نقد و بررسی نسخه مرمت شده فیلم سینمایی "نرگس" در فیلمخانه ملی ایران

عنوان

رخشان بنی اعتماد شب گذشته سه شنبه ۲۱ اسفندماه در نمایش و نقد و بررسی نسخه مرمت شده فیلم سینمایی«نرگس» که در خانه سینما نمایش داده شد از فیلم خانه ملی ایران تقدیر کرد.

- اخبار فرهنگی -

به گزارش باشگاه خبرنگاران پویا، در ابتدای این برنامه که با حضور جمعی از دست اندرکاران فیلم «نرگس» برگزار شد ناصر صفاریان دبیر کانون فیلمِ خانه سینما با اشاره به فعالیت قابل ستایش فیلمخانه ملی ایران در نگهداری، مرمت و بازسازی آثار به جا مانده از تاریخ سینمای ایران، از لادن طاهری، مدیر این فیلمخانه دعوت کرد تا پیش از آغاز نمایش «نرگس» توضیحاتی درباره ی فعالیت های این مرکز ارائه دهد.

لادن طاهری مدیر فیلمخانه ی ملی و سرپرست موزه سینمای ایران گفت: خوشحالم که امشب در کنار شما به تماشای فیلمی می نشینم که سال ها قبل آن را دیده بودم.

وی ادامه داد: با وجود این که در طول سال های اخیر، تماشای نسخه های اصلاح و مرمت شده ی بسیاری از فیلم ها را تجربه کرده ام اما هر بار که به تماشای یکی از این آثار مخصوصاً فیلم هایی که همه ما آن ها را دوست داریم، می نشینم احساس می کنم تجربه ی عجیب و تازه ای به دست آورده ام.

طاهری با بیان اینکه بعضی فیلم ها را در دوره ی خودش بارها دیده است، خاطرنشان کرد: به عنوان مثال، حدود بیست و هفت سال پیش که فیلم «نرگس» به نمایش عمومی درآمد چندبار این فیلم را دیدم و تمام جزییات آن را به خاطر داشتم اما وقتی نسخه ی اصلاح و مرمت شده ی آن را دیدم تازه متوجه شدم فیلمی که خیلی دوست داشتم و چندین و چندبار دیده بودم را در واقع اصلاً ندیده ام!

مدیرعامل فیلمخانه ملی ایران با اشاره به مرمت برخی فیلم های مهم تاریخ سینمای ایران نظیر «گاو»، «یک اتفاق ساده» و «اون شب که بارون اومد» به عنوان تجربه های موفق و خوب در این زمینه یادآور شد: در سال هایی که نگهداری فیلم های تاریخ سینمای ایران متداول نبوده، فیلمخانه ی ملی ایران یک نسخه از همه ی فیلم ها را در گنجینه ی آثار خود محافظت کرد تا امروز به لطف فن آوری، اشکالات تصویری و فنی فیلم ها برطرف و در اختیار بینندگان علاقه مند قرار گیرد.

طاهری هم چنین گفت: خوشحالم امشب به تماشای «نرگس» می نشینیم و بعد از سال ها با تمام جزییات، تماشای آن را می بینیم. این فیلم جزء آثاری است که بنیاد سینمایی فارابی به فیلمخانه ملی ایران کمک کرده تا نسخه ی اصلاح و مرمت شده ی آن، برای تماشا به بینندگان عرضه شود.

در ادامه رخشان بنی اعتماد کارگردان «نرگس» از مدیر فیلم خانه ملی ایران تشکر ویژه کرد و گفت: در برابر لادن طاهری تعظیم می کنم و معتقدم که او سینمای ایران را نجات داده است. من در قصه هایم قهرمان ندارم. اگر بخواهیم اصرار کنیم که قهرمانی وجود داشته باشد، هر شخصیتی که در جهت تغییر حرکت می کند، می تواند قهرمان باشد.

وی در ادامه افزود: آن هایی که اهل خانواده سینما هستند، می دانند نسخه ترمیم شده یعنی چه؟ من زمانی به این مرحله رسیدم که متوجه شدم هیچ نسخه ای از فیلم هایم وجود ندارد و ما درگیر چه فاجعه ای هستیم.

کارگردان فیلم «نرگس» یادآور شد: بدون هیچ تعارفی نهاد دولتی یا وزارتخانه ای در این مملکت سراغ ندارم که توانسته باشند مانند «فیلم خانه ایران» با این تدبیر و اندیشه، سینمای ایران را نجات دهند و من در برابر خانم طاهری برای نگهداری و مرمت فیلم هایم تعظیم می کنم.

وی با قدردانی از فعالیت های مدیران استودیو روشنا در مرمت و بازسازی فیلم ها، درباره مواجهه خود با «نرگس» در سال های اخیر گفت: اخیراً و از زمانی که این فیلم به همت بنیاد سینمایی فارابی و فیلمخانه ی ملی ایران مورد اصلاح و مرمت قرار گرفت چندبار آن را دیده ام.

در این برنامه جهانگیر کوثری، امیر اثباتی ، مهرزاد دانش، ناصر صفاریان ، آتش تقی پور و عوامل فیلم نرگس حضور داشتند.

منبع: تسنیم

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

رهبر انقلاب اسلامی در اجتماع پرشور انبوه زائران و مجاوران حرم رضوی علیه‌السلام

دشمن را در جنگ اقتصادی شکست خواهیم داد

سال ۹۸؛ سال «رونق تولید»

مقام معظم رهبری سال ۱۳۹۸ را به‌عنوان سال «رونق تولید» نام گذاشتند.

در دفاع از انقلاب

پیشرفت‌های علمی کشور توسط انسان‌های انقلاب اسلامی رخ داده است و به واقع بزرگترین دستاورد تمدنی انقلاب را باید تربیت انسان های انقلاب اسلامی دانست.

روایتی درس آموز از دیپلماسی اعتماد به اروپا

اتحادیه اروپا در ادوار مختلف تلاش کرده جایی میان ایران و آمریکا قرار بگیرد، جایی که هم از رفاقت با ایالات متحده، همراهی با آن و فشار بر ایران سود ببرد و هم از این فشار استفاده کند و به نوعی باب دوستی با ایران را باز کرده و یکی از بزرگ‌ترین بازارهای اقتصادی غرب آسیا را در دست بگیرد و علاوه‌بر آن بتواند همزمان از قدرت نفوذ ایران برای حفظ ثبات در منطقه به سود خود و جلوگیری از آشوب‌هایی بهره‌برداری کند که می‌تواند منافع منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای اروپا را مخدوش کند.

مهم‌ترین مطالب سرویس

شایعه است! / هرچه وزارت اطلاعات بگوید قبول دارم
توضیح ضرغامی درباره خروج آرشیو صداوسیما در دوران ریاستش
تحلیلی بر مهمترین نقاط قوت و ضعف سی‌وهفتمین جشنواره فیلم فجر
صعود جوانان، سقوط پیشکسوت‌ها!
گزارشی درباره وضعیت برنامه‌های ‌سینمایی تلویزیون برای سی‌وهفتمین جشنواره فیلم فجر
تولیداتی که توجیه دارد، اما منطق نه!
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین