داغ‌ترین پرونده‌ها:
آرشیو اخبار فرهنگ
تکثیر تاسف‌انگیز زوال در یک جایزه ادبی
۲۶ آبان ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۵

اعلام نامزدها و داوران جایزه ادبی جلال در سال جاری نشان داد آنچه رخ داده است تنها زوال یک رویداد ادبی بوده است و نه اعتدال در آن.

جودوکار ایرانی در آلمان، پرچم ترکیه در تبریز و سوالات فراوان بی‌جواب
۱۲ آبان ۱۳۹۸ - ۲۲:۳۰

نشانه‌های روزهای اخیر زیاد امیدوارکننده نیست. آنها را در حد یک نشانه می‌گیریم. اما نشانه‌ها وقتی زیاد شوند دیگر نشانه نیستند. اتفاق‌اند.

چمنیان: ترابی خودجوش و با ذات پاک خود یک حرکت فرهنگی کرد
۱ آبان ۱۳۹۸ - ۲۰:۰۰

سرمربی سابق تیم ملی نوجوانان گفت:اگر مهدی ترابی خودجوش و بر اساس ذات پاک و اعتقاداتش در بازی پرسپولیس آن حرکت را انجام داد نشاندهنده خلایی است که وجود دارد.

عروسک‌های اربعینی با تم «وحدت»
۲۳ مهر ۱۳۹۸ - ۱۵:۰۱

پیکسل‌های عروسکی با سربندهای «یا حسین(ع)»، «یا رقیه(س)»، «یا عباس(ع)»، «یا فاطمه(س)»، «یا زهرا(س)» و «یا زینب(س)» در راه عراق هستند تا ارمغانی برای کودکان عراقی باشند.

سنگرِ ملی
۲۱ مهر ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۲

آیا می‌توان بدون توجه به وضعیتِ نیروهای ایستاده در میدان به ساماندهی جبهه فرهنگی چشم امید داشت؟ بدون شک اینگونه نیست، بلکه این توجه به نیرو، ظرفیتِ انسانی و فرهنگیِ موجود در سراسرِ ایران است، که می‌تواند جبهه ای قوی برای مقابله را شکل دهد. در این مسیر باید از میدانِ محدودِ فرهنگ در کلان شهرها عبور کرد و این فضا را گسترده در سراسرِ کشور تصور کرد.

چالش‌های فرهنگ با علوم تجربی
۲۰ مهر ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۳

علوم تجربی دست‌کم تا آغاز قرن بیستم، حاکم بلامنازع جهان فکری غرب بودند؛ آن‌هم با چنان سلطنتی که اگر می‌گفتند فرهنگ ارتباطی با علم ندارد یا اصلا چیزی به‌نام فرهنگ وجود ندارد، طرف مقابل‌شان آن‌قدر مستضعف بود که حتی جرئت عرض‌اندام هم نداشت. باوجوداین، حالا که غرب از همان دریچه علوم تجربی، وارد مطالعه جهان فکر و روح بشر شده است، دیگر لااقل وجود این ارتباط حتی در فضای علمی تأخیردار ایران نیز انکارکردنی نیست.

نشریه «کمان» خانه امید ما بود
۱۷ مهر ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۸

نخستین شب «باهمستان فرهنگ و تبلیغ» ویژه بزرگداشت عوامل نشریه کمان در سازمان تبلیغات برگزار شد. در این مراسم که با حضور چهره‌های فرهنگی برگزار شد، مرتضی سرهنگی، هدایت‌الله بهبودی و سایر عوامل این نشریه صحبت کردند. در این مراسم محسن مومنی‌شریف و رضا برجی، سعید صادقی و حسین دهباشی نیز حضور داشتند.

الزاماتِ اساسیِ تقابل فراگیر در مقابل حمله همه جانبه-۱
۱۴ مهر ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۲

مقام معظم رهبری در دیدار اخیر با هیئت دولت، فرهنگ را در کنارِ اقتصاد نشانده و از اهمیتِ ویژه این هردو برای جامعه ایرانی سخت گفتند. ذکر برخی جزئیات در صحبتهایشان، اهمیتِ سخنان ایشان را دوچندان کرد. اما بیم من آن است که به سیاقِ همیشه، به جای توجه به معنایِ دقیقِ سخن و برنامه ریزی برای یافتن راه‌هایی جهت عملیاتی شدنِ آن بیانات، با ژست هایی دغدغه مند، تنها به تکرار آن حرفها بسنده کنیم.

لطفا بگذارید از فرهنگ صحبت کنیم!
۲۶ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۵:۱۰

«انتقادها» معمولا مثل «داروها» عمل می‌کنند! یعنی درست همان‌گونه که هر دارویی ممکن است در کنار اثرات مثبت خود، عوارضی نیز داشته باشد؛ انتقادها نیز می‌توانند در کنار اثرات مثبتی که دارند، عوارضی نیز داشته باشند.

چجوری کالایی را ۳ برابر قیمت بفروشیم!؟
۲۶ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۸

رفتیم تو خیابون یه وانت جنس رو ۳ برایر قیمت به مردم فروختیم!! خودتون ببینین.