چرا کانال مالی اروپا سرکاری است!

۵ نکته درباره کانال مالی INSTEX

موگرینی ظریف

۹ ماه هیاهو و جنجال دولت برای توجیه ماندن در برجام ختم شد به ثبت کانال مالی موسوم به INSTEX اما در این ارتباط چند نکته حائز اهمیت و قابل تامل است

علی مرزبان خبرنگار اقتصادی در صفحه شخصی خود در توئیتر در قالب یک رشته توییت نوشت:

9 ماه هیاهو و جنجال دولت برای توجیه ماندن در برجام ختم شد به ثبت کانال مالی موسوم به INSTEX اما در این ارتباط چند نکته حائز اهمیت و قابل تامل است

۱- فعال شدن این کانال مشروط شده است به: تصویب سریع قوانین «گروه ویژه اقدام مالی» شامل کنوانسیون های مبارزه با پولشویی و حمایت مالی از تروریسم توسط ایران. این در حالی است که مدیران غربی FATF بارها پیش از این گفته‌اند که حتی در صورت انجام ۴۱ مطالبه FATF در قالب اکشن‌پلن تضمین نمی‌دهند که ایران را از فهرست سیاه همکاری خارج کنند! ایران باید همچنین به برجام پایبندی خودش را اعلام کند.(چون هنوز ابعاد فنی و حقوقی این کانال مشخص نشده احتمال داده میشود برای ضمانت ان ضمیمه ای در قالب قطعنامه های شورای امنیت گنجانده شود)

۲- کارکرد این کانال مالی محدود به مبادلات غذا و دارو و بخش کشاورزی است که این 3 مورد از روز اجرای تحریم های آمریکا مستثنی بودند و تحریم نبودند. موضوعی که ریچارد نفیو مسئول امور ایران در خزانه داری آمریکا در کتاب هنر تحریم ها به آن اشاره میکند.

۳- این تعهد، اروپا را از رسیدگی به «فعالیت های خصمانه و برهم زننده ثبات ایران» باز نمی دارد یعنی ایران همچنان مشمول تحریم کشورهای اروپایی در موشکی و منطقه ای و هر حوزه ای که اروپایی ها تشخیص بدهند می‌شود

۴- شرکت های فعال در ایران به تحریم های اروپا و آمریکا پایبند خواهند بود و مناسبات شرکت های کوچک اروپایی فعال در ایران به مناسبات غیر تحریمی بر میگردد

۵- بنابراین جای سوال است که وقتی برجام به عنوان ضمیمه رسمی قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل، به این سادگی زیرپا گذاشته می‌شود، چه تضمینی هست که اروپائیان همین بازی را تکرار نکنند؟!

هیچیک از مدیران دولتی و وکیل‌الدوله‌ها در مجلس، پاسخی به این سوال ندارند. درواقع می‌توان پرسید وقتی که چک برجامی غرب بلامحل درآمده اما امتیازات نقد گرفته‌اند،چرا بدون تعیین تکلیف همین چک، باید سراغ معامله نقد با نسیه دیگری برویم، و هیچ تضمینی درباره وعده طرف مقابل نگرفته باشیم؟

ارسال نظر

رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار هزاران نفر از کارگران:

توطئه آمریکا در قضیه نفت بی‌پاسخ نمی‌ماند

۷ نکته درباره قطعنانه ۲۴۶۲ شورای امنیت و FATF

قطعنامه ۲۲۶۴ شورای امنیت تحقیقا هیچ ارتباطی به ایران ندارد و اگر کسانی سعی کنند آن را دستاویزی برای اعمال فشار به مجمع تشخیص برای تصویب دو کنوانسیون پالرمو و CFT نمایند، به اتهام اقدام علیه منافع و امنیت کشور باید مورد تحقیقات قضایی قرار گیرند.

اعدام ۳۳ جوان شیعه؛ واکنش عجیب ریاض به عملیات تروریستی داعش

وزارت کشور رژیم آل سعود اعلام کرد ۳۷ شهروند این کشور را به اتهام فعالیت‌های تروریستی اعدام کرده است. این اعدام‌ها در واکنش به عملیات تروریستی داعش در مرکز تحقیقات «الزلفی» و کشته شدن چهار شهروند آل سعود صورت گرفته است.

عدم تمدید معافیت‌های تحریمی علیه ایران؛ کارت آخر کدخدا رو شد

 بالاخره یک سال پس از خروج آمریکا از برجام، دی‌روز با اعلام عدم تمدید معافیت‌های تحریم نفتی ایران، آخرین نفس دشمنیِ دشمنان در عرصه اقتصادی رقم خورد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار هزاران نفر از کارگران:
توطئه آمریکا در قضیه نفت بی‌پاسخ نمی‌ماند
آمریکا باید منتظر بزرگترین شکست تاریخ خود باشد!
عدم تمدید معافیت‌های تحریمی علیه ایران؛ کارت آخر کدخدا رو شد
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس:
احیا عجولانه وزارت بازرگانی، دردسرساز است
فرمانده معظم کل قوا در دیدار فرماندهان ارتش و نیروی زمینی:
کاری که دشمن را عصبانی کند درست است
فیلم: اعتراض عضو کمیسیون کشاورزی به تشکیل دوباره وزارت بازرگانی؛
احیا وزارت بازرگانی موجب افزایش واردات خواهد شد
عضو کمیسیون عمران در گفت‌وگو با نسیم آنلاین:
احیا وزارت بازرگانی تولید را زمین گیر می‌کند
تبعات تروریستی نامیدن سپاه برای واشنگتن چیست؟
۱۵‌طرح مقابله با اقدامات آمریکا در مجلس
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار شرکت کنندگان در مسابقات بین‌المللی قرآن کریم
نفس های آخر دشمن است
درخواست مجوز روحانی برای جبران خسارات سیل
اجازه رهبر انقلاب برای برداشت از صندوق توسعه ملی
دلار آمریکا حکم ارز قاچاق پیدا می‌کند
حذف دلار از معاملات خارجی +متن طرح نمایندگان مجلس