وزیر خارجه ونزوئلا:

مقامات آمریکا در خط مقدم کودتا در ونزوئلا قرار دارند

عنوان

نیویورک- ایرنا- وزیر خارجه ونزوئلا در گفت وگوی اختصاصی با ایرنا اعلام کرد: واشنگتن همواره در امور داخلی کشورهای آمریکای لاتین دخالت داشته است اما این بار مقامات آمریکا به طور آشکار در خط مقدم کودتا در کاراکاس قرار دارند.

خورخه آرائاسا که شامگاه دوشنبه به وقت محلی برای تبریک به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی به دفتر نمایندگی ایران در سازمان ملل آمده بود، افزود: انقلاب شما 40 سال قدمت دارد در حالی که تنها 20 سال از انقلاب ما می گذرد.
وی ادامه داد: ما باید به انقلاب ایران احترام بگذاریم چرا که ایران را به استقلال رساند و کرامت مردم را محقق ساخت. به دلیل اهمیت این مساله است که اکنون ما اینجا هستیم.
وزیر خارجه ونزوئلا درباره رخدادهای اخیر در کشورشان و حمایت آمریکا از مخالفان نیکلاس مادورو رئیس جمهوری قانونی این کشور اظهار داشت: باید بگویم که یک کودتا در کشور ما جریان دارد. در آمریکای لاتین دوره ها و شرایط زیادی وجود دارد که آمریکا در آن دخالت کرده است.
آرائاسا یادآور شد: همیشه سیا در این مسایل نقش داشته و وقتی اسناد سیا پس از 30-40 سال منتشر می شود، متوجه می شوید که آمریکا در تمام مدت آنجا بوده است.
وی اضافه کرد: اما اکنون آنها رهبری کودتا را به عهده گرفته اند و در خط مقدم کودتا قرار دارند؛ رئیس جمهوری آمریکا، معاون اول ترامپ، جان بولتون و وزیر خارجه همه به میدان آمده اند و از ارتش ونزوئلا نیز خواسته اند که از حمایت از مادورو دست بکشند.

**ونزوئلا آرام است
وزیر خارجه ونزوئلا با بیان اینکه آنها تلاش می کنند که در ونزوئلا بحران ایجاد کنند، خاطرنشان کرد: واقعیت این است که ونزوئلا آرام است و یک دولت وجود دارد. این دولت بر اساس قانون اساسی است. مادورو در یکسال گذشته انتخاب شد. آنها(آمریکا) تا کنون موفق نشده اند اما مردم ونزوئلا به موفقیت رسیده اند و این بسیار مهم است.
آرائاسا تاکید کرد: این لحظه بسیار واضحی از دخالت امپریالیسم ایالات متحده در امور داخلی آمریکای لاتین است. آنها به دنبال نفت ونزوئلا هستند. آنها اقتصاد ما را مسدود کرده اند. هزینه این انسداد اقتصادی بیش از 30 میلیارد دلار است در حالی که اکنون مساله کمک های انسان دوستانه را مطرح می کنند که مجموع آن 20 میلیون دلار هم نمی شود.
وی با بیان اینکه آنچه که ما باید در این لحظه انجام دهیم، مراقبت از مردم ماست، افزود: ما می خواهیم که از هرگونه درگیری و وقوع جنگ داخلی در کشورمان جلوگیری کنیم. ما نمی خواهیم کودتا منجر به جنگ داخلی شود که خواسته آمریکاست و البته اجازه نخواهیم داد آمریکا هیچ گونه عملیات نظامی در ونزوئلا داشته باشد.
وزیر خارجه ونزوئلا تصریح کرد: ارتش و مردم ونزوئلا از یکپارچگی کشورشان دفاع می کنند و سرزمین های ما همراه با منابع انرژی همواره بخشی از جمهوری بولیواری ونزوئلا بوده و خواهند بود.

**نمایشی برای حمله نظامی
آرائاسا در پاسخ سوالی درباره ادعای مقامات آمریکا مبنی بر حضور حزب الله در ونزوئلا هم گفت: ما به شهروندان لبنانی خود احترام می گذاریم. ملیت های مختلفی از لبنان، سوریه، فلسطین و سایر کشورهای عربی در ونزوئلا حضور دارند. این اتهام زنی، بخشی از نمایشی است که بازی می کنند.
وی افزود: پیش از این هم در حرکتی نمایشی اعلام کردند که در عراق سلاح های کشتار جمعی وجود دارد که هرگز یافت نشد. اکنون نیز استراتژی مشابهی را درباره ونزوئلا دنبال می کنند اما باید بدانند که کارساز نیست.
وزیر خارجه ونزوئلا ادامه داد: ونزوئلا از آنچه که روی می دهد آگاه است و دوستان زیادی همچون، ایران، روسیه، چین، ترکیه و هند دارد و کشورهای دیگری در منطقه و فراتر از آن هستند که از ونزوئلا حمایت می کنند.

