گوترش: داعش همچنان تهدیدی برای جهان است

عنوان

دبیرکل سازمان ملل در گزارشی هشدار داد، با وجودی که داعش در سوریه و عراق به یک شبکه زیرزمینی تبدیل شده، اما همچنان به عنوان گروه تروریستی و تهدیدی جهانی تحت یک رهبری متمرکز محسوب می‌شود.

به گزارش ایسنا، آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل در هشتمین گزارش خود درباره تهدیدات داعش برای صلح و امنیت بین‌المللی، اعلام کرد، ابوبکر البغدادی، سرکرده داعش همچنان این گروه را رهبری می‌کند و گروه پراکنده‌ای از اعضای داعش وجود دارد که تعدادی مأموریت‌های اساسی را برعهده دارند.

به نقل از روسیاالیوم در گزارش دبیرکل سازمان ملل که در جلسه شورای امنیت ارائه شد، آمده است، نیروهای تروریستی خارجی که بازگشته یا منتقل و یا آزاد شده‌اند در تشدید این تهدید نقش بسزایی دارند. داعش همچنان این امکان را دارد که به ذخایر مالی ما بین ۵۰ تا ۳۰۰ میلیون دلار در سال دست یابد، مسأله‌ای که احتمالات ادامه روند فعالیت این گروه تروریستی را افزایش می‌دهد.

در این گزارش آمده است، داعش همچنان حدود ۱۴ تا ۱۸ هزار نیرو در عراق و سوریه در اختیار دارد که حدود ۳۰۰۰ تن از آنها خارجی هستند. حدود هزار تن از نیروهای بیگانه داعش تابعیت‌های مختلف و احیاناً برخی هویت نامشخص دارند که در عراق در بازداشت به سرمی‌برند و در حال حاضر تخمین زده شده که حدود هزار تن دیگر در شمال شرق سوریه نیز تحت بازداشت باشند.

در ادامه گزارش مذکور آمده است، بیش از ۳۰۰۰ داعشی همچنان در عراق فعالیت دارند و اطلاعات حاکی از آن است که منبع تهدید موجود در این کشور نیروهای محلی باقی‌مانده از داعش و نیروهایی هستند که از سوریه وارد خاک عراق شده‌اند.

عراق در سال ۲۰۱۷ اعلام کرد، با حملات نظامی مستمر و با حمایت ائتلاف بین‌المللی خاک خود را از کنترل داعش باز پس گرفته اما این گروه تروریستی همچنان در سراسر این کشور باندهای زیرزمینی دارد و به شکل تدریجی در حال بازگشت به شیوه سابق خود یعنی جنگ چریکی است.

همچنین رئیس دفتر سازمان ملل در مبارزه با تروریسم گفت، رهبران داعش برای عملیات تروریستی بین‌المللی برنامه‌ریزی می‌کنند و این گروه تروریستی ذخایر مالی و سرمایه‌های کلانی در اختیار دارد. این گروه تروریستی بر شبکه‌های آموزشی در افغانستان کنترل دارد.

منبع: ایسنا

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس:

احیا عجولانه وزارت بازرگانی، دردسرساز است

عقب‌نشینی اسرائیل پس از هشت‌روز

اعتصاب غذا میان اسرای فلسطینی در اعتراض به عدم رعایت حقوقشان یا در اعتراض به یک موضوع سیاسی مسبوق به سابقه است. این شیوه اعتراضی در میان اسرای فلسطینی به این‌گونه است که تنها مقدار کمی آب و نمک مصرف می‌نمایند و به‌منظور تحقق خواسته خود دیگر نوشیدنی‌ها و غذاها را از سطح زندان جمع‌آوری می‌نمایند و یا افراد اعتصاب‌کننده تا تحقق خواسته‌های خود از خوردن غذا جز کمی آب و نمک امتناع می‌نمایند.

«تختی» کشی با «تختی»

فیلم، از نظر شخصیت پردازی، چندان موفق نبوده است. هر چند که فیلم از نوع زندگی نامه است اما تلاش نویسنده و کارگردان در شخصیت پردازی از یک قهرمان ملی تنها به خرده اطلاعات روزنامه ها تکیه می کند و مردی سرد، دورن گرا و تنها را به تصویر می کشد که فقط به دیگران کمک می کند و از خانواده خود غافل است.

کاری که دشمن را عصبانی کند درست است

حضرت آیت الله خامنه‌ای فرمانده معظم کل قوا ظهر امروز (چهارشنبه) در دیدار فرماندهان ارتش و نیروی زمینی، ارتشِ امروز را متدین‌تر و کارآمدتر از همیشه خواندند و با تجلیل از حضور مؤثر و حیاتی ارتش و نیروهای مسلح در امدادرسانی به سیل‌زدگان، و همچنین با تأکید بر لزوم اتحاد روزافزون نیروهای مسلح و زیبا خواندن دست برادریِ ارتش و سپاه پس از اقدام زشت آمریکایی‌ها علیه سپاه، خاطرنشان کردند: هر کاری که دشمن را عصبانی کند، خوب و درست است و در مقابل همگان باید از هر کاری که دشمن را جری و روحیه آن را تقویت کند،

مهم‌ترین مطالب سرویس

« نبرد کرامت۲»؛ اعتصاب غذا را  به سلاحی مهارنشدنی تبدیل کرد
عقب‌نشینی اسرائیل پس از هشت‌روز
چرا حکومت‌های استبدادی در شمال آفریقا سقوط می‌کنند
بی‌وفایی آمریکا به دیکتاتورهای باوفا
پایگاه میدل‌ایست‌آی فاش کرد
نقش موساد در کودتای سودان
زندگی‌نامهٔ بانوی اول سابق آمریکا
همسر اوباما چگونه ستاره راک شد؟
از مبارزه مدنی تا بادبادک های آتشین؛ ابتکار عمل در مبارزه
۵ نکته درباره «راه پیمایی بازگشت»
رسمیت یافتن اشغال‌گری از سوی ترامپ؛
«جولان» انتخاباتی