۸ نکته درباره احتمال درگیری نظامی میان ایران و آمریکا

خلیج فارس

از آنجا که رویکرد سیاست خارجی آن کشور تاثیر قاطعی در رقابت‌های انتخاباتی آمریکا دارد، لذا هرگونه جنگی تنها زمانی ارزش انتخاباتی خواهد داشت که نتیجه‌ مثبت آن تا قبل از انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا به‌ دست ‌آید یا اینکه چشم‌انداز روشن و مشخصی داشته باشد زیرا در غیر این صورت فقط شکست را برای حزب جمهوری‌خواه تضمین خواهد کرد.

محمد عبداللهی: به‌دنبال تروریست‌ خواندن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی توسط دولت آمریکا، برخی تحلیلگران -‌‌‌عمدتا در رسانه‌های اپوزیسیون- درگیری نظامی با کشورمان را محتمل دانسته‌اند. در این باره اشاره به چند نکته ضروری است:

1- آمریکا به‌خوبی از توانایی‌های نظامی ایران آگاهی دارد. لذا بدیهی است بین کشوری همچون ایران با کشورهایی مانند لیبی و عراق تفاوت‌هایی قائل شود.

2- با توجه به تبعات چنین درگیری سنگینی، امکان هماهنگ‌سازی کشورهای هم‌پیمان آمریکا برای چنین عملیاتی تقریبا ناممکن است.

3- به گفته کارشناسان، در شرایط فعلی دولت آمریکا برای انتخاب اهداف نظامی خود مقید به رعایت محدودیت‌های قانون 2001 AUFM کنگره است و لذا این نام‌گذاری از نظر «حقوقی» تاثیری بر اختیار دولت آمریکا برای ورود به جنگ با ایران نمی‌گذارد، اما از نظر «روانی» و تبلیغاتی می‌تواند دست آنها را برای ایجاد زمینه‌های تقابل نظامی بازتر کند.

4- به‌دلیل ضعف داخلی آمریکا، امروز جنگ نیابتی علیه ایران مطلوب این رژیم است، اما این کشور هنوز نتوانسته است کشوری را بیابد که جرأت ورود به جنگ نیابتی علیه ایران را داشته باشد.

5- ایالات متحده در حال ‌حاضر با مشکلات اقتصادی، سیاسی و اجتماعی فراوانی مواجه است؛ لذا افزودن بر مشکلات از طریق ورود به جنگ سنگین با دامنه و هزینه‌ نامشخص قابل‌ پذیرش نیست.

6- از آنجا که رویکرد سیاست خارجی آن کشور تاثیر قاطعی در رقابت‌های انتخاباتی آمریکا دارد، لذا هرگونه جنگی تنها زمانی ارزش انتخاباتی خواهد داشت که نتیجه‌ مثبت آن تا قبل از انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا به‌ دست ‌آید یا اینکه چشم‌انداز روشن و مشخصی داشته باشد زیرا در غیر این صورت فقط شکست را برای حزب جمهوری‌خواه تضمین خواهد کرد.

7- فقدان اطلاعات لازم و کافی غربی‌ها از میزان، نوع، شدت و حتی دامنه‌ واکنش ایران هر حرکتی را در فضایی مبهم غیرعقلانی قرار می‌دهد و بسیاری از عقلای سیاستمدار در آمریکا از این مساله و نابخردی ترامپ نگرانی جدی دارند.

8- درمورد احتمال جنگ میان ایران و آمریکا، درنظر گرفتن مواضع و اظهارات مقامات آمریکایی ضروری است. در این خصوص پامپئو، وزیر خارجه رژیم آمریکا پس از اعلام تصمیم ترامپ علیه سپاه گفت: «اگر ایران به نیروهای (تروریست) نظامی آمریکا در منطقه حمله کند، توصیه می‌کنم مقامات ایران درباره این حرف‌شان دوباره فکر کنند.» این یعنی آمریکا درصورت عدم حمله نظامی از سوی ایران، قصد حمله نظامی ندارد؛ همچنین برایان هوک، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران نیز صراحتا سیاست رژیم آمریکا را دوری از جنگ اعلام کرده است. او صراحتا گفته است: «هدف از قرار‌دادن نام سپاه یا هر اقدام دیگری علیه ایران، برای تغییر مسیر جمهوری اسلامی است.»

موارد فوق و پاره‌ای عوامل دیگر امکان درگیری گسترده نظامی را تا حد صفر پایین می‌آورد. درواقع آمریکا تاکتیکی را برای رسیدن به هدف خود درنظر گرفته است که «جنگ» در اولویت سیاست‌های آن وجود ندارد.

با این حال با ‌توجه به سابقه جریان غرب‌گرا در ایران، هراس‌افکنی در افکار عمومی و ایجاد رعب و وحشت از آینده و ترساندن مردم از سایه جنگ، یکی از ترفندهای محتمل برخی اصلاح‌طلبان و دنباله‌های غرب در کشورمان در روزهای آتی برای جاده صاف‌کنی مذاکره با آمریکا و تحمیل معاهداتی همچون‌FATF ، CFT و پالرمو است. این میان «ایجاد خطای محاسباتی» در مسئولان و مردم، اصلی‌ترین پروژه جریان نفوذی خواهد بود.

منبع: فرهیختگان

ارسال نظر

رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار هزاران نفر از کارگران:

توطئه آمریکا در قضیه نفت بی‌پاسخ نمی‌ماند

۷ نکته درباره قطعنانه ۲۴۶۲ شورای امنیت و FATF

قطعنامه ۲۲۶۴ شورای امنیت تحقیقا هیچ ارتباطی به ایران ندارد و اگر کسانی سعی کنند آن را دستاویزی برای اعمال فشار به مجمع تشخیص برای تصویب دو کنوانسیون پالرمو و CFT نمایند، به اتهام اقدام علیه منافع و امنیت کشور باید مورد تحقیقات قضایی قرار گیرند.

اعدام ۳۳ جوان شیعه؛ واکنش عجیب ریاض به عملیات تروریستی داعش

وزارت کشور رژیم آل سعود اعلام کرد ۳۷ شهروند این کشور را به اتهام فعالیت‌های تروریستی اعدام کرده است. این اعدام‌ها در واکنش به عملیات تروریستی داعش در مرکز تحقیقات «الزلفی» و کشته شدن چهار شهروند آل سعود صورت گرفته است.

عدم تمدید معافیت‌های تحریمی علیه ایران؛ کارت آخر کدخدا رو شد

 بالاخره یک سال پس از خروج آمریکا از برجام، دی‌روز با اعلام عدم تمدید معافیت‌های تحریم نفتی ایران، آخرین نفس دشمنیِ دشمنان در عرصه اقتصادی رقم خورد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار هزاران نفر از کارگران:
توطئه آمریکا در قضیه نفت بی‌پاسخ نمی‌ماند
آمریکا باید منتظر بزرگترین شکست تاریخ خود باشد!
عدم تمدید معافیت‌های تحریمی علیه ایران؛ کارت آخر کدخدا رو شد
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس:
احیا عجولانه وزارت بازرگانی، دردسرساز است
فرمانده معظم کل قوا در دیدار فرماندهان ارتش و نیروی زمینی:
کاری که دشمن را عصبانی کند درست است
فیلم: اعتراض عضو کمیسیون کشاورزی به تشکیل دوباره وزارت بازرگانی؛
احیا وزارت بازرگانی موجب افزایش واردات خواهد شد
عضو کمیسیون عمران در گفت‌وگو با نسیم آنلاین:
احیا وزارت بازرگانی تولید را زمین گیر می‌کند
تبعات تروریستی نامیدن سپاه برای واشنگتن چیست؟
۱۵‌طرح مقابله با اقدامات آمریکا در مجلس
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار شرکت کنندگان در مسابقات بین‌المللی قرآن کریم
نفس های آخر دشمن است
درخواست مجوز روحانی برای جبران خسارات سیل
اجازه رهبر انقلاب برای برداشت از صندوق توسعه ملی
دلار آمریکا حکم ارز قاچاق پیدا می‌کند
حذف دلار از معاملات خارجی +متن طرح نمایندگان مجلس