داغ‌ترین پرونده‌ها:

سفرنامه کره‌شمالی «رضا امیر خانی» امسال منتشر می‌شود

۲ تیر ۱۳۹۸ - ۰۹:۲۵
نویسنده/خبرنگار: نسیم آنلاین
زمان مذاکره اون با ترامپ و حدود ۹ روز آنجا(کره شمالی) بودم. به عنوان مستند ساز در یک هیات سیاسی به کره شمالی رفته بودم. احتمالا کتاب بعدی من سفرنامه کره‌شمالی باشد البته اگر نگویند که بعد از یک کتاب تلخ چرا دوباره می‌خواهی کتاب تلخ دیگری بنویسی.

نسیم آنلاین: مراسم افتتاحیه برنامه‌های تابستانه شبکه دانش‌آموزی کتاب به‌نشر (کتاباران) عصر پنجشنبه ۳۰ خرداد با حضور سخنرانی رضا امیرخانی و جمعی از دانش‌آموزان علاقه‌مند به کتاب و کتابخوانی و با ورکشاپ در فروشگاه مرکزی کتاب انتشارات آستان قدس رضوی در مشهد برگزار شد.

امیرخانی در این برنامه، خطاب به دانش‌آموزان حاضر گفت: «اگر تجارب آدمی در شکست‌ها به‌درستی ثبت شود و در آن تدبر و تعمق شود، قطعا منجر به کسب موفقیت در زندگی خواهد شد. تجربیاتی که در شبکه دانش‌آموزی کتاب به‌نشر کسب می‌کنید، اگر در آینده نویسنده هم نشدید، قطعا در مقاطعی از زندگی شما کاربرد خواهد داشت.»

وی افزود: «من در رشته فنی تحصیل کردم و سال ۱۳۷۰ وارد دانشگاه صنعتی شریف و موفق به اخذ مدرک مهندسی مکانیک و مدرک خلبانی شدم. در سال ۷۱ جوان‌ترین خلبان شخصی کشور بودم، اما شغل اصلی من نویسندگی است که موفقیت‌هایم را در نویسندگی مدیون شکست خودم در پروژه ساخت هواپیمای یک نفره می‌دانم که حتی کتاب «ازبه» را براساس شکست خود در پروژه ساخت هواپیمای یک‌نفره نوشته‌ام. هر شکستی مقدمه پیروزی است و من موفقیت‌هایم را در حوزه نویسندگی مدیون شکست خودم در پروژه ساخت هواپیمای یک‌نفره می‌دانم.»

نویسنده کتاب «من او» در ادامه با اشاره به اینکه کسی که می‌خواهد کار نویسندگی را شروع کند، باید بسیار صبور باشد، گفت: «اولین آثار هر نویسنده زیاد خوانده نمی‌شود، ولی سال‌های بعد آثارش با استقبال خوب علاقه‌مندان مواجه می‌شود. اولین رمانم با عنوان «اِرمیا» در سال ۱۳۷۴ نوشته شد که در سال اول در تیراژ سه هزار نسخه چاپ شد. چاپ این اثر در سال ۱۳۸۰ به ۶ هزار نسخه رسید و در سال‌های بعد با استقبال خوب مخاطبان مواجه شد؛ به‌گونه‌ای که در جشنواره آثار ۲۰ سال دفاع مقدس، برگزیده شد و جایزه ۲۰ سال ادبیات داستانی ایران را به خود اختصاص داد. همچنین در نخستین دوره جشنواره مهر و دومین جشنواره دفاع مقدس نیز مورد تقدیر قرار گرفت.»

امیرخانی نمودارهایی را از روند نوشتن کتاب‌هایش و فروش آنها نشان داد و گفت: «هر نویسنده باید یک نمودار از کارش داشته باشد و آن را ارزیابی کند. کتاب‌هایی را که می‌خواند به‌خوبی تحلیل کند، این یعنی با برنامه کارکردن و آگاهی درمورد موضوعی هنری که شاید به‌نظر خیلی‌ها یک کار ذوقی و هر از گاهی باشد.»

وی در برنامه دیگرش برای دیدار با مخاطبانش در کتابفروشی بلوار سجاد انتشارات آستان‌قدس‌رضوی حاضر شد و حدود دو ساعت درخصوص آثار مختلفش با حاضران به گفت‌وگو پرداخت.

این نشست که به پرسش و پاسخ درباره آثار منتشر شده امیرخانی گذشت، وی از تدوین اثر جدیدش درباره کره‌شمالی خبر داد و گفت: «امیدوارم این اثر تا اواخر سال جاری یا اوایل سال آینده منتشر شود.»

وی پیش از این گفته در گفتگویی خبر داده بود: در حال حاضر نگارش سفرنامه‌ای را شروع کرده‌ام. زمان مذاکره اون با ترامپ و حدود ۹ روز آنجا(کره شمالی) بودم. به عنوان مستند ساز در یک هیات سیاسی به کره شمالی رفته بودم. احتمالا کتاب بعدی من سفرنامه کره‌شمالی باشد البته اگر نگویند که بعد از یک کتاب تلخ چرا دوباره می‌خواهی کتاب تلخ دیگری بنویسی.

امیرخانی افزوده است: نکته‌ای که در مورد کره شمالی وجود دارد اینکه هرچقدر هم کشور ما بسته شود، مثل کره‌شمالی نمی‌شود و حتی در مورد کره جنوبی هم همین‌طور است که اگر آمریکا ایران را هم بگیرد ما کره‌جنوبی نمی‌شویم چون نظم پذیری آنها را نداریم.

اخبار مرتبط
کلید واژه
مذاکره با آمریکا امیرخانی
نظرات