۲۳ هکتار زمین‌خواری در شمیرانات و سکوت مسئولان محیط زیست

عنوان

خبرگزاری تسنیم با هدف شفاف‌سازی و رفع ابهامات درباره سکوت سازمان حفاظت محیط زیست در برابر بیش از ۲۳ هکتار تصرف در نیمه اول سال جاری در شمیرانات، برای انتشار توضیحات مسئولان این سازمان اعلام آمادگی می‌کند.

- اخبار اجتماعی -

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ هرچند انتظار می رفت انتقادات صریح حجت الاسلام سید سعید لواسانی امام جمعه لواسان نسبت به زمین خواری، کوه خواری، ساخت وسازهای غیرمجاز و فساد در لواسان که به پیگیری رسانه ها منجر شد، با برخوردی قاطع و بازدارنده از سوی دستگاه های قضایی و اجرایی همراه شود اما برعکس، آنچه از واکنش مسئولان اجرایی لواسان برمی آید، عدم وجود عزم و اراده برای جلوگیری از این تخلفات و سوءاستفاده ها است.

محسن شریعتی؛ رییس حوزه قضایی لواسان در واکنش به این انتقادات با بیان اینکه طی دو سال و نیم گذشته، هیچ مورد زمین خواری در لواسان وجود نداشته می گوید: در تمام گزارشات ارائه شده از سوی سازمان منابع طبیعی، جهاد کشاورزی و اداره آب دستورات قضایی لازم صادر شده است  مراجعی که طبق قانون ملزم هستند، باید موارد ساخت و سازهای غیر مجاز را گزارش دهند.
وی با ارائه گزارش عملکرد یک سال گذشته در این رابطه به رسانه ها می گوید: از ابتدای سال 96، با گزارش و شکایات سازمان جهاد کشاورزی دستور تخریب 270 بنای غیرمجاز اراضی کشاورزی صادر شده است و با شکایت اداره امور آب 110 مورد بنای غیرمجاز نیز به ارزش 110 میلیارد تومان تخریب و این زمین ها به بیت المال بازگشته است همچنین با شکایت اداره منابع طبیعی از 200 هزار متر مربع زمین به ارزش 300 میلیارد تومان رفع تصرف شده و این میزان به بیت المال بازگشته است.


در گزارش اخیر این مقام قضایی، جای شکایات سازمان حفاظت محیط زیست در گزارش عملکرد ارائه شده خالی است؛ چه آنکه به گفته امام جمعه لواسان، 70 درصد از لواسان را مناطق حفاظت شده تشکیل می دهند که به استناد قانون حفاظت و بهسازی منطقه تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست بوده و برابر ماده ١٦ قانون مذکور سازمان حفاظت محیط زیست در مناطق تحت مدیریت، قائم مقام تمام دستگاههای اجرایی و نماینده دولت تلقی می شود و باید در راستای رفع تصرفات، اقدامات حقوقی و قضایی را معمول دارد.

بنابراین، از آنجا که قانون، مدیریت این اراضی ملی که شامل گونه های جانوری و گیاهی ارزشمند می شوند را بر عهده سازمان حفاظت محیط زیست است قرار داده، در صورتی که این مناطق هدف تصرف واقع شوند، سازمان حفاظت محیط زیست موظف به طرح شکایت و جلوگیری از تضییع بیت المال خواهد کرد.

در حالیکه اصلی ترین نهاد مرتبط با موضوع زمین خواری و تصرفات در لواسان و در عین حال، تنها غایب این غائله سازمان حفاظت محیط زیست است، اسنادی در اختیار تسنیم قرار گرفته که حکایت از تعلل سازمان حفاظت محیط زیست در برخورد قانونی با تصرفات در شهرستان شمیرانات دارد؛ اسنادی که نشان می دهد تصرفات مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست در شمیرانات، در نیمه اول سال 97 نسبت به سراسر سال 96، حدود دو برابر افزایش یافته است! 86 فقره تصرف به مساحت 236577.

اینکه چرا مسئولان حفاظت محیط زیست تا مهر ماه نسبت به رفع تصرفات فوق تعلل کرده اند و اینکه پس از دریافت نامه فوق در مهر ماه، چه اقداماتی به منظور رفع تصرفات صورت داده و به چه نتایجی دست یافته اند، پرسش هایی است که خبرنگار تسنیم با اکبر شیخ زاده، رئیس اداره حفاظت محیط زیست شمیرانات در میان گذاشت اما وعده این مقام مسئول برای پاسخگویی در روز بعد محقق نشد همچنین تماس های تسنیم برای گفت وگو با کیومرث کلانتری، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران در این باره هم هم بی نتیجه ماند.

در پایان، خبرگزاری تسنیم، با هدف شفاف سازی و رفع ابهامات درباره سکوت سازمان حفاظت محیط زیست در برابر بیش از 23 هکتار تصرف در نیمه اول سال جاری در شمیرانات، برای انتشار توضیحات مسئولان این سازمان اعلام آمادگی می کند.

بیشتر بخوانید:
سفارش ساخت و ساز غیرمجاز نورچشمی ها در لواسان
کوه خواری اوشان قانونی بود!

منبع: تسنیم

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

در نشست هم‌اندیشی نخبگان با موضوع ابعاد حقوقی، اقتصادی و امنیتی FATF مطرح شد

فیلم: ماجرای عجیب FATF در ایران

چگونه با مالیات بر عایدی سرمایه معادلات را به نفع تولید تغییر دهیم؟

ساختار اقتصادی کشور به گونه‌ای است که عموم فعالیت‌های غیرمولد حائز سودهای کلان و مصون از ریسک سرمایه گذاری بوده و در طرف مقابل، تولید با دشواری‌های بسیار و سود ناچیز همراه است. ابزار مالیات بر عایدی سرمایه در چنین شرایطی می‌تواند این معادله را به نفع تولید تغییر دهد.

دشمن ضعیف است، مسئولین فریب نخورند

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای فرمودند: من در پایان بیانیه [اخیر] ، از مردم برای راه‌پیمایی ۲۲بهمن تشکر کردم لکن این تشکر خیلی کمتر از چیزی است که حق مردم ایران است.

تدبیر مفسده انگیز دولت در تنظیم بازار گوشت قرمز

طی ماه‌های اخیر ، قیمت گوشت قرمز به‌طور افسارگسیخته‌ای افزایش یافت و دولت با تخصیص ارز 4200 برای واردات این کالا سعی کرد مردم تحت‌فشار قرار نگیرند، ولی نتیجه این سیاست فربه‌تر شدن جیب دلالان و ضعیف‌تر شدن قدرت خرید مصرف‌کنندگان بود. 

مهم‌ترین مطالب سرویس

ذبح حقوق مردم توسط دلالان در آشفته بازار توزیع ارز دولتی
تدبیر مفسده انگیز دولت در تنظیم بازار گوشت قرمز
تاملی درباب رسانه عدالتخواه و عدالتخواهی رسانه ای
عدالتخواهی یا نارضایتی‌سازی! مسئله این است
آخرین حربه موافقان افزایش حداقل سن ازدواج
اهانت به ۶۰۰ هزار بانوی ایرانی
نایب رییس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس:
در کشور با کمبود وکیل روبرو هستیم
همه چیز درباره‌ ساخت و ساز فاطمه حسینی، داماد شمخانی و داماد صفدرحسینی
دوربین مخفی در لواسان، بهشت آقازاده‌ها
نسیم آنلاین بررسی می‌کند
نان کانون وکلا در روغن آزمون وکالت
وقتی «عصرِ کلمه» کارکرد «کلمه» را می‌بلعد (۱)
استرسِ «فانِ» ما ایرانی‌ها
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین