اینفوگرافیک/ مواجهه ایرانیان پس از انقلاب اسلامی با کتاب و کتابخوانی

عنوان

ایرانیان پیش و پس از انقلاب اسلامی چه نسبتی با کتاب،‌ کتابخوانی و کتابخانه برقرار کرده‌اند،‌ یقیناً‌ میزان تمایل به کتاب و کتابخوانی رابطه مستقیمی با سهولت دسترسی به کتاب داشته است.

- اخبار فرهنگی -

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا ، بارها شنیده ایم که انقلاب اسلامی ایران یک انقلاب فرهنگی بود، شاید یکی از دلایلی که انقلاب اسلامی ایران را یک انقلاب فرهنگی عنوان می کنند ، رشدی باشد که انقلاب در همه حوزه های فرهنگی از جمله کتاب و کتابخوانی ایجاد کرد.

خبرگزاری تسنیم در گزارش پیشین خود با عنوان «انقلابی که"انقلاب اسلامی" در نشر ایجاد کرد/ بررسی آمار نشر ایران در 4 دهه اخیر» به بررسی آماری وضعیت نشر در سال های پس از انقلاب پرداخت. در این گزارش نیز نگاهی به آمارهای کتابخوانی در سال 57 و مقایسه آن با سال های پس از پیروزی انقلاب دارد، گزارشی که به خوبی نشان می دهد ، انقلاب اسلامی سطح فکر ،آگاهی و دانش جامعه ایران را ارتقا داد.

آمارها نشان می دهد که در سال 1357 تنها 373 باب کتابخانه به متراژ 238هزار و 81 متر مربع فعالیت داشته است، در این کتابخانه ها 2 میلیون و 424 هزار و 500 نسخه کتاب نگهداری می شده است، 123 هزار و 270 نفر عضو کتابخانه های عمومی بوده اند و 2 میلیون و 913 هزار و 908 نسخه کتاب به امانت گرفته شده است.

این آمار در پایان دهه 60 و اوایل سال 70 به 538 باب کتابخانه در کل کشور می رسد، عضویت در کتابخانه های عمومی کشور نیز در این سال به 356 هزار و 221 نفر می رسد. شمار عناوین کتاب های موجود در 3 میلیون و 972 هزار و 490 عنوان بوده است. این اعضا 15 میلیون و 790 هزار و 25 نسخه کتاب را به امانت گرفته اند.

پس از آن رشد در حوزه کتابخانه ها با سرعت بیشتری ادامه پیدا می کند، به طوری که کمتر از 5 سال بعد شمار کتابخانه های عمومی در کشور دو برابر شده و به 1047 باب می رسد، شمار منابع موجود و اعضای کتابخانه های عمومی نیز به همین میزان با لافزایش مواجه شده و به 7 میلیون و 364 هزار و 490 عنوان کتاب و 834 هزار و 385 عضو می رسد.

در 5 سال پس از آن این رشد با آهنگ کمتری ادامه یافته و شمار کتابخانه ها به 1502 باب افزایش پیدا می کند. در سال 85 یعنی یک سال پس از تاسیس نهاد کتابخانه های عمومی کشور تعداد کتابخانه های موجود در کشور به 1596 باب می رسد و آمار عناوین موجود در کتابخانه ها به 12 میلیون و 603 هزار و 497 عنوان کتاب می ر سد. آهنگ رشد تعداد کتابخانه ها در کشور در سال های 86 تا 90 اندک بوده است به گونه ای که  از هزار و 758 باب کتابخانه در سال 86 به 2 هزار و 894 باب در سال 90 می رسد.

اما دیگر شاخص ها هم چون تعداد عناوین موجود و تعداد اعضا رشد قابل توجهی داشته است  به گونه ای که از 14 میلیون و 762 هزار و 748 عنوان به 29 میلیون و 703 هزار و  47عنوان کتاب رسیده است.به عبارت دیگر در عرض 5 سال تعداد منابع موجود در کتابخانه ها رشد دوبرابری را سپری کردند.

در سال های 91 تا 96 نیز وضعیت رشد در کتابخانه های عمومی وضعیت قابل توجهی بوده است، اگر چه طبیعتاً انتطظار نمی رود که در تعداد کتابخانه ها با رشد مواجه باشیم اما تعداد کتابخانه های فعال در کشور از 2 هزار و 884 باب به 3 هزار و 426 باب رسیده است.

جشنواره قصه گویی نهاد کتابخانه های عمومی در کاشان برگزار می شود

نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس: پیشنهادهای نهاد کتابخانه های عمومی در بودجه سال آینده پیگیری می شود

تأکید دبیرکل نهاد کتابخانه های عمومی کشور بر بهره برداری از ظرفیت فرهنگی و اجتماعی کتابخانه ها

هم چنین تعداد عناوین موجود نیز از 34 میلیون و 901 هزار و 32 عنوان کتاب به 41 میلیون و 665 هزار . 847 عنوان کتاب رسیده است. اما در این سال ها تنا 238 هزار و 403 نفر در کتابخانه های عمومی کشور عضو شده اندف  چرا که آمار عضویت از 2 میلیون و 254 هزار و 459 نفر در سال 91 به 2 میلیون 492  هزار و 862 نفر در سال 96 رسیده است.

برای این موضوع دلایل اجتماعی و اقتصادی بسیاری را می توان برشمرد، علاوه بر این کاهش سرانه مطالعه در ایران طی سال های اخیر و عدم توجه مخاطبان به کتاب و کتابخوانی نیز بارها توسط کارشناسان حوزه فرهنگ در این سال ها به عنوان یک آسیب مهم برشمرده شده است.

آمارها نشان می دهد، از سال 96 تا پایان شهریور 97 بالغ بر 19 کتابخانه جدید در کشور افتتاح شده است، اما در میزان عضویت افراد در نهاد کتابخانه های عمومی چندان تاثیرگذار نبوده است، به طوریکه تنها 7 نفر در این مدت عضو نهاد کتابخانه های عمومی کشور شده اند.

در مجموعه در سال های پس از پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون  تعداد کتابخانه های عمومی در کشور با رشدی 9.2 برابری مواجه شده اند، زیربنای کتابخانه های عمومی در کشور 5.8 درصد رشد داشته و تعداد کتاب ها نیز 17.5 درصد رشد را تجربه کرده است.

میزان عضویت در کتابخانه های عمومی کشور نیز 20 درصد رشد داشته است. میزان کتاب های امانت گرفته شده در سال های اخیر نیز 10 درصد رشد داشته است.

منبع: تسنیم

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

اسماعیل هنیه با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد

جمعه؛ روز حرکت به سمت مسجد الاقصی

واردکنندگان کالاهای «ممنوعه» چگونه گمرک را دور زده‌اند؟

دوم تیرماه سال ۹۷ دولت ثبت سفارش و واردات بیش از ۱۴۰۰ قلم کالا را ممنوع اعلام کرد. اما بررسی‌ آمارهای گمرک ایران نشان می‌دهد اغلب کالاهای ممنوع شده در ماه‌های اخیر وارد کشور شده و به قانون جدید بی توجه بوده‌اند.

وکالت نباید انحصاری باشد

حجت الاسلام نوروزی سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس با اشاره به انحصار حرفه وکالت در کشور گفت: باید حضور حقوق‌دانان و فارغ التحصیلان حقوق مملکت، در مسائل حقوقی و قضایی کشور بیشتر شود.

فیلم: ماجرای عجیب FATF در ایران

جلیل محبی در سخنانی در نشست هم‌اندیشی نخبگان با موضوع ابعاد حقوقی، اقتصادی و امنیتی FATF گفت: وقتی جمهوری اسلامی بنا ندارد اطلاعات مالی‌اش را خارجی‌ها بدهد،‌پس چرا عده‌ای به دنبال تصویب CFT و پالرمو هستند!

مهم‌ترین مطالب سرویس

تحلیلی بر مهمترین نقاط قوت و ضعف سی‌وهفتمین جشنواره فیلم فجر
صعود جوانان، سقوط پیشکسوت‌ها!
گزارشی درباره وضعیت برنامه‌های ‌سینمایی تلویزیون برای سی‌وهفتمین جشنواره فیلم فجر
تولیداتی که توجیه دارد، اما منطق نه!
چرا نباید از کنار مسئله انتقادپذیر نبودن مسئولان ساده گذر کرد؟
مردم نقدناپذیر، ثمره مسئولان انتقاد گریز!
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین