داغ‌ترین پرونده‌ها:

جانشین موگرینی: اقدامات ایران نقض برجام نیست

۱۳ تیر ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۸
نویسنده/خبرنگار: خبرنگار نسیم آنلاین
جوزپ بورل تاکید کرد تصمیمات اخیر جمهوری اسلامی ایران نقض برجام نیست بلکه یک امر فنی است.

جوزف بورل وزیر امور خارجه اسپانیا که رسما به عنوان نامزد پست مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا معرفی شده است ، تاکید کرد : تصمیمات اخیر جمهوری اسلامی ایران نقض برجام نیست بلکه یک امر فنی است.

جوزف بورل امروز در مصاحبه با یک شبکه رادیویی در اسپانیا ( Cadena SER ) درپاسخ به این سوال که آیا امکان نجات حداقلی برجام وجود دارد یا اینکه این توافق تبدیل به کاغذ پاره شده است افزود : ما در اروپا همه تلاش خودمان را برای حفظ این توافق به کار گرفته ایم و ایران تاکنون این توافق را نقض نکرده است. اقدام ترامپ نه تنها نقض برجام ، بلکه اساسا خروج از آن بود.

نامزد رسمی پست ریاست سیاست خارجی اتحادیه اروپا درمورد احتمال برخورد نظامی بین ایران و آمریکا تصریح کرد : معتقدیم به چنین وضعیتی نخواهیم رسید ؛ اوضاع بدتر نخواهد شد و نهایتا عقلانیت حاکم خواهد شد.

وی در خصوص عهده دار شدن پست ریاست سیاست خارجی اتحادیه اروپا در دوره آتی نیز گفت : این مهم برای اسپانیا و شخص بنده به عنوان وزیر خارجه حائز اهمیت است و به آن افتخار می کنم.

جوزف بورل برای دوره ۵ ساله آتی انتخاب شده است. این سیاستمدار اسپانیایی، 72 ساله و متولد منظقه لریدا ایالت کاتالونیا است.

بورل که از جمله سابقه شش سال وزات عمران و حمل و نقل اسپانیا و ریاست بر پارلمان اروپا مابین سال های ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۷ را در کارنامه خود دارد، در یک سالی که از ریاستش بر دستگاه دیپلماسی اسپانیا می گذرد بارها مواضعی ضد آمریکایی اتخاذ کرده است. 

حمایت وی از توافق هسته ای با ایران که در راستای آن تصمیم های اخیر هسته ای ایران را در چارچوب برجام توصیف کرده یا انتقاداتش از سیاست واشنگتن در قبال ونزوئلا هم انعکاس زیادی در رسانه ها داشته است. 

پست نماینده عالی اتحادیه اروپا در سیاست خارجی و امور امنیتی ۲۰ سال پیش تاسیس شد که ۱۰ سال از آن یعنی مابین سالهای ۱۹۹۹ تا ۲۰۰۹ میلادی ریاست این نهاد بر عهده خاویر سولانا اسپانیایی بود.

انتخاب مجدد یک سیاستمدار اسپانیایی برای ریاست بر دستگاه سیاست خارجی اتحادیه اروپا در دوره پنج ساله آتی به معنی بهبود جایگاه اروپایی دولت سوسیالیست اسپانیا به ریاست پدرو سانچز خواهد بود که اتفاقا در هفته های آینده باید مجوز مجلس برای تشکیل دولت جدید در کشورش را دریافت کند.

به گفته کارشناسان انتخاب بورل قطعی است زیرا توافق احزاب بوده است. به عبارتی درست است که بورل رسما نامزد پست ریاست کمیسیون سیاست خارجی اتحادیه اروپا شده ولی با توجه به اینکه توافق احزاب بر این بوده ، این انتخاب قطعی است. یعنی پشتوانه این توافق، کرسی های احزاب مردمی، سوسیالیست و لیبرال پارلمان اروپاست که مجموعا اکثریت را در کنار هم تشکیل می دهند. بورل از ماه نوامبر کار خود را شروع خواهد کرد.

خبرگزاری صدا و سیما

کلید واژه
تحریم برجام کاهش اقدامات داوطلبانه ایران در برجام ایران اروپا جوزف بورل
نظرات