۲۳ هکتار زمین‌خواری در شمیرانات و سکوت مسئولان محیط زیست

عنوان

خبرگزاری تسنیم با هدف شفاف‌سازی و رفع ابهامات درباره سکوت سازمان حفاظت محیط زیست در برابر بیش از ۲۳ هکتار تصرف در نیمه اول سال جاری در شمیرانات، برای انتشار توضیحات مسئولان این سازمان اعلام آمادگی می‌کند.

- اخبار اجتماعی -

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ هرچند انتظار می رفت انتقادات صریح حجت الاسلام سید سعید لواسانی امام جمعه لواسان نسبت به زمین خواری، کوه خواری، ساخت وسازهای غیرمجاز و فساد در لواسان که به پیگیری رسانه ها منجر شد، با برخوردی قاطع و بازدارنده از سوی دستگاه های قضایی و اجرایی همراه شود اما برعکس، آنچه از واکنش مسئولان اجرایی لواسان برمی آید، عدم وجود عزم و اراده برای جلوگیری از این تخلفات و سوءاستفاده ها است.

محسن شریعتی؛ رییس حوزه قضایی لواسان در واکنش به این انتقادات با بیان اینکه طی دو سال و نیم گذشته، هیچ مورد زمین خواری در لواسان وجود نداشته می گوید: در تمام گزارشات ارائه شده از سوی سازمان منابع طبیعی، جهاد کشاورزی و اداره آب دستورات قضایی لازم صادر شده است  مراجعی که طبق قانون ملزم هستند، باید موارد ساخت و سازهای غیر مجاز را گزارش دهند.
وی با ارائه گزارش عملکرد یک سال گذشته در این رابطه به رسانه ها می گوید: از ابتدای سال 96، با گزارش و شکایات سازمان جهاد کشاورزی دستور تخریب 270 بنای غیرمجاز اراضی کشاورزی صادر شده است و با شکایت اداره امور آب 110 مورد بنای غیرمجاز نیز به ارزش 110 میلیارد تومان تخریب و این زمین ها به بیت المال بازگشته است همچنین با شکایت اداره منابع طبیعی از 200 هزار متر مربع زمین به ارزش 300 میلیارد تومان رفع تصرف شده و این میزان به بیت المال بازگشته است.


در گزارش اخیر این مقام قضایی، جای شکایات سازمان حفاظت محیط زیست در گزارش عملکرد ارائه شده خالی است؛ چه آنکه به گفته امام جمعه لواسان، 70 درصد از لواسان را مناطق حفاظت شده تشکیل می دهند که به استناد قانون حفاظت و بهسازی منطقه تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست بوده و برابر ماده ١٦ قانون مذکور سازمان حفاظت محیط زیست در مناطق تحت مدیریت، قائم مقام تمام دستگاههای اجرایی و نماینده دولت تلقی می شود و باید در راستای رفع تصرفات، اقدامات حقوقی و قضایی را معمول دارد.

بنابراین، از آنجا که قانون، مدیریت این اراضی ملی که شامل گونه های جانوری و گیاهی ارزشمند می شوند را بر عهده سازمان حفاظت محیط زیست است قرار داده، در صورتی که این مناطق هدف تصرف واقع شوند، سازمان حفاظت محیط زیست موظف به طرح شکایت و جلوگیری از تضییع بیت المال خواهد کرد.

در حالیکه اصلی ترین نهاد مرتبط با موضوع زمین خواری و تصرفات در لواسان و در عین حال، تنها غایب این غائله سازمان حفاظت محیط زیست است، اسنادی در اختیار تسنیم قرار گرفته که حکایت از تعلل سازمان حفاظت محیط زیست در برخورد قانونی با تصرفات در شهرستان شمیرانات دارد؛ اسنادی که نشان می دهد تصرفات مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست در شمیرانات، در نیمه اول سال 97 نسبت به سراسر سال 96، حدود دو برابر افزایش یافته است! 86 فقره تصرف به مساحت 236577.

اینکه چرا مسئولان حفاظت محیط زیست تا مهر ماه نسبت به رفع تصرفات فوق تعلل کرده اند و اینکه پس از دریافت نامه فوق در مهر ماه، چه اقداماتی به منظور رفع تصرفات صورت داده و به چه نتایجی دست یافته اند، پرسش هایی است که خبرنگار تسنیم با اکبر شیخ زاده، رئیس اداره حفاظت محیط زیست شمیرانات در میان گذاشت اما وعده این مقام مسئول برای پاسخگویی در روز بعد محقق نشد همچنین تماس های تسنیم برای گفت وگو با کیومرث کلانتری، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران در این باره هم هم بی نتیجه ماند.

در پایان، خبرگزاری تسنیم، با هدف شفاف سازی و رفع ابهامات درباره سکوت سازمان حفاظت محیط زیست در برابر بیش از 23 هکتار تصرف در نیمه اول سال جاری در شمیرانات، برای انتشار توضیحات مسئولان این سازمان اعلام آمادگی می کند.

بیشتر بخوانید:
سفارش ساخت و ساز غیرمجاز نورچشمی ها در لواسان
کوه خواری اوشان قانونی بود!

منبع: تسنیم

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

« نبرد کرامت۲»؛ اعتصاب غذا را  به سلاحی مهارنشدنی تبدیل کرد

عقب‌نشینی اسرائیل پس از هشت‌روز

«تختی» کشی با «تختی»

فیلم، از نظر شخصیت پردازی، چندان موفق نبوده است. هر چند که فیلم از نوع زندگی نامه است اما تلاش نویسنده و کارگردان در شخصیت پردازی از یک قهرمان ملی تنها به خرده اطلاعات روزنامه ها تکیه می کند و مردی سرد، دورن گرا و تنها را به تصویر می کشد که فقط به دیگران کمک می کند و از خانواده خود غافل است.

کاری که دشمن را عصبانی کند درست است

حضرت آیت الله خامنه‌ای فرمانده معظم کل قوا ظهر امروز (چهارشنبه) در دیدار فرماندهان ارتش و نیروی زمینی، ارتشِ امروز را متدین‌تر و کارآمدتر از همیشه خواندند و با تجلیل از حضور مؤثر و حیاتی ارتش و نیروهای مسلح در امدادرسانی به سیل‌زدگان، و همچنین با تأکید بر لزوم اتحاد روزافزون نیروهای مسلح و زیبا خواندن دست برادریِ ارتش و سپاه پس از اقدام زشت آمریکایی‌ها علیه سپاه، خاطرنشان کردند: هر کاری که دشمن را عصبانی کند، خوب و درست است و در مقابل همگان باید از هر کاری که دشمن را جری و روحیه آن را تقویت کند،

نقش فرانسه در کشتار غیرنظامیان یمن

افشای اسناد محرمانه دفاعی فرانسه در مورد استفاده از تسلیحات فرانسوی در جنگ یمن نشان می دهد که عربستان سعودی و امارات متحده عربی بطور مستقیم از این تسلیحات در جنگ یمن و علیه غیرنظامیان استفاده کرده‌اند.

مهم‌ترین مطالب سرویس

آزمون ارشد ۲۳ و ۲۴ خرداد برگزار می شود
کنکور ارشد به تعویق افتاد
بخند...بیشتر... آهاان...یک...دو...سه...
گذری بر فرآیند آتلیه‌ای شدن فرزندان
به بهانه سیل در استان‌های مختلف کشور
اگر این میزان باران در ژاپن ببارد چه مى‌شود؟
آیا گذشته‌گرایی تاثیری در زندگی و آینده‌مان دارد؟
شهر غرق در نوستالژی
توضیجات قاضی مسعودی مقام درباره سوبرداشت از پرونده ۶.۵ میلیارد یورویی پتروشیمی
۱۰۰هزار میلیارد تومان رقم اخلال در نظام اقتصادی است نه تحصیل مال
 لاهوتی عضو کمیسیون برنامه‌وبودجه مجلس در گفتگو با نسیم آنلاین
ایجاد شغل برای حقوق‌خوانده‌ها با برداشتن انحصار
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین