اخبار آرشیوی

مصاحبه اختصاصی «نسیم» با محمود فلاح، تهیه‌کننده «مختارنامه»

۳۰ روز - ۳۰ چهره فرهنگی/ محمود فلاح در گفتگو با «نسیم»: در حوزه سینمای دینی، برنامه‌ریزی اصولی برای شناسایی، جذب و پرورش هنرمندان و تولیدکنندگان آثار فاخر نداشته‌ایم/ هزینه تولید آثار دینی بسیار سنگین است و یک فرد به تنهایی نمی‌تواند از عهده مخارج این آثار دینی برآید

به گزارش «نسیم»، محمود فلاح متولد 1324 در سبزوار است، شاید به جرأت بتوان گفت که وی از معدود افرادی بوده که قبل و پس از انقلاب مسئولیت‌های مهمی در رادیو و تلویزیون داشته است، فلاح قبل از انقلاب مسئول واحد رپرتاژ سازمان صدا و سیما و پس از انقلاب و در زمان بازنشستگی مدیرکل تولید سازمان بوده است.
وی تاکنون تهیه کنندگی آثاری همچون "مرخصی شب عید"، "در تاریکی شام"، "بدون اجازه" و... را بر عهده داشته اما آنچه فلاح را در مقام تهیه‌کننده برجسته ساخته حضور وی در پروژه عظیم "مختارنامه" بوده است.
وی همچنین قرار است تهیه‌کنندگی سریال جدید محمدحسین لطیفی را به عهده بگیرد، این سریال درباره دلیران تنگستان است و به زندگی رئیس‌علی دلواری و دفاع مردم در زمان اشغال جنوب ایران توسط انگلیسی‌ها می‌پردازد.

آنچه از نظر می گذرد حاصل گفتگوی ما با این تهیه کننده است:


نسیم: سینمای دینی در کشور از چه جایگاهی برخوردار است؟

متاسفانه آثاری که بتواند محتوای کاملی را از این نوع سینما ارائه دهد هنوز تولید نشده یا اگر هم شده نتوانسته نشانگر یک جریان در سینمای ایران باشد، خوشبختانه این حوزه سرشار از سوژه است و ما هیچ گاه در عرصه دینی با کمبود مضمون مواجه نخواهیم شد، سینمای دینی گستره بسایر وسیعی دارد می‌تواند همه شئون سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و... را در برگیرد.
ما هنوز در ابتدای راه هستیم و به دلیل اینکه برنامه ریزی درست و اصولی در جهت شناسایی، جذب و پرورش هنرمندان و تولید کنندگان آثار فاخر نداشته ایم، نمی‌توانیم کارنامه شاخص و درخشانی را در این حوزه عرضه کنیم.

نسیم: سینمای دینی در یک تعریف کلی چه شاخصه هایی را در بردارد؟

نمی‌توان تعریف دقیقی برای این نوع سینما داشت، چرا که ظرافت و پیچیدگی این نوع سینما سبب شده تا هرکس تعریفی خاص را از آن ارائه دهد ولی به طور کلی جوهره اصلی سینمای دینی بازگشت دین در میان انسان‌ها است، به عبارت دیگر سینمای دینی باید بتواند تماشاگر را با خود به دنیایی دینی و معنوی هدایت کند.نسیم: تحقق سینمای دینی در کشور چه شرایطی را طلب می کند؟

بدون شک شناختی دقیق و درونی از دین و پرهیز از ظاهر‌گرایی دینی و عوام‌گرایی افراطی می‌تواند ما را به سینمای دینی نزدیک کند، چرا که هدف ما از هنر اسلامی هنری است که در فضای صمیمیت و صداقت، پیام متعالی دین را به مخاطبان برساند.


نسیم: حمایت نهادها و ارگان های دولتی در این مسیر تا چه میزان موثر است؟

یکی از دلایل کاهش ساخت آثار دینی هزینه های سنگین تولید است و بدون شک حمایت نهادها و و ارگان های دولتی در این زمینه می تواند تاثیر بسزایی داشته باشد، چرا که یک فرد به تنهایی نمی تواند از عهده مخارج و هزینه های ساخت آثار دینی برآید.


نسیم: طبق آخرین اخبار حکم تخریب دکور "مختارنامه" صادر شده اما هنوز اجرایی نشده است، وضعیت نهایی کی مشخص می شود؟

مسئولین سازمان صدا و سیما ابتدا تصمیم داشتند مساحت دکور را خریداری کنند اما بعد اذعان کردند که قصد احداث یک شهرک سینمایی را دارند و دیگر خرید دکور چندان ضرورتی پیدا نمی کند. به عقیده من تا زمان احداث شهرک سینمایی جدید 5-6 سالی طول می‌کشد و در این مدت سازمان می‌تواند برای سریال‌های تاریخی و مذهبی که در حال حاضر در دست تولید دارد از دکور مختارنامه استفاده کند.
در حال حاضر حکم تخریب به بنده ابلاغ شده اما هنوز اجرایی نشده است، در این مدت هم قوه قضائیه و دادسرای شعبه 5 اسلامشهر هم همکاری خوبی را با ما داشته‌اند تا ما بتوانیم در نهایت از تخریب دکور جلوگیری کنیم.
ما این هفته جلسه‌ای را با مسئولین سازمان و مالک زمین خواهیم داشت که امیدوارم در این جلسه وضعیت نهایی دکور مختارنامه مشخص شود.


نسیم: به عنوان سوال آخر، با توجه به طولانی بودن مدت زمان ساخت "مختارنامه" بخشی از زمان تولید هم در ماه رمضان گذشت،برنامه‌ریزی‌تان در این مدت چگونه بود؟

ما در زمان ساخت مختارنامه در ایام ماه مبارک رمضان تلاش می‌کردیم تا پس از افطار فیلم برداری را آغاز کنیم و اکثر سکانس‌ها را پس از افطار تا سحر گرفتیم که فشار کمتری به گروه وارد شود.

ارسال نظر

تحلیلی بر مهمترین نقاط قوت و ضعف سی‌وهفتمین جشنواره فیلم فجر

صعود جوانان، سقوط پیشکسوت‌ها!

تشکیل وزارت بازرگانی مشکلی را حل نخواهد کرد

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس: تشکیل وزارت بازرگانی هزینه و وقت زیادی را تلف خواهد کرد. اینکه دولت به بهانه ساماندهی وضعیت فعلی به دنبال تشکیل وزارت بازرگانی است، پذیرفتنی نمی‌باشد. با تشکیل وزارت بازرگانی مشکلی حل نخواهد نشد. حتی می‌توان گفت مشکلات دیگری ایجاد می‌شود.

ارتباط عاملان جنایت با برخی کشورهای منطقه

حضرت آیت الله خامنه‌ای در پیامی شهادت جمعی از پاسداران انقلاب اسلامی در حادثه تروریستی سیستان و بلوچستان را تسلیت گفتند.

گام دوم انقلاب اسلامی

در آغاز دهه پنجم انقلاب اسلامی مردم ایران رهبر حکیم انقلاب اسلامی با صدور بیانیه‌ای راهبردی به تبیین حرکت انقلاب اسلامی لرای ایجاد تمدن اسلامی و زمینه‌سازی ظهور امام عصر پرداختند.

مهم‌ترین مطالب سرویس

پیام رهبر انقلاب به مناسبت شهادت پاسداران انقلاب
ارتباط عاملان جنایت با برخی کشورهای منطقه
بیانیه راهبردی رهبر حکیم انقلاب در آغاز دهه پنجم انقلاب
گام دوم انقلاب اسلامی
نگاهی به دستاوردهای انقلاب کبیر اسلامی ملت ایران
حاصل چهل سال
رهبر انقلاب در دیدار با فرماندهان نهاجا:
مرگ بر آمریکا از دهان ملت ایران نخواهد افتاد
جزئیات و چگونگی نحوه اجرای عفو و تخفیف مجازات‌ محکومان اعلام شد
عفو بزرگ
محمد جواد ایروانی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام:
اینستکس همان ساز و کار نفت در برابر غذاست
اینستکس مقدمه برجام موشکی و منطقه‌ای است؟
سناریوی اروپا برای حفظ برجام و امتیازگیری بیشتر از ایران
وحیدجلیلی در چهلمین نشست جنبش عدالتخواه دانشجویی:
عدالت مجاهد میخواهد نه بچه سوسول /حکومت علی(ع) مغلوب جنگ نرم شد
تحلیل سلیمی‌نمین از ابعاد حمایت رسانه‌های اصلاح‌طلب از کودتای آمریکایی ونزوئلا
اصل مقاومت را هدف گرفته‌اند، ونزوئلا بهانه است!
سعید جلیلی در جمع فعالان فرهنگی سبزوار:
نه دیپلماسی توئیتری جواب می‌دهد نه فشار پیامکی
چرا کانال مالی اروپا سرکاری است!
۵ نکته درباره کانال مالی INSTEX
حاشیه نگاری دیداری صمیمی و آموزنده با مقام معظم رهبری
آغاز گام چهل و یکم انقلاب با دغدغه های تمدنی
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین