جنیفر ساکی: شورای امنیت نمی‌تواند ما را ملزم به برچیدن تحریم‌های ایران کند

جنیفر ساکی

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در نشست خبری افزود: بحثی درباره لغو تحریم‌های ایران در میان کشورهای عضو شورای امنیت شروع نشده/ لغو تحریم‌ها بخشی از توافق است ولی فعلا چنین توافقی وجود ندارد

به گزارش شبکه تلویزیونی رویترز، جنیفر ساکی در نشست خبری ضمن اشاره به سفر جان کری به مصر افزود : وی در این سفر با رئیس جمهور السیسی ملاقات می کند و در نشستی مشترک با السیسی، محمود عباس و ملک عبدالله و هیئت اتاق بازرگانی آمریکا حضور می یابد. وی روز یکشنبه به سوئیس سفر می کند تا با محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در ادامه نشست های گروه پنج بعلاوه یک و ایران دیدار کند.
خبرنگاری درباره خبرهای مرتبط با گفتگوها برای لغو تحریم های سازمان ملل علیه ایران سوال کرد و گفت آیا در نقطه ای از مذاکرات و در صورت رسیدن به توافق، میسر است که تحریم های سازمان ملل علیه ایران لغو شود؟
ساکی گفت : در مقطعی بله ، اجازه بدهید به برخی از سردرگمی های موجود اشاره کنم که البته با رای گیری فوری فرق دارد. زمان بندی لازم برای بازگرداندن تحریم ها (پس زدن) هنوز مشخص نشده است و بخشی از مذاکرات است. چیزی که انتظار می رود این است که در صورت رسیدن به توافق جامع اقدام مشترک بین ایران و پنج بعلاوه یک، رایی برای تاییدیه گرفتن از شورای امنیت برگزار می شود. این نیز جای شگفتی نیست زیرا اعضای دائم شورای امنیت هستند که با ایران مذاکره می کنند.
وی ادامه داد این مساله با سوالی که شما درباره تحریم ها پرسیدید، فرق می کند و قطعا با توجه به اینکه این تحریم ها از طریق قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل وضع شده اند، برچیده شدن آنان نیز نیازمند اقدام (همین شورا) است. با این حال، زمان بندی و اینکه چگونه این اقدام صورت می گیرد مشخص نشده است. البته همه تحریم ها نیز در رابطه با برنامه اتمی ایران نیستند.
خبرنگار پرسید این انتقادها مطرح هستند که انتقال این مساله به شورای امنیت، تضعیف حاکمیت آمریکاست و نظر دولت نیز این است که می تواند به شکلی، همینگونه باشد.
ساکی گفت با توجه به ماهیت مذاکراتی که داریم، گامی طبیعی است که چنین اقدامی صورت بگیرد. شکی نیست که تاییدیه گرفتن از شورای امینت با گرفتن مجوز از این سازمان متقاوت است.
خبرنگار پرسید در صورتی که شورای امنیت رفع تحریم ها را تایید کند، این مساله بر تحریم های یکجانبه از سوی آمریکا و اروپا چه خواهد بود؟ آیا رای شورا برای برچیده شدن تحریم ها به این معناست که آمریکا باید تحریم های خود را بردارد؟
ساکی گفت نه؛ در این خصوص نیز برخی ابهام ها وجود دارد. رفع برخی از تحریم های سازمان ملل بر اساس بند هفتم منشور این سازمان، نیازمند اقدام شورای امنیت است. از دیگر سو، برچیده شدن تحریم های آمریکا نیز مستلزم اقدام کنگره در زمان مناسب در این خصوص است. البته اقدام شورای امنیت نه براساس بند هفتم منشور بلکه فرایندی مجزا خواهد بود. البته برچیده شدن تحریم های مرتبط با مساله اتمی ایران از سوی شورای امنیت نیز به این معنا نیست که آمریکا ملزم به برچیدن تحریم های خود علیه ایران باشد. این دولت آمریکاست که باید تصمیم بگیرد چه میزان و چه زمان تحریم های خود با بکاهد یا برچیدند یا در صورت لزوم بیشتر کند.
خبرنگاری درباره موضع وزیر امور خارجه آمریکا درباره ارسال نامه چهل و هفت سناتور آمریکایی به مقامات ارشد ایرانی سوال کرد و گفت ؛ رئیس جمهور خود به صورت مستقیم برای رهبر معظم ایران نامه می نویسد ولی از نامه سناتورها ابراز شرمساری می کند. آیا محتوای نامه مایه شرمساری شده است؟
ساکی گفت : البته که محتوای نامه بود که باعث این مساله شد. یکی از مسائلی که ما می خواهیم همه از نادرست بودن این نامه اطمینان داشته باشند این است که مذاکرات بین دولتها جریان دارد نه فقط بین ایران و آمریکا ؛ یعنی روسها، چینی ها، انگلیسی ها، فرانسوی ها، آلمانی ها و اتحادیه اروپا همه در این مذاکرات حضور دارند. البته ما انتظار نداریم که این مساله در اتاق مذاکرات مطرح شود.
وی افزود : البته مذاکرات بار دیگر شروع شده است و انتظار نداریم که این مساله در اتاق مذاکرات مطرح شود ولی احتمالا می تواند به برخی از ایرانیان بهانه بدهد. البته ما این را به روشنی گفته ایم که چنین مساله ای در هدفی که دنبال می شود تاثیری ندارد. برای همین هم نه فقط دولت آمریکا، بلکه وزیر امور خارجه آلمان و دیگران نیز واکنش نشان دادند و گفتند که چنین نامه ای بی فایده است و به فرایندی که دنبال می شود، سودی نمی رساند.
ساکی گفت : در حال حاضر، بحث های فنی بخشی عمده از مذاکرات را تشکیل می دهند ولی مساله توافق سیاسی نیز مطرح است. هر دو روند، بخشی از فرایند گفتگوها هستند.
وی گفت : موضوع تحریم ها، بخشی از مذاکرات و فرایند به شمار می آید ولی من نمی توانم پیش بینی کنم قطعنامه ای که شورای امنیت صادر می کند، چه شکلی می تواند داشته باشد.

ارسال نظر

روایت عباس شاکری از تبعات چند برابر شدن قیمت دلار در ماه‌های اخیر

هیچ چیز از افزایش قیمت دلار عایدمان نشد!

تفکر بسیجی، الگوی وحدت ملی و امنیت پایدار

شکاف های نسلی، جنسیتی، قومی، مذهبی، طبقاتی، تَرَک هایی هستند که به عنوان نقاط آسیب پذیر، می توانند جامعه ی یکپارچه را دچار تزلزل نمایند و وحدت ملی را تضعیف کنند. منازعات بی ثمر و تفرقه افکن سیاسی و جناحی نیز بر ایجاد شکاف اجتماعی و تضعیف وحدت ملی و در نتیجه زوال امنیت ملی نقش به سزایی دارد.

اکنون هم تحریم خارجی هستیم هم داخلی

محمدرضا نجفی منش گفت در دوره اول، ما مشکلات داخلی نداشتیم و سیاستگذاران این صنعت را همراهی می‌کردند ولی در دوره جدید علاوه بر تحریم بین‌المللی شاهد تحریم داخلی هم هستیم. بارها این موضوع را هشدار داده‌ایم اما هیچ کس صدای ما را نمی‌شنود.

یادداشت مدیر شبکه ۳ در تقدیر از دکتر کدخدایی

آن هایی که در روزهای اخیر بیننده برنامه جسورانه "بدون توقف" از شبکه سه بوده اند، حتما شاهد پرسش و پاسخ جسورانه و بدون سانسور نفر دوم شورای نگهبان (آقای دکتر کدخدایی) با منتقدان جوان خود از طیف های مختلف بوده اند. به ویژه که شورای نگهبان همیشه از کانون های حملات رسانه های منتقد و البته معاند بوده است. اما ایشان با جسارتی مثال زدنی، بسیار صادقانه، با متانت و با سعه صدر پاسخ سوالات و مطالبات جوان ها را دادند

مهم‌ترین مطالب سرویس

مرگ انسانیت
می‌بینی ماریه؟
هشدار ۳۵ NGO و سازمان حقوقی:
یمن در آستانه قحطی است
شکل گیری BDS اسلامی نیازامروز برای مقابله مردمی با رژیم صهیونیستی
عادی‌سازی روابط اعراب و اسرائیل و وظیفه ما
آمریکا، امپراتوری تبعیض ها (۱)
اقلیت ها و خشونت پلیس در آمریکا
وزارت امور خارجه: تصمیم دیوان لاهه نشانه بارز حقانیت ایران است
رای دیوان لاهه به لغو تحریم های دارویی، غذایی، و هوایی
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین