مستند آسمان چلیپا در جشنواره هنر مقاومت رونمایی شد

عنوان

مستند آسمان چلیپا؛ ساخته علی ملاقلی‌پور عصر امروز در پنجمین جشنواره هنر مقاومت رونمایی شد.

- اخبار فرهنگی -

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، مراسم رونمایی از مستند آسمان چلیپا به کارگردانی علی ملاقلی پور عصر امروز با حضور مسعود نجابتی؛ دبیر پنجمین جشنواره هنر مقاومت، سیدمسعود شجاعی طباطبایی؛ دبیر اجرایی جشنواره و تعدادی از چهره های شاخص فرهنگ و هنر کشور نظیر مرتضی سرهنگی، سیدحمید شریفی، مرتضی اسدی، مینو خانی و جمعی از علاقه مندان حوزه هنرهای تجسمی در سالن غدیر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار شد.

در آغاز این مراسم، علی ملاقلی پور کارگردان مستند آسمان چلیپا درباره ساخت این مستند گفت: ساخت این مستند کار سختی بود؛ چراکه استاد کاظم چلیپا تمایلی به قرار گرفتن در مقابل دوربین نداشتند و هرگز دنبال نام نبوده و نیستند و غیبت شان در این مراسم نیز به همین دلیل است. ایشان بر  این باورند که این اثر هنری است که باید دیده شود و کار خود را انجام دهد نه اینکه صاحب اثر مدام در جلسات مختلف حضور داشته باشد و بخواهد دیده شود. 

کارگردان مستند آسمان چلیپا ادامه داد: این روحیه استاد چلیپا، بنده و تیم سازنده را برای ساخت مستندی با محوریت شخصیت و زندگی هنری ایشان تشنه تر کرد چراکه معتقدم هرچه سوژه سخت تر و دست نیافتنی تر شود، به تصویر کشیدن آن در مقابل دوربین نیز عظیم تر خواهد بود. تصاویری که اکنون از استاد چلیپا در این مستند می بینید نیز نشان می دهد که ایشان تا پایان به طور مستقیم حاضر به قرار گرفتن در مقابل دوربین ما نشدند و به لطف آقای اکبر نبوی و برپایی محافل هنری در دفتر ایشان بود که ما توانستیم تصاویری را از استاد چلیپا ثبت و ضبط کنیم.

ملاقلی پور درباره تصاویر خلق شده در این مستند گفت: اگر تصویری از استاد چلیپا در این مستند شکل گرفت، با حمایت اساتید نقاشی و دوستان ایشان بود که نام آنها در تیتراژ فیلم نیز آمده است. اساتیدی چون مرتضی اسدی، سیدحمید شریفی، محمدعلی رجبی دوانی، ایرج اسکندری، اسرافیل شیرچی، مینو خانی و همچنین حسین یوزباشی است. این بزرگان از این حیث که باید از نقاشان متعهد تصویری در تاریخ ثبت و باقی بماند، قبول زحمت کردند و مرا در ساخت این مستند همراهی نمودند.

وی افزود: شاید 50 سال دیگر این صحبت مطرح شود که با ظهور و بروز انقلابی به نام انقلاب اسلامی در سال 57، هنرمندان آن دوره چه کسانی بودند؛ اگر فیلمی درباره این هنرمندان ساخته نشود و کتابی درباره آنها نوشته نشود و مجموعه ای از نقاشی های این هنرمندان گردآوری نشود، گویی بخشی از تاریخ فرهنگی و هنری ما ثبت نشده است.

در ادامه این مراسم، سید حمیدشریفی چهره برجسته نقاشی کشور، ضمن تشکر از ملاقلی پور؛ کارگردان مستند آسمان چلیپا گفت: یکی از عزیزانی که به برکت فضای نورانی سال های پس از انقلاب و هشت سال دفاع مقدس شخصیت، قلم و نگاهشان شکل گرفت، استاد کاظم چلیپا بود. اگر هنرمند سیر و سلوکی نداشته باشد و درک و ظرفیتی پیدا نکند، نمی تواند در آثارش ویژگیهایی را متجلی کند که جنبه های الهی و آسمانی داشته باشد. این ویژگی در آثار استاد چلیپا به خوبی قابل مشاهده است.

در بخش دیگری از این مراسم، امیرعلی جوادیان؛ عکاس سال های انقلاب و دوران دفاع مقدس گفت: ما بچه های نسل انقلاب هستیم و استاد چلیپا نیز هنرمندی از همین نسل است. اگر او را استاد خطاب کنید، با واکنش منفی اش مواجه خواهید شد چراکه معتقد است مانند دیگران یک انسان عادی است که در این سرزمین زندگی می کند.

در ادامه این مراسم، مرتضی اسدی دیگر نقاش برجسته کشور طی سخنانی گفت: هنر انقلاب تنها مختص هنرمندان مذهبی نیست و مسلمان زاده هایی که به دلایل مختلف گرایشات متفاوتی پیدا کردند نیز زحمات زیادی را برای هنر انقلاب کشیدند که این امر در آثارشان قابل مشاهده است.

وی ادامه داد: من دست علی ملاقلی پور را می بوسم که بانی ساخت مجموعه ای از مستندها شد؛ گرچه شاید عده ای بگویند اینها مستندسازان حکومتی هستند و از جایی تغذیه می کنند اما من خود دیدم که این جوانان چگونه و در چه شرایط سختی کار می کنند. 

در پایان این نشست مسعود نجابتی؛ دبیر پنجمین جشنواره هنر مقاومت گفت: من فکر می کنم علی رغم تمام نقدهایی که به فضای کنونی هنر به ویژه حوزه هنرهای تجسمی وارد است و اتفاقا باید هم گفته شود؛ هنوز هنرمندان در جامعه ارج و قربی دارند و حتی اگر برخی سیاستمداران نیز ارج آنها را به رسمیت نشناسند، جماعت مریدان و شاگردانی در دانشگاه و محافل هنری هستند که قدر و شأن آنها را می شناسند. اما اگر به آسایشگاه جانبازان اعصاب و روان بروید، می بینید که برخی از این عزیزان تنها، روی یک تخت، در گوشه ای از جهان افتاده اند و بعضا حتی خانواده هایشان نیز به آنها سر نمی زنند. اینها به این دلخوشی رفتند که مزد کارشان را از خالقی بگیرند که قدرشناس ایثارها و مجاهدت هایشان است وگرنه کدام انسان می تواند حق این بزرگواران را به شکل تمام و کمال پرداخت کند. 

نجابتی ادامه داد: ما در سفری به مقصد کربلا، توفیق همسفری با استاد چلیپا را داشتیم. ایشان در سفر به من می گفتند کسی که راهی سفر کربلا می شود و به عشق حضرت اباعبدالله(ع) قلم می زند مزدی از بشر نمی خواهد؛ گرچه ممکن است نسبت به فضای کنونی نقدی داشته باشد اما بابت کارش مزدی را از کسی طلب نمی کند. 

دبیر پنجمین جشنواره هنر مقاومت افزود: ما در همین فضای کنونی علیرغم تمام نقدهایی که به آن وارد است، شاهد حضور رویش های انقلاب در پنجمین جشنواره هنر مقاومت هستیم؛ جوانانی که نه جنگ را دیدند و نه امام را درک کردند؛ اما همواره پای کار هستند و همواره وسط میدان هستند. در زلزله کرمانشاه، در بازگشت شهدای غواص به میهن، در حادثه پلاسکو و در تمامی بزنگاههای کشور، هر اتفاقی که بیفتد این جوانان در خط مقدم کار حاضر هستند؛ درست مثل روحیه ای که اساتیدی چون کاظم چلیپا، مرتضی اسدی، حسین خسروجردی، حبیب صادقی و دیگر هنرمندان انقلاب در جوانی داشته و دارند. این اتفاق به برکت حضور و نفس اساتیدی است که در این جامعه فعالیت هنری خود را دنبال می کنند و در این عرصه شاگردانی را پرورش می دهند.

نجابتی خاطرنشان کرد: فکر می کنم در همین شرایط باید ایستاد و کار کرد؛ در شرایطی که سخن گفتن از هنر ارزشی حکم چوب دو سر طلا را دارد؛ وگرنه در شرایطی که همه چیز مهیا و بستر فراهم است و به هنرمند صله هم می دهند، فعالیت کردن ارزش چندانی ندارد. اگر همه چیز مهیا بود که دیگر ارزش کار هنرمندان انقلاب مشخص نبود؛ در شرایط تضاد است که ارزش کارها و زحماتی که توسط هنرمندان انقلاب کشیده می شود، مشخص و دوچندان می شود.

گزیده ای از پوسترهای پنجمین جشنواره هنر مقاومت در چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی

نجابتی: نشاط جشنواره هنر مقاومت نتیجه اعتماد به جوانهاست

رجبی دوانی: جشنواره "هنر مقاومت" ممیزات یک نمایشگاه تعریف شده را شکسته است

منبع: تسنیم

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

آمریکا باید منتظر بزرگترین شکست تاریخ خود باشد!

عدم تمدید معافیت‌های تحریمی علیه ایران؛ کارت آخر کدخدا رو شد

آیا ایران بدون نفت شدنی است؟

متوقف شدن کامل صادرات و فروش نفت ایران امکان پذیر نیست و این مسئله حداقل یک برنامه بلند مدت میخواهد که البته امروز خوشبختانه به دلیل فقدان اجماع جهانی بر ضد ایران، در شرایط کنونی امکانپذیر نیست. اکنون 35 درصد اقتصاد ایران طبق لایحه بودجه 98 نفتی است،‌ این عدد باید امروز بسیار کمتر بود اما به برکت خوش بینی به برجام، امروز 35 درصد اقتصاد ما به نفت و درآمدهای نفتی وابسته است.

امید تروریست‌ها به آمریکا برای عملیات نظامی علیه محور مقاومت

رسانه‌ها و فرماندهان گروه‌های تروریستی در سوریه طی هفته جاری ابراز امیدواری کرده‌اند تا با فرماندهی مستقیم آمریکا، وارد عملیات علیه محور مقاومت و جمهوری اسلامی ایران در سوریه شوند.

احیا عجولانه وزارت بازرگانی، دردسرساز است

یوسفیان ملا درخصوص طرح تفکیک وزارت صمت گفت: تشکیل با عجله وزارت بازرگانی، بازتاب‌های بدی در وضعیت اقتصادی کشور خواهد داشت. دولت به جای تشکیل وزارت بازرگانی، قانون تمرکز را به درستی اجرا کند.

مهم‌ترین مطالب سرویس

داستان عجیب از زندگانی شهید مدافع حرم
فیلم: از خالکوبی و قلیان تا شهادت
اهدای عواید حاصل از فروش بلیت و محصولات فرهنگی به هموطنان سیل‌زده
جشنواره جهانی فیلم فجر «سفیر مهربانی» هلال احمر شد
دبیر چهاردهمین جشنواره بین‌المللی رادیو خبر داد
حضور مهمانان خارجی در جشنواره بین‌المللی رادیو و اجلاس جهانی صدا
۱۹ فروردین و حکاکی انگشتر؛
خرافه یا واقعیت؟ شرف الشمس چیست؟
مدیرکل عتبات سازمان حج و زیارت در گفت‌وگو با فارس:
مابه‌التفاوت هزینه سفر به عتبات به زائران بازگردانده می‌شود
شایعه است! / هرچه وزارت اطلاعات بگوید قبول دارم
توضیح ضرغامی درباره خروج آرشیو صداوسیما در دوران ریاستش
تحلیلی بر مهمترین نقاط قوت و ضعف سی‌وهفتمین جشنواره فیلم فجر
صعود جوانان، سقوط پیشکسوت‌ها!