جنیفر ساکی: شورای امنیت نمی‌تواند ما را ملزم به برچیدن تحریم‌های ایران کند

جنیفر ساکی

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در نشست خبری افزود: بحثی درباره لغو تحریم‌های ایران در میان کشورهای عضو شورای امنیت شروع نشده/ لغو تحریم‌ها بخشی از توافق است ولی فعلا چنین توافقی وجود ندارد

به گزارش شبکه تلویزیونی رویترز، جنیفر ساکی در نشست خبری ضمن اشاره به سفر جان کری به مصر افزود : وی در این سفر با رئیس جمهور السیسی ملاقات می کند و در نشستی مشترک با السیسی، محمود عباس و ملک عبدالله و هیئت اتاق بازرگانی آمریکا حضور می یابد. وی روز یکشنبه به سوئیس سفر می کند تا با محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در ادامه نشست های گروه پنج بعلاوه یک و ایران دیدار کند.
خبرنگاری درباره خبرهای مرتبط با گفتگوها برای لغو تحریم های سازمان ملل علیه ایران سوال کرد و گفت آیا در نقطه ای از مذاکرات و در صورت رسیدن به توافق، میسر است که تحریم های سازمان ملل علیه ایران لغو شود؟
ساکی گفت : در مقطعی بله ، اجازه بدهید به برخی از سردرگمی های موجود اشاره کنم که البته با رای گیری فوری فرق دارد. زمان بندی لازم برای بازگرداندن تحریم ها (پس زدن) هنوز مشخص نشده است و بخشی از مذاکرات است. چیزی که انتظار می رود این است که در صورت رسیدن به توافق جامع اقدام مشترک بین ایران و پنج بعلاوه یک، رایی برای تاییدیه گرفتن از شورای امنیت برگزار می شود. این نیز جای شگفتی نیست زیرا اعضای دائم شورای امنیت هستند که با ایران مذاکره می کنند.
وی ادامه داد این مساله با سوالی که شما درباره تحریم ها پرسیدید، فرق می کند و قطعا با توجه به اینکه این تحریم ها از طریق قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل وضع شده اند، برچیده شدن آنان نیز نیازمند اقدام (همین شورا) است. با این حال، زمان بندی و اینکه چگونه این اقدام صورت می گیرد مشخص نشده است. البته همه تحریم ها نیز در رابطه با برنامه اتمی ایران نیستند.
خبرنگار پرسید این انتقادها مطرح هستند که انتقال این مساله به شورای امنیت، تضعیف حاکمیت آمریکاست و نظر دولت نیز این است که می تواند به شکلی، همینگونه باشد.
ساکی گفت با توجه به ماهیت مذاکراتی که داریم، گامی طبیعی است که چنین اقدامی صورت بگیرد. شکی نیست که تاییدیه گرفتن از شورای امینت با گرفتن مجوز از این سازمان متقاوت است.
خبرنگار پرسید در صورتی که شورای امنیت رفع تحریم ها را تایید کند، این مساله بر تحریم های یکجانبه از سوی آمریکا و اروپا چه خواهد بود؟ آیا رای شورا برای برچیده شدن تحریم ها به این معناست که آمریکا باید تحریم های خود را بردارد؟
ساکی گفت نه؛ در این خصوص نیز برخی ابهام ها وجود دارد. رفع برخی از تحریم های سازمان ملل بر اساس بند هفتم منشور این سازمان، نیازمند اقدام شورای امنیت است. از دیگر سو، برچیده شدن تحریم های آمریکا نیز مستلزم اقدام کنگره در زمان مناسب در این خصوص است. البته اقدام شورای امنیت نه براساس بند هفتم منشور بلکه فرایندی مجزا خواهد بود. البته برچیده شدن تحریم های مرتبط با مساله اتمی ایران از سوی شورای امنیت نیز به این معنا نیست که آمریکا ملزم به برچیدن تحریم های خود علیه ایران باشد. این دولت آمریکاست که باید تصمیم بگیرد چه میزان و چه زمان تحریم های خود با بکاهد یا برچیدند یا در صورت لزوم بیشتر کند.
خبرنگاری درباره موضع وزیر امور خارجه آمریکا درباره ارسال نامه چهل و هفت سناتور آمریکایی به مقامات ارشد ایرانی سوال کرد و گفت ؛ رئیس جمهور خود به صورت مستقیم برای رهبر معظم ایران نامه می نویسد ولی از نامه سناتورها ابراز شرمساری می کند. آیا محتوای نامه مایه شرمساری شده است؟
ساکی گفت : البته که محتوای نامه بود که باعث این مساله شد. یکی از مسائلی که ما می خواهیم همه از نادرست بودن این نامه اطمینان داشته باشند این است که مذاکرات بین دولتها جریان دارد نه فقط بین ایران و آمریکا ؛ یعنی روسها، چینی ها، انگلیسی ها، فرانسوی ها، آلمانی ها و اتحادیه اروپا همه در این مذاکرات حضور دارند. البته ما انتظار نداریم که این مساله در اتاق مذاکرات مطرح شود.
وی افزود : البته مذاکرات بار دیگر شروع شده است و انتظار نداریم که این مساله در اتاق مذاکرات مطرح شود ولی احتمالا می تواند به برخی از ایرانیان بهانه بدهد. البته ما این را به روشنی گفته ایم که چنین مساله ای در هدفی که دنبال می شود تاثیری ندارد. برای همین هم نه فقط دولت آمریکا، بلکه وزیر امور خارجه آلمان و دیگران نیز واکنش نشان دادند و گفتند که چنین نامه ای بی فایده است و به فرایندی که دنبال می شود، سودی نمی رساند.
ساکی گفت : در حال حاضر، بحث های فنی بخشی عمده از مذاکرات را تشکیل می دهند ولی مساله توافق سیاسی نیز مطرح است. هر دو روند، بخشی از فرایند گفتگوها هستند.
وی گفت : موضوع تحریم ها، بخشی از مذاکرات و فرایند به شمار می آید ولی من نمی توانم پیش بینی کنم قطعنامه ای که شورای امنیت صادر می کند، چه شکلی می تواند داشته باشد.

ارسال نظر

گزارش اختصاصی نسیم آنلاین از آخرین تحولات سیاسی عراق

پشت پرده همراهی العبادی با تحریم ایران چیست؟

هدف از جنگ ۳۳ روزه ریشه‌دار کردن رژیم‌صهیونیستی در منطقه بود

دبیرکل حزب الله لبنان با تاکید بر اینکه هدف از جنگ ۳۳ روزه تحقق اهداف آمریکا در زمان جرج بوش بود، افزود: قصد آمریکا این بود که اسرائیل را در منطقه ریشه‌دارتر کند، اما با پیروزی مقاومت این طرح شکست خورد.

هیچ عاقلی مذاکره برای مذاکره را نمی‌پذیرد

عضو هیأت علمی دانشگاه تهران در رابطه با اظهارات اخیر «دیوید آلبرایت» گفت: این حرفها را قبلا هم افراد دیگری زده بودند و از همان ابتدا دولت اوباما و به خصوص شخص کری هدف‌شان این نبود که محدودیت‌ها بعد از 8 سال برداشته شود.

واردات کالاهای کشورهای تحریم‌کننده نفت را ممنوع کنید

این اولین بار نیست که ایران تحریم نفتی می‌شود. ما قبلا تجربه چنین تحریم‌هایی را در گذشته داشته‌ایم  و باید به جای خام فروشی ماده‌ای با ارزش افزوده تولید و صادر کنیم. با این شیوه، هم ایران تبدیل به یک کشور صنعتی می‌شود و هم کلی شغل ایجاد می‌شود.

مهم‌ترین مطالب سرویس

گزارش اختصاصی نسیم آنلاین از آخرین تحولات سیاسی عراق
پشت پرده همراهی العبادی با تحریم ایران چیست؟
استاد جغرافیای سیاسی دانشگاه تهران در گفتگو با نسیم آنلاین:
وزارت خارجه درباره ابهامات سند رژیم حقوقی خزر روشنگری کند
از آدم‌ربایی و قاچاق عتیقه تا مالیات و صادرات نفت
همه منابع مالی داعش!
دکتر فرشته روح‌افزا همسر شهید حاتمی:
تذکر می‌دهند که در خصوص شهدای مکه و منا مصاحبه نکنید
قانونی در ضدیت با تمام قطعنامه‌های شورای امنیت و سازمان ملل و رد توافق اسلو
نژادپرستی علنی، فرصتی برای اقامه دعاوی حقوقی علیه تل‌آویو
مرگی جز شهادت بر تو حرام بود
چمران افغانستان
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین