کارشناس مسائل آمریکا در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان:

سیاست دولت ترامپ، امتیازگیری از کشور‌های منطقه و ایجاد ایران هراسی است

عنوان

قهرمان‌پور گفت: آمریکا می‌خواهد بخشی از هزینه‌های حضور نظامی خود را در غرب آسیا را از طریق متحدانش در منطقه تأمین کند.

به گزارش حوزه سیاست خارجی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، چندی پیش دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در مصاحبه با شبکه سی.بی.اس با اعلام اینکه قصد ندارد نیروهای نظامی آمریکا را از عراق خارج کند، گفت: «ما برای ساخت پایگاه در عراق هزینه هنگفتی کرده ایم و می خواهیم آن را حفظ کنیم. همچنین یکی از دلایلی که می خواهم  این پایگاه را حفظ کنم، این است که می خواهم کمی حواسمان به ایران هم باشد، چون ایران یک مشکل واقعی است.»

رحمان قهرمان پور در گفت و گو با خبرنگار حوزه سیاست خارجی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به اظهارات اخیر ترامپ مبنی بر اینکه «حضور نیرو های واشنگتن در خاک عراق به سبب زیر نظر داشتن ایران است» اظهار کرد: مواضع ضد و نقیض ترامپ همواره مشهور بوده است و از همین رو این اظهار نظر ها نیز چندان عجیب نیست، چون فردی که ارزیابی آژانس های امنیتی درون آمریکا را هم قبول ندارد، طبیعی است که در سیاست خارجی هم فاقد رویه ثابت باشد.

وی افزود: بحث حضور آمریکا در عراق به سبب زیر نظر گیری ایران موضوع جدیدی نیست، بلکه از سال ۲۰۰۳ و همزمان با ساقط کردن صدام توسط آمریکا وجود داشته است؛ پس از اینکه ترامپ اعلام کرد خواستار خروج نیروهایش از خاک سوریه است، انتقادات فراوانی را از درون واشنگتن متوجه خود کرد و از همین رو ترامپ درصدد یافتن راه حل برآمده و با عقب نشینی از مواضع پیشین خود، اعلام کرد که بخشی از این نیرو هایی که از سوریه خارج خواهند شد از منطقه غرب آسیا خارج نخواهند شد، بلکه وارد خاک عراق می شوند.

قهرمان پور ادامه داد: پس از اعلام خروج نیروهای نظامی آمریکا از سوریه، انتقادات سیاستمداران آمریکایی از جمله جمهوری خواهان متوجه ترامپ شد. انتقاداتی مبنی بر اینکه خروج آمریکا از سوریه عملا باعث تقویت ایران در دمشق خواهد شد. از همین رو ترامپ برای اینکه به این انتقادات  پاسخ دهد، گفته که نیرو های آمریکایی به خاطر مقابله با نفوذ جمهوری اسلامی ایران در عراق باقی خواهند ماند. پس این موضع گیری بیشتر علت داخلی داشته  تا اینکه واقعا ترامپ برنامه روشن و مشخصی برای افزایش حضور خود در عراق  داشته باشد.

این کارشناس روابط بین الملل بخشی از سیاست های فعلی دولت آمریکا را کاهش هزینه های نظامی در غرب آسیا دانست و گفت: سیاست کلی ترامپ این است که هزینه های خارجی آمریکا از جمله در افغانستان، عراق و  سوریه را کاهش دهد؛ یعنی روند کلی دولت ترامپ کاهش هزینه های نظامی در منطقه است، اما این الزاما به معنای کاهش حضور نظامیان آمریکایی در منطقه نیست، بلکه معنایش این است که واشنگتن درصدد است تا بخشی از هزینه های نظامی را از طریق کشور های منطقه تأمین کند و اگر آن کشور ها تأمین نکردند، میزان تحرکات نظامی اش را کاهش دهد.

وی تاکید کرد: آمریکا در تلاش است تا هرطور شده از اجرای ساز و کار اروپایی که حتی احتمال کمی دال بر موفقیتش وجود دارد جلوگیری کند و این امر در پیشبرد سیاست کلی ترامپ موثر است. اگر چه که سیاست کلی دولت ترامپ همواره امتیازگیری از کشور های منطقه و ایجاد ایران هراسی بوده است.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

« نبرد کرامت۲»؛ اعتصاب غذا را  به سلاحی مهارنشدنی تبدیل کرد

عقب‌نشینی اسرائیل پس از هشت‌روز

«تختی» کشی با «تختی»

فیلم، از نظر شخصیت پردازی، چندان موفق نبوده است. هر چند که فیلم از نوع زندگی نامه است اما تلاش نویسنده و کارگردان در شخصیت پردازی از یک قهرمان ملی تنها به خرده اطلاعات روزنامه ها تکیه می کند و مردی سرد، دورن گرا و تنها را به تصویر می کشد که فقط به دیگران کمک می کند و از خانواده خود غافل است.

کاری که دشمن را عصبانی کند درست است

حضرت آیت الله خامنه‌ای فرمانده معظم کل قوا ظهر امروز (چهارشنبه) در دیدار فرماندهان ارتش و نیروی زمینی، ارتشِ امروز را متدین‌تر و کارآمدتر از همیشه خواندند و با تجلیل از حضور مؤثر و حیاتی ارتش و نیروهای مسلح در امدادرسانی به سیل‌زدگان، و همچنین با تأکید بر لزوم اتحاد روزافزون نیروهای مسلح و زیبا خواندن دست برادریِ ارتش و سپاه پس از اقدام زشت آمریکایی‌ها علیه سپاه، خاطرنشان کردند: هر کاری که دشمن را عصبانی کند، خوب و درست است و در مقابل همگان باید از هر کاری که دشمن را جری و روحیه آن را تقویت کند،

نقش فرانسه در کشتار غیرنظامیان یمن

افشای اسناد محرمانه دفاعی فرانسه در مورد استفاده از تسلیحات فرانسوی در جنگ یمن نشان می دهد که عربستان سعودی و امارات متحده عربی بطور مستقیم از این تسلیحات در جنگ یمن و علیه غیرنظامیان استفاده کرده‌اند.

مهم‌ترین مطالب سرویس

فرمانده معظم کل قوا در دیدار فرماندهان ارتش و نیروی زمینی:
کاری که دشمن را عصبانی کند درست است
فیلم: اعتراض عضو کمیسیون کشاورزی به تشکیل دوباره وزارت بازرگانی؛
احیا وزارت بازرگانی موجب افزایش واردات خواهد شد
عضو کمیسیون عمران در گفت‌وگو با نسیم آنلاین:
احیا وزارت بازرگانی تولید را زمین گیر می‌کند
تبعات تروریستی نامیدن سپاه برای واشنگتن چیست؟
۱۵‌طرح مقابله با اقدامات آمریکا در مجلس
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار شرکت کنندگان در مسابقات بین‌المللی قرآن کریم
نفس های آخر دشمن است
درخواست مجوز روحانی برای جبران خسارات سیل
اجازه رهبر انقلاب برای برداشت از صندوق توسعه ملی
دلار آمریکا حکم ارز قاچاق پیدا می‌کند
حذف دلار از معاملات خارجی +متن طرح نمایندگان مجلس
۵ اقدام لازم برای مقابله با سیاست جدید امریکا
هدف ترامپ از «تروریست» اعلام کردن «سپاه» چیست؟
تاملی بر انتخاب نام و شعار امسال
چرا سال «رونق تولید»؟
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای:
مصاف توحید و طاغوت اجتناب ناپذیر است
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین