال آینده نمونه داخلی شان فعال خواهد شد. نمونه هایی در نظام آموزشی مثل آموزش و پرورش ایجاد شده و تلاش شده که پیام ها در سکوی ایرانی شکل گیرد.

دیتاسنتر پیام رسان های خارجی باید در داخل کشور باشد

رئیس مرکز ملی فضای مجازی در ادامه درباره فعالیت تلگرام گفت: بر اساس مصوبه شورای عالی فضای مجازی سندی در حمایت از پیام رسان داخلی تهیه شد و اهدافی در شورای عالی مجازی تعیین شد که پیام رسان های خارجی که کاربران زیادی دارند باید دیتاسنتر یا انبار ذخیره اطلاعات مردم ایران در داخل کشور ذخیره شود.

وی در ادامه گفت: معتقدیم پیام رسان ها باید پایه اصول و حدود مطالب را رعایت کنند. وزارت ارشاد باید در تهیه فیلم ها حدود را مشخص کند.

فیروزآبادی گفت: فضای مجازی پیچیده و رو به توسعه است که تدابیر لازم باید در این باره اتخاذ شود. در ۴ تا ۵ سال اخیر سرمایه گذاری سنگینی در توسعه فیبر نوری و شبکه موبایل کشور شده است که در شبکه موبایل تکنولوژی نسل ۳ و ۴ وارد مدار شده است. برای اولین بار در دیدگاه شبکه ملی ترافیک و تعرفه داخل و از ترافیک و تعرفه خارج جدا شده است. مدیریت اپراتور ها در حال حاضر از کشور های خارجی گرفته شده که این تحولات پا به پای تحولات دیگر کشور ها صورت گرفته است. برای صیانت در شبکه، طرح هایی از سوی وزارت ارتباطات انجام شده و طرح های صیانتی در شبکه قرار گرفته است اما طرف مقابل آرام نبوده و از همه ابزار ها برای نفوذ در شبکه داخلی استفاده گرفته است به نحوی که در یک جنگ نابرابر قرار گرفته ایم. در امنتیت شبکه ارتباطات امنیت ۱۰۰ درصدی موفق نبوده و در کل دنیا نیز همچنان از ناامنی برخوردار است.

رئیس مرکز ملی فضای مجازی درباره استفاده افراد و کنترل در حوزه مجازی گفت: نگرش در بازی ها به سمت جذب بازار خارجی است، اما به دلیل اینکه نورم های استفاده از بازی های ایرانی هنوز خارجی است بیشتر به سمت بازی های خارجی جذب شده اند.

وی در ادامه درباره استفاده از پلتفرم ها گفت: سکوی توئیتر بیشتر سیاسی است. سکوی های مشابه تلگرام کار اداری و کسب و کار و زندگی اجتماعی را مدیریت می کند. در اینستاگرام برخی افراد خارج کشور علیه سلبریتی ها و فضا هایی که مورد توجه مردم هستند فضا سازی می کنند.

اینستاگرام با هنجار های ما مطابق نیست و در نتیجه خطرناک است

فیروزآبادی گفت: در اینستاگرام شاهد شکل گیری صفحات با فالور های میلیونی هستیم و پدیده اینستاگرام پیام رسان ویترینی است که با هنجار های ما مطابق نیست بنابراین حرکتی که با هنجار ها و ارزش های ما مطابقت نداشته باشد خطرناک است، ولی در مجموع زندگی اجتماعی روی این پیام رسان شکل گرفته و نمی توان درباره آن تصمیم گیری کرد.

اینستاگرام با هنجار های ما مطابق نیست/ اجازه نمی دهیم نظام رسانه ای ما در سکو های خارجی شکل گیرد/ شکل گیری مشابه های اینستاگرام و تلگرام در کشور تا ۲ سال آینده/ فضای مجازی نیازمند حمایت دولت است

برای اینکه حمایت ها بیشتر شود، قرار شد ۲ پیام رسان اعلام شده بیشتر مورد حمایت قرار گیرند

دبیر شورای عالی فضای مجازی درباره حمایت از پیام رسان ها گفت: ما ۷ پیام رسان را حمایت کرده ایم و سرور، جا، پهنای باند رایگان و وام داده شده است. برای اینکه حمایت ها بیشتر باشد ۲ پیام رسان اعلام شده که بیشتر مورد حمایت قرار گیرد. با توجه به اینکه پتروشیمی، جاده و ... هیچ کدام بدون حمایت دولت شکل نگرفته پس در فضای مجازی که با سرعت بیشتری در حال شکل گیری است نیاز به حمایت بیشتر دولت دارد.