**راهبرد سیاسی به نام کمک انسان دوستانه
آرائاسا درباره کمک های بشردوستانه ادعایی ونزوئلا هم گفت: آمریکا ونزوئلا را مسدود کرده است که هزینه آن بیش از 30 میلیارد دلار می شود. آن گاه 60 تن کمک انسان دوستانه فرستاده اند که جمع آن نزدیک به 20 میلیون دلار می شود.
وی تصریح کرد: این تحقیر مردم ونزوئلا است چرا که ونزوئلا در هر ماه نزدیک به یک میلیون تن غذا نیاز دارد. همانگونه که خودشان گفته اند این مساله بهانه ای برای حمله نظامی به ونزوئلا است.
وزیر خارجه آمریکا اظهار کرد: این اقدام آمریکا هیچ گاه کمک های انسان دوستانه نبوده بلکه یک راهبرد سیاسی است. این یک کار بی طرفانه نیست، کاملا راهبرد سیاسی ایالات متحده علیه ونزوئلا است.
ونزوئلا از 23 ژانویه (سوم بهمن ‌ماه) صحنه ناآرامی است.
ماجرا از آنجا آغاز شد که 'خوان گوایدو' سوگند ریاست جمهوری یاد کرد و خود را به ‌عنوان رئیس جمهوری دولت موقت این کشور نامید.
پس از آن، آمریکا در یک اقدام سراسر مداخله جویانه، گوایدو را به رسمیت شناخت و ریاست جمهوری 'نیکلاس مادورو' را غیرقانونی اعلام کرد.
برخی کشورهای آمریکای جنوبی مانند آرژانتین، برزیل و کلمبیا و نیز برخی کشورهای اروپایی از جمله انگلیس و آلمان به تبعیت از واشنگتن، گوایدو را به رسمیت شناختند و خواستار برگزاری انتخابات شفاف و بیطرف در ونزوئلا شدند.
این درحالیست که کشورهایی چون ایران، روسیه، چین، بولیوی، کوبا، نیکاراگوئه، السالوادور و ترکیه همچنان با حمایت کامل از مادورو، اقدام گوایدو را کودتا علیه دولت قانونی ونزوئلا خوانده اند.
اروپام*1429**1485

منبع: ایرنا

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

در نشست هم‌اندیشی نخبگان با موضوع ابعاد حقوقی، اقتصادی و امنیتی FATF مطرح شد

فیلم: ماجرای عجیب FATF در ایران

چگونه با مالیات بر عایدی سرمایه معادلات را به نفع تولید تغییر دهیم؟

ساختار اقتصادی کشور به گونه‌ای است که عموم فعالیت‌های غیرمولد حائز سودهای کلان و مصون از ریسک سرمایه گذاری بوده و در طرف مقابل، تولید با دشواری‌های بسیار و سود ناچیز همراه است. ابزار مالیات بر عایدی سرمایه در چنین شرایطی می‌تواند این معادله را به نفع تولید تغییر دهد.

دشمن ضعیف است، مسئولین فریب نخورند

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای فرمودند: من در پایان بیانیه [اخیر] ، از مردم برای راه‌پیمایی ۲۲بهمن تشکر کردم لکن این تشکر خیلی کمتر از چیزی است که حق مردم ایران است.

تدبیر مفسده انگیز دولت در تنظیم بازار گوشت قرمز

طی ماه‌های اخیر ، قیمت گوشت قرمز به‌طور افسارگسیخته‌ای افزایش یافت و دولت با تخصیص ارز 4200 برای واردات این کالا سعی کرد مردم تحت‌فشار قرار نگیرند، ولی نتیجه این سیاست فربه‌تر شدن جیب دلالان و ضعیف‌تر شدن قدرت خرید مصرف‌کنندگان بود. 

مهم‌ترین مطالب سرویس

در گفتگو با عبدالحمید شهرابی کارشناس مسائل آمریکای لاتین
سناریوی جدید کاخ سفید در آمریکای لاتین
سید حسن نصرالله در گفتگو با المیادین؛
تمام گزینه‌های مقاومت روی میز است
کاخ سفید دستاوردهای ترامپ را در بیانیه‌ای تشریح کرد
خروج از برجام و احیای تحریم‌های ضدایرانی
درس‌های منبج برای کاخ سفید و انعطاف موقت ترامپ
سرنوشت دستور ترامپ برای خروج از سوریه چه خواهد بود؟
نجات نتانیاهو در گرو عادی سازی روابط اعراب و اسرائیل
چرا دولت نتانیاهو تصمیم به برگزاری انتخابات زود هنگام گرفت؟
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین