نگاهی به مطالب ستون نویس‌های ترکیه|جمهوری بدون آتاترک

عنوان

در سالگرد بزرگ چاناک قلعه نیز از آتاترک یادی نکردند و به جای آن از امپراتورهای دوران عثمانی یاد کردند و همچنین تلاش کردند تا با خواندن ادعیه و برپایی مراسم دینی، جای آتاترک را پر کنند.

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، ستون نویس های روزنامه های ترکیه که در زبان ترکی از آنها به "گوشه نویس" یاد می شود٬ بخشی از فعالان رسانه ای توانمند و اثرگذار هستند که معمولاً یادداشت هایشان تاثیر قابل توجهی بر افکار عمومی و معادلات حزبی ترکیه می گذارد.
تسنیم تلاش می کند تا با انتخاب گزینه های قابل توجهی از نوشته های ستون نویس های ترکیه تصویری کوچک از تحولات سیاسی٬ فعالیت های رسانه ای و هدایت افکار عمومی این کشور را به دست دهد.

جمهوری بدون آتاترک

میاسه ایلکنور/ روزنامه جمهوریت

در سالیان اخیر، در یک روند دقیق و برنامه ریزی شده، حزب حاکم توانسته است رفته رفته جای آتاترک را در تمام جشن ها و مراسم های ملی خالی و کاری کند که دیگر کسی او را به یاد نیاورد.

در گام اول تلاش کردند نام آتاترک را از میادین خیابان ها و مسیرهای اصلی شهرهای کوچک و بزرگ حذف کنند. وقتی که دیدند کسی واکنشی نشان نمی دهد، جسورتر شدند و در مراسم های بزرگ، رفته رفته پوسترهای آتاترک و نام او را کنار گذاشتند. در گام بعدی آنها به پیروزی های دیگری نیز دست یافتند و در سالگرد بزرگ چاناک قلعه نیز از آتاترک یادی نکردند و به جای آن از امپراتورهای دوران عثمانی یاد کردند و همچنین تلاش کردند تا با خواندن ادعیه و برپایی مراسم دینی، جای آتاترک را پر کنند.

بی اعتنایی رسانه های دولتی به بیانیه علیه ترکیه

اوغوز دمیرآلپ/ پایگاه خبری تحلیلی تی 24

در روزهای اخیر در سیاست خارجی ترکیه اتفاق مهمی افتاد، اما وقتی که به رسانه های دولتی نگاه می کنیم، شاهد این هستیم که آنها به غیر از حمایت انتخاباتی از حزب حاکم، مطلب دیگری نمی نویسند و دنیای رسانه های وابسته به حکومت با دنیای واقعی، فاصله و تفاوت فراوانی دارد.

آنها در مطالب و گزارش های خود به مشکلات داخلی و خارجی ترکیه توجهی ندارند و به همین خاطر بسیاری از واقعیات مهم از چشم جامعه پنهان می ماند. به عنوان مثال در روزهای اخیر ما شاهد آن بودیم که برای نخستین بار، آمریکا، یونان و بخش روم نشین قبرس در کنار اسرائیلی ها با هم نشستند و بیانیه مشترکی علیه ترکیه منتشر کردند که اقدامات ترکیه برای جستجو منابع انرژی در  دریای سپید را به شکل جدی به مخاطره می اندازد.

محتوای این بیانیه کاملاً علیه ترکیه نوشته شده و رویدادی است که در 20 سال اخیر سابقه نداشته است.

واقعیت این است که به خاطر سیاست های غلط حزب حاکم، در حال حاضر، ترکیه غیر از روسیه و قطر شریک دیگری ندارد و به همین خاطر نمی تواند در حوزه سیاست خارجی به شکل فعال و پویا عمل کند. مثال روشن آن هم این است که در برابر بیانیه تند آن چهار کشور، واکنش خاصی نشان نداده ایم.

نظرسنجی انتخاباتی یا دروغ پردازی

حسین گولرجه/ روزنامه ستار

در روزهای اخیر در بسیاری از رسانه های مخالف دولت شاهد انتشار مطالبی بوده ایم که غیر از تلاش برای ناامید کردن مردم هدف دیگری ندارند.

تحلیل گرانی داریم که با تکیه بر نتایج استخراج شده از نظرسنجی های غلط و تقلبی به راحتی ادعا می کنند که "یواش" در آنکارا پیروز می شود و همچنین برای شهرهای دیگری نیز چنین مثال هایی می آورند.

آنها به شکل ستون پنجم عمل می کنند و به روحیه مردم لطمه می زنند. این مسئله ما را به یاد آن می اندازد که در انتخابات سال 2015 حزب جمهوری خلق برای شکست دادن اردوغان و بردن ترکیه به سوی فرمول آک پارتی منهای اردوغان، تلاش بسیاری کردند و حتی از شرکت های بزرگ آمریکایی کمک گرفتند.

همان شرکت هایی که برای باراک اوباما استراتژی انتخاباتی تعیین کرده و او را به قدرت رساندند، در آنکارا و استانبول نیز با مقامات حزب جمهوری خلق دیدار کردند تا استراتژی مناسبی برای شکست دادن اردوغان تعیین شود.

ملت ما خوب می داند که این کارها را نمی توان نظرسنجی علمی انتخاباتی نامید. این اقدامات را صرفاً می توان در چهارچوب جنگ روانی و دروغ پردازی معنی کرد و ملت، در روز انتخابات پاسخ این دروغ گویان را خواهد داد.

منبع: تسنیم

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار هزاران نفر از کارگران:

توطئه آمریکا در قضیه نفت بی‌پاسخ نمی‌ماند

اعدام ۳۳ جوان شیعه؛ واکنش عجیب ریاض به عملیات تروریستی داعش

وزارت کشور رژیم آل سعود اعلام کرد ۳۷ شهروند این کشور را به اتهام فعالیت‌های تروریستی اعدام کرده است. این اعدام‌ها در واکنش به عملیات تروریستی داعش در مرکز تحقیقات «الزلفی» و کشته شدن چهار شهروند آل سعود صورت گرفته است.

عدم تمدید معافیت‌های تحریمی علیه ایران؛ کارت آخر کدخدا رو شد

 بالاخره یک سال پس از خروج آمریکا از برجام، دی‌روز با اعلام عدم تمدید معافیت‌های تحریم نفتی ایران، آخرین نفس دشمنیِ دشمنان در عرصه اقتصادی رقم خورد.

آیا ایران بدون نفت شدنی است؟

متوقف شدن کامل صادرات و فروش نفت ایران امکان پذیر نیست و این مسئله حداقل یک برنامه بلند مدت میخواهد که البته امروز خوشبختانه به دلیل فقدان اجماع جهانی بر ضد ایران، در شرایط کنونی امکانپذیر نیست. اکنون 35 درصد اقتصاد ایران طبق لایحه بودجه 98 نفتی است،‌ این عدد باید امروز بسیار کمتر بود اما به برکت خوش بینی به برجام، امروز 35 درصد اقتصاد ما به نفت و درآمدهای نفتی وابسته است.

مهم‌ترین مطالب سرویس

جنایت جدید رژیم آل‌سعود علیه شیعیان قطیف
اعدام ۳۳ جوان شیعه؛ واکنش عجیب ریاض به عملیات تروریستی داعش
گزارش‌های پراکنده از عملیات احتمالی مزدوران آمریکا در البوکمال
امید تروریست‌ها به آمریکا برای عملیات نظامی علیه محور مقاومت
« نبرد کرامت۲»؛ اعتصاب غذا را  به سلاحی مهارنشدنی تبدیل کرد
عقب‌نشینی اسرائیل پس از هشت‌روز
چرا حکومت‌های استبدادی در شمال آفریقا سقوط می‌کنند
بی‌وفایی آمریکا به دیکتاتورهای باوفا
پایگاه میدل‌ایست‌آی فاش کرد
نقش موساد در کودتای سودان
زندگی‌نامهٔ بانوی اول سابق آمریکا
همسر اوباما چگونه ستاره راک شد؟
از مبارزه مدنی تا بادبادک های آتشین؛ ابتکار عمل در مبارزه
۵ نکته درباره «راه پیمایی بازگشت»
رسمیت یافتن اشغال‌گری از سوی ترامپ؛
«جولان» انتخاباتی
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین