در مراسم جشن چهلمین سالروز پیروزی انقلاب در قاهره

رئیس دفتر حافظ منافع ایران: اگر مصر آماده همکاری مشترک باشد،با علاقمندی به آن پاسخ مثبت می‌دهیم

عنوان

جشن فرا رسیدن چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و روز ملی جمهوری اسلامی ایران به میزبانی «ناصر کنعانی» رئیس دفتر حفاظت منافع جمهوری اسلامی ایران در مصر در محل اقامتگاه وی معروف به «خانه ایران» در شهر قاهره برگزار شد.

به گزارش ایسنا، خالد ثروت، معاون امور آسیایی وزارت خارجه مصر به نمایندگی از دولت و مردم این کشور در مراسم جشن روز ملی جمهوری اسلامی ایران شرکت کرد و فرا رسیدن روز ملی جمهوری اسلامی ایران را به دولت و مردم ایران و رئیس دفتر حفاظت منافع کشورمان در قاهره تبریک و تهنیت گفت.

این مراسم با حضور تعدادی از سفرا، رؤسای نمایندگی هیأت‌های دیپلماتیک و دفاتر سازمان‌های بین المللی و دیپلمات‌های خارجی مقیم قاهره و همچنین جمعی از شخصیت‌ها و نخبگان سیاسی، فرهنگی، دینی، اقتصادی و بازرگانان و مدیران بخش‌های دولتی و خصوصی، اساتید و دانشجویان زبان فارسی و جمعی از ایرانیان مقیم قاهره برگزار شد.

در این مراسم بعد از نواخته شدن سرود ملی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری عربی مصر، ناصر کنعانی، رئیس دفتر حفاظت منافع کشورمان در قاهره در سخنانی ضمن گرامیداشت یاد و خاطره حضرت امام خمینی (ره) بنیانگذار کبیر جمهوری اسلامی ایران و شهدای انقلاب اسلامی، به تشریح دستاوردهای انقلاب و جمهوری اسلامی پرداخت و اظهار کرد: ملت ایران، امروز ۴۰ سالگی پیروزی انقلاب اسلامی را جشن گرفته است. توسعه هدف مشترک دولت‌ها و معیار رتبه بندی جوامع در عرصه تعاملات و رقابت‌های بین المللی است. عملکرد نظام جمهوری اسلامی ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی، منطبق با شاخص‌های بین المللی، گویای موفقیت شگفت انگیز در بسیاری از شاخص‌های توسعه است. جمهوری اسلامی ایران طی ۴۰ سال گذشته با وجود موانع متعدد خارجی، داخلی، فشارها و توطئه‌های خارجی همانند موج حملات تروریستی، جنگ تحمیلی ۸ ساله رژیم بعث صدام و تحریم‌های ظالمانه اقتصادی، براساس گزارش‌های مراکز معتبر جهانی و بین المللی، در همه ابعاد توسعه از پیشرفت‌های تحسین برانگیزی برخوردار شده و در رقابت‌های بین المللی در رتبه کشورهای با نرخ توسعه بالا قرار گرفته است.

وی در همین راست گفت: طبق گزارش سازمان ملل متحد، جایگاه ایران به لحاظ شاخص توسعه انسانی، در سال‌های پس از پیروزی انقلاب پیوسته رو به افزایش بوده است. جایگاه اقتصاد ایران با ۸ رتبه ارتقا از جایگاه ۲۶ در سال ۱۹۷۹( سال پیروزی انقلاب) به جایگاه ۱۸ در سال ۲۰۱۷ در جهان بهبود یافته است. صندوق بین المللی پول پیش بینی کرده است که تا سال ۲۰۲۱ اقتصاد ایران به جایگاه ۱۵ جهان ارتقا خواهد یافت. وابستگی بودجه عمومی کشور به درآمدهای نفتی از حدود ۷۳ درصد به حدود ۲۸ درصد رسیده و صادرات غیرنفتی جایگزین نفت شده است. نرخ رشد در حوزه‌های آموزشی و علمی، بهداشت و سلامت، زیرساخت‌های اقتصادی و صنعتی، رفاه اجتماعی و توسعه انسانی در ایران منطبق با آمارهای معتبر بین المللی چشمگیر است و در برخی زمینه‌ها در طراز ده کشور اول دنیاست.

رئیس دفتر حفاظت منافع کشورمان در قاهره با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران از ابتدای پیروزی انقلاب بر اساس مواضع اصولی و منطبق با اصول شناخته شده بین المللی، سیاست تعامل و همکاری را با تمامی کشورهای دنیا - به استثنای رژیم صهیونیستی که ایران آن را به رسمیت نمی‌شناسد- در پیش گرفته است، افزود: هرچند ایران در این زمینه با رویکرد خصمانه برخی کشورها و در رأس آنها آمریکا از ابتدای پیروزی انقلاب مواجه شده است، اما ملت ایران برای کسب استقلال و خارج شدن از زیر سلطه ابرقدرت‌ها انقلاب کرد و بدیهی است که در مقابل فشار آمریکا تسلیم نخواهد شد و امروز ایران اسلامی یک عضو فعال و مؤثر در عرصه جهانی، سازمان‌های بین المللی و منطقه‌ای است.

کنعانی با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران با اعتقاد راسخ به اصول احترام متقابل و عدم مداخله در امور داخلی دیگران، بر ایجاد منطقه قوی، امن و توسعه یافته براساس مکانیزم همکاری درون منطقه‌ای و با حضور و مشارکت همه کشورهای مؤثر منطقه از جمله مصر تأکید دارد، افزود: جمهوری اسلامی ایران معتقد است که دستیابی به چنین منطقه‌ای در سایه همکاری مشترک و دوری از دخالت‌ها و فشارهای آمریکا امکان پذیر است.

رئیس دفتر حفاظت منافع ایران خاطر نشان کرد: بر اساس اصول قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و نیز تأکید مکرر رهبری معظم انقلاب اسلامی و رئیس محترم جمهوری اسلامی ایران، همسایگان مرزی و منطقه‌ای در اولویت سیاست خارجی برای توسعه روابط قرار دارند.

کنعانی ارتباط و پیوند تاریخی و تمدنی میان دو کشور ایران و مصر و نیز مواضع اصولی و مشترک دو کشور مبنی بر ضرورت حل و فصل مسالمت آمیز بحران‌ها و مشکلات جاری در منطقه و نیز مخالفت مشترک با افراطی‌گری و تروریسم و اولویت دادن به اقتصاد و توسعه اقتصادی را زمینه ساز همکاری مشترک دو کشور در حوزه‌های دوجانبه، منطقه‌ای و بین المللی دانست و افزود: اطمینان دارم که دو کشور دیر یا زود در مسیر توسعه روابط قرار خواهند گرفت. دو ملت ایران و مصر بسیار به یکدیگر نزدیک هستند و از درک و فهم مشترکی در بسیاری از زمینه‌های فکری، فرهنگی، سیاسی و اجتماعی برخوردارند و ایران علاقمند به ثبات و امنیت و توسعه مصر است و در صورت شکل گیری اراده سیاسی در مصر برای همکاری مشترک، جمهوری اسلامی ایران با علاقمندی به آن پاسخ مثبت خواهد داد.

رئیس دفتر حفاظت منافع ایران در قاهره در ادامه سخنرانی خود در این مراسم که جمع زیادی از نخبگان فرهنگی و دینی از جمله مشاور و نماینده دکتر «احمد الطیب» شیخ الازهر و برخی از علمای الازهر و همچنین تعدادی از علاقمندان به جمهوری اسلامی حضور داشتند، خاطر نشان کرد: عناصر تاریخی، تمدنی و دینی و علاقمندی وافر مردم دو کشور به پیامبران الهی و در رأس آنها پیامبر اسلام و عیسی مسیح (علیهما السلام) و نیز محبت عمیق دو ملت نسبت به اهل بیت پیامبر اسلام و مخالفت آنها با افراطی گری و همچنین سابقه تاریخی علمای دو کشور در راه اندازی نهضت تقریب بین مذاهب اسلامی عوامل پیوند دهنده دو ملت است.

وی ابراز امیدواری کرد که این تلاش مشترک توسط علمای دو کشور و در رأس آن الازهر شریف و مراجع عظام و حوزه‌های علمیه ایران تداوم یابد.

در حاشیه این مراسم نمایشگاه عکس و مجموعه کتاب‌های نفیسی از تاریخ، فرهنگ و تمدن ایران و زبان و ادبیات فارسی و نیز کتاب‌های اساتید زبان فارسی دانشگاه‌های مصر با موضوع ایران و نیز دستاوردهای علمی و فناوری و جاذبه‌های تاریخی و گردشگری کشورمان برپا شده بود که با استقبال شرکت کنندگان در این مراسم مواجه شد و مورد بازدید مهمانان جشن روز ملی کشورمان قرار گرفت.

منبع: ایسنا

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

اسماعیل هنیه با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد

جمعه؛ روز حرکت به سمت مسجد الاقصی

واردکنندگان کالاهای «ممنوعه» چگونه گمرک را دور زده‌اند؟

دوم تیرماه سال ۹۷ دولت ثبت سفارش و واردات بیش از ۱۴۰۰ قلم کالا را ممنوع اعلام کرد. اما بررسی‌ آمارهای گمرک ایران نشان می‌دهد اغلب کالاهای ممنوع شده در ماه‌های اخیر وارد کشور شده و به قانون جدید بی توجه بوده‌اند.

وکالت نباید انحصاری باشد

حجت الاسلام نوروزی سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس با اشاره به انحصار حرفه وکالت در کشور گفت: باید حضور حقوق‌دانان و فارغ التحصیلان حقوق مملکت، در مسائل حقوقی و قضایی کشور بیشتر شود.

فیلم: ماجرای عجیب FATF در ایران

جلیل محبی در سخنانی در نشست هم‌اندیشی نخبگان با موضوع ابعاد حقوقی، اقتصادی و امنیتی FATF گفت: وقتی جمهوری اسلامی بنا ندارد اطلاعات مالی‌اش را خارجی‌ها بدهد،‌پس چرا عده‌ای به دنبال تصویب CFT و پالرمو هستند!

مهم‌ترین مطالب سرویس

نتیجه بررسی مرکز پژوهش‌های مجلس درباره برجام
الزامات FATF شرایط اقتصادی را بدتر می کند
در نشست هم‌اندیشی نخبگان با موضوع ابعاد حقوقی، اقتصادی و امنیتی FATF مطرح شد
فیلم: ماجرای عجیب FATF در ایران
رهبر انقلاب در دیدار مردم آذربایجان شرقی:
دشمن ضعیف است، مسئولین فریب نخورند
پیام رهبر انقلاب به مناسبت شهادت پاسداران انقلاب
ارتباط عاملان جنایت با برخی کشورهای منطقه
بیانیه راهبردی رهبر حکیم انقلاب در آغاز دهه پنجم انقلاب
گام دوم انقلاب اسلامی
نگاهی به دستاوردهای انقلاب کبیر اسلامی ملت ایران
حاصل چهل سال
رهبر انقلاب در دیدار با فرماندهان نهاجا:
مرگ بر آمریکا از دهان ملت ایران نخواهد افتاد
جزئیات و چگونگی نحوه اجرای عفو و تخفیف مجازات‌ محکومان اعلام شد
عفو بزرگ
محمد جواد ایروانی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام:
اینستکس همان ساز و کار نفت در برابر غذاست
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین