اخبار آرشیوی

جواد شمقدری معاون سینمایی وزارت ارشاد

رئیس سازمان سینمایی کشور به جشنواره "نماز و نیایش" پیام داد/ "نماز در اسلام، اشکال و زیباترین صورت‌ها را جمع کرده است که از منظر زیباشناختی می‌تواند الگوی کاملی برای آرایش یک اثر سینمایی باشد"

به گزارش «نسیم»، متن کامل پیام جواد شمقدری به شرح زیر آمده است:
"نماز صحنه نمایش زیبایی از پیوند نیستی با همه هستی است . تجلی رها شدن ناسوتیان در ملکوت است. اوج گرفتن خاک به افلاک است.
دستیابی به رمز و راز این تحول و چگونگی این حرکت ، هدیه‌ای است که در ساحت فکری و ذوقی سینماگر بسان دست یافتن به نبض حیات معنوی مخاطبین است تا آنچه را که می‌اندیشد و معارفی راکه خود چشیده و معنایی را که در آن غرق شده است به فراوانی منتشر و ساطع نماید.
سینمای انقلاب اسلامی در پیوند با مفاهیم و پیام‌هایی از جنس نماز که عصاره ایمان است می تواند در مسیر دستیابی به هدایت واقعی خود گام نهد. سینماگری که ایمان به غیب دارد و نماز بپای دارد نه تنها خودش که اثرش نیز پرهیزکارخواهد بود.
نماز در اسلام بر خلاف سایر ادیان که شیوه‌های عبادت یا به صورت ایستاده یا نیمه نشسته و یا نشسته و گاه درازکش است عالی‌ترین اشکال و زیباترین صورت‌ها را جمع کرده است که از منظر زیباشناختی می تواند الگوی کاملی برای آرایش یک اثر سینمایی باشد که چگونه می توان از نظر آئینی به کمال صورت و سیرت دست یافت.
تلاش‌هایی می شود هیچ رد و نشانی از هویت وشعائر دینی در آثار سینمایی دیده نشود و اگر انگیزه‌های پاکی در جهت آن قدم برداشت در نقد و تحلیل ها با مهر بی‌هنری از رونق بیفتد و دیده نشود . به نظر می رسد برگزاری این جشنواره در کنار ارج نهادن به تلاش‌های فیلمسازانی که در قاب دوربین خود قیام وقعود و رکوع و سجود معنوی را تجربه می‌کنند می تواند مسیرسینمایی که می‌خواهد نشان فرهنگی خود را از هویت و معارف دینی اخذ کند و با تجربه‌های حرفه‌ای تر در عرصه سینما برای حضور نماز و معارف آن حضور یابد هموار سازد."
پنجمین جشنواره نماز ونیایش به روایت دوربین فردا پس از نماز مغرب و عشا در حرم حضرت معصومه (س) در قم افتتاح و تا 5 بهمن ماه در قم و هزمان در سراسر کشور برگزار خواهد شد.

ارسال نظر

تحلیلی بر مهمترین نقاط قوت و ضعف سی‌وهفتمین جشنواره فیلم فجر

صعود جوانان، سقوط پیشکسوت‌ها!

تشکیل وزارت بازرگانی مشکلی را حل نخواهد کرد

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس: تشکیل وزارت بازرگانی هزینه و وقت زیادی را تلف خواهد کرد. اینکه دولت به بهانه ساماندهی وضعیت فعلی به دنبال تشکیل وزارت بازرگانی است، پذیرفتنی نمی‌باشد. با تشکیل وزارت بازرگانی مشکلی حل نخواهد نشد. حتی می‌توان گفت مشکلات دیگری ایجاد می‌شود.

ارتباط عاملان جنایت با برخی کشورهای منطقه

حضرت آیت الله خامنه‌ای در پیامی شهادت جمعی از پاسداران انقلاب اسلامی در حادثه تروریستی سیستان و بلوچستان را تسلیت گفتند.

گام دوم انقلاب اسلامی

در آغاز دهه پنجم انقلاب اسلامی مردم ایران رهبر حکیم انقلاب اسلامی با صدور بیانیه‌ای راهبردی به تبیین حرکت انقلاب اسلامی لرای ایجاد تمدن اسلامی و زمینه‌سازی ظهور امام عصر پرداختند.

مهم‌ترین مطالب سرویس

تحلیلی بر مهمترین نقاط قوت و ضعف سی‌وهفتمین جشنواره فیلم فجر
صعود جوانان، سقوط پیشکسوت‌ها!
گزارشی درباره وضعیت برنامه‌های ‌سینمایی تلویزیون برای سی‌وهفتمین جشنواره فیلم فجر
تولیداتی که توجیه دارد، اما منطق نه!
چرا نباید از کنار مسئله انتقادپذیر نبودن مسئولان ساده گذر کرد؟
مردم نقدناپذیر، ثمره مسئولان انتقاد گریز!
در حاشیه حضور سردار محسن رضایی و سلیمانی در برنامه حالا خورشید
وقتی شفافیت، تهدید را به فرصت تبدیل می‌کند
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین