داغ‌ترین پرونده‌ها:
آرشیو اخبار محمد-محسن-فایضی
«حاشیه پنداری» مسئله «فلسطین» کافیست!
۱۹ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۹:۲۱

آقایان و جریان حزب‌الله! عدم ذکر هیچ کشوری از جهان اسلام در پیام امسال رهبری به حجاج بیت‌الله الحرام حج برخلاف پیام‌های پیشین و تأکید بر مسئله فلسطین و هشداری جدی در خصوص «معامله قرن» آیا برای اتمام‌حجت کافی نیست؟ میزان واکنش و توجه در میان افکار عمومی ایران و حتی پیگیران تحولات منطقه‌ای به تحولات فلسطین مانند بسته شدن مسجدالاقصی برای نخستین بار از زمان اشغال (تیر ۹۶)، انتقال سفارت به قدس (اردیبهشت ۹۷) و ... بسیار کم و تعجب برانگیز بوده است.

الجزیره؛ محلی برای بازنشر پروپاگاندای کاخ سفید علیه ایران و معامله قرن؟
۱۳ مرداد ۱۳۹۸ - ۲۰:۰۴

گرینبلات در یادداشتی در فاکس نیوز به بهانه معامله قرن و مخالفت ایران اتهامات زیادی به تهران وارد کرده است. حال الجزیره همان یادداشت را بدون هیچ کم و کاستی بازنشر و ترجمه کرده است. این یادداشت نشان می‌دهد که دیدار اخیر هیئت حماس با رهبر انقلاب و حمایت ایران از این جنبش مقاومت فلسطینی تا چه میزان در مسئله معامله قرن راهبردی بوده است.

ترمیم گام به گام روابط «ایران» و «حماس»
۳۱ تیر ۱۳۹۸ - ۱۴:۳۱

شنبه ۲۹ تیر هیاتی از حماس به سرپرستی عاروری وارد تهران شد. سخنان هنیه پیش از ورود هیات حماس به تهران اهمیت این سفر را دو چندان کرد. هنیه در گفتگویی گفت منتظر تحقق نتایج مهمی در جریان این سفر هستیم. سخنان هنیه و دیدار رهبر انقلاب با هیات حماس به‌خوبی نشان داد که تهران و حماس گام نهایی در ترمیم روابط را برداشته‌اند.

مستند« The Wanted 18 »؛ روایتی از انتفاضه اول
۲۴ تیر ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۹

مستند «۱۸ تحت تعقیب» روایتی واقعی و شنیدنی از روستای مسیحی نشین بیت ساحور در کرانه باختری در برهه دهه ۸۰ میلادی و انتفاضه نخست است.مستند به زیبایی انتفاضه نخست و پایان تلخ آن یعنی «اسلو» را روایت می‌کند.

«متولد اورشلیم»؛ ساده و عام فهم اما نه کامل
۲۳ تیر ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۳

مسئله فلسطین در ایران اجتماعی و مردمی نشده است و تنها به فضای محدود سیاسی بسنده شده است. اجتماعی کردن به معنی آن است که یک پدیده یا مسئله برای فرد یا افراد، از زوایای گوناگون قابل‌درک و فهم شود. نقش داشتن،‌ پذیرش، برداشت صحیح و ... بخشی از اجتماعی کردن است. کاش چنین مستندهایی از طیف‌های مختلف فلسطینیان اعم از آوارگان، اعراب اسرائیلی، ساکنین نوار غزه و ... ساخته شود.

سید حسن نصرالله و سه پیام روشن به صهیونیست‌ها
۲۲ تیر ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۸

سید حسن نصرالله در سیزدهمین سالگرد جنگ ۳۳ روزه باری دیگر برخلاف بسیاری از شایعات نشان داد امنیت لبنان را اولویت خود می‌داند و در سخنانی مبتکرانه و با نگرشی آفندی (نه انفعالی) بازدارندگی و هزینه ماجراجویی صهیونیست‌ها را بالاتر برد.

یهودیان فلاشا؛ از «اسحاق رابین» تا اسیر در بند «قسام»
۱۶ تیر ۱۳۹۸ - ۰۹:۲۹

شکل‌گیری بر اساس ادعای دروغ «آرمان صهیونیسم و سرزمین موعود» موجب شد در دهه‌های اول 1900 تا دهه 1950 یهودیان زیادی با نژاد، تفکر و حتی مذهب‌های گوناگونی از سراسر جهان با وعده‌های دروغین به سرزمین‌های اشغالی مهاجرت نمایند. این مهاجرت‌ها بر پایه یک هدف خیالی موجب شد جامعه شکل‌گرفته در سرزمین‌های اشغالی هیچ‌یک از الزامات شکل‌گیری یک دولت-ملت را نداشته باشد.

یهودی سازی مسجد الاقصی در گام جدید
۱۱ تیر ۱۳۹۸ - ۱۴:۳۱

به نظر می رسد مطرح شدن دوباره سپردن مسجدالاقصی به سعودی ها همزمان با رونمایی طرح اقتصادی معامله قرن  که در آن بر توریستی شدن شهر قدس تاکید دارد بی ربط نیست.

«روز قدس» چگونه باید برگزار شود؟
۸ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۳

امروزه با گذشت نزدیک به ۴ دهه از برگزاری روز قدس باید نگاهی به گذشته داشت و با آسیب‌شناسی دقیق، چرایی عدم گستردگی و پویایی این روز در ایران مورد پرسش قرار بگیرد. به‌طور خلاصه این‌گونه می‌توان گفت که دلیل این مسئله «اجتماعی نکردن آرمان فلسطین»‌ در میان افکار عمومی است.

روز جهانی اشغالگری
۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۴:۱۵

71 سال پیش در چنین روزی (15 می 1948 ) رژیم صهیونیستی سرزمین فلسطین را به اشغال خود درآورد و به نوعی موجودیت نامشروع خود را اعلام کرد. در این روز بیش از 800 هزار فلسطینی آواره و بی‌خانمان شدند. «یوم النکبه» روایت یک تراژدی انسانی است؛ تخریب بخش اعظمی از بنیان های‌سیاسی، اقتصادی و فرهنگی فلسطینیان تا راه برای اعلام موجودیت یک دولت یهودی نامشروع گشوده شود.