داغ‌ترین پرونده‌ها:
آرشیو اخبار بودجه
کار دولت شعبده‌بازی حسابداری است
۸ مهر ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۷

اصغر بالسینی اقتصاددان و تحلیلگر مسائل اقتصادی در پاسخ به این سوال که انتشار اوراق برای جبران کسری توسط دولت چه تبعات و پیامدی برای اقتصاد ایران دارد، می‌گوید: «این حجم عظیم و بی‌سابقه انتشار اوراق مالی که نام دیگر آن استقراض دولت از داخل است، اشکالات جدی و بعضا بی‌پاسخی را به اذهان متبادر می‌سازد که برخی از آنها عبارتند از:

رئیس جمهور بخشنامه بودجه سال ۹۹ را ابلاغ کرد
۷ مهر ۱۳۹۸ - ۱۶:۳۸

رئیس جمهور بخشنامه بودجه سال ۱۳۹۹ کل کشور را در محورهای «درآمدزایی پایدار، هزینه کردکارا، ثبات در اقتصاد، توسعه و عدالت و اصلاحات نهادی نظام بودجه‌ریزی» ابلاغ کرد.

مالیات نسخه جایگزین درآمدهای نفتی
۷ مهر ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۵

کارشناسان معتقدند که راهکار اصلی تامین بودجه دولت جلوگیری از فرار مالیاتی و اصلاح قوانین مربوط به معافیت‌های مالیاتی است. در حال حاضر در بسیاری از کشورهای دنیا، مالیات‌های درآمدی، مهمترین منبع دولت برای تامین بودجه است.

اینفوگرافیک/ رشد ۷ برابری تسویه بدهی ها و مطالبات دولت
۵ مهر ۱۳۹۸ - ۲۲:۳۰

رقم تسویه بدهی ها و مطالبات دولت در ۵ ماهه نخست امسال با رشد ۷ برابری به ۳۵۴ هزار و ۴۳۸ میلیارد ریال رسید.

گام به گام تا شفافیت بودجه شرکت های دولتی
۲۸ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۸:۴۴

پشت پرده بودن بودجه شرکت های دولتی که ۷۰ درصد بودجه کل را در بر میگیرد مهم ترین ابهام در بودجه های سالانه است که در صورت اجرای سیاست های اتخاذ شده،امسال این«حیاط خلوت»تا حدودی برچیده می شود.

تخلف هزار میلیاردی دولت در تخصیص بودجه وزارت بهداشت
۲۴ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۷

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: دولت و سازمان برنامه و بودجه اعتبارات را صددرصد به حوزه وزارت بهداشت و درمان اختصاص نداده‌اند که این کار به نوعی خیانت در امانت است.

ملاک غربالگری یارانه‌بگیران چیست؟
۲۰ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۷:۳۰

دولت ملاک غربالگری یارانه‌بگیران را میزان بالای مصرف از حد معینی اعلام کرده است، آن‌هم بدون هیچ توضیحی در رابطه با اینکه مصرف چه کالا و خدمات و تا چه اندازه معیار خواهد بود، با این حال بعید نیست که میزان مصرف حامل‌های انرژی یکی از ملاک‌ها باشد.

۷۰ هزار میلیارد فرار مالیاتی
۲۰ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۰

به رغم اظهارات وزیر اقتصاد و رئیس سازمان مالیاتی، محاسبات بودجه ای نشان می دهد میزان فرار مالیاتی از ۴۰ هزار میلیارد تومان بسیار بیشتر بوده و حداقل ۷۰ هزار میلیارد تومان است.

صرفه‌جویی به بودجه ۹۹ رسید
۱۵ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۰

بعد از آنکه دولت در شرایط موجود ناچار به اصلاح بودجه سال جاری و کاهش حداقل ۶۰ هزار میلیارد تومانی هزینه‌ها شد، ‌این روند برای سال آینده نیز ادامه خواهد داشت و صرفه‌جویی حداقل ۵۰ هزار میلیاردی در دستور کار قرار دارد.

دولت و چالش شفافیت
۱۱ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۹:۱۷

در اهمیت اصلاح نظام مالیاتی کشور اظهارات بسیاری مطرح شده، در این زمینه کارشناسان اقتصادی معتقدند اگر نظام مالیات در کشور اصلاح شود علاوه‌بر نقش‌های تنظیم‌گری آن در اقتصاد، درآمدهای مالیاتی توان جوابگویی به حدود بخش عمده هزینه‌های سالیانه بودجه را دارند.