روایت یک مسیر/

توسعه سامانه‌های نوین آبیاری اولویت اصلی وزارت جهاد کشاورزی در ۴۰ سال اخیر/افزایش ۴۴ درصدی راندمان آبیاری در داخل مزارع

عنوان

زارع گفت: با توجه به حساسیت نظام در تامین آب و غذای مورد نیاز، توسعه سامانه های نوین آبیاری طی سال ۴۰ سال اخیر یکی از اولویت های وزارت جهاد کشاورزی است.

عباس زارع مجری طرح سامانه های نوین آبیاری وزارت جهاد کشاورزی در گفت و گو با خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، توسعه سامانه های نوین آبیاری را یکی از اولویت های اصلی وزارت جهاد کشاورزی طی سال های بعد از انقلاب برشمرد و گفت: با توجه به تاکید ویژه مقام معظم رهبری درخصوص توسعه سامانه های نوین آبیاری، از سال ۹۵ تا کنون منابع از صندوق توسعه ملی به این امر اختصاص یافته است.

وی افزود: قبل از انقلاب مصرف بهینه از منابع آب و خاک و طرح آبیاری تحت فشار در حد محدود و در چند استان مورد توجه قرار گرفته بود در حالیکه بعد از انقلاب طرح توسعه سامانه نوین آبیاری به سبب حساسیت نظام و تامین آب و غذای کافی برای جمعیت روبه رشد به طور ویژه ای در دستور کار قرار گرفته است.

زارع ادامه داد: با توجه به اهمیت امنیت غذایی و استفاده از منابع پایه به ویژه آب و خاک به نحو مطلوب، سرمایه گذاری مناسبی در خصوص زیرساخت های آب و خاک، تجهیز و نوسازی اراضی سنتی، احداث کانال بتون های آبیاری، زه کشی، احیا و مرمت قنوات و سایر پروژه های اولویت دار آبیاری تحت فشار و توسعه سامانه های نوین آبیاری در برنامه قرار گرفته است.

این مقام مسئول با اشاره به ضرورت تجهیز ۸.۵ میلیون هکتار از اراضی آبی اعم از سنتی و شبکه های مدرن گفت: اثر بخشی و افزایش بهره وری تجهیز سامانه های نوین آبیاری نسبت به سایر پروژه های آب و خاک از مزیت بیشتری برخوردار است به طوریکه با اجرای سامانه های نوین آبیاری در هر هکتار به طور متوسط ۴۴ درصد راندمان آبیاری در داخل مزرعه افزایش می یابد.


بیشتر بخوانید: پیشنهاد اختصاص ۳۰۰ میلیون دلار اعتبار به سامانه های نوین آبیاری


به گفته وی، با اجرای سامانه های نوین آبیاری در مزرعه شاهد افزایش ۳۰ درصدی محصول و کاهش ۳۰ درصدی مصرف نهاده های تولید اعم از سم و کود هستیم.

زارع با اشاره به اینکه توسعه سامانه نوین آبیاری در سال ۹۴ به عنوان یکی از پروژه های اقتصاد مقاومتی در دستور کار قرار گرفت، بیان کرد: براساس مصوبه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی، وزارت جهاد کشاورزی مکلف است که سالانه ۲۵۰ هزار هکتار از اراضی را در صورت تامین اعتبارات به سامانه های نوین آبیاری تجهیز کند.

مجری طرح سامانه های نوین آبیاری ادامه داد: در سال ۹۶، برای هر هکتار آبیاری موضعی و قطره ای ۱۰ میلیون تومان کمک بلاعوض در اختیار بهره برداران قرار گرفت و در سال ۹۷ به دلیل افزایش قیمت لوازم و تجهیزات آبیاری با توافقی که با سازمان برنامه و بودجه داشتیم، کمک بلاعوض به ۳۰ درصد افزایش یافت.

وی با بیان اینکه یک هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای طرح سامانه های نوین آبیاری در سال ۹۷ در نظر گرفته شده است، اظهار کرد: تاکنون ۷۰ درصد این میزان تخصیص یافته است و امیدواریم که تا پایان سال مابقی اعتبارات تخصیص داده شود.

زارع در پایان تصریح کرد: بنابر آخرین آمار در سال ۹۷،  از مجموع ۲۳۰ هزار هکتار اراضی که باید تحت پوشش سامانه های نوین آبیاری قرار گیرد، تاکنون ۱۰۰ هزار هکتار از پروژه سامانه های نوین در اراضی اجرا شده و مابقی بتدریج در صورت تخصیص اعتبارات اجرا خواهد شد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

آمریکا باید منتظر بزرگترین شکست تاریخ خود باشد!

عدم تمدید معافیت‌های تحریمی علیه ایران؛ کارت آخر کدخدا رو شد

آیا ایران بدون نفت شدنی است؟

متوقف شدن کامل صادرات و فروش نفت ایران امکان پذیر نیست و این مسئله حداقل یک برنامه بلند مدت میخواهد که البته امروز خوشبختانه به دلیل فقدان اجماع جهانی بر ضد ایران، در شرایط کنونی امکانپذیر نیست. اکنون 35 درصد اقتصاد ایران طبق لایحه بودجه 98 نفتی است،‌ این عدد باید امروز بسیار کمتر بود اما به برکت خوش بینی به برجام، امروز 35 درصد اقتصاد ما به نفت و درآمدهای نفتی وابسته است.

امید تروریست‌ها به آمریکا برای عملیات نظامی علیه محور مقاومت

رسانه‌ها و فرماندهان گروه‌های تروریستی در سوریه طی هفته جاری ابراز امیدواری کرده‌اند تا با فرماندهی مستقیم آمریکا، وارد عملیات علیه محور مقاومت و جمهوری اسلامی ایران در سوریه شوند.

احیا عجولانه وزارت بازرگانی، دردسرساز است

یوسفیان ملا درخصوص طرح تفکیک وزارت صمت گفت: تشکیل با عجله وزارت بازرگانی، بازتاب‌های بدی در وضعیت اقتصادی کشور خواهد داشت. دولت به جای تشکیل وزارت بازرگانی، قانون تمرکز را به درستی اجرا کند.

مهم‌ترین مطالب سرویس

آینده اقتصاد دیجتال به کدام سمت و سو می‌رود
استارتاپ‌ها دلشان به حال فقرا نمی‌سوزد!
احسان سلطانی پژوهشگر اقتصادی:
نرخ رشد اقتصادی ۹۷ منفی۵ بود
احتمال تحریم خریدارن نفت از بورس بسیار کم است
نامفهوم بودن بورس نفت برای سرمایه‌گذاران داخلی
تاملی در کاندیداهای انتخابات اتاق بازرگانی
اتاق بازرگانی یا اتاق واردات؟+ نمودار ‌