عدنان موسی‌پور، رئیس کمیسیون صادرات اتاق ایران

تحریم‌های خارجی را دور می‌زنیم با تحریم‌های داخلی چه کنیم؟

عدنان موسی پور

آن قدر که موضوعات داخلی مشکل آفرین است، تحریم نیست، برای حل تحریمها باید بین بخش خصوصی با دولت وحدت وجود داشته باشد اما در این میان فاصله ایجاد شده است. صادرکنندگان معضلات تحریم را درک و لمس میکنند اما آن‌ها به تحریم ها عادت کرده و بلدند تحریم را دور بزنند اما هنوز نمی دانند چگونه باید با تحریم‌های داخلی کنار بیایند.

عدنان موسی‌پور، رئیس کمیسیون صادرات اتاق ایران در گفتگو با خبرنگار «نود اقتصادی» در رابطه با دلایل کاهش صادرات به اروپا بیان داشت: مهمترین بازارهای هدف صادراتی ما کشورهایی مانند عراق، امارات و چین هستند و باید بیشتر از کشورهای دیگر بر این کشورها تمرکز داشته و آنها را رصد کنیم.

وی ادامه داد: کشورهایی مانند کشورهای حوزه خلیج فارس و یا افغانستان برای ما باید از اهمیت بیشتری برخوردار باشد، تاریخ ثابت کرده که کشورهای اروپایی بیشتر نقش فروشنده را دارد.

رئیس کمیسیون صادرات اتاق ایران تصریح کرد: کاهش 20 درصدی صادرات بیشتر شامل کشورهایی می شود که ما اساسا با آن ها روابط بانکی نداریم و مقید به تحریم ها هستند.

وی با گلایه از دولتمردان به ویژه وزیر صنعت گفت: در شرایط تحریم باید فعالین اقتصادی پشتوانه های قوی از سوی دولت داشته باشند اما اینگونه نبوده است. به طور مثال در حوزه اقتصاد 8، 9 ماه است که درگیر بحث پیمان سپاری ارزی هستیم در حالی که ما بارها دلایلی را مطرح کردیم که نشان میدهد پیمان سپاری ارزی برای تولید و صادرات مضر است 

موسی پور اظهار داشت: آن قدر که موضوعات داخلی مشکل آفرین است، تحریم نیست، برای حل تحریمها باید بین بخش خصوصی با دولت وحدت وجود داشته باشد اما در این میان فاصله ایجاد شده است.

رئیس اتاق بازرگانی ایران و قطر گفت: صادرکنندگان معضلات تحریم را درک و لمس میکنند اما آن‌ها به تحریم ها عادت کرده و بلدند تحریم را دور بزنند اما هنوز نمی دانند چگونه باید با تحریم‌های داخلی کنار بیایند.

ارسال نظر

آمریکا باید منتظر بزرگترین شکست تاریخ خود باشد!

عدم تمدید معافیت‌های تحریمی علیه ایران؛ کارت آخر کدخدا رو شد

آیا ایران بدون نفت شدنی است؟

متوقف شدن کامل صادرات و فروش نفت ایران امکان پذیر نیست و این مسئله حداقل یک برنامه بلند مدت میخواهد که البته امروز خوشبختانه به دلیل فقدان اجماع جهانی بر ضد ایران، در شرایط کنونی امکانپذیر نیست. اکنون 35 درصد اقتصاد ایران طبق لایحه بودجه 98 نفتی است،‌ این عدد باید امروز بسیار کمتر بود اما به برکت خوش بینی به برجام، امروز 35 درصد اقتصاد ما به نفت و درآمدهای نفتی وابسته است.

امید تروریست‌ها به آمریکا برای عملیات نظامی علیه محور مقاومت

رسانه‌ها و فرماندهان گروه‌های تروریستی در سوریه طی هفته جاری ابراز امیدواری کرده‌اند تا با فرماندهی مستقیم آمریکا، وارد عملیات علیه محور مقاومت و جمهوری اسلامی ایران در سوریه شوند.

احیا عجولانه وزارت بازرگانی، دردسرساز است

یوسفیان ملا درخصوص طرح تفکیک وزارت صمت گفت: تشکیل با عجله وزارت بازرگانی، بازتاب‌های بدی در وضعیت اقتصادی کشور خواهد داشت. دولت به جای تشکیل وزارت بازرگانی، قانون تمرکز را به درستی اجرا کند.

مهم‌ترین مطالب سرویس

آینده اقتصاد دیجتال به کدام سمت و سو می‌رود
استارتاپ‌ها دلشان به حال فقرا نمی‌سوزد!
احسان سلطانی پژوهشگر اقتصادی:
نرخ رشد اقتصادی ۹۷ منفی۵ بود
احتمال تحریم خریدارن نفت از بورس بسیار کم است
نامفهوم بودن بورس نفت برای سرمایه‌گذاران داخلی
تاملی در کاندیداهای انتخابات اتاق بازرگانی
اتاق بازرگانی یا اتاق واردات؟+ نمودار ‌