داغ‌ترین پرونده‌ها:
آرشیو اخبار مرکز-پژوهش-های-مجلس
پیشنهاد مرکز پژوهش‌های مجلس درباره حذف یارانه پنهان
۱۵ مهر ۱۳۹۸ - ۱۷:۵۹

مرکز پژوهش‌های مجلس پیشنهاد کرد با توجه به حساسیت شدید اجتماعی در مورد قیمت بنزین، می‌توان تغییرات قیمت انرژی را از حامل‌هایی که کم‌ترین واکنش اجتماعی را خواهد داشت شروع کرد.

استخراج ارزهای دیجیتال برای صنعت برق درآمدزا است
۲۰ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۱:۰۰

بازوی پژوهشی مجلس در گزارشی مفصل به موضوع ارزهای دیجیتال پرداخته و پیشنهاد داده با قائده‌گذاری مناسب، دولت از فرصت سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در حوزه ارزهای دیجیتال برای توسعه صنعت برق استفاده کند.

دلسردی بیکاران از یافتن شغل
۱۰ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۸:۰۱

مرکز پژوهش‌های مجلس، در گزارشی با اشاره به افزایش دلسردی در بیکاران برای جستجوی شغل، عنوان کرد: کاهش نرخ بیکاری نه به دلیل افزایش اشتغال بلکه به دلیل خارج شدن افراد از بازار کار رخ داده است.

نگاهی به طرح افزایش «ظرفیت پالایشگاه‌ها» و ایرادات نمایندگان
۱۰ تیر ۱۳۹۸ - ۰۹:۲۱

هفته گذشته برسی طرح «افزایش ظرفیت پالایشگاه‌های میعانات گازی و نفت خام با استفاده از سرمایه گذاری مردمی» در دستور کار مجلس قرار گرفت. اجرای این طرح در شرایط کنونی می تواند کاهش تکلیفی تولید نفت را جبران کرده و به واسطه افزایش ظرفیت پالایشی موجبات کاهش خام فروشی نفت را فراهم می کند. نخست نمایندگان مجلس با کلیات این طرح موافقت کردند اما در بررسی جزئیات با طرح ایراداتی در نهایت طرح را برای بررسی بیشتر به کمیسیون انرژی ارجاع دادند.

برنامه اداره کشور بدون نفت +متن سند
۲۰ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۶:۲۳

معاونت پژوهش‌های اقتصادی این مرکز در گزارشی با عنوان « برنامه اداره کشور بدون نفت» آورده است؛ مؤثرترین و پایدارترین راه مقابله با استفاده از اهرم نفت علیه ایران، اداره ارادی کشور بدون نفت است.