روایت یک مسیر/

توسعه سامانه‌های نوین آبیاری اولویت اصلی وزارت جهاد کشاورزی در ۴۰ سال اخیر/افزایش ۴۴ درصدی راندمان آبیاری در داخل مزارع

عنوان

زارع گفت: با توجه به حساسیت نظام در تامین آب و غذای مورد نیاز، توسعه سامانه های نوین آبیاری طی سال ۴۰ سال اخیر یکی از اولویت های وزارت جهاد کشاورزی است.

عباس زارع مجری طرح سامانه های نوین آبیاری وزارت جهاد کشاورزی در گفت و گو با خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، توسعه سامانه های نوین آبیاری را یکی از اولویت های اصلی وزارت جهاد کشاورزی طی سال های بعد از انقلاب برشمرد و گفت: با توجه به تاکید ویژه مقام معظم رهبری درخصوص توسعه سامانه های نوین آبیاری، از سال ۹۵ تا کنون منابع از صندوق توسعه ملی به این امر اختصاص یافته است.

وی افزود: قبل از انقلاب مصرف بهینه از منابع آب و خاک و طرح آبیاری تحت فشار در حد محدود و در چند استان مورد توجه قرار گرفته بود در حالیکه بعد از انقلاب طرح توسعه سامانه نوین آبیاری به سبب حساسیت نظام و تامین آب و غذای کافی برای جمعیت روبه رشد به طور ویژه ای در دستور کار قرار گرفته است.

زارع ادامه داد: با توجه به اهمیت امنیت غذایی و استفاده از منابع پایه به ویژه آب و خاک به نحو مطلوب، سرمایه گذاری مناسبی در خصوص زیرساخت های آب و خاک، تجهیز و نوسازی اراضی سنتی، احداث کانال بتون های آبیاری، زه کشی، احیا و مرمت قنوات و سایر پروژه های اولویت دار آبیاری تحت فشار و توسعه سامانه های نوین آبیاری در برنامه قرار گرفته است.

این مقام مسئول با اشاره به ضرورت تجهیز ۸.۵ میلیون هکتار از اراضی آبی اعم از سنتی و شبکه های مدرن گفت: اثر بخشی و افزایش بهره وری تجهیز سامانه های نوین آبیاری نسبت به سایر پروژه های آب و خاک از مزیت بیشتری برخوردار است به طوریکه با اجرای سامانه های نوین آبیاری در هر هکتار به طور متوسط ۴۴ درصد راندمان آبیاری در داخل مزرعه افزایش می یابد.


بیشتر بخوانید: پیشنهاد اختصاص ۳۰۰ میلیون دلار اعتبار به سامانه های نوین آبیاری


به گفته وی، با اجرای سامانه های نوین آبیاری در مزرعه شاهد افزایش ۳۰ درصدی محصول و کاهش ۳۰ درصدی مصرف نهاده های تولید اعم از سم و کود هستیم.

زارع با اشاره به اینکه توسعه سامانه نوین آبیاری در سال ۹۴ به عنوان یکی از پروژه های اقتصاد مقاومتی در دستور کار قرار گرفت، بیان کرد: براساس مصوبه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی، وزارت جهاد کشاورزی مکلف است که سالانه ۲۵۰ هزار هکتار از اراضی را در صورت تامین اعتبارات به سامانه های نوین آبیاری تجهیز کند.

مجری طرح سامانه های نوین آبیاری ادامه داد: در سال ۹۶، برای هر هکتار آبیاری موضعی و قطره ای ۱۰ میلیون تومان کمک بلاعوض در اختیار بهره برداران قرار گرفت و در سال ۹۷ به دلیل افزایش قیمت لوازم و تجهیزات آبیاری با توافقی که با سازمان برنامه و بودجه داشتیم، کمک بلاعوض به ۳۰ درصد افزایش یافت.

وی با بیان اینکه یک هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای طرح سامانه های نوین آبیاری در سال ۹۷ در نظر گرفته شده است، اظهار کرد: تاکنون ۷۰ درصد این میزان تخصیص یافته است و امیدواریم که تا پایان سال مابقی اعتبارات تخصیص داده شود.

زارع در پایان تصریح کرد: بنابر آخرین آمار در سال ۹۷،  از مجموع ۲۳۰ هزار هکتار اراضی که باید تحت پوشش سامانه های نوین آبیاری قرار گیرد، تاکنون ۱۰۰ هزار هکتار از پروژه سامانه های نوین در اراضی اجرا شده و مابقی بتدریج در صورت تخصیص اعتبارات اجرا خواهد شد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

اسماعیل هنیه با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد

جمعه؛ روز حرکت به سمت مسجد الاقصی

واردکنندگان کالاهای «ممنوعه» چگونه گمرک را دور زده‌اند؟

دوم تیرماه سال ۹۷ دولت ثبت سفارش و واردات بیش از ۱۴۰۰ قلم کالا را ممنوع اعلام کرد. اما بررسی‌ آمارهای گمرک ایران نشان می‌دهد اغلب کالاهای ممنوع شده در ماه‌های اخیر وارد کشور شده و به قانون جدید بی توجه بوده‌اند.

وکالت نباید انحصاری باشد

حجت الاسلام نوروزی سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس با اشاره به انحصار حرفه وکالت در کشور گفت: باید حضور حقوق‌دانان و فارغ التحصیلان حقوق مملکت، در مسائل حقوقی و قضایی کشور بیشتر شود.

فیلم: ماجرای عجیب FATF در ایران

جلیل محبی در سخنانی در نشست هم‌اندیشی نخبگان با موضوع ابعاد حقوقی، اقتصادی و امنیتی FATF گفت: وقتی جمهوری اسلامی بنا ندارد اطلاعات مالی‌اش را خارجی‌ها بدهد،‌پس چرا عده‌ای به دنبال تصویب CFT و پالرمو هستند!

مهم‌ترین مطالب سرویس

واردات ۱۰ هزار تن فانوس، مژه مصنوعی، ملامین و اره دستی از دوم تیرماه امسال تاکنون!
واردکنندگان کالاهای «ممنوعه» چگونه گمرک را دور زده‌اند؟
اقساط بازگشتی مسکن مهر، سقف بالای سر ۱۳ میلیون روستایی
راهکارهایی برای مقاوم‌سازی بافت فرسوده روستایی
اختصاص ۶۵۳۰۰ میلیارد تومان برای اشتغال‌زایی در بودجه ۹۸
اشتغال‌زایی پایدار  با بهبود فضای کسب‌وکار یا پول‌پاشی؟
مهدی غضنفری وزیر اسبق صنعت، معدن و تجارت
دولت روحانی مرد مقابله با تحریم و شرایط سخت نیست
عدنان موسی‌پور، رئیس کمیسیون صادرات اتاق ایران
تحریم‌های خارجی را دور می‌زنیم با تحریم‌های داخلی چه کنیم؟
داود سوری استاد اقتصاد دانشگاه شریف
توان اجرایی و بار علمی دولت در حال کاهش است
رئیس کمیسیون مدیریت واردات اتاق بازرگانی ایران
گوشت ۹۰ هزار تومانی تقصیر نهادهای نظارتی است
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین