چرا کانال مالی اروپا سرکاری است!

۵ نکته درباره کانال مالی INSTEX

موگرینی ظریف

۹ ماه هیاهو و جنجال دولت برای توجیه ماندن در برجام ختم شد به ثبت کانال مالی موسوم به INSTEX اما در این ارتباط چند نکته حائز اهمیت و قابل تامل است

علی مرزبان خبرنگار اقتصادی در صفحه شخصی خود در توئیتر در قالب یک رشته توییت نوشت:

9 ماه هیاهو و جنجال دولت برای توجیه ماندن در برجام ختم شد به ثبت کانال مالی موسوم به INSTEX اما در این ارتباط چند نکته حائز اهمیت و قابل تامل است

۱- فعال شدن این کانال مشروط شده است به: تصویب سریع قوانین «گروه ویژه اقدام مالی» شامل کنوانسیون های مبارزه با پولشویی و حمایت مالی از تروریسم توسط ایران. این در حالی است که مدیران غربی FATF بارها پیش از این گفته‌اند که حتی در صورت انجام ۴۱ مطالبه FATF در قالب اکشن‌پلن تضمین نمی‌دهند که ایران را از فهرست سیاه همکاری خارج کنند! ایران باید همچنین به برجام پایبندی خودش را اعلام کند.(چون هنوز ابعاد فنی و حقوقی این کانال مشخص نشده احتمال داده میشود برای ضمانت ان ضمیمه ای در قالب قطعنامه های شورای امنیت گنجانده شود)

۲- کارکرد این کانال مالی محدود به مبادلات غذا و دارو و بخش کشاورزی است که این 3 مورد از روز اجرای تحریم های آمریکا مستثنی بودند و تحریم نبودند. موضوعی که ریچارد نفیو مسئول امور ایران در خزانه داری آمریکا در کتاب هنر تحریم ها به آن اشاره میکند.

۳- این تعهد، اروپا را از رسیدگی به «فعالیت های خصمانه و برهم زننده ثبات ایران» باز نمی دارد یعنی ایران همچنان مشمول تحریم کشورهای اروپایی در موشکی و منطقه ای و هر حوزه ای که اروپایی ها تشخیص بدهند می‌شود

۴- شرکت های فعال در ایران به تحریم های اروپا و آمریکا پایبند خواهند بود و مناسبات شرکت های کوچک اروپایی فعال در ایران به مناسبات غیر تحریمی بر میگردد

۵- بنابراین جای سوال است که وقتی برجام به عنوان ضمیمه رسمی قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل، به این سادگی زیرپا گذاشته می‌شود، چه تضمینی هست که اروپائیان همین بازی را تکرار نکنند؟!

هیچیک از مدیران دولتی و وکیل‌الدوله‌ها در مجلس، پاسخی به این سوال ندارند. درواقع می‌توان پرسید وقتی که چک برجامی غرب بلامحل درآمده اما امتیازات نقد گرفته‌اند،چرا بدون تعیین تکلیف همین چک، باید سراغ معامله نقد با نسیه دیگری برویم، و هیچ تضمینی درباره وعده طرف مقابل نگرفته باشیم؟

ارسال نظر

معضل تحریم یا فرصتی سودآور

پالایشگاه، راهکار دائمی بی‌اثر کردن تحریم میعانات گازی

جمعه؛ روز حرکت به سمت مسجد الاقصی

رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس جمعه پیشِ‌رو را روز خیزش و حرکت ملت فلسطین به مسجد الاقصی برای پاسداری از آن اعلام کرد.

واردکنندگان کالاهای «ممنوعه» چگونه گمرک را دور زده‌اند؟

دوم تیرماه سال ۹۷ دولت ثبت سفارش و واردات بیش از ۱۴۰۰ قلم کالا را ممنوع اعلام کرد. اما بررسی‌ آمارهای گمرک ایران نشان می‌دهد اغلب کالاهای ممنوع شده در ماه‌های اخیر وارد کشور شده و به قانون جدید بی توجه بوده‌اند.

وکالت نباید انحصاری باشد

حجت الاسلام نوروزی سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس با اشاره به انحصار حرفه وکالت در کشور گفت: باید حضور حقوق‌دانان و فارغ التحصیلان حقوق مملکت، در مسائل حقوقی و قضایی کشور بیشتر شود.

مهم‌ترین مطالب سرویس

نتیجه بررسی مرکز پژوهش‌های مجلس درباره برجام
الزامات FATF شرایط اقتصادی را بدتر می کند
در نشست هم‌اندیشی نخبگان با موضوع ابعاد حقوقی، اقتصادی و امنیتی FATF مطرح شد
فیلم: ماجرای عجیب FATF در ایران
رهبر انقلاب در دیدار مردم آذربایجان شرقی:
دشمن ضعیف است، مسئولین فریب نخورند
پیام رهبر انقلاب به مناسبت شهادت پاسداران انقلاب
ارتباط عاملان جنایت با برخی کشورهای منطقه
بیانیه راهبردی رهبر حکیم انقلاب در آغاز دهه پنجم انقلاب
گام دوم انقلاب اسلامی
نگاهی به دستاوردهای انقلاب کبیر اسلامی ملت ایران
حاصل چهل سال
رهبر انقلاب در دیدار با فرماندهان نهاجا:
مرگ بر آمریکا از دهان ملت ایران نخواهد افتاد
جزئیات و چگونگی نحوه اجرای عفو و تخفیف مجازات‌ محکومان اعلام شد
عفو بزرگ
محمد جواد ایروانی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام:
اینستکس همان ساز و کار نفت در برابر غذاست
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین