توضیحات ابتکار درباره «سیر تحول مدیریت جنگل‌ها» در پی سیل گلستان

عنوان

در پی سیل گلستان، رییس سابق سازمان حفاظت محیط زیست درباره «سیر تحول مدیریت جنگل‌ها» در دوران مدیریت خود در این سازمان توضیح داد.

به گزارش ایسنا معصومه ابتکار در رشته توئیتی  درباره «سیر تحول مدیریت جنگل‌ها» در پی سیل گلستان نوشت: ‏ماجرای سیل غمبار گلستان و نظرات برخی کاربران باعث شد سیر تحولات سیاست‌های مدیریت جنگل را بیان‌ کنم. موضوع مدیریت جنگل از زمان ریاست مرحوم پدر در سازمان حفاظت محیط زیست، سال ۵۸ در ذهنم نقش بست. آن سال به دلیل گزارش‌های تخریب و بهره‌برداری از زمان شاه مخلوع، ‏برای حفاظت و کاهش بهره‌برداری از جنگل‌های هیرکانی که قدمت میلیون ساله دارند، با تصمیم شورای انقلاب، سازمان جنگل‌ها رفت زیر نظر سازمان محیط زیست. این تصمیم با مخالفت شدید بهره‌برداران و جنگلبانان مواجه شد و در نهایت پس از شش ماه شورا مصوبه را لغو کرد و سازمان جنگل‌ها به وزارت کشاورزی بازگشت.

 وی در ادامه آورده است: ‏از ابتدای کارم در سال۷۶ با وجود مأموریت‌ها و مشکلات زیاد سازمان، موضوع حذف بهره‌برداری از جنگل‌های هیرکانی و اصلاح رویه‌ها در دستور کار قرار گرفت. علاوه بر اعلام موضع صریح در مخالفت با قطع درخت جنگل طبیعی، سخنرانی و بازدید و اعلام نظارت کلان شورای عالی محیط زیست در موضوع جنگل، ‏با وجود مخالفت‌های زیاد، با مصوبه شورای عالی و همکاری وزیر، ۱۰ درصد از مساحت کل جنگل‌های کشور در هر استان به منطقه حفاظت‌شده تبدیل شد. سیاست‌های مدیریت پایدار جنگل‌ها تصویب شد، محدودیت‌های بهره‌برداری و ممنوعیت احداث معدن در شورای عالی و برخی نیز در دولت تصویب شد ‏همچنین دو پارک ملی جنگلی کیاسر و پابند تصویب شد و دولت در سال ۸۳ خروج مسیر جاده ترانزیت مشهد را از داخل پارک ملی گلستان تصویب کرد اما تصور نمی‌کردیم که این تلاش‌ها برای جنگل‌های ایران در دولت بعدی (نهم و دهم) و مجلس به‌طور کلی حذف و خنثی خواهد شد. این یعنی دور برگردان زدن علیه طبیعت.

ابتکار افزود: ‏سال ۹۲ که مسوولیت سازمان به من سپرده شد. متوجه شدیم در بسیاری زمینه‌ها از جمله جنگل دستاوردها خنثی شده بود. از همان اول با پیشنهاد آقای حجتی محدودیت بهره‌برداری تجاری جنگل تصویب شد. ما با وجود فشار زیاد با ادامه جاده در جنگل ابر مخالفت کردیم و آنجا به عنوان منطقه حفاظت‌شده تعیین شد.‏متوجه شدیم متاسفانه دولت دهم مجوزهای زیادی برای صنایع چوب داخل جنگل داده است.سال‌های ۹۳ تا ۹۵ جلسات زیادی برای رفع موانع واردات چوب و استراحت جنگل‌های هیرکانی تشکیل دادیم. عاقبت در برنامه ششم توسعه کشور توقف کامل بهره‌برداری تجاری طی سه سال تصویب شد و این دستاورد بزرگی بود که با رنج زیاد حاصل شد.

ابتکار در پایان آورده است: حفاظت از جنگل‌های هیرکانی، زاگرسی و حرا با محوریت جوامع محلی، مهار قاچاق، توسعه گردشگری سازگار با محیط زیست و تامین منابع پایدار برای نیازهای چوب و کاغذ امکان‌پذیر است. ۶ تا ۷ درصد مساحت ایران جنگل است. در تولید آب، حفاظت از خاک و جلوگیری از سیل نقش دارند. آنها سرمایه‌های بی‌نظیر ایران هستند.

منبع: ایسنا

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار هزاران نفر از کارگران:

توطئه آمریکا در قضیه نفت بی‌پاسخ نمی‌ماند

۷ نکته درباره قطعنانه ۲۴۶۲ شورای امنیت و FATF

قطعنامه ۲۲۶۴ شورای امنیت تحقیقا هیچ ارتباطی به ایران ندارد و اگر کسانی سعی کنند آن را دستاویزی برای اعمال فشار به مجمع تشخیص برای تصویب دو کنوانسیون پالرمو و CFT نمایند، به اتهام اقدام علیه منافع و امنیت کشور باید مورد تحقیقات قضایی قرار گیرند.

اعدام ۳۳ جوان شیعه؛ واکنش عجیب ریاض به عملیات تروریستی داعش

وزارت کشور رژیم آل سعود اعلام کرد ۳۷ شهروند این کشور را به اتهام فعالیت‌های تروریستی اعدام کرده است. این اعدام‌ها در واکنش به عملیات تروریستی داعش در مرکز تحقیقات «الزلفی» و کشته شدن چهار شهروند آل سعود صورت گرفته است.

عدم تمدید معافیت‌های تحریمی علیه ایران؛ کارت آخر کدخدا رو شد

 بالاخره یک سال پس از خروج آمریکا از برجام، دی‌روز با اعلام عدم تمدید معافیت‌های تحریم نفتی ایران، آخرین نفس دشمنیِ دشمنان در عرصه اقتصادی رقم خورد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

آزمون ارشد ۲۳ و ۲۴ خرداد برگزار می شود
کنکور ارشد به تعویق افتاد
بخند...بیشتر... آهاان...یک...دو...سه...
گذری بر فرآیند آتلیه‌ای شدن فرزندان
به بهانه سیل در استان‌های مختلف کشور
اگر این میزان باران در ژاپن ببارد چه مى‌شود؟
آیا گذشته‌گرایی تاثیری در زندگی و آینده‌مان دارد؟
شهر غرق در نوستالژی
توضیجات قاضی مسعودی مقام درباره سوبرداشت از پرونده ۶.۵ میلیارد یورویی پتروشیمی
۱۰۰هزار میلیارد تومان رقم اخلال در نظام اقتصادی است نه تحصیل مال
 لاهوتی عضو کمیسیون برنامه‌وبودجه مجلس در گفتگو با نسیم آنلاین
ایجاد شغل برای حقوق‌خوانده‌ها با برداشتن انحصار