آرشیو یادداشت

یادداشت// محمود باقری پنج شنبه ۱۵ تیر ۱۳۹۶

در دنیای آمریکایی‌ها قیمت یک انسان چند است؟!

آمریکا در شرایطی بابت کشته‌های حادثه ایرباس به هر کارمند ۳۰۰ هزار و غیرکارمند ۱۵۰ هزار دلار غرامت داد که ارزش کشته‌شدگان غیرایرانی حادثه ۵ برابر هر ایرانی بود و البته آن‌ها در دادگاه‌های خود برای هر کشته‌ خود در بیروت که ارتباطش با ایران اثبات نشده ۱۱میلیون از ایران دلار مطالبه کرده‌اند.

انتقاد تند یک کارشناس سیاست خارجی از رفتار منفعلانه ظریف در جریان سفر به پاریس یکشنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۶

حضور همزمان منافین و ظریف در پاریس و سوالی مهم از آقای وزیر

بارسقیان نوشت: باید ادبیات دیپلماتیک را از "نقطه ابهام" به "عنصر اتهام" تبدیل کرد. رابطه ایران و فرانسه در شرایط فعلی به شدت نیازمند اولتیماتوم جدی در بازتعریف نقش میزبانی پاریس در ضیافت ورشکستگان سیاسی و بازنشسته‌های دولتی دیگر کشور‌ها و سازمان تروریستی تغییر نام‌ داده‌ است.

یادداشت// محمد واحدی سه شنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۶

مبارزه با تروریسم راهبردی ثابت و فارغ از اظهارنظرهای گروه‌های داخلی

استفاده از موشک‌های بالستیک میانبرد زمین به زمین توسط سپاه که سه روز پیش مشمول تحریم‌های سنای آمریکا علیه ایران قرار گرفته بودند، نشان دهنده آن است که ایران فارغ از اظهارنظرهای برخی گروه‌های داخلی راهبردی ثابت را در موضوع دفاع از تمامیت ارضی و مبارزه با تروریسم بین‌المللی در دستور کار قرار داده است.

یادداشت/ محمدکاظم انبارلویی دوشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۶

هشدار سخت در راه است

اقدام سپاه فراتر از یک پاسخ است. امید داریم آمریکایی‌ها و دوستانشان در منطقه این پاسخ را صحیح دریافت کنند. این پاسخ تنها یک هشدار نرم بود، هشدار سخت در راه است.

یادداشت/ پرویز امینی سه شنبه ۱۶ خرداد ۱۳۹۶

سید حسن خمینی و نابسندگی در نقش‌هایش

چسبندگی سیدحسن خمینی به هاشمی و بعد خاتمی و اینک روحانی، با چنین نقش‌آفرینی‌ای مغایر بود. چرا که همبستگی‌های سیاسی وی با این دولت‌ها، اجازه نمی‌داد از موضعی عام با مسائل مواجهه و برخورد کند.

یادداشت// سید مجتبی امامی شنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۶

درس پوتین به ترامپ و روحانی

در اولین ساعات روز جمعه ۱۲ خرداد، ترامپ به طور رسمی اعلام کرد که ایالات متحده از معاهده پاریس در خصوص گرمایش زمین خارج می‌شود. ولادیمیر پوتین همان روز با لحنی کاملاً متفاوت گفت: «نگران نباشید، خوشحال باشید.» 

یک فعال رسانه‌‎ای در نقد رفتار اهانت‌بار وزیر بهداشت نوشت: جمعه ۱۲ خرداد ۱۳۹۶

شما درست می فرمایید جناب وزیر، من مزدورم!

من مزدورم چون سال هاست که با حق التحریر ۵۰۰ هزار تومانی در زیر کور سوی چراغ فرهنگ قلم زدم و از همین حق الزحمه در حوزه فرهنگ به دولت یارانه دادم و شاید همین تواضع موجب شده است تا برخی افراد فکر کنند خبرنگاری مزدوری است نه عاشقی!

یادداشت// مسعود فروغی پنج شنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۶

اعتراض بد‌ون آشوب هم می‌شد

اعتراف می‌کنم د‌ر اشتباه بود‌م، چون ۸ سال پس از آن فتنه‌ بزرگ، تمام بلند‌گویان د‌روغ ۸۸ بد‌ون آنکه برای آن "صحنه‌آرایی خطرناک" از این مرد‌م مظلوم عذرخواهی کنند‌ با "انگشت جوهری"شان عکس یاد‌گاری می‌گیرند‌ و به صند‌وق‌هایی که همان شورای نگهبان، "نگهبان" آنهاست رای می‌ریزند‌!

یادداشت// مجتبی رضاخواه چهارشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۶

وارد کننده صنایع بی‌کیفیت اروپایی شدیم تا ورشکسته نشوند

در ایام بعد از برجام شرکت‌های خودروسازی فرانسوی به خوبی توانسته‌اند وارد بازار ایران شدند. عمق ماجرا ورود این‌ خودروهای فرانسوی زمانی مشخص می‌شود که بدانیم کیفیت خودروی شرکت‌های رنو و پژو به قدری پائین هست که تقریبا هیچ خودرویی از این دو شرکت در آمریکا مشاهده نمی‌شود.

پیام فضلی نژاد چهارشنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۶

منطقِ "نه به روحانى"

"نه به روحانی" یک خواسته حداقلی است و استقرار دولت کارآمد برای تحقق عدالت اجتماعی یک مطالبه حداکثری است. تحول‌خواهان باید از فردای انتخابات، یک برنامه کار مشخص را جهت تعقیبِ مطالبات حداکثری خود تدارک ببینند.

پیام فضلی‌نژاد در «نسیم آنلاین» نوشت: جمعه ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۶

روحانی پس از رسوایی پایان‌نامه‌سازی باید استعفا کند

"پایان نامه‌سازی" و "سایه‌نویسی" مرضی است مهلک در میان سیاستمداران که در ۴ سال گذشته هم خانم "معصومه ابتکار" معاون محیط زیست دولت‌های خاتمی و روحانی به آن مبتلا بوده و اکنون نیز رسوایى به سطح ریاست جمهوری رسیده است!

یادداشت/ مسعود فروغی دوشنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۶

آنچه دیدید، آوار اشرافی‌گری بود!

کارگران کمابیش همیشه مشکل داشته‌اند؛ بعضی وقت‌ها کمتر، بعضی روزها مثل امروز بیشتر اما تحمل درد وقتی آسان‏تر می‌‏شود که ببینند دولت‌شان با آنها همدردی می‌کند نه اینکه وزیرش تجارت میلیاردی می‌کند و مدیرش نجومی می‌خورد و رئیس‌جمهورش از موضع تکبر و تفرعن برخورد می‌کند و آنها باید فقط سختی بکشند و بکشند.

یادداشت/ محمدکاظم انبارلویی شنبه ۹ اردیبهشت ۱۳۹۶

مأموریت جهانگیری

با قرار گرفتن سند وعده ۴ میلیون شغل رئیس‌جمهور در همان لحظات اولیه در رسانه‌های کشور و حتی دادن سند این گفته در پایان مناظره به آقای رئیس‌‌جمهور از سوی قالیباف، معلوم شد راهبرد رئیس‌جمهور و معاون اول وی در مناظرات، زدن زیر میز آداب مناظره است.

یک اقتصاددان پاسخ داد؛ جمعه ۸ اردیبهشت ۱۳۹۶

چرا ۲.۵ برابر شدن درآمد کشور طی ۴ سال ممکن است؟

یزدان‌‌پناه‌ نوشت: تحلیل ساختارِ هرم زنجیرۀ ارزش در ایران نشان می‌دهد که راهبرد جهش اقتصادی در برخی از حوزه‌های مهم که هم سهم جدی در سبد مصرفی خانوار دارند و هم در رشد اقتصادی، آن‌چنان دور از دسترس نیست. با یک تورم متوسط ۱۵ درصدی، درآمد ملی بعد از هر ۴ سال می‌تواند به‌طور متوسط بیش از دو برابر شود.

حسین شریعتمداری شنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۶

پخش زنده یا مرده ؟!

اگر قرار است مناظره‌ها به همان صورت که ضبط شده‌اند و بدون دستکاری و حذف و سانسور پخش شود، چه نیازی به این فاصله‌اندازی هست و چرا باید میان ضبط و پخش فاصله باشد؟! به نظر می‌رسد که اصلی‌ترین هدف کمیسیون تبلیغات، حمایت از آقای روحانی در جریان مناظره‌هاست.

یادداشت// پرویز امینی پنج شنبه ۳۱ فروردین ۱۳۹۶

ارزیابی نطق قالیباف در وزارت کشور

این جامعه‌شناس سیاسی نوشت: در ارزیابی کنفرانس خبری ۲۱ فروردین روحانی گفته بودم، این کنفرانس به عنوان پرگاف‌ترین ظهور سیاسی و اجتماعی روحانی است، می‌تواند خوراک انتخاباتی رقبای او را فراهم کند. قالیباف از این گاف در نطق خود بهره مثبت برده است و توان مدیریتی و صداقت او را به چالش کشیده است.

یادداشت/ عبدالله عبداللهی یکشنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۶

چرا جهانگیری ثبت‌نام کرد؟

درباره چرایی ثبت‌نام اسحاق جهانگیری به عنوان کاندیدای پوششی حسن روحانی در انتخابات پیش‌رو حداقل ۴ گزاره می‌توان مطرح کرد.

پرویز امینی استاد دانشگاه و کارشناس جامعه‌شناسی سیاسی نوشت: پنج شنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۶

احمدی‌نژاد چه رؤیایی در سر دارد؟

این وضعیت نارضایتی اجتماعی از احمدی‌نژاد، وی را به مهمترین نماد وضع موجود بدل کرد و همین مسئله، ظرفیت مهمی در اختیار روحانی به عنوان پذیرفته‌ترین چهره تغییر وضع موجود برای پیروزی انتخابات، در کنار ناتوانی رقبای روحانی در سیاست‌ورزی قرار داد.

پرویز امینی: سه شنبه ۱۵ فروردین ۱۳۹۶

رئیسی ورود "اجتماعی" را انتخاب کند و از بستر اجتماعی و از دل مطالبات و نیازهای جامعه وارد گود انتخابات شود

جناب رئیسی لازم است که ورود "اجتماعی" را انتخاب کند و در این ورود از بستر اجتماعی و از دل مطالبات و نیازهای جامعه وارد گود انتخابات شود و سپس پذیرای حمایت مجموعه‌های سیاسی گردد.

یادداشت// حمیدرضا ترقی پنج شنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۶

رکود و بیکاری، نتیجه کم توجهی دولت/ جنگ اقتصادی؛ استراتژی دشمن

عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی در یادداشتی تاکید کرد: متأسفانه به علت کم توجهی دولت شاهدیم که امروز همچنان رکود اقتصادی، رشد بیکاری و تورم فشار زیادی را بر کشور و مردم وارد کرده است.

مهدی فضائلی پنج شنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۶

داستان دیروز و امروز و فردای ما با آمریکا

دشمن شناسی از پیش نیازهای قطعی دستیابی به امنیت، استقلال و پیشرفت است.

حجت الاسلام رحیمیان عنوان کرد: چهارشنبه ۹ فروردین ۱۳۹۶

فلسفه وجودی جمهوری اسلامی خدمت به مردم است/ دولتی اسلامی است که بهترین خدمات را به قشر مستضعف ارائه کند

رئیس جبهه مردمی گفت: وقتی ما شاهد باشیم که ثروتمندان هر روز ثروتشان بیشتر و اقشاری که حق حیات به گردن ما دارند و ولی‌نعمت ما هستند و حدوث و بقای نظام همواره به دوش آنها بوده در تنگنا و سختی معیشت باشند، جفای بزرگی است.

علی خضریان سه شنبه ۸ فروردین ۱۳۹۶

بی‌رودربایستی با تشکل‌های دانشجویی انقلابی

یکی از مسائلی که در جلسات و نشست‌های دانشجویی به شدت خلاء آن احساس می‌شود، عدم نگاه راهبردی تشکل‌های دانشجویی انقلابی به آینده انقلاب اسلامی و بررسی و نقد شرایط امروز کشور بر اساس چشم‌انداز آینده می‌باشد.

یادداشت// سید سلمان سامانی سه شنبه ۸ فروردین ۱۳۹۶

کلیدواژه انتخابات در این دوره مرّ قانون است

قائم مقام وزیر کشور در امور مجلس و هماهنگی استان ها و سخنگوی وزارت کشور تاکید کرد:‌ کلید واژه انتخابات در این دوره مرّ قانون است. درهر یک از مراحل برگزاری انتخابات موازینی وجود دارد که پیش شرط رعایت آن ها، شناخت کافی و دقیق از مفاهیم تبیین شده در آن است.

بهاریه فرزاد جمشیدی به مناسبت نوروز پنج شنبه ۳ فروردین ۱۳۹۶

افسوس‌ها و حسرت‌های سال ۹۵

تقویم ۹۵ قرار بود فقط اقتصادمان را مقاومتی کند اما چه سخت جان بودیم ما امسال، در بارشِ بی دریغ اخبار مرگ!؛ ما که غریبه نبودیم با اخبار خوف و خون و خاطره!!! اما، اینهمه پیرهنِ مشکی بر تنِ روزهای امسال، انصافاً همه اش هم دست تقدیر نبود!

بیشتر در حال بارگذاری...