شکنجه فعالان زن و زندانیان سیاسی عربستان زیر نظر سعود القحطانی

عنوان

یک روزنامه آمریکایی فاش کرد که شکنجه فعالان زن عربستانی زیر نظر سعود القحطانی مشاور سابق ولیعهد سعودی و متهم به قتل جمال خاشقجی روزنامه نگار منتقد رژیم عربستان صورت می گیرد.

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، روزنامه آمریکایی واشنگتن پست در سرمقاله خود نوشت: به تدریج روشن می شود که یکی از بیشترین موارد اخیر شکنجه زندانیان سیاسی سال گذشته در عربستان انجام شد و چه بسا هم اکنون نیز ادامه دارد.

این روزنامه نوشت: قربانیان زن به خاطر درخواست برای حقوق مدنی اساسی خود بازداشت شده اند و شماری از آنها چند ماه در زندان انفرادی نگه داشته شده و در معرض ضرب و شتم و شوک الکتریکی و تعرض جنسی و غرق مصنوعی قرار داشته اند. گمان می رود که مسئولان بلندپایه سعودی به طور مستقیم در این تجاوزگری ها دست داشته باشند؛ همانطور که درخصوص جمال خاشقجی روی داد. آنها (مسئولان بلندپایه سعودی) باید پیامدهای این کار را متحمل شوند.

جمال خاشقجی روزنامه نگار منتقد رژیم سعودی در کنسولگری عربستان در استانبول ترکیه به قتل رسید. سعود القحطانی مشاور محمد بن سلمان ولیعهد سعودی متهم به دست داشتن در قتل خاشقجی است. گزارشها حاکی است که هر چند گفته شده القحطانی برکنار شده، ولی وی همچنان با بن سلمان در ارتباط است و او حتی القحطانی را همچنان مشاور دفتر سلطنتی سعودی می داند و محدودیتی برای القحطانی اعمال نشده است.

سازمان عفو بین الملل توانسته است به هویت دهها فعالان زن و شمار زیادی از زنانی را که در ماه مه گذشته بازداشت شدند وهمچنان در بازداشت به سرمی برند، دست یابد.

این سازمان ماه گذشته اعلام کرد: شهادت های در اختیار دارد که نشان می دهد 10 نفر در طول سه ماهه اول بازداشت خود در یک زندان سری شکنجه شده اند و مورد ضرب و جرح قرار گرفته اند. دستکم یک زن به نام لجین الهذلول تهدید به تجاوز از سوی سعود القحطانی شده است. به گفته اعضای خانواده الهذلول، القحطانی شاهد شکنجه لجین بوده است.

این هفته، گزارش جدید کمیته ای متشکل از نمایندگان پارلمان انگلیس فاش کرد که فعالان زن بازداشت شده در معرض بدرفتاری شدید و غیرانسانی و اهانت آمیز قرار گرفته اند که از جمله ضرب و شتم و محرومیت از خواب و تهدید جانی و زندان انفرادی و شکنجه قرار گرفته اند.

ترس شاهزادگان سعودی از مصادره ثروت آنها توسط بن سلمان

درآمد بن سلمان از حبس کردن شاهزاده ها چقدر است؟

کریسبین بلانت عضو محافظ پارلمان انگلیس گفت: بدرفتاری بسیار شدیدی با فعالان زن عربستانی صورت گرفته است که این امر نیازمند تحقیق بین المللی درباره شکنجه آنها است. از پایین تا بالاترین سلسله مراتب قدرت در عربستان مسئول این امر خواهد بود.

این روزنامه نوشت: نمایندگان پارلمان انگلیس می خواهند که گزارشگر ویژه رسیدگی به موارد شکنجه و تیم ذیربط وی درباره رفتار صورت گرفته با این زنان تحقیق کند اما این تنها اقدام نباید باشد بلکه باید مسئولان سعودی شرکت کننده در شکنجه نیز محاکمه شوند و اگر آنها در عربستان نیستند، باید در دادگاه های اماکن دیگری براساس توافقنامه بین المللی ضد شکنجه محاکمه شوند.

واشنگتن پست نوشت: براساس اعلام محققان سعودی و مسئولان آمریکایی، القحطانی متهم به دست داشتن در شکنجه الهذلول نقشی اصلی را در جنایت قتل خاشقجی ایفا کرد.

این روزنامه گزارش خود را اینگونه به پایان برد که "باید از هر دولت دموکراتیکی که احتمالا سرمایه گذار یا میهمان عربستان است، این درخواست را کرد که از رژیم سعودی بپرسد که چرا همچنان این زندان در زندان هستند؛ درحالی که جلادهای آنها در درباره سلطنتی در رفت و آمدند؟

منبع: تسنیم

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

« نبرد کرامت۲»؛ اعتصاب غذا را  به سلاحی مهارنشدنی تبدیل کرد

عقب‌نشینی اسرائیل پس از هشت‌روز

«تختی» کشی با «تختی»

فیلم، از نظر شخصیت پردازی، چندان موفق نبوده است. هر چند که فیلم از نوع زندگی نامه است اما تلاش نویسنده و کارگردان در شخصیت پردازی از یک قهرمان ملی تنها به خرده اطلاعات روزنامه ها تکیه می کند و مردی سرد، دورن گرا و تنها را به تصویر می کشد که فقط به دیگران کمک می کند و از خانواده خود غافل است.

کاری که دشمن را عصبانی کند درست است

حضرت آیت الله خامنه‌ای فرمانده معظم کل قوا ظهر امروز (چهارشنبه) در دیدار فرماندهان ارتش و نیروی زمینی، ارتشِ امروز را متدین‌تر و کارآمدتر از همیشه خواندند و با تجلیل از حضور مؤثر و حیاتی ارتش و نیروهای مسلح در امدادرسانی به سیل‌زدگان، و همچنین با تأکید بر لزوم اتحاد روزافزون نیروهای مسلح و زیبا خواندن دست برادریِ ارتش و سپاه پس از اقدام زشت آمریکایی‌ها علیه سپاه، خاطرنشان کردند: هر کاری که دشمن را عصبانی کند، خوب و درست است و در مقابل همگان باید از هر کاری که دشمن را جری و روحیه آن را تقویت کند،

نقش فرانسه در کشتار غیرنظامیان یمن

افشای اسناد محرمانه دفاعی فرانسه در مورد استفاده از تسلیحات فرانسوی در جنگ یمن نشان می دهد که عربستان سعودی و امارات متحده عربی بطور مستقیم از این تسلیحات در جنگ یمن و علیه غیرنظامیان استفاده کرده‌اند.

مهم‌ترین مطالب سرویس

« نبرد کرامت۲»؛ اعتصاب غذا را  به سلاحی مهارنشدنی تبدیل کرد
عقب‌نشینی اسرائیل پس از هشت‌روز
چرا حکومت‌های استبدادی در شمال آفریقا سقوط می‌کنند
بی‌وفایی آمریکا به دیکتاتورهای باوفا
پایگاه میدل‌ایست‌آی فاش کرد
نقش موساد در کودتای سودان
زندگی‌نامهٔ بانوی اول سابق آمریکا
همسر اوباما چگونه ستاره راک شد؟
از مبارزه مدنی تا بادبادک های آتشین؛ ابتکار عمل در مبارزه
۵ نکته درباره «راه پیمایی بازگشت»
رسمیت یافتن اشغال‌گری از سوی ترامپ؛
«جولان» انتخاباتی
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین