آیا مخالفت با "انتقال آب خزر به سمنان" به قیمت عزل مسئولان مخالف تمام می‌شود

عنوان

معاون سابق محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست که اخیراً توسط کلانتری عزل شده می‌گوید: نظر تخصصی من این است که "انتقال آب دریای خزر به سمنان" تصمیم درستی نیست؛ ۲۰ سال درس نخوانده‌ام و کسب تجربه نکرده‌ام که چیزی خلاف نظر تخصصی خودم بگویم ...

برکناری پروین فرشچی از معاونت پیشین محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست و انتصاب احمدرضا لاهیجان زاده، مدیرکل پیشین حفاظت محیط زیست خوزستان به عنوان سرپرست این معاونت توسط سوی عیسی کلانتری ابلاع شد و این امر، حاشیه هایی را به همراه داشت.

برخی از رسانه ها، علت برکناری فرشچی را مخالفت وی با طرح انتقال آب دریای خزر به استان سمنان دانستند اما کلانتری با تاکید بر اینکه از سال گذشته قصد برکناری فرشچی را داشته، مخالفت وی با طرح انتقال آب دریای خزر به سمنان را در برکناری وی بی تاثیر دانست.

فرشچی اما درباره  برکناری اش به تسنیم می گوید: عزل و نصب در سطح معاونت بر عهده رئیس سازمان است؛ از یک ماه پیش زمزمه هایی بود که کلانتری از معاونت محیط زیست دریایی رضایت ندارند  و قرار است من بروم؛ صبح آمدم و نامه برکناری را دیدم اما آقای کلانتری تشریف نداشتند که علت را جویا شوم؛ در هر حال هرچند که سازمان حفاظت محیط زیست به لحاظ نظارتی و حاکمیتی تنها نهاد متولی حفاظت از محیط زیست کشور است اما خارج از این سازمان هم در هر کجای کشور می توانم برای حفاظت از محیط زیست تلاش کنم.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا برکناری وی با مخالفتش با انتقال آب خزر به سمنان ارتباط داشته یا نه می گوید: نمی دانم! من به عنوان یک متخصص نظر تخصصی خودم را دادم اما ریاست سازمان به عنوان سیاستگذار سازمان باید اهم و اخص را جمع بندی کند و مسائل غیرتخصصی، اجتماعی، اقتصادی و سیاست ها را در نظر بگیرد و به نتیجه نهایی برسد؛ فقط می توانم در بخش تخصصی اظهارنظر کنم و کردم.

معاون سابق محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست ادامه می دهد: نظر تخصصی من این است که انتقال آب دریای خزر به سمنان تصمیم درستی نیست؛ با استفاده از آب شیرین کن برای استفاده استان های ساحلی موافق هستم اما  انتقال بین حوزه ای آب، به دلایل محیط زیستی، اقتصادی و اجتماعی درست نیست؛ این را از سال 92 بارها در جلسات با وزارت نیرو مطرح کرده ام و آخرین بار، ماه گذشته در یک گفت وگوی رادیویی توضیح دادم؛ نظر تخصصی من این است و قرار نیست تغییر کند؛ 20 سال درس نخوانده ام و کسب تجربه نکرده ام که چیزی خلاف نظر تخصصی خودم بگویم؛ اگر ریاست سازمان با انتقال آب خزر موافق است حتما با افرادی دیگر، با تخصص هایی دیگر مشورت کرده و به این نتیجه رسیده است.

فرشچی درباره جایگاه معاونت محیط زیست دریایی یادآور می شود: سالها با چنگ و دندان، معاونت محیط زیست دریایی را نگه داشته و از تبدیل شدن آن به دفتر جلوگیری کردم؛ امیدوارم این معاونت به منظور حفاظت از محیط زیست دریایی و گردشگری دریایی باقی بماند و مسئولیت آن به افرادی باتجربه و تخصص سپرده شود چون این معاونت، بخشی است که با 11 کشور دیگر در ارتباط است و باید از نظارت فردی برخوراد باشد که این ارتباط بین المللی را در حوزه مسائل دریایی به خوبی برقرار کند.

وی اضافه می کند: اگر ما کشوری هستیم با 6200 کیلومتر خط ساحلی، با 55 جزیره و با اقتصاد دریامحور و معتقدیم اقتدار ما در دریاها است باید بدانیم چنین کشوری احتیاج به یک سازمان توسعه دریایی دارد نه یک معاونت کوچک و نادیده انگاشته شده در سازمان حفاظت محیط زیست که در مقایسه با سایر معاونت ها نه از حمایت کافی برخوردار است و نه از بودجه و تجهیزات لازم.

به گزارش تسنیم، در حال حاضر با برکناری فرشچی، مسئولیت معاونت محیط زیست دریایی سازمان حفاظت زیست به احمدرضا لاهیجان زاده، مدیرکل حفاظت محیط زیست پیشین استان خوزستان سپرده شده؛ فردی که هر چند به گفته کلانتری، از تجربه خوبی در زمینه معاونت محیط زیست دریایی برخوردار است و از مدیران با سابقه سازمان محیط زیست به شمار می رود اما یکی از حاشیه برانگیزترین معضلات محیط زیستی استان خوزستان در کارنامه مدیریتی وی در این استان به ثبت رسیده است و آن وارد کردن فاضلاب و پساب حاوی سموم به تالاب هورالعظیم و طرح ادعای احیای 70 درصدی این تالاب نیمه جان!

منبع: تسنیم

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

رهبر انقلاب اسلامی در اجتماع پرشور انبوه زائران و مجاوران حرم رضوی علیه‌السلام

دشمن را در جنگ اقتصادی شکست خواهیم داد

سال ۹۸؛ سال «رونق تولید»

مقام معظم رهبری سال ۱۳۹۸ را به‌عنوان سال «رونق تولید» نام گذاشتند.

در دفاع از انقلاب

پیشرفت‌های علمی کشور توسط انسان‌های انقلاب اسلامی رخ داده است و به واقع بزرگترین دستاورد تمدنی انقلاب را باید تربیت انسان های انقلاب اسلامی دانست.

روایتی درس آموز از دیپلماسی اعتماد به اروپا

اتحادیه اروپا در ادوار مختلف تلاش کرده جایی میان ایران و آمریکا قرار بگیرد، جایی که هم از رفاقت با ایالات متحده، همراهی با آن و فشار بر ایران سود ببرد و هم از این فشار استفاده کند و به نوعی باب دوستی با ایران را باز کرده و یکی از بزرگ‌ترین بازارهای اقتصادی غرب آسیا را در دست بگیرد و علاوه‌بر آن بتواند همزمان از قدرت نفوذ ایران برای حفظ ثبات در منطقه به سود خود و جلوگیری از آشوب‌هایی بهره‌برداری کند که می‌تواند منافع منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای اروپا را مخدوش کند.

مهم‌ترین مطالب سرویس

آیا گذشته‌گرایی تاثیری در زندگی و آینده‌مان دارد؟
شهر غرق در نوستالژی
توضیجات قاضی مسعودی مقام درباره سوبرداشت از پرونده ۶.۵ میلیارد یورویی پتروشیمی
۱۰۰هزار میلیارد تومان رقم اخلال در نظام اقتصادی است نه تحصیل مال
 لاهوتی عضو کمیسیون برنامه‌وبودجه مجلس در گفتگو با نسیم آنلاین
ایجاد شغل برای حقوق‌خوانده‌ها با برداشتن انحصار
حاشیه‌‌سازی برخی رسانه‌ها برای دیوارنگاره اخیر میدان ولیعصر(عج) تهران
وقتی «مادر» بودن را توهین تلقی می‌‌کنند
سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس در گفتگو با نسیم آنلاین
وکالت نباید انحصاری باشد
در نامه‌ انجمن اسلامی دانشجویان مستقل به معاونت زنان ریاست جمهوری و نمایندگان فراکسیون زنان مجلس مطرح شد:
استدلال‌های مطرح شده برای طرح افزایش سن ازدواج غیرکارشناسی است/ این طرح دایره‌ی ازدواج‌های جوانان را تنگ‌تر میکند
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین