راه‌اندازی نظام اظهار الکترونیکی مالیات در قزاقستان برای مقابله با فساد

عنوان

راه‌اندازی بانک اطلاعاتی و ارائه اظهارنامه‌های الکترونیکی مالیاتی در قزاقستان به‌منظور مبارزه با فساد و فرارهای مالیاتی به‌صورت آزمایشی صورت گرفته است.

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از رسانه های قزاق، کمیته دولتی امور مالی وزارت امور خارجه قزاقستان اعلام کرد سیستم توزیع الکترونیکی را برای اعلام یکپارچه درآمد و اموال افراد از سال 2020 به منظور کاهش فساد اداری معرفی می کند.

 این سیستم در حال حاضر در چند نقطه به صورت آزمایشی در حال فعالیت است. به گفته مسئولین این کمیته، سامانه مذکور اختلافات موجود در اطلاعات مالیات دهندگان را در پایگاه های دولتی اصلاح کرده و کسر مالیات را برای خانواده های بزرگ انجام داده است.

این کمیته قصد دارد به تدریج ساختار مذکور را در پنج سال آینده معرفی نماید.

در همین راستا روسلان یانسابایف، معاون وزیر اقتصاد قزاقستان در کنفرانس مطبوعاتی ماه مارس گفته است: ما در مورد مقدمه ای از اعلامیه کار می کنیم. در مرحله اول، کارمندان دولت، همسران و اشخاصی که در ارتباط نزدیک با آن ها هستند، اعلامیه را ارائه می دهند. دسته های باقیمانده شهروندان طی پنج سال آینده در مراحل بعدی قرار می گیرند.

بر اساس داده های ارائه شده، 78.1 درصد از مردم قزاقستان ترجیح می دهند اعلامیه های مالیاتی را به صورت الکترونیکی یا از طریق نرم افزار تلفن همراه ارائه دهند، در حالی که بقیه مردم ترجیح می دهند با نسخه های چاپی کار کنند، با این حال، تسلیم اعلان الکترونیکی در برخی مناطق روستایی به دلیل سواد مالی کم مردم و عدم دسترسی برخی نقاط به اینترنت چالش برانگیز خواهد بود.

یانسابایف در این زمینه می افزاید: عدم وجود یک پایگاه اطلاعاتی در مورد جزئیات مالی که شامل اموال، املاک و وسایل نقلیه که به روز باشد و همچنین اطلاعات در مورد دارایی های شهروندان قزاقستان در خارج از کشور را ارائه دهد، ما را با مشکل مواجه کرده است. البته چنین مسائلی برای همه مناطق قزاقستان رایج است.

این پروژه برای ساکنان سه روستای منطقه «اوساکاروا» ناحیه کراگندا در حالت آزمایشی به کار گرفته شده است. وی گفت که روستاییان 2،153 اعلامیه را ارائه دادند که میان آن ها 114 فرم اطلاعات مالیاتی، متفاوت از داده های پایگاه اطلاعاتی دولت است.

در سال 2018 کمیته تقریباً 100.000 اشتباه را از میان پنج میلیون اظهارنامه ثبت شده در پایگاه های داده، اصلاح کرد و فرم اعلام را با کاهش تعداد برگه ها از 15 تا 2 صفحه بهینه سازی کرد. کنار این اصلاحات، شماری از طرح های کسر مالیات برای خانواده های بزرگ نیز توسط دولت معرفی شد. والدین می توانند کسر مالیاتی خود و فرزندان خود را برای خدمات پزشکی تا 789 دلار آمریکا در سال دریافت کنند. مبلغ مشابه برای وام های والدین و آموزش کودکان نیز فراهم خواهد شد.

در حال حاضر فرم الکترونیکی مالیاتی می تواند به صورت آزمایشی در وب سایت دولت الکترونیکی (Egov.kz) تکمیل شود. هر کدام از شهروندان قزاقستان با ثبت نام در وب سایت مذکور می تواند این اعلامیه را در حساب شخصی خود پر کند. این کمیته همچنین مرکز تماس در امور مالیاتی و گمرکی را به عنوان بخشی از مرکز تماس ملی واحد مرکزی (e-gov) ایجاد کرده است.

نیمی از بدهی خارجی قزاقستان به سه کشور هلند، بریتانیا و آمریکا است

استعفای "نظربایف" تأثیری بر روابط قزاقستان و روسیه نخواهد گذاشت

گزارش تسنیم| نگاهی به چشم انداز 28ساله نظربایف در قزاقستان

دختر رئیس جمهور مستعفی قزاقستان رئیس مجلس سنای این کشور شد

«نورسلطان» نام جدید پایتخت قزاقستان شد

منبع: تسنیم

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار هزاران نفر از کارگران:

توطئه آمریکا در قضیه نفت بی‌پاسخ نمی‌ماند

۷ نکته درباره قطعنانه ۲۴۶۲ شورای امنیت و FATF

قطعنامه ۲۲۶۴ شورای امنیت تحقیقا هیچ ارتباطی به ایران ندارد و اگر کسانی سعی کنند آن را دستاویزی برای اعمال فشار به مجمع تشخیص برای تصویب دو کنوانسیون پالرمو و CFT نمایند، به اتهام اقدام علیه منافع و امنیت کشور باید مورد تحقیقات قضایی قرار گیرند.

اعدام ۳۳ جوان شیعه؛ واکنش عجیب ریاض به عملیات تروریستی داعش

وزارت کشور رژیم آل سعود اعلام کرد ۳۷ شهروند این کشور را به اتهام فعالیت‌های تروریستی اعدام کرده است. این اعدام‌ها در واکنش به عملیات تروریستی داعش در مرکز تحقیقات «الزلفی» و کشته شدن چهار شهروند آل سعود صورت گرفته است.

عدم تمدید معافیت‌های تحریمی علیه ایران؛ کارت آخر کدخدا رو شد

 بالاخره یک سال پس از خروج آمریکا از برجام، دی‌روز با اعلام عدم تمدید معافیت‌های تحریم نفتی ایران، آخرین نفس دشمنیِ دشمنان در عرصه اقتصادی رقم خورد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

جنایت جدید رژیم آل‌سعود علیه شیعیان قطیف
اعدام ۳۳ جوان شیعه؛ واکنش عجیب ریاض به عملیات تروریستی داعش
گزارش‌های پراکنده از عملیات احتمالی مزدوران آمریکا در البوکمال
امید تروریست‌ها به آمریکا برای عملیات نظامی علیه محور مقاومت
« نبرد کرامت۲»؛ اعتصاب غذا را  به سلاحی مهارنشدنی تبدیل کرد
عقب‌نشینی اسرائیل پس از هشت‌روز
چرا حکومت‌های استبدادی در شمال آفریقا سقوط می‌کنند
بی‌وفایی آمریکا به دیکتاتورهای باوفا
پایگاه میدل‌ایست‌آی فاش کرد
نقش موساد در کودتای سودان
زندگی‌نامهٔ بانوی اول سابق آمریکا
همسر اوباما چگونه ستاره راک شد؟
از مبارزه مدنی تا بادبادک های آتشین؛ ابتکار عمل در مبارزه
۵ نکته درباره «راه پیمایی بازگشت»
رسمیت یافتن اشغال‌گری از سوی ترامپ؛
«جولان» انتخاباتی