بهادری:

طولانی بودن فرآیند کشف و دادرسی منجر به ورود پول كثیف به انتخابات می‌شود

عنوان

پژوهشگر حقوق عمومی گفت: بسیاری از كشورها سقف خاصی به منظور كمك مالی به ستادها یا حتی احزاب پیش‌بینی می‌كنند،‌ تا هم از ورود پول كثیف به انتخابات جلوگیری كنند، هم مانع شوند صاحبان ثروت به راحتی صاحب قدرت شوند. اما نمایندگان مجلس با مقرر كردن هر گونه سقفی برای کمک مالی به نامزدهای انتخاباتی مخالفت كردند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، علی بهادری جهرمی پژوهشگر حقوق عمومی در صفحه شخصی خود درباره شفافیت نمایندگان و اقدامات مقابله‌ای آنها با فساد که در طرح اصلاح قانون انتخابات آمده است نوشت:

۱- نمایندگان مجلس با لزوم «انتشار هزینه‌های انتخاباتی نامزدها» مخالفت کردند تا همچنان کسی نداند پول و منابع مالی ستادها از کجا تأمین می‌شود! حتی صرفاً مشخص کردن «هویت پرداخت‌کننده و دریافت کننده کمک‌های مالی» نیز که در ماده دیگری پیشنهاد شده بود از سوی نمایندگان پذیرفته نشد.

۲- مجرمین اقتصادی از حمایت مالی از ستادهای انتخاباتی ممنوع شدند،‌ اما «متهمین به جرایم اقتصادی و انتخاباتی» از لیست ممنوع شدگان خارج شدند. با توجه به طولانی بودن فرآیند کشف و دادرسی،‌ بسیاری از کسانی که مجرمیت آنها بعداً اثبات خواهد شد، می‌توانند به راحتی پول کثیف را راهی انتخابات کنند.

۳- بسیاری از کشورها سقف خاصی به منظور کمک مالی به ستادها یا حتی احزاب پیش‌بینی می‌کنند،‌ تا هم از ورود پول کثیف به انتخابات جلوگیری کنند، هم مانع شوند صاحبان ثروت به راحتی صاحب قدرت شوند. اما نمایندگان مجلس با مقرر کردن هر گونه سقفی برای کمک مالی به نامزدهای انتخاباتی مخالفت کردند.

۴- حتی«الزام ستادهای انتخاباتی به ارائه گزارش _ مالی به هیأت‌های اجرایی و نظارت» (بدون انتشار عمومی) نیز با مخالفت نمایندگان مواجه شد گامی دیگر در جهت مقابله _ با _ شفافیت که می‌توانست تاحدود زیادی از ورود پول _ کثیف به انتخابات و همچنین فساد از سوی ستادهای انتخاباتی جلوگیری کند.

۵- طرح موجود استفاده از منابع مالی را صرفاً‌ در امور مربوط به ستاد و  تبلیغات مجاز دانسته بود تا کاندیدا نتواند جز برای امور مجاز انتخاباتی هزینه بپردازد. اما نمایندگان با این ماده مخالفت کرده و به نوعی کاندیدا را مجاز دانستند با هر هدف و در هر زمینه ای هزینه کند! تعارض _ منافع

۶- علاوه بر موضوعات مالی، بسیاری امور غیرمالی که می‌توانست از بروز تخلفات _ انتخاباتی جلوگیری کند نیز پذیرفته نشد مثلا نمایندگان نپذیرفتند «کلیه مقامات دولتی» از فعالیت _ انتخاباتی ممنوع شوند! لذا ممنوعیتها محدود به مقامات خاصی شد و بقیه مقامات دولتی مجاز به تبلیغات به نفع کاندیداها شدند!

انتهای پیام/ 

منبع: فارس

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار هزاران نفر از کارگران:

توطئه آمریکا در قضیه نفت بی‌پاسخ نمی‌ماند

۷ نکته درباره قطعنانه ۲۴۶۲ شورای امنیت و FATF

قطعنامه ۲۲۶۴ شورای امنیت تحقیقا هیچ ارتباطی به ایران ندارد و اگر کسانی سعی کنند آن را دستاویزی برای اعمال فشار به مجمع تشخیص برای تصویب دو کنوانسیون پالرمو و CFT نمایند، به اتهام اقدام علیه منافع و امنیت کشور باید مورد تحقیقات قضایی قرار گیرند.

اعدام ۳۳ جوان شیعه؛ واکنش عجیب ریاض به عملیات تروریستی داعش

وزارت کشور رژیم آل سعود اعلام کرد ۳۷ شهروند این کشور را به اتهام فعالیت‌های تروریستی اعدام کرده است. این اعدام‌ها در واکنش به عملیات تروریستی داعش در مرکز تحقیقات «الزلفی» و کشته شدن چهار شهروند آل سعود صورت گرفته است.

عدم تمدید معافیت‌های تحریمی علیه ایران؛ کارت آخر کدخدا رو شد

 بالاخره یک سال پس از خروج آمریکا از برجام، دی‌روز با اعلام عدم تمدید معافیت‌های تحریم نفتی ایران، آخرین نفس دشمنیِ دشمنان در عرصه اقتصادی رقم خورد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار هزاران نفر از کارگران:
توطئه آمریکا در قضیه نفت بی‌پاسخ نمی‌ماند
آمریکا باید منتظر بزرگترین شکست تاریخ خود باشد!
عدم تمدید معافیت‌های تحریمی علیه ایران؛ کارت آخر کدخدا رو شد
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس:
احیا عجولانه وزارت بازرگانی، دردسرساز است
فرمانده معظم کل قوا در دیدار فرماندهان ارتش و نیروی زمینی:
کاری که دشمن را عصبانی کند درست است
فیلم: اعتراض عضو کمیسیون کشاورزی به تشکیل دوباره وزارت بازرگانی؛
احیا وزارت بازرگانی موجب افزایش واردات خواهد شد
عضو کمیسیون عمران در گفت‌وگو با نسیم آنلاین:
احیا وزارت بازرگانی تولید را زمین گیر می‌کند
تبعات تروریستی نامیدن سپاه برای واشنگتن چیست؟
۱۵‌طرح مقابله با اقدامات آمریکا در مجلس
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار شرکت کنندگان در مسابقات بین‌المللی قرآن کریم
نفس های آخر دشمن است
درخواست مجوز روحانی برای جبران خسارات سیل
اجازه رهبر انقلاب برای برداشت از صندوق توسعه ملی
دلار آمریکا حکم ارز قاچاق پیدا می‌کند
حذف دلار از معاملات خارجی +متن طرح نمایندگان مجلس