تهدید ترامپ برای وتوی مصوبه کنگره درباره توقف حمایت از عربستان در جنگ علیه یمن

عنوان

دولت ترامپ تهدید کرده است که مصوبه کنگره برای پایان دادن به حمایت ارتش آمریکا از ائتلاف به رهبری عربستان سعودی در تجاوز به یمن را وتو خواهد کرد.

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، در حالی که نمایندگان کنگره آمریکا در حال تلاش برای تصویب یک قطعنامه با هدف پایان دادن به حمایت ارتش ایالات متحده از تجاوز ائتلاف سعودی به خاک یمن هستند، دولت ترامپ روز دوشنبه تهدید کرده است که هرگونه مصوبه کنگره در این خصوص را رد خواهد کرد.

این مساله نشانگر ادامه اختلافات بین دولت آمریکا و نمایندگان کنگره بر سر سیاست واشنگتن در قبال عربستان سعودی است.

عقب نشینی نظامیان عربستانی از منطقه الحوف در استان المهره یمن

سناتور آمریکایی: گرسنگی و بیماری 85 هزار کودک یمنی را به کام مرگ کشانده است

دموکراتها و جمهوریخواهان دو هفته قبل قطعنامه ای را معرفی کردند که یک پیام قاطع را برای مقام های ریاض درباره فاجعه انسانی در یمن ارسال می کرد. در این قطعنامه، نمایندگان هر دو حزب سیاسی آمریکا قتل جمال خاشقجی روزنامه نگار منتقد سعودی را نیز محکوم کردند.

دولت آمریکا اعلام کرده است که قطعنامه کنگره نامناسب است چرا که نیروهای آمریکایی سوخت رسانی به هواپیماهای ائتلاف سعودی و سایر اقدامات حمایتی را انجام می دهند و هیچ گونه نقش جنگی و نظامی در این تجاوزگری ندارند.

کاخ سفید همچنین بر این باور است که قطعنامه کنگره می تواند به روابط بین واشنگتن و ریاض لطمه وارد کند و به ضرر تلاش های آمریکا برای مقابله با گسترش افراط گرایی خشونت آمیز خواهد بود.

مواضع دولت ترامپ در قبال قتل جمال خاشقجی نیز با انتقادات گسترده نمایندگان کنگره روبرو شده است.

کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا اخیرا با 25 رای موافق در برابر 17 رای مخالف به قطعنامه ای رای مثبت داد که مانع از هرگونه حمایت ارتش آمریکا از ادامه تجاوز ائتلاف به رهبری عربستان سعودی علیه یمن خواهد شد.

سال گذشته نمایندگان آمریکایی قوانین مختلفی را برای محدود کردن قراردادهای تجاری و نظامی آمریکا با عربستان سعودی معرفی کردند. ولی ترامپ با اکثر این قوانین و قطعنامه ها مخالفت کرد. ترامپ بر این باور است که عربستان سعودی یک شریک راهبردی برای واشنگتن در منطقه به شمار می رود.

منبع: تسنیم

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس:

احیا عجولانه وزارت بازرگانی، دردسرساز است

عقب‌نشینی اسرائیل پس از هشت‌روز

اعتصاب غذا میان اسرای فلسطینی در اعتراض به عدم رعایت حقوقشان یا در اعتراض به یک موضوع سیاسی مسبوق به سابقه است. این شیوه اعتراضی در میان اسرای فلسطینی به این‌گونه است که تنها مقدار کمی آب و نمک مصرف می‌نمایند و به‌منظور تحقق خواسته خود دیگر نوشیدنی‌ها و غذاها را از سطح زندان جمع‌آوری می‌نمایند و یا افراد اعتصاب‌کننده تا تحقق خواسته‌های خود از خوردن غذا جز کمی آب و نمک امتناع می‌نمایند.

«تختی» کشی با «تختی»

فیلم، از نظر شخصیت پردازی، چندان موفق نبوده است. هر چند که فیلم از نوع زندگی نامه است اما تلاش نویسنده و کارگردان در شخصیت پردازی از یک قهرمان ملی تنها به خرده اطلاعات روزنامه ها تکیه می کند و مردی سرد، دورن گرا و تنها را به تصویر می کشد که فقط به دیگران کمک می کند و از خانواده خود غافل است.

کاری که دشمن را عصبانی کند درست است

حضرت آیت الله خامنه‌ای فرمانده معظم کل قوا ظهر امروز (چهارشنبه) در دیدار فرماندهان ارتش و نیروی زمینی، ارتشِ امروز را متدین‌تر و کارآمدتر از همیشه خواندند و با تجلیل از حضور مؤثر و حیاتی ارتش و نیروهای مسلح در امدادرسانی به سیل‌زدگان، و همچنین با تأکید بر لزوم اتحاد روزافزون نیروهای مسلح و زیبا خواندن دست برادریِ ارتش و سپاه پس از اقدام زشت آمریکایی‌ها علیه سپاه، خاطرنشان کردند: هر کاری که دشمن را عصبانی کند، خوب و درست است و در مقابل همگان باید از هر کاری که دشمن را جری و روحیه آن را تقویت کند،

مهم‌ترین مطالب سرویس

« نبرد کرامت۲»؛ اعتصاب غذا را  به سلاحی مهارنشدنی تبدیل کرد
عقب‌نشینی اسرائیل پس از هشت‌روز
چرا حکومت‌های استبدادی در شمال آفریقا سقوط می‌کنند
بی‌وفایی آمریکا به دیکتاتورهای باوفا
پایگاه میدل‌ایست‌آی فاش کرد
نقش موساد در کودتای سودان
زندگی‌نامهٔ بانوی اول سابق آمریکا
همسر اوباما چگونه ستاره راک شد؟
از مبارزه مدنی تا بادبادک های آتشین؛ ابتکار عمل در مبارزه
۵ نکته درباره «راه پیمایی بازگشت»
رسمیت یافتن اشغال‌گری از سوی ترامپ؛
«جولان» انتخاباتی