آرشیو یادداشت

یادداشت/ محمدکاظم انبارلویی دوشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۶

هشدار سخت در راه است

اقدام سپاه فراتر از یک پاسخ است. امید داریم آمریکایی‌ها و دوستانشان در منطقه این پاسخ را صحیح دریافت کنند. این پاسخ تنها یک هشدار نرم بود، هشدار سخت در راه است.

یادداشت/ پرویز امینی سه شنبه ۱۶ خرداد ۱۳۹۶

سید حسن خمینی و نابسندگی در نقش‌هایش

چسبندگی سیدحسن خمینی به هاشمی و بعد خاتمی و اینک روحانی، با چنین نقش‌آفرینی‌ای مغایر بود. چرا که همبستگی‌های سیاسی وی با این دولت‌ها، اجازه نمی‌داد از موضعی عام با مسائل مواجهه و برخورد کند.

یادداشت// سید مجتبی امامی شنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۶

درس پوتین به ترامپ و روحانی

در اولین ساعات روز جمعه ۱۲ خرداد، ترامپ به طور رسمی اعلام کرد که ایالات متحده از معاهده پاریس در خصوص گرمایش زمین خارج می‌شود. ولادیمیر پوتین همان روز با لحنی کاملاً متفاوت گفت: «نگران نباشید، خوشحال باشید.» 

یادداشت// مسعود فروغی پنج شنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۶

اعتراض بد‌ون آشوب هم می‌شد

اعتراف می‌کنم د‌ر اشتباه بود‌م، چون ۸ سال پس از آن فتنه‌ بزرگ، تمام بلند‌گویان د‌روغ ۸۸ بد‌ون آنکه برای آن "صحنه‌آرایی خطرناک" از این مرد‌م مظلوم عذرخواهی کنند‌ با "انگشت جوهری"شان عکس یاد‌گاری می‌گیرند‌ و به صند‌وق‌هایی که همان شورای نگهبان، "نگهبان" آنهاست رای می‌ریزند‌!

سیدمجتبی حسینی چهارشنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۶

آموزش عالی کشور در گذر زمان

سخن گفتن از اقدامات مفید وزارت علوم در دولت های نهم و دهم بسیار زیاد است ولی چرا دولت یازدهم در مسایل آموزش عالی کشور با عقب گرد علمی و افت علمی مواجه شد و توفیقاتی در اموزش عالی کشور نتوانست بدست آورد؟

پیام فضلی نژاد چهارشنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۶

منطقِ "نه به روحانى"

"نه به روحانی" یک خواسته حداقلی است و استقرار دولت کارآمد برای تحقق عدالت اجتماعی یک مطالبه حداکثری است. تحول‌خواهان باید از فردای انتخابات، یک برنامه کار مشخص را جهت تعقیبِ مطالبات حداکثری خود تدارک ببینند.

عباس سلیمی نمین سه شنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۶

" نمی‌­گذاریم" یا " نگذارید"؟

این نگرانی وجود دارد که ساختار دستگاه برگزار کننده انتخابات یعنی وزارت کشور و نیروهای اجرایی آن یعنی استانداران، فرمانداران، بخشداران، دهداران و ... "نمی‌­گذاریم" را "نگذاریم" دریافت کنند.

یادداشت// یکشنبه ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۶

سکوت دیپلماسی برای صعود انتخاباتی!

گویا ترامپ به توافق نانوشته انتخاباتی با جناب روحانی نیز پایبند نبوده‌ و درصدد تمهید شرایط برای تحریم‌های دوباره علیه جمهوری اسلامی است، چه‌آنکه چندی پیش هر دو جناح دموکرات و جمهوری‌خواه به مقامات این کشور توصیه کرده بودند که به خاطر پیروزی روحانی در انتخابات ریاست جمهوری، فعلاً تحریم جدیدی صورت نگیرد.

یادداشت/ محمدکاظم انبارلویی شنبه ۹ اردیبهشت ۱۳۹۶

مأموریت جهانگیری

با قرار گرفتن سند وعده ۴ میلیون شغل رئیس‌جمهور در همان لحظات اولیه در رسانه‌های کشور و حتی دادن سند این گفته در پایان مناظره به آقای رئیس‌‌جمهور از سوی قالیباف، معلوم شد راهبرد رئیس‌جمهور و معاون اول وی در مناظرات، زدن زیر میز آداب مناظره است.

حسین قدیانی: شنبه ۹ اردیبهشت ۱۳۹۶

دولتی که رئیس آن می‌گوید "نمی‌شود، نداریم، نمی‌توانیم" توقع رای دوباره هم نباید داشته باشد

دولتی که رئیس آن، خودش می‌گوید "نمی‌شود، نداریم، نمی‌توانیم" لاجرم توقع رأی دوباره از مردم هم نباید داشته باشد! اگر بنا به گفته خود حسن روحانی، "مشکلات کشور، ظرف ۱۰۰ سال هم حل نمی‌شود"، پس کدام اعتماد مجدد به رئیس دولت حرف؟!

یادداشت/ محسن مهدیان دوشنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۶

مقایسه رفتار رهبری در مواجهه با موسوی و برجام و احمدی نژاد

مدل رهبری در مواجهه با پدیده های سیاسی تنها و تنها از یک طریق است؛ رشد فهم عمومی و اتکا به برداشت اجتماعی و حرکت و جهت مردم؛ این یعنی اعتماد و اعتقاد و باور اساسی به نقش مردم که متاسفانه در کمتر کسی از مسئولین سیاسی ما رویت می‌شود.

حسین قدیانی دوشنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۶

دوباره روحانی؟ دوباره بحرانی

رئیس‌جمهور مستقر، ۴ سال بعد از وعده تحول اقتصادی ظرف ۱۰۰ روز، مدعی می‌شود ۱۰۰ سال هم، زمانی کافی برای حل مشکلات نیست! حقا که باید گفت: خسته نباشید آقای روحانی!

یادداشت اختصاصی// شهریار زرشناس شنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۶

مدیریت ناکارآمد اشرافی و لاف "سایه جنگ"؟!

آمریکای امروز یک آمریکای به لحاظ اقتصادی از نفس افتاده است که با بالاترین میزان تضادهای اجتماعی – طبقاتی و شکاف ناشی از دو قطبی شدن در یک صدسال تاریخ اخیر خود روبه رو است.

حسین شریعتمداری شنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۶

پخش زنده یا مرده ؟!

اگر قرار است مناظره‌ها به همان صورت که ضبط شده‌اند و بدون دستکاری و حذف و سانسور پخش شود، چه نیازی به این فاصله‌اندازی هست و چرا باید میان ضبط و پخش فاصله باشد؟! به نظر می‌رسد که اصلی‌ترین هدف کمیسیون تبلیغات، حمایت از آقای روحانی در جریان مناظره‌هاست.

یادداشت اختصاصی// شهریار زرشناس چهارشنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۶

آمریکای امروز، ترامپ‌لاف و تهاجم نظامی به ایران

در شرایطی که کوته‌بین‌ترین استراتژیست‌ها هم دریافته‌اند آمریکا در مسیر افول قرار گرفته، ترامپ لید لایه فوقانی ساخت قدرت آمریکا است که می‌خواهد از طریق فعال کردن برخی مایه‌های ناسیونالیستی از روند جهانی‌سازی نئولیبرال پیش ساخته، اقدام به کنترل بحران فراگیری که اقتصاد و اجتماع آمریکا را فرا گرفته است، نماید.

مجتبی زارعی چهارشنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۶

تیر خلاص نوبخت به روحانی

عضو هیأت علمی اندیشه سیاسی اسلام دانشگاه تربیت مدرس طی یادداشتی آورد: نوبخت و جهانگیری و جناب آشنا از چه رازهای اجتماعی اطلاع دارند که اینگونه روحانی را از دسترس مردم و رقبای روزهای مناظرات دور و پنهان می‌کنند؟

یادداشت/ عبدالله عبداللهی یکشنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۶

چرا جهانگیری ثبت‌نام کرد؟

درباره چرایی ثبت‌نام اسحاق جهانگیری به عنوان کاندیدای پوششی حسن روحانی در انتخابات پیش‌رو حداقل ۴ گزاره می‌توان مطرح کرد.

پرویز امینی دوشنبه ۱۴ فروردین ۱۳۹۶

۸ مزیت "ابراهیم رئیسی" در رقابت‌های انتخاباتی

امینی نوشت: کاراکتر رئیسی و رویکرد مردمی و محرومیت‌نوازی او در مسئولیت کنونی‌اش در آستان قدس رضوی به وی اجازه می‌دهد در طبقات ضعیف و مستضعف اجتماعی که گسترده‌ترین طبقات ناراضی از روحانی را تشکیل می‌دهد، استعداد اولیه برای جلب نظر آنها را دارا باشد که ظرفیت بزرگی است چرا که تقریبا بزرگترین گروه اجتماعی رأی دهنده در انتخابات ایران را داراست.

پرویز امینی، جامعه‌شناس سیاسی بررسی کرد؛ جمعه ۱۱ فروردین ۱۳۹۶

دلایل چهارگانه احتمال "تک‌دوره‌ای" شدن روحانی

پرویز امینی در یادداشتی به بررسی اساسی‌ترین نقاط ضعف حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری آتی پرداخت.

مهدی فضائلی پنج شنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۶

داستان دیروز و امروز و فردای ما با آمریکا

دشمن شناسی از پیش نیازهای قطعی دستیابی به امنیت، استقلال و پیشرفت است.

علی خضریان سه شنبه ۸ فروردین ۱۳۹۶

بی‌رودربایستی با تشکل‌های دانشجویی انقلابی

یکی از مسائلی که در جلسات و نشست‌های دانشجویی به شدت خلاء آن احساس می‌شود، عدم نگاه راهبردی تشکل‌های دانشجویی انقلابی به آینده انقلاب اسلامی و بررسی و نقد شرایط امروز کشور بر اساس چشم‌انداز آینده می‌باشد.

روایتی از کارنامه مخدوش اصلاح‌طلبان سه شنبه ۸ فروردین ۱۳۹۶

از تجدیدنظرطلبی تا تلاش برای تقسیم غنائم ۹۶ با دولت یازدهم

امروز و در روز های مانده به انتخابات شورای پنجم شهر به نظر می رسد اصلاح طلبان بهای حمایت خود از دولت روحانی را در حمایت روحانی از آنها در رسیدن به اکثریت در شورای شهر مطالبه می کنند .

بهاریه فرزاد جمشیدی به مناسبت نوروز پنج شنبه ۳ فروردین ۱۳۹۶

افسوس‌ها و حسرت‌های سال ۹۵

تقویم ۹۵ قرار بود فقط اقتصادمان را مقاومتی کند اما چه سخت جان بودیم ما امسال، در بارشِ بی دریغ اخبار مرگ!؛ ما که غریبه نبودیم با اخبار خوف و خون و خاطره!!! اما، اینهمه پیرهنِ مشکی بر تنِ روزهای امسال، انصافاً همه اش هم دست تقدیر نبود!

پرویز امینی دوشنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۵

دو چالش اجتماعی توأمان روحانی

این جامعه‌شناس سیاسی نوشت: نارضایتی مردم از روحانی گسترده‌تر شده است به طوری که آخرین نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که روحانی دارای بالاترین رأی منفی در بین نامزدهای احتمالی است که در سطح ملی به حدود ۴۰ درصد می‌رسد.

حسین شریعتمداری یکشنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۵

"زورو" نامزد نمی‌شود!

"زورو" به دنیای خیالی تعلق دارد و به همین علت است که با وجود آنهمه هوش و تدبیر و اقتدار هرگز نامزد ریاست‌جمهوری نمی‌شود،این واقعیت از نگاه مردم نیز پنهان نیست و از این روی در انتخابات ریاست‌جمهوری به دنبال شخص یا شخصیتی نظیر "زورو" نیستند و ترجیح می‌دهند فقط شاهد شیرین‌کاری‌های او بر پرده سینما و یا صفحه تلویزیون باشند.

بیشتر در حال بارگذاری...