داغ‌ترین پرونده‌ها:

آمریکا تردد ظریف در نیویورک را محدود کرد

۲۴ تیر ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۲
نویسنده/خبرنگار: خبرنگار نسیم آنلاین
مایک پمپئو در مصاحبه تلفنی با واشنگتن پست از اعمال محدودیت برای تردد وزیر امور خارجه ایران در نیویورک حین شرکت در نشست‌های تخصصی سازمان ملل خبر داد.

وزیر امور خارجه آمریکا در گفت‌وگو با واشنگتن پست از موافقت خود با اعطای ویزا به همتای ایرانی خود محمدجواد ظریف برای سفر به این کشور خبر داد اما در عین حال گفت که محدودیت‌های شدیدی را برای تردد وزیر خارجه ایران در نیویورک قائل شده است.

مایک پمپئو در این مصاحبه گفت که در راستای اجرای تعهدات آمریکا در قبال سازمان ملل در خصوص اعطای ویزا به مقامات کشورها برای حضور در نشست‌های این سازمان با اعطای روادید به ظریف از طریق سفارت آمریکا در سوئیس موافقت کرده است اما تردد او در نیویورک به شدت محدود خواهد بود.

وزیر امور خارجه آمریکا در این مصاحبه تلفنی اعلام کرد که ظریف و همراهان او تنها اجازه خواهند داشت بین دفتر مرکزی سازمان ملل و دفتر نمایندگی ایران که شش پلاک آنسوتر قرار دارد و همچنین اقامتگاه سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل که در همان نزدیکی است، تردد کنند.

پمپئو در ادامه اضافه کرد: «ما برای ظریف و هیات همراه او تمام حقوقی که به موجب توافقنامه سازمان ملل از آن برخوردارند را فراهم می‌کنیم اما نه چیزی فراتر از آن!» 

سیدعباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان، در واکنش به اعلام محدودیت برای وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در سفر کاری به نیویورک، اعلام کرد: «همانطورکه وزیر امور خارجه آمریکا در مصاحبه خود با واشنگتن‌پست اعتراف کرد ناراحتی آن‌ها از تاثیرگذاری سفر‌های کاری ظریف و حضور رسانه‌ای ایشان و اثری است که بر افکار عمومی آمریکا و جهان می‌گذارد.»

وی ادامه داد: «قطعاً اعمال محدودیت حضور در برخی خیابان‌های نیویورک تاثیری در برنامه‌های کاری ایشان ندارد. ظریف معمولاً در مقر سازمان ملل متحد، نمایندگی دائم ایران و اقامتگاه سفیر جمهوری اسلامی ایران در رفت و آمد است و همه دیدارها، مصاحبه‌ها و سخنرانی‌هایشان را در همین مکان‌ها انجام می‌دهد.» 

خبرگزاری باشگاه خبرنگاران جوان

کلید واژه
آمریکا محمد جواد ظریف سید عباس موسوی مایک پمپئو سازمان ملل متحد
نظرات