شکنجه فعالان زن و زندانیان سیاسی عربستان زیر نظر سعود القحطانی

عنوان

یک روزنامه آمریکایی فاش کرد که شکنجه فعالان زن عربستانی زیر نظر سعود القحطانی مشاور سابق ولیعهد سعودی و متهم به قتل جمال خاشقجی روزنامه نگار منتقد رژیم عربستان صورت می گیرد.

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، روزنامه آمریکایی واشنگتن پست در سرمقاله خود نوشت: به تدریج روشن می شود که یکی از بیشترین موارد اخیر شکنجه زندانیان سیاسی سال گذشته در عربستان انجام شد و چه بسا هم اکنون نیز ادامه دارد.

این روزنامه نوشت: قربانیان زن به خاطر درخواست برای حقوق مدنی اساسی خود بازداشت شده اند و شماری از آنها چند ماه در زندان انفرادی نگه داشته شده و در معرض ضرب و شتم و شوک الکتریکی و تعرض جنسی و غرق مصنوعی قرار داشته اند. گمان می رود که مسئولان بلندپایه سعودی به طور مستقیم در این تجاوزگری ها دست داشته باشند؛ همانطور که درخصوص جمال خاشقجی روی داد. آنها (مسئولان بلندپایه سعودی) باید پیامدهای این کار را متحمل شوند.

جمال خاشقجی روزنامه نگار منتقد رژیم سعودی در کنسولگری عربستان در استانبول ترکیه به قتل رسید. سعود القحطانی مشاور محمد بن سلمان ولیعهد سعودی متهم به دست داشتن در قتل خاشقجی است. گزارشها حاکی است که هر چند گفته شده القحطانی برکنار شده، ولی وی همچنان با بن سلمان در ارتباط است و او حتی القحطانی را همچنان مشاور دفتر سلطنتی سعودی می داند و محدودیتی برای القحطانی اعمال نشده است.

سازمان عفو بین الملل توانسته است به هویت دهها فعالان زن و شمار زیادی از زنانی را که در ماه مه گذشته بازداشت شدند وهمچنان در بازداشت به سرمی برند، دست یابد.

این سازمان ماه گذشته اعلام کرد: شهادت های در اختیار دارد که نشان می دهد 10 نفر در طول سه ماهه اول بازداشت خود در یک زندان سری شکنجه شده اند و مورد ضرب و جرح قرار گرفته اند. دستکم یک زن به نام لجین الهذلول تهدید به تجاوز از سوی سعود القحطانی شده است. به گفته اعضای خانواده الهذلول، القحطانی شاهد شکنجه لجین بوده است.

این هفته، گزارش جدید کمیته ای متشکل از نمایندگان پارلمان انگلیس فاش کرد که فعالان زن بازداشت شده در معرض بدرفتاری شدید و غیرانسانی و اهانت آمیز قرار گرفته اند که از جمله ضرب و شتم و محرومیت از خواب و تهدید جانی و زندان انفرادی و شکنجه قرار گرفته اند.

ترس شاهزادگان سعودی از مصادره ثروت آنها توسط بن سلمان

درآمد بن سلمان از حبس کردن شاهزاده ها چقدر است؟

کریسبین بلانت عضو محافظ پارلمان انگلیس گفت: بدرفتاری بسیار شدیدی با فعالان زن عربستانی صورت گرفته است که این امر نیازمند تحقیق بین المللی درباره شکنجه آنها است. از پایین تا بالاترین سلسله مراتب قدرت در عربستان مسئول این امر خواهد بود.

این روزنامه نوشت: نمایندگان پارلمان انگلیس می خواهند که گزارشگر ویژه رسیدگی به موارد شکنجه و تیم ذیربط وی درباره رفتار صورت گرفته با این زنان تحقیق کند اما این تنها اقدام نباید باشد بلکه باید مسئولان سعودی شرکت کننده در شکنجه نیز محاکمه شوند و اگر آنها در عربستان نیستند، باید در دادگاه های اماکن دیگری براساس توافقنامه بین المللی ضد شکنجه محاکمه شوند.

واشنگتن پست نوشت: براساس اعلام محققان سعودی و مسئولان آمریکایی، القحطانی متهم به دست داشتن در شکنجه الهذلول نقشی اصلی را در جنایت قتل خاشقجی ایفا کرد.

این روزنامه گزارش خود را اینگونه به پایان برد که "باید از هر دولت دموکراتیکی که احتمالا سرمایه گذار یا میهمان عربستان است، این درخواست را کرد که از رژیم سعودی بپرسد که چرا همچنان این زندان در زندان هستند؛ درحالی که جلادهای آنها در درباره سلطنتی در رفت و آمدند؟

منبع: تسنیم

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

در نشست هم‌اندیشی نخبگان با موضوع ابعاد حقوقی، اقتصادی و امنیتی FATF مطرح شد

فیلم: ماجرای عجیب FATF در ایران

چگونه با مالیات بر عایدی سرمایه معادلات را به نفع تولید تغییر دهیم؟

ساختار اقتصادی کشور به گونه‌ای است که عموم فعالیت‌های غیرمولد حائز سودهای کلان و مصون از ریسک سرمایه گذاری بوده و در طرف مقابل، تولید با دشواری‌های بسیار و سود ناچیز همراه است. ابزار مالیات بر عایدی سرمایه در چنین شرایطی می‌تواند این معادله را به نفع تولید تغییر دهد.

دشمن ضعیف است، مسئولین فریب نخورند

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای فرمودند: من در پایان بیانیه [اخیر] ، از مردم برای راه‌پیمایی ۲۲بهمن تشکر کردم لکن این تشکر خیلی کمتر از چیزی است که حق مردم ایران است.

تدبیر مفسده انگیز دولت در تنظیم بازار گوشت قرمز

طی ماه‌های اخیر ، قیمت گوشت قرمز به‌طور افسارگسیخته‌ای افزایش یافت و دولت با تخصیص ارز 4200 برای واردات این کالا سعی کرد مردم تحت‌فشار قرار نگیرند، ولی نتیجه این سیاست فربه‌تر شدن جیب دلالان و ضعیف‌تر شدن قدرت خرید مصرف‌کنندگان بود. 

مهم‌ترین مطالب سرویس

در گفتگو با عبدالحمید شهرابی کارشناس مسائل آمریکای لاتین
سناریوی جدید کاخ سفید در آمریکای لاتین
سید حسن نصرالله در گفتگو با المیادین؛
تمام گزینه‌های مقاومت روی میز است
کاخ سفید دستاوردهای ترامپ را در بیانیه‌ای تشریح کرد
خروج از برجام و احیای تحریم‌های ضدایرانی
درس‌های منبج برای کاخ سفید و انعطاف موقت ترامپ
سرنوشت دستور ترامپ برای خروج از سوریه چه خواهد بود؟
نجات نتانیاهو در گرو عادی سازی روابط اعراب و اسرائیل
چرا دولت نتانیاهو تصمیم به برگزاری انتخابات زود هنگام گرفت؟
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین