حکایت این روزهای فوتبال ایران؛ به جای فوتبال بازی کردن بیانیه بنویس!

عنوان

این روزها فوتبال ایران بیشتر از اینکه در مستطیل سبز پیگیری شود، معطوف شده به بیانیه‌نویسی و گویی هر چقدر بیشتر داور و فدراسیون و سازمان لیگ را تحت فشار بگذاری، موفق‌‌تر هستی.

- اخبار ورزشی -

به گزارش خبرگزاری تسنیم، انگار تمامی ندارد؛ بیانیه نویسی های فوتبال ایران را می گوییم که نه تنها به قوت خود باقی است، بلکه در همه جا ریشه دوانده. از تیم های دسته اولی که شاید صدای شان کمتر شنیده می شود تا تیم های بالا و پایین جدول لیگ برتر. کمتر هفته ای است که بیانیه ای از سوی یکی از باشگاه ها منتشر نشود. انگار که باشگاه ها به جای مسابقه در زمین، برای بیانیه نویسی مسابقه گذاشته اند. هرچند این رسم بین برخی مربیان هم وجود داشت و زمانی بیانیه های شماره دار محمد مایلی کهن و امیر قلعه نویی را علیه یکدیگر می دیدیم و در زمان سرمربیگری کارلوس کی روش در تیم ملی هم، این مربی پرتغالی با بیانیه های فیس بوکی هر روز علیه کسی موضع می گرفت. موضوعی که دیگر تبدیل به یک فرهنگ در فوتبال ایران شده و کسی هم نیست مقابل این اتفاق را بگیرد یا راه حلی برای تغییر این فرهنگ داشته باشد.

کافی است در هفته ای اشتباه داوری صورت بگیرد، کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال رأیی درباره تیمی یا بازیکنی بدهد، خدا نکند تیمی موفق به کسب پیروزی نشود. درست شده  ماجرای «اینجا زمین کج است». هر تیمی که موفق به پیروزی نشود، روابط عمومی یا مدیر رسانه ای یا مقام های بالاتر از آن باشگاه دست به قلم می شود و بیانیه نویسی را شروع می کند. باشگاه ها و تیم ها فراتر هم رفته اند و با بیانیه نویسی پیش از مسابقات، قصد تحت تأثیر قرار دادن داور مسابقه یا عوامل برگزاری مسابقات را دارند. برخی با بیانیه های خود داور را تغییر می دهند و برخی هم با سیاست سکوت، سنگر می گیرند تا بلکه مثلاً سازمان لیگ نازشان را بخرد.

در اینکه برگزاری لیگ ایرادهای فراوانی دارد، اشتباهات داوری زیاد شده و با حرفه ای شدن فاصله داریم، شکی نیست، اما کدام رفتار مربیان یا باشگاه ها با حرفه ای گری سنخیت دارد؟ به خصوص آنهایی که دَم از حرفه ای بودن می زنند و هر روز با نیش و کنایه واژه لیگ حرفه ای را زیر سؤال می برند چه زمانی رفتار حرفه ای از خود نشان داده اند جز هنگام عقد قرارداد و قرار دادن صفر مقابل رقم دستمزدشان؟ بیانیه نویسی نه فقط مختص یک نفر و دو نفر، نه فقط مختص یک باشگاه و دو باشگاه، بلکه رفتاری همه گیر و البته ناپسند شده است. رفتاری ناپسند برای تحت فشار قرار دادن مسئولان برگزار مسابقات، داوران، تیم حریف و... که خروجی آن می شود خشونت هواداران تیم ها علیه عوامل مختلف. در این بین فدراسیون فوتبال که متولی فوتبال کشور است و سازمان لیگ که متولی برگزاری مسابقات، چه رفتاری از خود نشان می دهند؟ چه رفتار بازدارنده و محکمی صورت گرفته تا مقابل این بیانیه نویسی ها گرفته شود؟ انگار سیاست فدراسیون فوتبال مقابل ایجاد این فضای مسموم سیاستی جز سکوت نیست. سیاست فدراسیون نگاه کردن به این بیانیه هاست تا هر روز همه به خودشان اجازه بدهند به این فضای مسموم را گسترش بدهند.

این انتقاد پیش از هر چیزی به باشگاه هایی وارد است که بیشتر آنها واژه فرهنگی را در پیشوند نام شان به یدک می کشند. مربیانی که مدعی حرفه ای بودن هستند، اما خودشان برای نوشتن بیانیه علیه داور و سازمان لیگ و... پیشنهاد می دهند و البته سازمان لیگ که هنوز نتوانسته باشگاه ها را به اقناع برساند تا دست از این کارها بکشند. در رأس اینها باید به نقش فدراسیون نگاه کرد که هنوز نتوانسته سیاستی برای ریشه کن کردن این فرهنگ اتخاذ کند تا هر روز شاهد بیانیه از سوی یکی از باشگاه ها باشیم. این روزها جنگ از داخل مستطیل سبز به بیرون کشیده شده و گویی هر تیمی پیش از بازی داور و عوامل مسابقه را بیشتر تحت فشار قرار دهد موفق تر است. انگار که هر چه بیشتر، قبل از بازی و در کنار زمین داد و فریاد کنی موفق تری.

ایوب بهتاج: وقتی داوری ها به ضررمان است، حق داریم بیانیه بدهیم و اعتراض کنیم

بیانیه باشگاه پرسپولیس پس از شکست برابر فولاد

بیانیه فولاد خوزستان در واکنش به بیانیه پرسپولیس: شرایط برای دو باشگاه یکسان بود

منبع: تسنیم

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

آمریکا باید منتظر بزرگترین شکست تاریخ خود باشد!

عدم تمدید معافیت‌های تحریمی علیه ایران؛ کارت آخر کدخدا رو شد

آیا ایران بدون نفت شدنی است؟

متوقف شدن کامل صادرات و فروش نفت ایران امکان پذیر نیست و این مسئله حداقل یک برنامه بلند مدت میخواهد که البته امروز خوشبختانه به دلیل فقدان اجماع جهانی بر ضد ایران، در شرایط کنونی امکانپذیر نیست. اکنون 35 درصد اقتصاد ایران طبق لایحه بودجه 98 نفتی است،‌ این عدد باید امروز بسیار کمتر بود اما به برکت خوش بینی به برجام، امروز 35 درصد اقتصاد ما به نفت و درآمدهای نفتی وابسته است.

امید تروریست‌ها به آمریکا برای عملیات نظامی علیه محور مقاومت

رسانه‌ها و فرماندهان گروه‌های تروریستی در سوریه طی هفته جاری ابراز امیدواری کرده‌اند تا با فرماندهی مستقیم آمریکا، وارد عملیات علیه محور مقاومت و جمهوری اسلامی ایران در سوریه شوند.

احیا عجولانه وزارت بازرگانی، دردسرساز است

یوسفیان ملا درخصوص طرح تفکیک وزارت صمت گفت: تشکیل با عجله وزارت بازرگانی، بازتاب‌های بدی در وضعیت اقتصادی کشور خواهد داشت. دولت به جای تشکیل وزارت بازرگانی، قانون تمرکز را به درستی اجرا کند.

مهم‌ترین مطالب سرویس

اطلاعیه فدراسیون فوتبال درباره دربی پایتخت
هیچ بلیتی در محل استادیوم آزادی فروخته نخواهد شد