معاون سازمان سابا: یک میلیون کنتور هوشمند برق نصب می‌شود

کنتور برق هوشمند شرکت کنتورسازی ایران

هادی مدقق افزود: نصب کنتورهای هوشمند در کشور در قالب طرح فراسامانه هوشمند اندازه­‌گیری و مدیریت انرژی (فهام) در حال پیگیری بوده که اجرای مرحله نخست آن برای یک میلیون مشترک در شش استان برنامه‌ریزی شده است

به گزارش «نسیم»، معاون سیستم‌های اندازه‌گیری و شبکه هوشمند سازمان بهره‌وری انرژی ایران (سابا) گفت: نصب دو هزار دستگاه کنتور هوشمند به‌صورت نمونه در تهران و زنجان آغاز شده است و در آینده نزدیک در چهار منطقه دیگر آغاز می‌شود.

هادی مدقق گفت: نصب کنتورهای هوشمند در کشور در قالب طرح فراسامانه هوشمند اندازه­‌گیری و مدیریت انرژی (فهام) در حال پیگیری بوده که اجرای مرحله نخست آن برای یک میلیون مشترک در شش استان برنامه‌ریزی شده است.

وی افزود: قراردادهای اجرای این طرح در شهرستان‌های اهواز، مشهد، تهران، البرز، بوشهر و زنجان با پیمانکاران بسته شده است.

معاون سیستم‌های اندازه‌گیری و شبکه هوشمند سابا با بیان اینکه سال 90 برای اجرای گام نخست این طرح که نصب یک میلیون دستگاه کنتور هوشمند است، 240 میلیارد تومان اعتبار درنظر گرفته شده بود، گفت: با افزایش نرخ ارز در سال ‌های اخیر ، بودجه درنظر گرفته‌شده برای گام نخست به 360 میلیارد تومان افزایش یافت، ضمن آنکه برای اجرای طرح فهام در کل کشور به سه میلیارد دلار اعتبار نیاز است.

وی تاکید کرد: براساس مصوبه شورای اقتصاد به جز گام نخست طرح فهام، بقیه فازها باید با استفاده از سرمایه غیردولتی اجرایی شود.

مدقق با بیان اینکه با نصب کنتورهای هوشمند امکان پیاده‌سازی برنامه‌های مدیریت بار و انرژی فراهم می‌شود، افزود: این کنتورها اطلاعات مصرف مشترکان را به‌صورت آنلاین و برخط در اختیار آنها قرار می‌دهد و مشترکان می‌توانند مدیریت بیشتری بر میزان و هزینه‌های مصرف برق خود اعمال کنند.

وی تصریح کرد : هم ‌اکنون سامانه پیش‌پرداخت در صنعت برق نداریم که با نصب کنتورهای هوشمند ، مشترکان می‌توانند میزان برق مصرفی خود را برای مدت مشخص از پیش خریداری کنند و با این کار، افزو‌ن‌بر ایجاد منابع جدید مالی برای صنعت برق مدیریت بیشتری بر مصرف برق صورت می‌گیرد.

وی حذف خطای انسانی در فرآیند قرائت تا صدور قبض برای مشترکان را از دیگر مزایای کنتورهای هوشمند بیان کرد و گفت: نصب کنتورهای هوشمند تلفات غیرفنی همچون خطاهای اندازه‌گیری را کاهش و استفاده‌های غیرمجاز را تشخیص می‌دهد.
وی افزود: این سامانه برای رصد تلفات فنی شبکه و برنامه‌ریزی برای کاهش آن نیز به ما کمک می‌کند.

مدقق گفت : متاسفانه دست‌کاری کنتورها در میان برخی مشترکان رواج یافته است که کنتورهای هوشمند با ثبت هرگونه تغییر و دست‌کاری و اطلاع به شرکت‌های برق مانع از انجام چنین کاری می‌شود.

هوشنگ فلاحتیان معاون وزیر نیرو هم با بیان اینکه با نصب کنتورهای سه تعرفه‌ای علاوه بر هوشمندسازی شبکه امکان جریمه مشترکان پر مصرف در ساعات پیک فراهم خواهد شد، گفته است : این اقدام منجر به رفتار صرفه جویانه مشترکان پر مصرف برق به ویژه در ساعات پیک خواهد شد.

وی با اشاره به مرحله جدید نصب کنتورهای هوشمند برق، جزئیات پیش فروش برق به مردم را تشریح کرد و گفت: با اجرای یک طرح جدید دستکاری کنتورها از سوی برخی از مشترکان به طور کامل متوقف خواهد شد.

علاوه بر جریمه مشترکان پرمصرف و شناسایی آن لاین دستکاری کنتورها، پیش فروش برق به مشترکان و مردم با هدف صرفه‌جویی در مصرف از یک سو و تامین منابع سرمایه ای توسعه صنعت برق از سوی دیگر از مهمترین اهداف اجرای این طرح نام برده می شود.

ارسال نظر

تحلیلی بر مهمترین نقاط قوت و ضعف سی‌وهفتمین جشنواره فیلم فجر

صعود جوانان، سقوط پیشکسوت‌ها!

تشکیل وزارت بازرگانی مشکلی را حل نخواهد کرد

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس: تشکیل وزارت بازرگانی هزینه و وقت زیادی را تلف خواهد کرد. اینکه دولت به بهانه ساماندهی وضعیت فعلی به دنبال تشکیل وزارت بازرگانی است، پذیرفتنی نمی‌باشد. با تشکیل وزارت بازرگانی مشکلی حل نخواهد نشد. حتی می‌توان گفت مشکلات دیگری ایجاد می‌شود.

ارتباط عاملان جنایت با برخی کشورهای منطقه

حضرت آیت الله خامنه‌ای در پیامی شهادت جمعی از پاسداران انقلاب اسلامی در حادثه تروریستی سیستان و بلوچستان را تسلیت گفتند.

گام دوم انقلاب اسلامی

در آغاز دهه پنجم انقلاب اسلامی مردم ایران رهبر حکیم انقلاب اسلامی با صدور بیانیه‌ای راهبردی به تبیین حرکت انقلاب اسلامی لرای ایجاد تمدن اسلامی و زمینه‌سازی ظهور امام عصر پرداختند.

مهم‌ترین مطالب سرویس

اقساط بازگشتی مسکن مهر، سقف بالای سر ۱۳ میلیون روستایی
راهکارهایی برای مقاوم‌سازی بافت فرسوده روستایی
اختصاص ۶۵۳۰۰ میلیارد تومان برای اشتغال‌زایی در بودجه ۹۸
اشتغال‌زایی پایدار  با بهبود فضای کسب‌وکار یا پول‌پاشی؟
مهدی غضنفری وزیر اسبق صنعت، معدن و تجارت
دولت روحانی مرد مقابله با تحریم و شرایط سخت نیست
عدنان موسی‌پور، رئیس کمیسیون صادرات اتاق ایران
تحریم‌های خارجی را دور می‌زنیم با تحریم‌های داخلی چه کنیم؟
داود سوری استاد اقتصاد دانشگاه شریف
توان اجرایی و بار علمی دولت در حال کاهش است
رئیس کمیسیون مدیریت واردات اتاق بازرگانی ایران
گوشت ۹۰ هزار تومانی تقصیر نهادهای نظارتی است
روایت حسین راغفر، استاد اقتصاد دانشگاه الزهرا از برخی اتفاقات عجیب در اقتصاد کشور؛‌
جایی که آب نیست، پتروشیمی ساخته‌اند
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین