در مراسم جشن چهلمین سالروز پیروزی انقلاب در قاهره

رئیس دفتر حافظ منافع ایران: اگر مصر آماده همکاری مشترک باشد،با علاقمندی به آن پاسخ مثبت می‌دهیم

عنوان

جشن فرا رسیدن چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و روز ملی جمهوری اسلامی ایران به میزبانی «ناصر کنعانی» رئیس دفتر حفاظت منافع جمهوری اسلامی ایران در مصر در محل اقامتگاه وی معروف به «خانه ایران» در شهر قاهره برگزار شد.

به گزارش ایسنا، خالد ثروت، معاون امور آسیایی وزارت خارجه مصر به نمایندگی از دولت و مردم این کشور در مراسم جشن روز ملی جمهوری اسلامی ایران شرکت کرد و فرا رسیدن روز ملی جمهوری اسلامی ایران را به دولت و مردم ایران و رئیس دفتر حفاظت منافع کشورمان در قاهره تبریک و تهنیت گفت.

این مراسم با حضور تعدادی از سفرا، رؤسای نمایندگی هیأت‌های دیپلماتیک و دفاتر سازمان‌های بین المللی و دیپلمات‌های خارجی مقیم قاهره و همچنین جمعی از شخصیت‌ها و نخبگان سیاسی، فرهنگی، دینی، اقتصادی و بازرگانان و مدیران بخش‌های دولتی و خصوصی، اساتید و دانشجویان زبان فارسی و جمعی از ایرانیان مقیم قاهره برگزار شد.

در این مراسم بعد از نواخته شدن سرود ملی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری عربی مصر، ناصر کنعانی، رئیس دفتر حفاظت منافع کشورمان در قاهره در سخنانی ضمن گرامیداشت یاد و خاطره حضرت امام خمینی (ره) بنیانگذار کبیر جمهوری اسلامی ایران و شهدای انقلاب اسلامی، به تشریح دستاوردهای انقلاب و جمهوری اسلامی پرداخت و اظهار کرد: ملت ایران، امروز ۴۰ سالگی پیروزی انقلاب اسلامی را جشن گرفته است. توسعه هدف مشترک دولت‌ها و معیار رتبه بندی جوامع در عرصه تعاملات و رقابت‌های بین المللی است. عملکرد نظام جمهوری اسلامی ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی، منطبق با شاخص‌های بین المللی، گویای موفقیت شگفت انگیز در بسیاری از شاخص‌های توسعه است. جمهوری اسلامی ایران طی ۴۰ سال گذشته با وجود موانع متعدد خارجی، داخلی، فشارها و توطئه‌های خارجی همانند موج حملات تروریستی، جنگ تحمیلی ۸ ساله رژیم بعث صدام و تحریم‌های ظالمانه اقتصادی، براساس گزارش‌های مراکز معتبر جهانی و بین المللی، در همه ابعاد توسعه از پیشرفت‌های تحسین برانگیزی برخوردار شده و در رقابت‌های بین المللی در رتبه کشورهای با نرخ توسعه بالا قرار گرفته است.

وی در همین راست گفت: طبق گزارش سازمان ملل متحد، جایگاه ایران به لحاظ شاخص توسعه انسانی، در سال‌های پس از پیروزی انقلاب پیوسته رو به افزایش بوده است. جایگاه اقتصاد ایران با ۸ رتبه ارتقا از جایگاه ۲۶ در سال ۱۹۷۹( سال پیروزی انقلاب) به جایگاه ۱۸ در سال ۲۰۱۷ در جهان بهبود یافته است. صندوق بین المللی پول پیش بینی کرده است که تا سال ۲۰۲۱ اقتصاد ایران به جایگاه ۱۵ جهان ارتقا خواهد یافت. وابستگی بودجه عمومی کشور به درآمدهای نفتی از حدود ۷۳ درصد به حدود ۲۸ درصد رسیده و صادرات غیرنفتی جایگزین نفت شده است. نرخ رشد در حوزه‌های آموزشی و علمی، بهداشت و سلامت، زیرساخت‌های اقتصادی و صنعتی، رفاه اجتماعی و توسعه انسانی در ایران منطبق با آمارهای معتبر بین المللی چشمگیر است و در برخی زمینه‌ها در طراز ده کشور اول دنیاست.

رئیس دفتر حفاظت منافع کشورمان در قاهره با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران از ابتدای پیروزی انقلاب بر اساس مواضع اصولی و منطبق با اصول شناخته شده بین المللی، سیاست تعامل و همکاری را با تمامی کشورهای دنیا - به استثنای رژیم صهیونیستی که ایران آن را به رسمیت نمی‌شناسد- در پیش گرفته است، افزود: هرچند ایران در این زمینه با رویکرد خصمانه برخی کشورها و در رأس آنها آمریکا از ابتدای پیروزی انقلاب مواجه شده است، اما ملت ایران برای کسب استقلال و خارج شدن از زیر سلطه ابرقدرت‌ها انقلاب کرد و بدیهی است که در مقابل فشار آمریکا تسلیم نخواهد شد و امروز ایران اسلامی یک عضو فعال و مؤثر در عرصه جهانی، سازمان‌های بین المللی و منطقه‌ای است.

کنعانی با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران با اعتقاد راسخ به اصول احترام متقابل و عدم مداخله در امور داخلی دیگران، بر ایجاد منطقه قوی، امن و توسعه یافته براساس مکانیزم همکاری درون منطقه‌ای و با حضور و مشارکت همه کشورهای مؤثر منطقه از جمله مصر تأکید دارد، افزود: جمهوری اسلامی ایران معتقد است که دستیابی به چنین منطقه‌ای در سایه همکاری مشترک و دوری از دخالت‌ها و فشارهای آمریکا امکان پذیر است.

رئیس دفتر حفاظت منافع ایران خاطر نشان کرد: بر اساس اصول قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و نیز تأکید مکرر رهبری معظم انقلاب اسلامی و رئیس محترم جمهوری اسلامی ایران، همسایگان مرزی و منطقه‌ای در اولویت سیاست خارجی برای توسعه روابط قرار دارند.

کنعانی ارتباط و پیوند تاریخی و تمدنی میان دو کشور ایران و مصر و نیز مواضع اصولی و مشترک دو کشور مبنی بر ضرورت حل و فصل مسالمت آمیز بحران‌ها و مشکلات جاری در منطقه و نیز مخالفت مشترک با افراطی‌گری و تروریسم و اولویت دادن به اقتصاد و توسعه اقتصادی را زمینه ساز همکاری مشترک دو کشور در حوزه‌های دوجانبه، منطقه‌ای و بین المللی دانست و افزود: اطمینان دارم که دو کشور دیر یا زود در مسیر توسعه روابط قرار خواهند گرفت. دو ملت ایران و مصر بسیار به یکدیگر نزدیک هستند و از درک و فهم مشترکی در بسیاری از زمینه‌های فکری، فرهنگی، سیاسی و اجتماعی برخوردارند و ایران علاقمند به ثبات و امنیت و توسعه مصر است و در صورت شکل گیری اراده سیاسی در مصر برای همکاری مشترک، جمهوری اسلامی ایران با علاقمندی به آن پاسخ مثبت خواهد داد.

رئیس دفتر حفاظت منافع ایران در قاهره در ادامه سخنرانی خود در این مراسم که جمع زیادی از نخبگان فرهنگی و دینی از جمله مشاور و نماینده دکتر «احمد الطیب» شیخ الازهر و برخی از علمای الازهر و همچنین تعدادی از علاقمندان به جمهوری اسلامی حضور داشتند، خاطر نشان کرد: عناصر تاریخی، تمدنی و دینی و علاقمندی وافر مردم دو کشور به پیامبران الهی و در رأس آنها پیامبر اسلام و عیسی مسیح (علیهما السلام) و نیز محبت عمیق دو ملت نسبت به اهل بیت پیامبر اسلام و مخالفت آنها با افراطی گری و همچنین سابقه تاریخی علمای دو کشور در راه اندازی نهضت تقریب بین مذاهب اسلامی عوامل پیوند دهنده دو ملت است.

وی ابراز امیدواری کرد که این تلاش مشترک توسط علمای دو کشور و در رأس آن الازهر شریف و مراجع عظام و حوزه‌های علمیه ایران تداوم یابد.

در حاشیه این مراسم نمایشگاه عکس و مجموعه کتاب‌های نفیسی از تاریخ، فرهنگ و تمدن ایران و زبان و ادبیات فارسی و نیز کتاب‌های اساتید زبان فارسی دانشگاه‌های مصر با موضوع ایران و نیز دستاوردهای علمی و فناوری و جاذبه‌های تاریخی و گردشگری کشورمان برپا شده بود که با استقبال شرکت کنندگان در این مراسم مواجه شد و مورد بازدید مهمانان جشن روز ملی کشورمان قرار گرفت.

منبع: ایسنا

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس:

احیا عجولانه وزارت بازرگانی، دردسرساز است

عقب‌نشینی اسرائیل پس از هشت‌روز

اعتصاب غذا میان اسرای فلسطینی در اعتراض به عدم رعایت حقوقشان یا در اعتراض به یک موضوع سیاسی مسبوق به سابقه است. این شیوه اعتراضی در میان اسرای فلسطینی به این‌گونه است که تنها مقدار کمی آب و نمک مصرف می‌نمایند و به‌منظور تحقق خواسته خود دیگر نوشیدنی‌ها و غذاها را از سطح زندان جمع‌آوری می‌نمایند و یا افراد اعتصاب‌کننده تا تحقق خواسته‌های خود از خوردن غذا جز کمی آب و نمک امتناع می‌نمایند.

«تختی» کشی با «تختی»

فیلم، از نظر شخصیت پردازی، چندان موفق نبوده است. هر چند که فیلم از نوع زندگی نامه است اما تلاش نویسنده و کارگردان در شخصیت پردازی از یک قهرمان ملی تنها به خرده اطلاعات روزنامه ها تکیه می کند و مردی سرد، دورن گرا و تنها را به تصویر می کشد که فقط به دیگران کمک می کند و از خانواده خود غافل است.

کاری که دشمن را عصبانی کند درست است

حضرت آیت الله خامنه‌ای فرمانده معظم کل قوا ظهر امروز (چهارشنبه) در دیدار فرماندهان ارتش و نیروی زمینی، ارتشِ امروز را متدین‌تر و کارآمدتر از همیشه خواندند و با تجلیل از حضور مؤثر و حیاتی ارتش و نیروهای مسلح در امدادرسانی به سیل‌زدگان، و همچنین با تأکید بر لزوم اتحاد روزافزون نیروهای مسلح و زیبا خواندن دست برادریِ ارتش و سپاه پس از اقدام زشت آمریکایی‌ها علیه سپاه، خاطرنشان کردند: هر کاری که دشمن را عصبانی کند، خوب و درست است و در مقابل همگان باید از هر کاری که دشمن را جری و روحیه آن را تقویت کند،

مهم‌ترین مطالب سرویس

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس:
احیا عجولانه وزارت بازرگانی، دردسرساز است
فرمانده معظم کل قوا در دیدار فرماندهان ارتش و نیروی زمینی:
کاری که دشمن را عصبانی کند درست است
فیلم: اعتراض عضو کمیسیون کشاورزی به تشکیل دوباره وزارت بازرگانی؛
احیا وزارت بازرگانی موجب افزایش واردات خواهد شد
عضو کمیسیون عمران در گفت‌وگو با نسیم آنلاین:
احیا وزارت بازرگانی تولید را زمین گیر می‌کند
تبعات تروریستی نامیدن سپاه برای واشنگتن چیست؟
۱۵‌طرح مقابله با اقدامات آمریکا در مجلس
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار شرکت کنندگان در مسابقات بین‌المللی قرآن کریم
نفس های آخر دشمن است
درخواست مجوز روحانی برای جبران خسارات سیل
اجازه رهبر انقلاب برای برداشت از صندوق توسعه ملی
دلار آمریکا حکم ارز قاچاق پیدا می‌کند
حذف دلار از معاملات خارجی +متن طرح نمایندگان مجلس
۵ اقدام لازم برای مقابله با سیاست جدید امریکا
هدف ترامپ از «تروریست» اعلام کردن «سپاه» چیست؟
تاملی بر انتخاب نام و شعار امسال
چرا سال «رونق تولید»؟