فیروزآبادی درباره بهبود فضای کسب و کار در فضای مجازی گفت: در کشور شکل گیری کسب و کار های مجازی درحال وقوع و ظهور است البته باید دولت نیز حمایت های لازم را انجام دهد و با تقویت حوزه های پایه مثل نظام سلامت، بانک و .. کمک کند تا بخش خصوصی بهتر بتواند پایه گذاری کند و آسیب ها جلوگیری شود.

وی ادامه داد: ما در حوزه های جدید دانش مثل یادگیری عمیق و بیگ دیتا مقام اول در تولید مقاله را داشته ایم و در حوزه دانش های فضای مجازی نیز با ترکیه، پاکستان و عربستان درحال رقابت هستیم.

لزوم حرکت آموزش وپرورش به سمت آموزش پلتفرمی

فیروزآبادی در پایان درباره انتظارات گفت: آموزش و پرورش باید به سمت آموزش پلتفرمی حرکت کند، زیرا در غیر اینصورت پل فرم های امریکایی فضا را اشغال خواهند کرد. در حوزه کشاورزی اگر پلت فرم داخلی شکل نگیرد باید منتظر دشمن باشیم تا این حوزه ها را در دست بگیرد. مرز آخرین نقطه ای است که از دارایی های خود رعایت می کنیم بنابراین باید از دارایی های خود در حوزه کشاروزی و سایر حوزه ها محافظت کنیم و نوع نگاه دولت نیز مهم است و باید استفاده از مدل های اقتصادی با تکنولوژی جدید و برای استفاده عموم مردم فراهم شود.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

ارسال نظر

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس:

احیا عجولانه وزارت بازرگانی، دردسرساز است

عقب‌نشینی اسرائیل پس از هشت‌روز

اعتصاب غذا میان اسرای فلسطینی در اعتراض به عدم رعایت حقوقشان یا در اعتراض به یک موضوع سیاسی مسبوق به سابقه است. این شیوه اعتراضی در میان اسرای فلسطینی به این‌گونه است که تنها مقدار کمی آب و نمک مصرف می‌نمایند و به‌منظور تحقق خواسته خود دیگر نوشیدنی‌ها و غذاها را از سطح زندان جمع‌آوری می‌نمایند و یا افراد اعتصاب‌کننده تا تحقق خواسته‌های خود از خوردن غذا جز کمی آب و نمک امتناع می‌نمایند.

«تختی» کشی با «تختی»

فیلم، از نظر شخصیت پردازی، چندان موفق نبوده است. هر چند که فیلم از نوع زندگی نامه است اما تلاش نویسنده و کارگردان در شخصیت پردازی از یک قهرمان ملی تنها به خرده اطلاعات روزنامه ها تکیه می کند و مردی سرد، دورن گرا و تنها را به تصویر می کشد که فقط به دیگران کمک می کند و از خانواده خود غافل است.

کاری که دشمن را عصبانی کند درست است

حضرت آیت الله خامنه‌ای فرمانده معظم کل قوا ظهر امروز (چهارشنبه) در دیدار فرماندهان ارتش و نیروی زمینی، ارتشِ امروز را متدین‌تر و کارآمدتر از همیشه خواندند و با تجلیل از حضور مؤثر و حیاتی ارتش و نیروهای مسلح در امدادرسانی به سیل‌زدگان، و همچنین با تأکید بر لزوم اتحاد روزافزون نیروهای مسلح و زیبا خواندن دست برادریِ ارتش و سپاه پس از اقدام زشت آمریکایی‌ها علیه سپاه، خاطرنشان کردند: هر کاری که دشمن را عصبانی کند، خوب و درست است و در مقابل همگان باید از هر کاری که دشمن را جری و روحیه آن را تقویت کند،

مهم‌ترین مطالب سرویس

آینده اقتصاد دیجتال به کدام سمت و سو می‌رود
استارتاپ‌ها دلشان به حال فقرا نمی‌سوزد!
احسان سلطانی پژوهشگر اقتصادی:
نرخ رشد اقتصادی ۹۷ منفی۵ بود
احتمال تحریم خریدارن نفت از بورس بسیار کم است
نامفهوم بودن بورس نفت برای سرمایه‌گذاران داخلی
تاملی در کاندیداهای انتخابات اتاق بازرگانی
اتاق بازرگانی یا اتاق واردات؟+ نمودار ‌