پشت پرده اصرار دولت برای احیا وزارت بازرگانی چیست؟ + فیلم

وزارت صنعت

رئیس کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی مدعی شد: چون دولت در ایام انتخابات قول "وزارت بازرگانی" را به یک فرد داده است، اصرار دارد این وزارت‌خانه مستقل شود.

نسیم آنلاین: از سال ۱۲۸۵ تاکنون، وزارت بازرگانی ۱۱ بار در سایر وزارتخانه‌ها ادغام و سپس منتزع شده است.  به اعتقاد برخی از اقتصاددانان، توسعه صنعتی ایران در سال ۱۳۴۱ و پس از برچیده شدن بساط وزارت بازرگانی و درنتیجه محدودیت واردات سرعت گرفت ولی تُجار با اعمال فشار بر حاکمیت وقت، مجدداً این وزارت خانه را در سال ۱۳۵۳شمسی احیا کردند و با رونق دوباره واردات موجبات کند شدن روند صنعتی شدن ایران را فراهم آوردند.

 سال ۹۱ پس از وابستگی شدید کشور در واردات غذای اساسی، مجلس شورای اسلامی قانون «تمرکز وظایف و اختیارات بخش کشاورزی در وزارت جهاد کشاورزی» را تصویب کرد و پس از تصویب این قانون مترقی و با یکی شدن متولی تولید و بازار بخش کشاورزی، وزارت جهاد کشاورزی در سایه این قانون، طی سال‌های ۹۲ تا ۹۶، کارنامه قابل قبولی را از خود به نمایش گذاشت. در این راستا وزارت جهاد کشاورزی با ممانعت از واردات بی‌منطق برخی از کالاهای اساسی (گندم، برنج، روغن، گوشت مرغ، میوه و غیره) در برهه‌های لازم، بازار مناسبی را برای عرضه محصولات کشاورزان داخلی فراهم نمود که این امر موجب کاهش 5 میلیارد دلاری واردات محصولات کشاورزی و بهبود تراز تجاری این بخش شد.

 اما دولت یازدهم از ابتدای در دست گرفتن سکان اجرایی کشور به دنبال احیای وزارت بازرگانی و لغو قانون تمرکز است. به‌طوری‌که تنها طی دو سال اخیر، بحث احیای وزارت بازرگانی سه بار متوالی از سوی دولت در مجلس مطرح شده و همواره مورد مخالفت کمیسیون‌های تخصصی و قاطبه نمایندگان قرار گرفته است. بااین‌وجود، طی هفته‌های اخیر، مجدداً دولت بر لزوم تشکیل وزارت بازرگانی جهت تنظیم بازار تأکید می‌کند. برخی گمانه‌زنی‌ها پیرامون این اصرار غیرمنطقی مسئولان اجرایی برای احیای وزارت بازرگانی از سیاسی بودن این اقدام دولت خبر می‌دهد. در همین رابطه ابوالفضل روغنی گلپایگانی رئیس کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی ایران در گفتگو با رادیو اقتصاد در تاریخ 25 بهمن‌ماه گفت: «در دولت دوازدهم و در جریان انتخابات قرار بر این بود که یک وزیر به کابینه اضافه شود و آن‌هم بخش بازرگانی بود. قرار بود بخش بازرگانی از وزارت صنعت جدا شود و وزیر مستقلی داشته باشد. به یک فرد خاصی قول داده بودند که وزیرش کنند. وزارتخانه‌ها کامل شده بود و باید وزارت جدیدی تشکیل می‌شد.»

در تاریخ ۸ اسفند ۹۷، خود نمایندگان با تقدیم "طرح احیای وزارت تجارت, خدمات و بازرگانی" به هیئت رئیسه مجلس به نظر می‌رسد به خواسته غیرکارشناسی دولت تن داده اند. اما به راستی پشت پرده اصرار دولت چیست؟ 

گالری فیلم

دانلود فیلم:وزارت بازرگانی

ارسال نظر

آیا آبادانی کشور و پیشرفت‌های علمی و فناورانه، دستاورد انقلاب اسلامی است؟

در دفاع از انقلاب

سنگین‌ترین شکست تاریخ آمریکا را نصیب‌شان می‌کنیم

در مقابل ایران دست به تهاجم حداکثری زده اند اما اگر ما به بسیج حداکثری امکانات و توانایی‌های خود اقدام کنیم، به فضل الهی سنگین ترین شکست تاریخ آمریکا را نصیب این کشور خواهیم کرد.

روایتی درس آموز از دیپلماسی اعتماد به اروپا

اتحادیه اروپا در ادوار مختلف تلاش کرده جایی میان ایران و آمریکا قرار بگیرد، جایی که هم از رفاقت با ایالات متحده، همراهی با آن و فشار بر ایران سود ببرد و هم از این فشار استفاده کند و به نوعی باب دوستی با ایران را باز کرده و یکی از بزرگ‌ترین بازارهای اقتصادی غرب آسیا را در دست بگیرد و علاوه‌بر آن بتواند همزمان از قدرت نفوذ ایران برای حفظ ثبات در منطقه به سود خود و جلوگیری از آشوب‌هایی بهره‌برداری کند که می‌تواند منافع منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای اروپا را مخدوش کند.

فیلم: قاضی‌زاده هاشمی برای فرار از پاسخگویی استعفا کرد

اکبری گفت: قاضی زاده هاشمی به هر دلیلی که استعفا داده باشد فرار از پاسخگویی در مورد طرح تحول سلامت به حساب می‌آید.

مهم‌ترین مطالب سرویس

احتمال تحریم خریدارن نفت از بورس بسیار کم است
نامفهوم بودن بورس نفت برای سرمایه‌گذاران داخلی
تاملی در کاندیداهای انتخابات اتاق بازرگانی
اتاق بازرگانی یا اتاق واردات؟+ نمودار ‌
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین