روایت نویسنده «جاده جنگ» از روز پیروزی انقلاب

خبر پیروزی انقلاب را از رادیو در خاش شنیدم/ آرزوی لطمه به انقلاب بر دل دشمن می‌ماند

عنوان

منصور انوری نویسنده رمان تحسین شده «جاده جنگ» به خاطره خود از روز پیروزی انقلاب اسلامی اشاره کرد و گفت: از رادیو خبر آغاز حکومت انقلاب اسلامی را شنیدم و بسیار خوشحال شدم.

منصور انوری نویسنده مجموعه چند جلدی رمان «جاده جنگ» در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس درباره ۲۲ بهمن سال ۵۷ اظهار داشت: ۲۲ بهمن سال ۱۳۵۷ در بلوچستان و در شهر خاش بودم، در آن ایام هنوز وضعیت بلوچستان به نحوی نبود که آشکارا بتوان راهپیمایی کرد. 

وی با بیان اینکه دلمان با انقلاب بود، اما وضعیت به گونه‌ای نبود که آشکارا اقدام کنیم گفت: تمام سعی مان این بود در انقلاب نقش داشته باشیم، اما در خاش کمتر فعالیت‌های آشکار صورت می‌گرفت. 

به گفته این نویسنده، صبح بود از خواب که بیدار شدم، در اتاقی که در محل کار داشتم، رادیو را روشن کردم، صدای خاصی شنیدم که نشان از پیروزی انقلاب داشت، بسیار خوشحال شدم، صحنه آزادی بازداشت شدگان در پادگان‌های نظامی دو ساعت پس از خبر پیروزی انقلاب بود. چند ساعت بعد برادرانی به خاش آمدند و افرادی که در پادگان نظامی زندانی بودند آزاد کردند، در خیابان اصلی به این افراد خوش آمد گفته می‌شد. این صحنه از روز پیروزی انقلاب همچنان در خاطرم هست.

وی با بیان اینکه در خاش بلوچ‌های متعصب بسیار بودند،‌ تصریح کرد: وضعیت خاصی بود، اخبار را از رادیو پیگیری می‌کردم، البته دوستانی داشتیم که در شرکت کارمند بودند و جسته گریخته اخباری را می‌رساندند. اما روز پیروزی انقلاب مدام از رادیو سرودهایی پخش می‌شد که بسیار خوشحال کننده بود، ۲۴ ساله بودم و درشرکت نیمه خصوصی کار می‌کردم، روزی خبردار شدیم عده‌ای از بلوچ ها قصد دارند به انقلابیون صدمه بزنند، بلافاصله یک سروان ارتش که فرمانده تانک هم بود، اعلام کرد اگر یک قطره خون از بینی یک انقلابی ریخته شود شهر را با تانک محاصره می‌کنم و اجازه نمی‌دهم خشتی روی خشت بنا شود،‌ این تهدید سروان موجب شد ضد انقلاب نتواند اقدام عملیاتی انجام دهد و به نوعی آنها را خلع سلاح کرد.

انوری در پایان ضمن تبریک پیروزی انقلاب و آغاز دهه پنجم آن ابراز داشت: انشالله انقلاب اسلامی ایران سال‌های سال ادامه داشته باشد و آرزوی صدمه و خدشه به این انقلاب بر دل ضد انقلاب بماند.

منبع: فارس

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

در نشست هم‌اندیشی نخبگان با موضوع ابعاد حقوقی، اقتصادی و امنیتی FATF مطرح شد

فیلم: ماجرای عجیب FATF در ایران

چگونه با مالیات بر عایدی سرمایه معادلات را به نفع تولید تغییر دهیم؟

ساختار اقتصادی کشور به گونه‌ای است که عموم فعالیت‌های غیرمولد حائز سودهای کلان و مصون از ریسک سرمایه گذاری بوده و در طرف مقابل، تولید با دشواری‌های بسیار و سود ناچیز همراه است. ابزار مالیات بر عایدی سرمایه در چنین شرایطی می‌تواند این معادله را به نفع تولید تغییر دهد.

دشمن ضعیف است، مسئولین فریب نخورند

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای فرمودند: من در پایان بیانیه [اخیر] ، از مردم برای راه‌پیمایی ۲۲بهمن تشکر کردم لکن این تشکر خیلی کمتر از چیزی است که حق مردم ایران است.

تدبیر مفسده انگیز دولت در تنظیم بازار گوشت قرمز

طی ماه‌های اخیر ، قیمت گوشت قرمز به‌طور افسارگسیخته‌ای افزایش یافت و دولت با تخصیص ارز 4200 برای واردات این کالا سعی کرد مردم تحت‌فشار قرار نگیرند، ولی نتیجه این سیاست فربه‌تر شدن جیب دلالان و ضعیف‌تر شدن قدرت خرید مصرف‌کنندگان بود. 

مهم‌ترین مطالب سرویس

تحلیلی بر مهمترین نقاط قوت و ضعف سی‌وهفتمین جشنواره فیلم فجر
صعود جوانان، سقوط پیشکسوت‌ها!
گزارشی درباره وضعیت برنامه‌های ‌سینمایی تلویزیون برای سی‌وهفتمین جشنواره فیلم فجر
تولیداتی که توجیه دارد، اما منطق نه!
چرا نباید از کنار مسئله انتقادپذیر نبودن مسئولان ساده گذر کرد؟
مردم نقدناپذیر، ثمره مسئولان انتقاد گریز!
در حاشیه حضور سردار محسن رضایی و سلیمانی در برنامه حالا خورشید
وقتی شفافیت، تهدید را به فرصت تبدیل می‌کند
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین