یکی از یاران دیرین امام خمینی(ره) در گفت‌وگو با فارس مطرح کرد

خاطره گم شدن هاشمی رفسنجانی در عربستان

عنوان

در سفر حج اولین سال پس از پیروزى انقلاب، افتخار همراهى با آیت‌الله خامنه‌‌ای رهبر انقلاب و مرحوم آیت الله هاشمى رفسنجانى را داشتم پس از آن که در مشعر الحرام روزى مثل بقیه حجاج در جمع کردن جمرات و حرکت بسوى منى در آغاز ورود به منى، آقاى هاشمى را گم کردیم، و هیچ راه ارتباطى با ایشان نداشتیم.

به گزارش خبرنگار تاریخ خبرگزاری فارس:  حجت الاسلام سید صادق موسوی شیرازی، فرزند مرحوم آیت الله سید محمدباقر شیرازی و نواده بزرگ مرحوم آیت الله العظمی سید عبدالله شیرازی است.از سوی دیگر وی از یاران دیرین امام خمینی در نجف بوده و در طریق مبارزات منتهی به انقلاب نیز، فعالیت‌های گسترده‌ای داشته است. وی در گفت‌وگوی مشروحی که با فارس داشته است به نقل خاطره جالب از آشنایی با رهبر انقلاب می‌پردازد.

 تمام فعالیتم تقریباً در خارج و به خصوص در لبنان بوده، و اگر به طور قاچاق به ایران مى آمدم فرصت ارتباط آزاد نداشتم به خصوص که چهره‌هاى شناخته شده تحت نظر ساواک بودند و اگر با آنان تماس مى‌گرفتم دیگر نمى‌توانستم براحتى به ایران تردد نمایم، اما دورادور ایشان اطلاعاتى در باره اینجانب داشتند، و پس از ورود به ایران به همراه امام توسط مرحوم آقاى فردوسى پور به ایشان معرفى شدم، و از آن روز تا به امروز مورد لطف و محبت ایشان هستم. و از بیان روحیه بسیار دوست داشتنى ایشان بنده عاجزم و دیگران بطور تفصیل بیان کرده و می‌کنند.

در سفر حج اولین سال پس از پیروزى انقلاب، افتخار همراهى ایشان و مرحوم آیت الله هاشمى رفسنجانى را داشتم، که دولت عربستان از ایشان استقبال گرم کرد و در یک هتل ٥ ستاره بزرگان انقلاب  را اسکان داد، ولى در یک شب هر دو بطور ناشناس هتل را ترک و به محل بعثه امام آمدند و آیت الله خامنه اى فرمودند: ما آمدیم حج نیامدیم سیاحت، در عرفات و مشعر و منى در خدمت ایشان بودم، خاطره‌ای دارم  لازم مى‌دانم بیان کنم پس از آن که در مشعر الحرام روزى مثل بقیه حجاج در جمع کردن جمرات و حرکت بسوى منى در آغاز ورود به منى، آقاى هاشمى را گم کردیم، و هیچ راه ارتباطى با ایشان نداشتیم، و چون زمان زیادى از سوء قصد به ایشان نگذشته بود امکان ابراز نگرانى هم نبود، لذا ساعت ها همگى نگران ایشان بودیم و انتظار مى کشیدیم تا اینکه نزدیک ظهر ایشان با روى شاد وارد خیمه بعثه شد.

 همه از علت گم شدن و جریان این مدت غیبت از او سؤال کردند، که او گفت: وقتى من شما را گم کردم سرگردان مى گشتم تا که یک پرچم ایران را دیدم و بسوى آن خیمه رفتم، و وقتى وارد شدم یک نفر با گرمى از من استقبال کرد و گفت ایشان هاشمى رفسنجانى یار امام خمینى است، ویک نفر دیگر گفت نه خیر ایشان از شباهتش می‌خواهد سوء استفاده کند، ولى یکى گفت اگر راست می‌گویى خود هاشمى رفسنجانى هستى جاى اصابت گلوله را که به شما اصابت کرد نشان بده، که من هم احرام را بالا زدم و اثر اصابت گلوله را دیدند و پس از آن پذیرایى گرمى نمودند. و ما گفتیم شما کیف می‌کردى و ما در نگرانى بودیم. و در طول مسیر اینجانب هم صحبت با مقام معظم رهبرى بودم.

و دیگر خاطره که یک روز در معیت ایشان به نماز جمعه می‌رفتم و چون ایشان با تسلط به زبان عربى سخن میگویند در مسیر به ایشان عرض کردم خوب است در پایان خطبه جمعه کمى به زبان عربى براى مسلمانان عرب هم سخن گفته شود، و ایشان موافقت کردند و پس از آن خطبه به زبان عربى شروع و رایج شد.

انتهای پیام/

منبع: فارس

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

رهبر انقلاب در دیدار مردم آذربایجان شرقی:

دشمن ضعیف است، مسئولین فریب نخورند

تدبیر مفسده انگیز دولت در تنظیم بازار گوشت قرمز

طی ماه‌های اخیر ، قیمت گوشت قرمز به‌طور افسارگسیخته‌ای افزایش یافت و دولت با تخصیص ارز 4200 برای واردات این کالا سعی کرد مردم تحت‌فشار قرار نگیرند، ولی نتیجه این سیاست فربه‌تر شدن جیب دلالان و ضعیف‌تر شدن قدرت خرید مصرف‌کنندگان بود. 

قیمتِ کار خیر

اگر بخواهیم تعدادی از پدیده های اجتماعی پرتکرار و پررنگ سالهای اخیر را برشمریم، بدون شک «انجمن ها و گروه های خیریه» یکی از آنها خواهد بود. راه اندازی گروهها و انجمن های خیریه در نقاط مختلف کشور در سالهای اخیر یکی از پررنگ ترین کارهایی است که از سوی افرادِ مختلف صورت می گیرد.

صعود جوانان، سقوط پیشکسوت‌ها!

سی‌وهفتمین جشنواره فیلم فجر را باید جشنواره «تنوع و تکنیک» نامید؛ جشنواره‌ای که مهمترین ویژگی آن که گاهی تبدیل به بزرگترین نقطه قوت آن و گاهی تبدیل به بزرگترین نقطه ضعف آن می‌شد، همین «تنوع و تکنیک» بود!

مهم‌ترین مطالب سرویس

تحلیلی بر مهمترین نقاط قوت و ضعف سی‌وهفتمین جشنواره فیلم فجر
صعود جوانان، سقوط پیشکسوت‌ها!
گزارشی درباره وضعیت برنامه‌های ‌سینمایی تلویزیون برای سی‌وهفتمین جشنواره فیلم فجر
تولیداتی که توجیه دارد، اما منطق نه!
چرا نباید از کنار مسئله انتقادپذیر نبودن مسئولان ساده گذر کرد؟
مردم نقدناپذیر، ثمره مسئولان انتقاد گریز!
در حاشیه حضور سردار محسن رضایی و سلیمانی در برنامه حالا خورشید
وقتی شفافیت، تهدید را به فرصت تبدیل می‌کند
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین