آرشیو یادداشت

بهاریه فرزاد جمشیدی به مناسبت نوروز پنج شنبه ۳ فروردین ۱۳۹۶

افسوس‌ها و حسرت‌های سال ۹۵

تقویم ۹۵ قرار بود فقط اقتصادمان را مقاومتی کند اما چه سخت جان بودیم ما امسال، در بارشِ بی دریغ اخبار مرگ!؛ ما که غریبه نبودیم با اخبار خوف و خون و خاطره!!! اما، اینهمه پیرهنِ مشکی بر تنِ روزهای امسال، انصافاً همه اش هم دست تقدیر نبود!

پرویز امینی دوشنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۵

دو چالش اجتماعی توأمان روحانی

این جامعه‌شناس سیاسی نوشت: نارضایتی مردم از روحانی گسترده‌تر شده است به طوری که آخرین نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که روحانی دارای بالاترین رأی منفی در بین نامزدهای احتمالی است که در سطح ملی به حدود ۴۰ درصد می‌رسد.

حسین شریعتمداری یکشنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۵

"زورو" نامزد نمی‌شود!

"زورو" به دنیای خیالی تعلق دارد و به همین علت است که با وجود آنهمه هوش و تدبیر و اقتدار هرگز نامزد ریاست‌جمهوری نمی‌شود،این واقعیت از نگاه مردم نیز پنهان نیست و از این روی در انتخابات ریاست‌جمهوری به دنبال شخص یا شخصیتی نظیر "زورو" نیستند و ترجیح می‌دهند فقط شاهد شیرین‌کاری‌های او بر پرده سینما و یا صفحه تلویزیون باشند.

امیرابراهیم رسولی شنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۵

جبهه مردمی "اصلح را بیاورد"

امیرابراهیم رسولی جبهه مردمی در اقدامی عاقلانه در روز مجمع عمومی، برخی را که خود مدعی نبودند به‌صورت استنباطی مطرح و به رأی مجمع گذاشت؛ امروز نیز وظیفه دارد راه خود را ادامه دهد و این راه چیزی جز این نخواهد بود که جبهه خود "اصلح را بیاورد" و منتظر نماند.

سیدیاسر جبرائیلی شنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۵

چهار خطای محاسباتی دولت یازدهم

برخلاف برخی که معتقدند دولتمردان یازدهم با وعده و وعیدهای غیرواقعی، مردم را فریب دادند تا رای آنها را جلب کنند، راقم این سطور معتقد است این ماجرا بیش از آنکه مصداق "عوام‌فریبی" باشد، ناشی از «خودفریبی» است.

چگونه سیاست فشار و تحریم علیه ایران تداوم پیدا کرد؟ پنج شنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۵

پالس‌های اشتباه به غرب

علی‌رغم اذعان به رشد اقتصادی و پتانسیل‌های ایران در سطوح مختلف، اتخاذ برخی سیاست‌های اشتباه توسط برخی از مسئولین در سال‌ها اخیر، موجب تغییر نگرش غربی‌ها نسبت به ظرفیت و قدرت ایران شد. همین سیاست‌های اشتباه هم آمریکایی‌ها را مجاب کرد که "سیاست فشار علیه ایران" تأثیرگذار است.

محمدرضا زائری چهارشنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۵

روحانیت باید برای این فریاد بزند!

با این که به دلایل گوناگون از پیگیری اخبار حوادث پرهیز دارم، در روزهای گذشته دو تصویر فجیع از قتل، مثله کردن و سوزاندن جنازه یک دختر نوجوان و یک زن جوان در دو نقطه مختلف کشور در فضای مجازی به چشمم خورد که بسیار تلخ و شنیع بود و به شدت آزارم داد.

حسین قدیانی چهارشنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۵

دستاوردهای دولت را هم ببینید!

باورم هست دستاوردهایی دارد دولت فعلی، نخستین دستاورد اینکه اگر ۴ سال تمام، هر ۲۴ ساعت شبانه‌روز می‌خواستیم برای گروهی از این مردم، "صحیفه نور" بخوانیم و از خمینی یا صدالبته خامنه‌ای، کد بیاوریم که چرا نمی‌توان به مذاکره با آمریکا خوشبین بود، قطع به یقین، به این وضوحی نمی‌شد که دولت اعتدال در مقام عمل نشان ‌داد به شیطان بزرگ نمی‌توان اعتماد کرد

غلامرضا مصباحی مقدم چهارشنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۵

"اقتصاد مقاومتی"؛ انتظاری که محقق نشد

در سالی که رهبر معظم انقلاب آن را سال "اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل" نام گذاری کردند انتظار می‌رفت، نتیجه مطلوب‌تری را در اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی شاهد باشیم.

پرویز امینی دوشنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۵

اهداف و پیامدهای احتمالی ظهور انتخاباتی‌ احمدی‌نژاد

از یک جهت با حضور احمدی‌نژاد و نقد دولت مستقر پایگاه اجتماعی اعتراض علیه روحانی را تثبیت و گسترش می‌بخشد و از دیگر سو برای اصل شرکت کردن در انتخابات و رأی دادن به روحانی برای طبقه سرخورده از شعارهای دولت روحانی اما به شدت مخالف احمدی‌نژاد، فلسفه‌سازی و انگیزه بخشی می‌کند.

یک فعال رسانه‌ای نوشت: جمعه ۱۳ اسفند ۱۳۹۵

وزیر بهداشت گیم‌اُور شد!

امیرحسین عظیمی نژاد فعال رسانه ای در یادداشتی مساله درگیری وزیر بهداشت با فرماندار بدره را مورد بررسی قرار داد.

«نسیم آنلاین» از رفتار انتخاباتی حسن روحانی در روزهای اخیر گزارش می‌دهد: دوشنبه ۹ اسفند ۱۳۹۵

دولت یازدهم و تقلا برای دعوا با دشمن فرضی

دولت تلاش می‌کند برای ساخت مولفه‌های جدید در افکار عمومی در کمتر از سه ماه مانده به انتخابات مسیری را برود که دو قطبی جدید و واهی "صلح و جنگ" در کنار فضای دو دوقطبی فرهنگی و اجتماعی القا شود تا با آن بتواند کار خود را پیش ببرد.

مهدی خانعلی‌زاده یکشنبه ۸ اسفند ۱۳۹۵

"فلسطین‌زدایی"؛ پازل صهیونیست‌ها برای کشورهای اسلامی

تلاش‌هاى برخی کشورهاى عربى نظیر عربستان، امارات و قطر براى برقرارى رابطه نیمه‌رسمى با رژیم‌صهیونیستى، دو بال اصلى پروژه "فلسطین‌زدایى از اذهان عمومى مسلمانان" را تشکیل مى‌دهد؛ پازلى که صفحه اصلى آن توسط آمریکا طراحى شده و اقدامات این کشورها در حکم قطعات تکمیل کننده آن هستند.

سید مسعود علوی یکشنبه ۸ اسفند ۱۳۹۵

عذاب الهی یا ناکارآمدی؟

امروز رئیس‌جمهور در نخستین مجمع ملی سلامت، یک واژه موهن به واژگان قبلی خود در اهانت به منتقدین افزود و آنها را متهم به داشتن "آلزایمر سیاسی" کرد و در این نشست، نگاه و نقد رسانه ملی به کارکرد دولت در حوزه اقتصادی را نیز مورد تمسخر قرار داد.

عباس سلیمی‌‌نمین شنبه ۷ اسفند ۱۳۹۵

از عدم شفافیت مالی چه کسانی بهره می‌برند؟

آیا زمان آن نرسیده است که از میزان داد و ستدهای پنهان با استعانت!! از بودجه عمومی بکاهیم و بر شفافیت‌ها بیفزاییم تا منافع ملت به خوبی پاس داشته شود؟

«نسیم آنلاین» از آخرین تصمیمات حسن روحانی برای انتخابات آینده خبر می‌دهد شنبه ۷ اسفند ۱۳۹۵

"یار انتخاباتی" از درون کابینه انتخاب شد

تدوین طرح حضور حسن روحانی در انتخابات آتی، گام‌های آخر خود را سپری می کند و تیم "ستاد انتخاباتی" به علاوه "آلترناتیو خودی" برای حضور در رقابت مشخص شده است.

مهدی فضائلی شنبه ۷ اسفند ۱۳۹۵

راه بازگشت بسته نیست؛ اما ...

کارشناس مسائل سیاسی در یادداشتی به بررسی موضوع آشتی ملی پرداخته است.

شهریار زرشناس یکشنبه ۱ اسفند ۱۳۹۵

"کنفرانس فلسطین"، بالا گرفتن صدای انقلاب و تضعیف سازشکارها

این استاد دانشگاه نوشت: در پی بی‌اعتبار شدن جریان غرب‌گرای هوادار سازش با آمریکا در ایران و با توجه به پیامدهای ناشی از روی کار آمدن ترامپ و تقویت کلی جبهه مقاومت در منطقه، فرصتی استثنائی برای محور مقاومت به رهبری نظام ایران پدید آمده تا با تکیه بر "انتفاضه" به قرار گرفتن جریان مقاومت در موضع تهاجمی کمک نماید.

حسین شریعتمداری شنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۵

تکریم می‌فروشند و تحقیر می‌خرند!

دولت محترم بعد از امتیازهای نقدی که به آمریکا داد و در مقابل، فقط وعده‌های نسیه گرفت، امروزه همان فرمول - بخوانید برجام ۲ - را در رویکرد به اروپا، دنبال می‌کند و این دفعه "تکریم" می‌کند و "تحقیر"! می‌گیرد!

مروری بر برخی شیوه‌های مرسوم برنامه‌سازی در تلویزیون ایران جمعه ۲۹ بهمن ۱۳۹۵

چند مَن کفتر چاهی می‌خواهی؟!

راستی پُشت این دیوارهای اسرارآمیز صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران چه می گذرد؟

محمدحسین نیرومند چهارشنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۵

جشنواره‌ای که تنها یک فیلم عالی داشت

مدیرعامل انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس در یادداشتی به بررسی جشنواره سی و پنجم پرداخت و این جشنواره را از نظرگاه خود تحلیل کرد.

«نسیم آنلاین» با بررسی اقدامات منافقین و فتنه‌گران، گزارش می‌دهد چهارشنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۵

محللی به نام "آشتی ملی" و چند سوال بی‌پاسخ

پس از فوت ناگهانی آیت الله هاشمی و در آستانه انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم، اصلاح‌طلبان تندرو تلاش می‌کنند مرزهای ورود خود به حاکمیت را با حفظ مواضع گذشته از جمله اقدامات سال ۸۸، کم رنگ کنند.

گزارش «نسیم آنلاین» از نظر رسانه‌های خارجی و کارشناسان درباره تصمیمات جدید ضدایرانی ترامپ سه شنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۵

"تحریم سپاه"؛ از بلوف سیاسی تا اقدام غیرقانونی

نیویورک تایمز خبر داده که "دستور جدید ترامپ بخشی از اقدامات او برای مبارزه با تروریسم است که قرار است به زودی امضا شود و طی آن آمریکا بنا دارد سپاه پاسداران ایران را در لیست "سازمان های تروریستی" قرار دهد." خبری که صحت و سقم آن محل سوال جدی رسانه‌ها و کارشناسان سیاسی است.

گزارش «نسیم آنلاین» از تلاش اصلاح‌طلبان برای حضور گل‌درشت در مراسم ۲۲بهمن شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۵

"آشتی ملی" تلاشی کم‌هزینه برای بازگشت به حاکمیت در دوران پساهاشمی

از نکات جالب در رابطه با ۲۲ بهمن ماه امسال این بود که حتی لیبرال‌های وطنی و کسانی که میلی به حضور مردم در خیابان‌ها و راهپیمایی ۲۲ بهمن نداشتند هم بر خلاف گذشته برای حضور مردم در راهپیمایی ۲۲ بهمن فراخوان داده‌اند. رئیس جمهور دولت اصلاحات در راس آنها پیام داده بود و افرادی چون مصطفی تاج‌زاده و آذر منصوری هم در آن حضور یافته بودند.

مهدی فضائلی شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۵

رهبری با ایمان‌های چهارگانه!

کارشناس مسائل سیاسی در یادداشتی به بررسی ابعاد و زمینه‌های حضور پرشور مردم در عرصه‌های انقلاب اسلامی پرداخته است.

بیشتر در حال بارگذاری...