داغ‌ترین پرونده‌ها:
آرشیو اخبار نقد-صدا-و-سیما
لطفا بگذارید از فرهنگ صحبت کنیم!
۲۶ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۵:۱۰

«انتقادها» معمولا مثل «داروها» عمل می‌کنند! یعنی درست همان‌گونه که هر دارویی ممکن است در کنار اثرات مثبت خود، عوارضی نیز داشته باشد؛ انتقادها نیز می‌توانند در کنار اثرات مثبتی که دارند، عوارضی نیز داشته باشند.

۳۷۰۰ کلمه در دفاع از صفارهرندی
۲۵ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۹:۳۴

اگر بگویم علقۀ پدر و فرزندی در ایجاد انگیزه برای نوشتن این سطور دخیل نبوده است، از دایرۀ صداقت خارج شده ام. اما بعد از کلنجار بسیار با خویش، به نظرم رسید ممکن است امکان طرح نکاتی (ولو اندک) باشد که به روشن شدن وجوهی از مسأله برای آن دوستانی که مشتاقانه و با ولع این بحث ها را پی می گیرند کمک کند.

صفار هرندی، مخاطب نامه چهارم وحید جلیلی
۲۴ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۹:۲۸

صفار هرندی چند پیش در متنی کوتاه در حمایت از حسین محمدی، جلیلی را به وقت‌ناشناسی در نقد علنی و تخریب اصحاب و خادمان وفادار رهبری متهم کرده بود.

رسانه ملی و چالش نقد، یادداشتی از تهیه کننده برنامه «ثریا»
۲۳ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۶:۴۵

معتقدم هر دستگاهی که راه نقد بر خودش را ببندد و از نقد صریح استقبال نکند به سرنوشتی مشابه آنچه بر دستگاه قضایی در دوران آقای آملی لاریجانی رفت دچار خواهد شد و هر چند کارنامه اش نقاط قوتی داشته باشد اما خودش راه اصلاح و بهبود را بر خود می بندد و همگان آرزوی تغییر و تحول آتی در آنرا خواهند داشت.

بیانیه جمعی از فعالان فرهنگی و دانشجویی پیرامون اصلاح روند حاکم بر رسانه ملی
۲۳ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۵:۵۰

بیانیه جمعی از فعالان فرهنگی، رسانه‌ای و سیاسی در پی نامه‌نگاری‌های وحید جلیلی: به جای طرح مسائل فرعی، مجموعه مدیریت صداوسیما پاسخگوی نقدها باشد!

در خدمت و خیانت «نقد» و «انتقاد»
۲۳ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۹

اما ورودِ جلیلی از ساحتِ «انتقاد» به ساحتِ «نقد»، واکنش‌های تند و تیزی را برانگیخت. نکته اساسی هم در چهره‌هایی است که واکنش نشان می‌دهند، آن‌ها همگی منتقدینِ دیروز، امروز و حتی فردای رسانه ملی و فضای فرهنگی‌اند.

فرصت‌سوزی‌های صداوسیما
۲۳ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۹:۲۳

نامه‌ی دوم وحید جلیلی (خطاب به آقای غلامی) باب جدیدی از نقد را گشود که بسیار به آن محتاجیم. من معتقدم مطالبه‌ی توضیح درباره‌ی کوتاهی‌ها، فرصت‌سوزی‌ها و عمل‌نکردها کمتر از نقد عملکردها نیست، و چه‌ خوب می‌شود اگر از این زاویه همگان به پاسخ‌گویی واداشته شوند و بگویند که آیا حق فرصتی که برای پیش‌برد اهداف انقلاب اسلامی در اختیار داشته‌اند را به‌جا آورده‌اند یا نه؟

برای آقا وحید جلیلی
۱۸ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۵:۰۴

مدل نگاه جلیلی همین بود، انقلابی گریِ جلیلی مرکز-پیرامون نبود، ما در انقلابی گریِ جلیلی تماشاچی نبودیم، ما کنشگر بودیم، بنابرتوانمان میدان می گرفتیم، بنابر علاقه مان می دویدیم و مرزها در این میان هیچ کاره بودند. جلیلی انقلاب را از تهران به شهرستان می بُرد، هنوز هم می بَرَد

«خروج» حاتمی‌کیا، وقتی همه با هم هستند
۲۶ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۹:۲۵

این حاتمی‌کیاست که مثل سی‌وچند سال پیش که کار حرفه‌ای را آغاز کرد، با امکانات دست‌اندرکاران سینمایی و فرهنگی و نه با بانک‌ها، سفارتخانه‌ها و خواهر امیر قطر و... دغدغه‌اش را سینمایی می‌کند. در این میانه همین حاتمی‌کیاست که باید «خروج» کند؛ «خروج» برای اصلاح به‌سیاق همه کارهای قبلی‌اش!

عید قربان هم «سیما» را غافلگیر کرد
۲۲ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۹:۴۶

چرا در اعیاد بزرگ دینی و ملی برنامه‌های تلویزیون فرقی با سایر ایام ندارد؟ اصلا تقویم «سیما» عید دارد؟