آرشیو یادداشت

بهاریه فرزاد جمشیدی به مناسبت نوروز پنج شنبه ۳ فروردین ۱۳۹۶

افسوس‌ها و حسرت‌های سال ۹۵

تقویم ۹۵ قرار بود فقط اقتصادمان را مقاومتی کند اما چه سخت جان بودیم ما امسال، در بارشِ بی دریغ اخبار مرگ!؛ ما که غریبه نبودیم با اخبار خوف و خون و خاطره!!! اما، اینهمه پیرهنِ مشکی بر تنِ روزهای امسال، انصافاً همه اش هم دست تقدیر نبود!

یادداشت// چهارشنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۵

دوتابعیتی‌ها و اطلاعات وزیر اطلاعات

جناب علوی ‏به جای دلسوزی و تعریف از "دعای کمیل" دوتابعیتی‌ها و "لابی مجانی و بی‌هزینه" دانستن این افراد برای جمهوری اسلامی، باید در مورد شبکه همکار دشمن در داخل و اقدامات خلاف امنیت ملی اتباع دوگانه شفاف‌سازی کنند.

پرویز امینی دوشنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۵

دو چالش اجتماعی توأمان روحانی

این جامعه‌شناس سیاسی نوشت: نارضایتی مردم از روحانی گسترده‌تر شده است به طوری که آخرین نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که روحانی دارای بالاترین رأی منفی در بین نامزدهای احتمالی است که در سطح ملی به حدود ۴۰ درصد می‌رسد.

حسین شریعتمداری یکشنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۵

"زورو" نامزد نمی‌شود!

"زورو" به دنیای خیالی تعلق دارد و به همین علت است که با وجود آنهمه هوش و تدبیر و اقتدار هرگز نامزد ریاست‌جمهوری نمی‌شود،این واقعیت از نگاه مردم نیز پنهان نیست و از این روی در انتخابات ریاست‌جمهوری به دنبال شخص یا شخصیتی نظیر "زورو" نیستند و ترجیح می‌دهند فقط شاهد شیرین‌کاری‌های او بر پرده سینما و یا صفحه تلویزیون باشند.

امیرابراهیم رسولی شنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۵

جبهه مردمی "اصلح را بیاورد"

امیرابراهیم رسولی جبهه مردمی در اقدامی عاقلانه در روز مجمع عمومی، برخی را که خود مدعی نبودند به‌صورت استنباطی مطرح و به رأی مجمع گذاشت؛ امروز نیز وظیفه دارد راه خود را ادامه دهد و این راه چیزی جز این نخواهد بود که جبهه خود "اصلح را بیاورد" و منتظر نماند.

سیدیاسر جبرائیلی شنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۵

چهار خطای محاسباتی دولت یازدهم

برخلاف برخی که معتقدند دولتمردان یازدهم با وعده و وعیدهای غیرواقعی، مردم را فریب دادند تا رای آنها را جلب کنند، راقم این سطور معتقد است این ماجرا بیش از آنکه مصداق "عوام‌فریبی" باشد، ناشی از «خودفریبی» است.

چگونه سیاست فشار و تحریم علیه ایران تداوم پیدا کرد؟ پنج شنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۵

پالس‌های اشتباه به غرب

علی‌رغم اذعان به رشد اقتصادی و پتانسیل‌های ایران در سطوح مختلف، اتخاذ برخی سیاست‌های اشتباه توسط برخی از مسئولین در سال‌ها اخیر، موجب تغییر نگرش غربی‌ها نسبت به ظرفیت و قدرت ایران شد. همین سیاست‌های اشتباه هم آمریکایی‌ها را مجاب کرد که "سیاست فشار علیه ایران" تأثیرگذار است.

حسین قدیانی چهارشنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۵

دستاوردهای دولت را هم ببینید!

باورم هست دستاوردهایی دارد دولت فعلی، نخستین دستاورد اینکه اگر ۴ سال تمام، هر ۲۴ ساعت شبانه‌روز می‌خواستیم برای گروهی از این مردم، "صحیفه نور" بخوانیم و از خمینی یا صدالبته خامنه‌ای، کد بیاوریم که چرا نمی‌توان به مذاکره با آمریکا خوشبین بود، قطع به یقین، به این وضوحی نمی‌شد که دولت اعتدال در مقام عمل نشان ‌داد به شیطان بزرگ نمی‌توان اعتماد کرد

غلامرضا مصباحی مقدم چهارشنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۵

"اقتصاد مقاومتی"؛ انتظاری که محقق نشد

در سالی که رهبر معظم انقلاب آن را سال "اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل" نام گذاری کردند انتظار می‌رفت، نتیجه مطلوب‌تری را در اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی شاهد باشیم.

پرویز امینی دوشنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۵

اهداف و پیامدهای احتمالی ظهور انتخاباتی‌ احمدی‌نژاد

از یک جهت با حضور احمدی‌نژاد و نقد دولت مستقر پایگاه اجتماعی اعتراض علیه روحانی را تثبیت و گسترش می‌بخشد و از دیگر سو برای اصل شرکت کردن در انتخابات و رأی دادن به روحانی برای طبقه سرخورده از شعارهای دولت روحانی اما به شدت مخالف احمدی‌نژاد، فلسفه‌سازی و انگیزه بخشی می‌کند.

یادداشت// پرویز امینی دوشنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۵

احمدی‌نژاد؛ پایان پروژه بازسازی

احمدی‌نژاد به تدریج و در کش و قوس مناسبات بعد از ۹۲، کم‌کم به این جمع‌بندی رسیده است که تلاش‌هایش برای بازسازی، قرین موفقیت نبوده است و حتی می‌توان گفت شکست خورده است.

مهدی خانعلی‌زاده یکشنبه ۸ اسفند ۱۳۹۵

"فلسطین‌زدایی"؛ پازل صهیونیست‌ها برای کشورهای اسلامی

تلاش‌هاى برخی کشورهاى عربى نظیر عربستان، امارات و قطر براى برقرارى رابطه نیمه‌رسمى با رژیم‌صهیونیستى، دو بال اصلى پروژه "فلسطین‌زدایى از اذهان عمومى مسلمانان" را تشکیل مى‌دهد؛ پازلى که صفحه اصلى آن توسط آمریکا طراحى شده و اقدامات این کشورها در حکم قطعات تکمیل کننده آن هستند.

سید مسعود علوی یکشنبه ۸ اسفند ۱۳۹۵

عذاب الهی یا ناکارآمدی؟

امروز رئیس‌جمهور در نخستین مجمع ملی سلامت، یک واژه موهن به واژگان قبلی خود در اهانت به منتقدین افزود و آنها را متهم به داشتن "آلزایمر سیاسی" کرد و در این نشست، نگاه و نقد رسانه ملی به کارکرد دولت در حوزه اقتصادی را نیز مورد تمسخر قرار داد.

عباس سلیمی‌‌نمین شنبه ۷ اسفند ۱۳۹۵

از عدم شفافیت مالی چه کسانی بهره می‌برند؟

آیا زمان آن نرسیده است که از میزان داد و ستدهای پنهان با استعانت!! از بودجه عمومی بکاهیم و بر شفافیت‌ها بیفزاییم تا منافع ملت به خوبی پاس داشته شود؟

مهدی فضائلی شنبه ۷ اسفند ۱۳۹۵

راه بازگشت بسته نیست؛ اما ...

کارشناس مسائل سیاسی در یادداشتی به بررسی موضوع آشتی ملی پرداخته است.

حسین شریعتمداری شنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۵

تکریم می‌فروشند و تحقیر می‌خرند!

دولت محترم بعد از امتیازهای نقدی که به آمریکا داد و در مقابل، فقط وعده‌های نسیه گرفت، امروزه همان فرمول - بخوانید برجام ۲ - را در رویکرد به اروپا، دنبال می‌کند و این دفعه "تکریم" می‌کند و "تحقیر"! می‌گیرد!

مهدی فضائلی شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۵

رهبری با ایمان‌های چهارگانه!

کارشناس مسائل سیاسی در یادداشتی به بررسی ابعاد و زمینه‌های حضور پرشور مردم در عرصه‌های انقلاب اسلامی پرداخته است.

فلاحت‌پیشه طی یادداشتی در «نسیم آنلاین» نوشت شنبه ۱۶ بهمن ۱۳۹۵

تبدیل ایران هراسی به آمریکا هراسی با تصمیمات ترامپ

این عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس نوشت: فضای ایران هراسی که آمریکا طی سال‌ها به ناحق در سطح دنیا علیه جمهوری اسلامی ایران ایجاد کرده بود هم اینک به خودش بازگشته است. فضای ترس، تردید و ابهام نسبت به سیاست‌های آمریکا هم اینک در دنیا فضای گسترده‌ای است.

حسین شمسیان شنبه ۱۶ بهمن ۱۳۹۵

سواری روی موج وحشت!

در داخل کشور، آرزومندان تکرار دولت یازدهم اصرار دارند که خطر جنگ را پر رنگ و جدی جلوه دهند! کسانی که تا دیروز از گل نازک‌تر به ارباب آمریکاییشان نمی‌گفتند، اکنون در حال بازسازی دو قبطی "جنگ و صلح" هستند، خطر ترامپ را جدی و خطر جنگ را قریب الوقوع جلوه می‌دهند.

یادداشت/ مهرداد بذرپاش شنبه ۹ بهمن ۱۳۹۵

خرمشهر کارآمدی و تحول را در یابیم

اعتقاد دارم امروز هم کار اقتصاد گره خورده. از یک طرف رکود از یک طرف بیکاری، از طرفی تورم و از طرف دیگر کاهش تولید. ما احتیاج به یک تحول داریم. یک تحول شجاعانه. کار از اصلاحات و بهبودهای جزیی و مقطعی گذشته. خرمشهر کارامدی و تحول را دریابیم.

عباس سلیمی‌نمین شنبه ۹ بهمن ۱۳۹۵

چرا بدخواهان از استقلال دانشگاه آزاد نگران می‌شوند؟

قطعاً‌ بسته شدن راه تولید نیروهایی چون قاضی مرتضوی‌ها می‌بایست ناراحتی بدخواهان استقلال کشور را به دنبال داشته باشد و اقدام رهبری برای تقویت قانون‌مندی دانشگاه آزاد بعد از فوت آقای هاشمی را برنتابند.

حسین شریعتمداری دوشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۵

فقط به یک نمونه اشاره کنید!

دست‌های خالی دولت از برجام و خسارت‌های آن تا آنجا پیش رفت که مسئولان دست‌اندرکار نیز زبان به گلایه گشودند و ضمن اعتراف به بی‌فرجامی برجام، از امتیازات نقدی که داده و وعده‌های نسیه‌ای که گرفته‌ایم ابراز تأسف کردند.

علی شریفی پنج شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۵

مدیریت عظیمی که مرحوم هاشمی را تا آخر برای نظام حفظ کرد

علی‌رغم همه فراز و فرودهای منحصر به آیت‌الله هاشمی در حدود شصت سال عمر سیاسی و در شرایطی که بیم آن می‌رفت که وسوسه‌خناسان ایشان را به طور کامل از قطار انقلاب پیاده کند اما بحمدالله این هدف شوم رخ نداد و یار دیرین امام و رهبری تا لحظه آخر در درون نظام تعریف شد.

حسین شمسیان: پنج شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۵

یک بیانیه مطبوعاتی؛ تنها نتیجه نشست ایران و ۵+۱ برای بررسی نقض برجام

سردبیر روزنامه کیهان نوشت: نشست کمیسیون ایران و ۵+۱ که به درخواست ایران و برای پیگیری نقض برجام توسط آمریکا تشکیل شده بود، تنها یک نتیجه داشت و آن صدور یک بیانیه مطبوعاتی بود!

عقیم‌سازی روند پیگیری پرونده‌های فساد، به سود کیست؟ پنج شنبه ۱۶ دی ۱۳۹۵

نعل وارونه شفافیت/ تخریب‌های سیاسی در مسیر بازی انتخاباتی

همزمان با جدیت دستگاه قضایی در برخورد با باندهای مافیایی فساد در کشور، هجمه به قوه قضایی افزایش یافته و درحالی‌که در داخل کشور، برخی، تلاش می‌کنند مدیران قضایی را درگیر حاشیه‌های سیاسی کنند، در بیرون از مرزها توصیه می‌شود که باید این روند تبلیغات منفی علیه دستگاه قضایی را تا انتخابات سال بعد ادامه داد.

بیشتر در حال بارگذاری...