هنگام خرید گوشی تلفن همراه استعلام اصالت را جدی بگیرید + تشریح فرآیند

عنوان

تا به حال از خود نپرسیده‌اید که اهمیت استعلام اصالت گوشی در هنگام خرید محصولات نو و دست دوم در چیست؟

حتما شما هم بارها شنیده اید که برخی از اطرافیان به متقاضیان خرید گوشی مدام می گویند «حتما حواستان باشد که در هنگام خرید گوشی نو یا دست دوم، استعلام اصالت را انجام دهید.»

اما تا به حال از خود نپرسیده اید که اهمیت این اصالت سنجی در چیست؟ و چگونه می توان اقدام به سنجش اصالت گوشی های فروشگاهی (در معرض دید خریداران) کرد؟

استعلام اصالت دستگاه به منظور بررسی قانونی بودن، مشخصات فنی و مدل دستگاه، شرکت گارانتی کننده و نوع واردات دستگاه، روشن شدن دستگاه در گذشته (نو یا کارکرده بودن دستگاه) و مواردی از این دست انجام می شود.

خریدار دستگاه باید به یکسان بودن مشخصات ذکر شده در پیامک پاسخ استعلام اصالت با مشخصات ظاهری دستگاه توجه کند تا متوجه قانونی بودن دستگاه مذکور یا واردات آن به شکل قاچاق شود.

لذا برای جلوگیری از بروز مشکلات احتمالی، پیش از خرید موبایل حتماً استعلام اصالت کنید و در پاسخ استعلام اصالت، به قانونی بودن، تطابق مشخصات پاسخ استعلام اصالت (مدل و برند ذکر شده در پاسخ) با مشخصات ظاهری دستگاه، شرکت واردکننده، نوع واردات، نوع ارز و روشن شدن دستگاه در گذشته توجه کنید.

جهت استعلام اصالت دستگاه، می توانید به دو شکل پیامک به شماره 7777 یا شماره گیری کد دستوری *7777# عمل کنید که مراحل فرآیند استعلام اصالت با استفاده از کد دستوری مطابق زیر است:

1. لازم است تا کد دستوری *7777# را با یک شماره سیم کارت دلخواه شماره گیری کرده و دکمه برقراری تماس را انتخاب کنید.

2. در این مرحله لازم است تا با ارسال عدد 1، گزینه استعلام اصالت را انتخاب کنید.

3. سپس باید 15 رقم ابتدایی شناسه (IMEI) دستگاه را بدون هرگونه علامت اضافی (ممیز، خط تیره و…) وارد کنید؛ این شناسه به تعداد اسلات دستگاه (شکاف برای قرارگیری سیم کارت) بستگی دارد و بر روی جعبه، پشت باتری یا با شماره گیری #06#*، قابل مشاهده است.

4. در صورتیکه شناسه IMEI را به درستی وارد کرده باشید، پاسخ استعلام به صورت پیامک برای شما ارسال خواهد شد.

نهایتا پاسخ ها، یکی از موارد زیر خواهد بود که آشنایی با مفهوم پیام آنها بسیار ضروری است:

ذکر غیرقانونی بودن دستگاه در پاسخ استعلام اصالت

در صورتیکه در پاسخ استعلام اصالت از سامانه همتا، ذکر شده بود “شناسه دستگاه (IMEI) قانونی نیست و در شبکه تلفن همراه سرویس نخواهد گرفت” یعنی این شناسه غیرقانونی است و به هیچ عنوان، امکان ثبت و فعال شدن آن در سامانه همتا وجود ندارد.

بنابراین توصیه شده از خرید این دستگاه، اجتناب کنید زیرا پس از گذشت 30 روز از زمان نخستین روشن شدن دستگاه، قطع خواهد شد.

دستگاه قانونی دارای نام واردکننده

در صورتیکه در پاسخ استعلام اصالت، ذکر شود «واردکننده: شرکت ****»، یعنی شرکت تجاری ذکر شده اقدام به واردات قانونی این دستگاه کرده و همچنین کد فعال سازی آن را به سامانه همتا اعلام کرده است.

هرگونه مشکل در زمینه فقدان کد فعال سازی، عدم تطابق شناسه (IMEI) ذکر شده در پیامک تأیید فعال سازی با شناسه (IMEI) قابل مشاهده از طریق #06#* و …، باید توسط شما با این شرکت در میان گذاشته شود.

دستگاه مسافری

در صورتیکه در پاسخ استعلام اصالت، ذکر شده بود “واردکننده: به صورت مسافری” یعنی این دستگاه صرفاً برای استفاده شخصی مسافر وارد کشور شده و نباید مورد استفاده تجاری قرار گیرد.

همچنین، این دستگاه فاقد هرگونه گارانتی یا خدمات پس از فروش بوده و در صورت بروز مشکل احتمالی در آینده، شخص خریدار، مرجع معتبری برای رفع مشکلات خود نخواهد داشت.

بنابراین باز هم توصیه شده از خرید این دستگاه، اجتناب کنید.

دستگاه وارد شده از مناطق آزاد

در صورتیکه در پاسخ استعلام اصالت، ذکر شده بود “واردکننده: صرفاً مناطق آزاد” یعنی پرداخت عوارض این دستگاه، منطبق بر ضوابط مصوب در مناطق آزاد تجاری بوده و این دستگاه ها، صرفاً در همان مناطق آزاد، امکان استفاده از خدمات شبکه اپراتوری را دارا خواهند بود.

بنابراین اگر قصد استفاده از این دستگاه در داخل کشور و خارج از مناطق آزاد را دارید، توصیه می شود از خرید این دستگاه، اجتناب کنید زیرا به زودی، ارائه خدمات اپراتوری برای این دستگاه ها، در خارج از مناطق آزاد تجاری، قطع خواهد شد.

نوع ارز (دولتی یا غیردولتی)

در صورتیکه در پاسخ استعلام اصالت، ذکر شده بود “وارد شده با ارز دولتی” یعنی واردکننده این دستگاه، برای واردات آن ارز دولتی دریافت کرده است.

بنابراین اگر فکر می کنید با توجه به نرخ ارز دولتی، گران فروشی رخ داده، می توانید از طریق نهادهای نظارتی (تعزیرات، سازمان حمایت و …)، نسبت به ثبت شکایت اقدام کنید.

این دستگاه قبلاً با یک سیم کارت روشن شده است

در صورتیکه در پاسخ استعلام اصالت، ذکر شده بود “این دستگاه قبلاً با یک سیم کارت روشن شده است” یعنی این دستگاه، پیش از این، حداقل با یک سیم کارت روشن شده و از خدمات شبکه اپراتوری استفاده کرده است؛ بنابراین نباید به عنوان دستگاه آکبند، ارائه شود.

در صورتیکه این عبارت در پایان پاسخ استعلام اصالت ذکر نشد، اظهار نظر قطعی در زمینه روشن شدن این دستگاه نمی توان داشت.

شناسه (IMEI) دستگاه قانونی نیست ولی مشمول طرح ثبت تلفن همراه نیست

در صورتیکه در پاسخ استعلام اصالت، ذکر شده بود “شناسه (IMEI) دستگاه قانونی نیست ولی مشمول طرح ثبت تلفن همراه نیست” یعنی این دستگاه هنوز مشمول طرح رجیستری نشده و می توانید با قرار دادن سیم کارت در دستگاه و استفاده از آن، شناسه (IMEI) را به عنوان شناسه (IMEI) دستگاه قانونی ثبت کنید.

 

منبع: تسنیم

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

رهبر انقلاب اسلامی در اجتماع پرشور انبوه زائران و مجاوران حرم رضوی علیه‌السلام

دشمن را در جنگ اقتصادی شکست خواهیم داد

سال ۹۸؛ سال «رونق تولید»

مقام معظم رهبری سال ۱۳۹۸ را به‌عنوان سال «رونق تولید» نام گذاشتند.

در دفاع از انقلاب

پیشرفت‌های علمی کشور توسط انسان‌های انقلاب اسلامی رخ داده است و به واقع بزرگترین دستاورد تمدنی انقلاب را باید تربیت انسان های انقلاب اسلامی دانست.

روایتی درس آموز از دیپلماسی اعتماد به اروپا

اتحادیه اروپا در ادوار مختلف تلاش کرده جایی میان ایران و آمریکا قرار بگیرد، جایی که هم از رفاقت با ایالات متحده، همراهی با آن و فشار بر ایران سود ببرد و هم از این فشار استفاده کند و به نوعی باب دوستی با ایران را باز کرده و یکی از بزرگ‌ترین بازارهای اقتصادی غرب آسیا را در دست بگیرد و علاوه‌بر آن بتواند همزمان از قدرت نفوذ ایران برای حفظ ثبات در منطقه به سود خود و جلوگیری از آشوب‌هایی بهره‌برداری کند که می‌تواند منافع منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای اروپا را مخدوش کند.

مهم‌ترین مطالب سرویس

آیا گذشته‌گرایی تاثیری در زندگی و آینده‌مان دارد؟
شهر غرق در نوستالژی
توضیجات قاضی مسعودی مقام درباره سوبرداشت از پرونده ۶.۵ میلیارد یورویی پتروشیمی
۱۰۰هزار میلیارد تومان رقم اخلال در نظام اقتصادی است نه تحصیل مال
 لاهوتی عضو کمیسیون برنامه‌وبودجه مجلس در گفتگو با نسیم آنلاین
ایجاد شغل برای حقوق‌خوانده‌ها با برداشتن انحصار
حاشیه‌‌سازی برخی رسانه‌ها برای دیوارنگاره اخیر میدان ولیعصر(عج) تهران
وقتی «مادر» بودن را توهین تلقی می‌‌کنند
سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس در گفتگو با نسیم آنلاین
وکالت نباید انحصاری باشد
در نامه‌ انجمن اسلامی دانشجویان مستقل به معاونت زنان ریاست جمهوری و نمایندگان فراکسیون زنان مجلس مطرح شد:
استدلال‌های مطرح شده برای طرح افزایش سن ازدواج غیرکارشناسی است/ این طرح دایره‌ی ازدواج‌های جوانان را تنگ‌تر میکند
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین