عراقچی در جمع خبرنگاران:

آمریکایی‌ها بدانند هیچ امکانی برای مذاکره مجدد درباره برجام وجود ندارد

عنوان

معاون وزیر خارجه گفت: آمریکایی‌ها باید بدانند هیچ امکانی برای مذاکره مجدد درباره برجام وجود ندارد.

به گزارش حوزه سیاست خارجی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان؛  سید عباس عراقچی معاون امور حقوقی و بین المللی وزارت خارجه و رئیس هیأت ایرانی شرکت کننده در دهمین نشست کمیسیون مشترک برجام در وین، پس از این نشست در جمع خبرنگاران به تشریح توافقات صورت گرفته در نشست مزبور پرداخت.

وی با بیان اینکه جلسه امروز کمیسیون مشترک بیش از 3 ساعت ادامه یافت، اظهار داشت: این کمیسیون برای پیگیری و رفع موانعی است که در اجرای برجام ممکن است پدید بیاید و همینطور مرور پروژه هایی که در چارچوب برجام انجام می شود.

عراقچی بیان کرد: جلسه دو قسمت اصلی دارد یک قسمت بحث تحریم ها و قسمت دیگر همکاری های هسته ای، در موضوع همکاری های هسته ای پروژه هایی که جلو می رود به خصوص بحث اراک و مدرنیزه کردن اراک را خیلی جدی بحث کردیم الحمدالله پیشرفت های خوبی با همکاری چینی ها انجام شده و کارگروهی داخل کمیسیون درباره پروژه راکتور آب سنگین اراک وجود دارد.

معاون امور حقوقی و بین المللی وزارت خارجه ادا مه داد: بحث های مربوط به طراحی های اولیه و طراحی جزیی اراک، تامین تجهیزات، ایمنی راکتور، تامین سوخت راکتور و مشخصات سوخت و نحوه تامین آنکه باید در ایران باید صورت بگیرد و تولید شود. همه مورد بحث قرار گرفت پیشرفت خوبی در این زمینه به وجود آمده و ما در جدول زمانی که برای اراک طراحی شده، هستیم.

وی افزود: در مورد ایزوتوپ های پایدار که با همکاری روسیه انجام می شود و پروژه همکاری های صلح آمیز هسته ای با اکثر کشورها در برجام و با اتحادیه اروپا دو همایش درباره ابعاد این همکاری ها برگزار کردیم و سمیناری هم با روسیه برگزار شده است و رفت و آمدهایی در این زمینه انجام شده و موانعی هست که بررسی کردیم.

 عراقچی با بیان اینکه درباره نحوه همکاری ایران با آژانس گفت وگو شد و همه کشورها در 1+5 از همکاری ایران با آژانس قدردانی کردند و اینکه 9 گزارش پی در پی آژانس پایبندی ایران را تایید می کند، ابراز خرسندی کردند.

وی گفت: در بحث تحریم ها مباحث پیچیده تر، سخت تر و تا میزان زیادی جنجالی تر بود. موارد زیادی وجود دارد که به عدم پایبندی آمریکا به تعهداتش در برخی از قسمت های برجام مربوط می شود و فضای منفی که آمریکایی ها با سخنان رئیس جمهور خود ایجاد کردند که این خلاف متن برجام است و همینطور جاهایی که تاخیر، بدعهدی و تعلل داشتند و جالب بود که تمامی اعضای 1+5 این بار خیلی صریح و روشن به آمریکا اعتراض کرده و تأکید کردند که آمریکا باید تعهداتش را سر وقت و دقیق انجام دهد.

وی افزود: در اینکه برخی جاها اقداماتی که دولت آمریکا باید انجام دهد به موقع انجام نشده اعتراض صورت گرفت و تاکید همه اعضا این بود که هر دو طرف باید به تعهداتشان به صورت کامل پایبند باشند و اجرا کنند و اینگونه نیست یک طرف کامل انجام دهد و طرف مقابل برخی قسمت ها را انجام ندهد.

عراقچی خاطرنشان کرد: خانم اشمید در پایان جمع بندی که کرد مبتنی بر همین نکته بود که ضمن استقبال از پایبندی ایران به برجام شده، از طرف های دیگر خواسته شده که تعهداتشان را به صورت کامل و با حسن نیت و در فضای سازنده انجام دهند و اینها به زودی به صورت یک بیانیه مطبوعاتی از طرف ایشان منتشر می شود.

معاون وزیر خارجه بیان کرد: کمیسیون مشترک این بار خیلی صریح تر از گذشته با موضوع تخلفات آمریکا برخورد کرد و خیلی روشن و مستقیم توسط همه اعضا به آمریکایی ها تذکر داده شد که باید برجام را در محیط مناسب خودش اجرا و پیگیری کنند.

وی گفت: هیأت آمریکایی صحبت ها و ادعاهایی داشتند، ولی آنها تاکید داشتند که کماکان به برجام پایبند خواهند بود و تصمیم دولت آمریکا در شرایط حاضر پایبندی به برجام است و بنا دارند به این تعهد خودشان ادامه دهند.

معاون وزیر خارجه در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه برجام به توپ فوتبالی بین کنگره و کاخ سفید تبدیل شده، تصریح کرد: روندهای داخلی آمریکا به ما و کمیسیون مشترک برجام هیچ ارتباطی ندارد. اینها می توانند بین کنگره و کاخ سفید برجام را رد و بدل کنند، می توانند در کنگره بررسی کنند و هر کاری می خواهند بکنند، ولی پایبندی به تعهداتشان را باید داشته باشند و تا وقتی پایبند باشند، برجام ادامه می یابد

رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام نیز خاطرنشان کرد: آمریکایی ها باید بدانند و توسط همه اعضا در این جلسه تکرار شد که هیچ امکانی برای مذاکره مجدد برجام وجود ندارد، هیچ امکانی برای باز کردن برجام وجود ندارد، هیچ امکانی برای ربط دادن هیچ موضوع دیگری به برجام وجود ندارد و اگر هم قرار باشد درباره موضوعات دیگر بخواهد صحبت شود جای جداگانه و کانال جداگانه و در صورتی که طرف ها علاقه مند باشند می توانند صحبت کنند، بستگی دارد به اینکه ما کجا علاقه مند باشیم و نباشیم و آن بحث دیگری است.

وی تصریح کرد: به برجام هیچ موضوع دیگری غیر از آنچه در متن برجام آمده، ارتباط ندارد. آمریکایی ها هر کاری می خواهند در روندهای داخلی خود انجام دهند از نظر ما مهم نیست و به ما ارتباطی ندارد. مهم این است که به تعهداتشان پایبند باشند و مهم این است که تحریم هایی که رفع کردند کماکان به صورت رفع شده و ترمینیت شده و لغو شده نگهدارند، تحریم هایی که توسط برجام برداشته شده همه باید باقی بماند و حق ندارند هیچ یک از تحریم هایی که برجام برداشته دوباره اعمال کنند و اگر چنین کنند نقض برجام خواهد بود.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار هزاران نفر از کارگران:

توطئه آمریکا در قضیه نفت بی‌پاسخ نمی‌ماند

۷ نکته درباره قطعنانه ۲۴۶۲ شورای امنیت و FATF

قطعنامه ۲۲۶۴ شورای امنیت تحقیقا هیچ ارتباطی به ایران ندارد و اگر کسانی سعی کنند آن را دستاویزی برای اعمال فشار به مجمع تشخیص برای تصویب دو کنوانسیون پالرمو و CFT نمایند، به اتهام اقدام علیه منافع و امنیت کشور باید مورد تحقیقات قضایی قرار گیرند.

اعدام ۳۳ جوان شیعه؛ واکنش عجیب ریاض به عملیات تروریستی داعش

وزارت کشور رژیم آل سعود اعلام کرد ۳۷ شهروند این کشور را به اتهام فعالیت‌های تروریستی اعدام کرده است. این اعدام‌ها در واکنش به عملیات تروریستی داعش در مرکز تحقیقات «الزلفی» و کشته شدن چهار شهروند آل سعود صورت گرفته است.

عدم تمدید معافیت‌های تحریمی علیه ایران؛ کارت آخر کدخدا رو شد

 بالاخره یک سال پس از خروج آمریکا از برجام، دی‌روز با اعلام عدم تمدید معافیت‌های تحریم نفتی ایران، آخرین نفس دشمنیِ دشمنان در عرصه اقتصادی رقم خورد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار هزاران نفر از کارگران:
توطئه آمریکا در قضیه نفت بی‌پاسخ نمی‌ماند
آمریکا باید منتظر بزرگترین شکست تاریخ خود باشد!
عدم تمدید معافیت‌های تحریمی علیه ایران؛ کارت آخر کدخدا رو شد
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس:
احیا عجولانه وزارت بازرگانی، دردسرساز است
فرمانده معظم کل قوا در دیدار فرماندهان ارتش و نیروی زمینی:
کاری که دشمن را عصبانی کند درست است
فیلم: اعتراض عضو کمیسیون کشاورزی به تشکیل دوباره وزارت بازرگانی؛
احیا وزارت بازرگانی موجب افزایش واردات خواهد شد
عضو کمیسیون عمران در گفت‌وگو با نسیم آنلاین:
احیا وزارت بازرگانی تولید را زمین گیر می‌کند
تبعات تروریستی نامیدن سپاه برای واشنگتن چیست؟
۱۵‌طرح مقابله با اقدامات آمریکا در مجلس
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار شرکت کنندگان در مسابقات بین‌المللی قرآن کریم
نفس های آخر دشمن است
درخواست مجوز روحانی برای جبران خسارات سیل
اجازه رهبر انقلاب برای برداشت از صندوق توسعه ملی
دلار آمریکا حکم ارز قاچاق پیدا می‌کند
حذف دلار از معاملات خارجی +متن طرح نمایندگان مجلس
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین