داغ‌ترین پرونده‌ها:

دیدار امانوئل بُن با ظریف و شمخانی

۱۹ تیر ۱۳۹۸ - ۲۰:۰۷
نویسنده/خبرنگار: خبرنگار نسیم آنلاین
«امانوئل بُن» مشاور دیپلماتیک رئیس جمهور فرانسه با محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران دیدار و گفت‌وگو کرد.

 «امانوئل بُن» مشاور دیپلماتیک امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه که به تهران سفر کرده، ساعتی قبل با حضور در محل وزارت امور خارجه ایران با محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه دیدار و گفت‌وگو کرد.

در این دیدار سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر خارجه ایران نیز حضور داشت.

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه پیش از ظهر امروز (چهارشنبه) در حاشیه جلسه هیأت دولت در جمع خبرنگاران درباره دیدار مشاور ماکرون با وی گفت: هنوز من با ایشان دیدار نکرده‌ام و تازه وارد شده‌اند؛ بعد از ظهر من ایشان را می‌بینم، موضع ما کاملا مشخص است، جمهوری اسلامی بر اساس برجام عمل کرده است.

وی خاطرنشان کرد: مشکل اروپایی‌ها خودشان هستند که آمادگی ندارند برای امنیت خودشان هزینه کنند و مشکل اصلی‌شان آمریکاست که از برجام خارج شده و باید بیایند این مشکل را حل کند. جمهوری اسلامی موضع صریح دارد؛ هیچگاه تحت فشار، مذاکره امکان پذیر نیست. باید فشارها و جنگ و تروریسم اقتصادی را علیه مردم ایران متوقف کنند و برای اجرای برجام می شود صحبت کرد.

امانوئل بُن پیش از این نیز با علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران دیدار کرده بود.

وی در این دیدار به شمخانی گفت: «من به عنوان میانجی به تهران نیامده‌ام و حامل هیچگونه پیامی از سوی آمریکا برای ایران نیستم.» 

مشاور دیپلماتیک رئیس جمهور فرانسه همچنین خاطرنشان کرد:«امانوئل ماکرون به دنبال دستیابی به ابتکارات مشترک برای ایجاد آتش بس در جنگ اقتصادی آمریکا علیه ایران بوده و معتقد است که این اقدام به کاهش تنش‌های رو به تزاید در منطقه منجر خواهد شد.»

شمخانی هم در این دیدار تصریح کرد: «اجرای برنامه کاهش مرحله به مرحله تعهدات هسته‌ای را راهبرد غیر قابل تغییر ایران برشمرد و گفت: این مسیر در چارچوب بندهای ۲۶ و ۳۶ برجام تا زمان تحقق کامل حقوق ایران ادامه خواهد یافت.»

وی همچنین قرار است با سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر خارجه ایران نیز دیدار کند.

مشاور دیپلماتیک ماکرون برای دومین بار است ظرف‌ هفته‌های اخیر به تهران سفر می‌کند.

سفر امانوئل بُن به تهران پس از گفت‌وگوی تلفنی یکشنبه شب (15 تیر ماه) حسن روحانی و ماکرون روسای جمهور ایران و فرانسه و بعد از ورود ایران به گام دوم توقف برخی تعهدات برجامی در 16 تیر ماه صورت گرفته است.

خبرگزاری فارس

کلید واژه
حسن روحانی محمد جواد ظریف ایران فرانسه امانوئل مکرون
نظرات