مراقب «اشک مریم» زاگرس باشید

عنوان

در آستانه فصل بهار یکی از نگرانی‌های بخش گیاهی سازمان حفاظت محیط زیست گونه لاله‌های واژگون یا اشک مریم است. رئیس گروه گیاهی این سازمان ضمن معرفی این گونه گیاهی مهم نسبت به چیدن لاله‌های واژگون در دامنه‌های زاگرس هشدار داد.

مریم مغانلو - رئیس گروه گیاهی دفتر ذخایر ژنتیکی سازمان حفاظت محیط زیست- ضمن ابراز نگرانی نسبت به وضعیت لاله‌های واژگون دامنه های زاگرس و با تاکید بر اینکه یکی از گونه‌های گیاهی حائز اهمیت در کشور ما لاله واژگون است، درگفت‌وگو با ایسنا، گفت: متأسفانه به دلیل سودجویی برخی افراد مشاهده می‌شود که در اوایل بهار و همزمان با سال جدید، تعداد زیادی از لاله‌های واژگون به‌صورت شاخه بریده و در بعضی اوقات گیاه به طور کامل از پایه کنده می‌شود و همراه پیاز آن در سطح معابر شهری به فروش می‌رسد. این کار باعث می‌شود جمعیت این گونه در مناطق رویشگاهی آن با تهدید جدی روبرو شود.

وی با این توضیح که لاله واژگون با نام علمی .Fritillaria imperialis L شناخته می‌شود، گفت: از زیباترین گونه‌های جنس Fritillaria است که از اواخر اسفندماه و در فروردین و اردیبهشت تحت تأثیر دمای هوا به گل می‌نشیند و در میان لاله‌های ایران، لاله واژگون که به نام‌های لاله سرنگون و اشک مریم نیز شناخته شده است از شهرت و زیبایی منحصربفردی برخوردار است.

رئیس گروه گیاهی دفتر ذخایر ژنتیکی سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه گفت: همه ساله عده‌ای برای تماشای لاله‌های واژگون؛ این جلوه طبیعی کم نظیر، راهی دامنه‌های زاگرس می‌شوند. این گل سازگاری زیادی با دامنه‌های سنگلاخی و صخره‌ای دارد و متأسفانه چرای دام، تخریب زیستگاه برای ایجاد اراضی کشاورزی و برداشت مستقیم این گیاه برای خرید و فروش مهم‌ترین عوامل تهدیدکننده این گیاه است.

مغانلو ادامه داد: به منظور حفظ لاله واژگون، رویشگاه اصلی این گونه گیاهی در استان چهار محال و بختیاری به عنوان اثر طبیعی ملی معرفی شده است که جزو مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست به شمار می‌آید و هرگونه بهره‌برداری از این گونه ممنوع است و تخلف محسوب می‌شود.

رئیس گروه گیاهی دفتر ذخایر ژنتیکی سازمان محیط زیست در پایان تأکید کرد: از هموطنان می‌خواهم که با توجه به اینکه طبیعت‌گردی در تمام دنیا آداب خاص خود را دارد و نباید سبب کوچکترین لطمه‌ای به محیط زیست شود، هنگام مراجعه به مناطق رویشی لاله‌های واژگون از جمع‌آوری و آسیب به آن‌ها خودداری کنند و در امر حفاظت از این گونه گیاهی همچنین سایر گونه‌های گیاهی ارزشمند کشور - که گنجینه طبیعی و سرمایه ژنتیک این مرز و بوم محسوب می شوند - کوشا باشند.

منبع: ایسنا

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

آیا آبادانی کشور و پیشرفت‌های علمی و فناورانه، دستاورد انقلاب اسلامی است؟

در دفاع از انقلاب

سنگین‌ترین شکست تاریخ آمریکا را نصیب‌شان می‌کنیم

در مقابل ایران دست به تهاجم حداکثری زده اند اما اگر ما به بسیج حداکثری امکانات و توانایی‌های خود اقدام کنیم، به فضل الهی سنگین ترین شکست تاریخ آمریکا را نصیب این کشور خواهیم کرد.

روایتی درس آموز از دیپلماسی اعتماد به اروپا

اتحادیه اروپا در ادوار مختلف تلاش کرده جایی میان ایران و آمریکا قرار بگیرد، جایی که هم از رفاقت با ایالات متحده، همراهی با آن و فشار بر ایران سود ببرد و هم از این فشار استفاده کند و به نوعی باب دوستی با ایران را باز کرده و یکی از بزرگ‌ترین بازارهای اقتصادی غرب آسیا را در دست بگیرد و علاوه‌بر آن بتواند همزمان از قدرت نفوذ ایران برای حفظ ثبات در منطقه به سود خود و جلوگیری از آشوب‌هایی بهره‌برداری کند که می‌تواند منافع منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای اروپا را مخدوش کند.

فیلم: قاضی‌زاده هاشمی برای فرار از پاسخگویی استعفا کرد

اکبری گفت: قاضی زاده هاشمی به هر دلیلی که استعفا داده باشد فرار از پاسخگویی در مورد طرح تحول سلامت به حساب می‌آید.

مهم‌ترین مطالب سرویس

آیا گذشته‌گرایی تاثیری در زندگی و آینده‌مان دارد؟
شهر غرق در نوستالژی
توضیجات قاضی مسعودی مقام درباره سوبرداشت از پرونده ۶.۵ میلیارد یورویی پتروشیمی
۱۰۰هزار میلیارد تومان رقم اخلال در نظام اقتصادی است نه تحصیل مال
 لاهوتی عضو کمیسیون برنامه‌وبودجه مجلس در گفتگو با نسیم آنلاین
ایجاد شغل برای حقوق‌خوانده‌ها با برداشتن انحصار
حاشیه‌‌سازی برخی رسانه‌ها برای دیوارنگاره اخیر میدان ولیعصر(عج) تهران
وقتی «مادر» بودن را توهین تلقی می‌‌کنند
سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس در گفتگو با نسیم آنلاین
وکالت نباید انحصاری باشد
در نامه‌ انجمن اسلامی دانشجویان مستقل به معاونت زنان ریاست جمهوری و نمایندگان فراکسیون زنان مجلس مطرح شد:
استدلال‌های مطرح شده برای طرح افزایش سن ازدواج غیرکارشناسی است/ این طرح دایره‌ی ازدواج‌های جوانان را تنگ‌تر میکند
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین