دستور معاون رئیس جمهوری برای تامین بودجه بیمه قالیبافان

عنوان

تهران- ایرنا- وزارت صنعت، معدن و تجارت از دستور معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور برای مساعدت در زمینه تامین بودجه بیمه قالیبافان و تقویت و حمایت از هنر - صنعت فرش دستباف خبر داد.

به گزارش ایرنا از تارنمای وزارت صنعت، معدن و تجارت، این دستور در دیدار رئیس مرکز ملی فرش ایران با محمدباقر نوبخت به منظور پیگیری تامین بودجه بیمه قالیبافان خطاب به معاون امور علمی، فرهنگی و اجتماعی این سازمان صادر شد.
در این دیدار «علی وقف چی» ‌رییس فراکسیون فرش دستباف و صنایع دستی مجلس شورای اسلامی، نیز حضور داشت.
رئیس مرکز ملی فرش ایران در این چارچوب با اشاره به مذاکرات و نشست‌های خود با رئیس سازمان برنامه و بودجه و معاون روستایی رئیس جمهوری از پیگیری این مرکز برای لحاظ شدن سهم بودجه بیمه قالیبافان با ردیف مشخص در بودجه سال 98 خبر داد.
فرشته دستپاک یادآوری کرد: در سال های گذشته، سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی سابق، بودجه لازم را برای بیمه در اختیار سازمان تامین اجتماعی نگذاشته بود که به این سبب تعداد بیمه ‌شدگان حوزه فرش دستباف روز به روز کمتر شده است.
'به این سبب مرکز ملی فرش ایران با همکاری فراکسیون فرش مجلس، به دنبال ترمیم بودجه بیمه قالیبافان بود.'
به گفته وی با اختصاص بودجه در یک مکانیزم سه ساله می توان تمام فعالان حوزه فرش دستباف را زیر پوشش بیمه مستمر تامین اجتماعی قرار داد.
دستپاک یادآوری کرد: با تصویب قانون جدید از سال 1389، قالیبافان از مزایای کامل قانون بیمه های اجتماعی قالیبافان و صنایع دستی شناسه دار(کد دار) شامل مواردی چون بازنشستگی، درمان و از کارافتادگی بهره مند شدند، به گونه ای که تا پایان سال 1392، تعداد بیمه شدگان این صنعت به 600 هزار نفر رسید.
وی افزود: اگرچه به دلیل کافی نبودن بودجه سالانه تخصیصی از سال 1393، سازمان تامین اجتماعی نسبت به کاهش تعداد بیمه شدگان اقدام کرده است اما همچنان 300 هزار قالیباف زیر پوشش بیمه کامل تامین اجتماعی قرار دارند.
به گزارش ایرنا، رئیس مرکز ملی فرش ایران چهارم آذر امسال دلیل کاهش آمار قالیبافان بیمه شده از حدود 600 هزار نفر در سال 1392 به کمتر از 300هزار نفر امسال را اینگونه تشریح کرد: برخی افراد بیمه شده حائز شرایط لازم نبودند، از این رو سازمان تامین اجتماعی آنان را از فهرست بیمه‌ شدگان حذف کرد.
بر پایه اعلام اتحادیه تعاونی‌ های فرش دستباف، همه قالیبافان کشور حتی کسانی که فاقد بیمه پایه باشند، می ‌توانند با پرداخت 600 هزار تومان برای یک سال از خدمات بیمه تکمیلی و درمان تامین اجتماعی استفاده کنند و از مزایای بیمه عمر، پس انداز، حوادث و بازنشستگی بهره‌مند شوند.

اقتصام*6984*1961*

منبع: ایرنا

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

معضل تحریم یا فرصتی سودآور

پالایشگاه، راهکار دائمی بی‌اثر کردن تحریم میعانات گازی

جمعه؛ روز حرکت به سمت مسجد الاقصی

رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس جمعه پیشِ‌رو را روز خیزش و حرکت ملت فلسطین به مسجد الاقصی برای پاسداری از آن اعلام کرد.

واردکنندگان کالاهای «ممنوعه» چگونه گمرک را دور زده‌اند؟

دوم تیرماه سال ۹۷ دولت ثبت سفارش و واردات بیش از ۱۴۰۰ قلم کالا را ممنوع اعلام کرد. اما بررسی‌ آمارهای گمرک ایران نشان می‌دهد اغلب کالاهای ممنوع شده در ماه‌های اخیر وارد کشور شده و به قانون جدید بی توجه بوده‌اند.

وکالت نباید انحصاری باشد

حجت الاسلام نوروزی سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس با اشاره به انحصار حرفه وکالت در کشور گفت: باید حضور حقوق‌دانان و فارغ التحصیلان حقوق مملکت، در مسائل حقوقی و قضایی کشور بیشتر شود.

مهم‌ترین مطالب سرویس

واردات ۱۰ هزار تن فانوس، مژه مصنوعی، ملامین و اره دستی از دوم تیرماه امسال تاکنون!
واردکنندگان کالاهای «ممنوعه» چگونه گمرک را دور زده‌اند؟
اقساط بازگشتی مسکن مهر، سقف بالای سر ۱۳ میلیون روستایی
راهکارهایی برای مقاوم‌سازی بافت فرسوده روستایی
اختصاص ۶۵۳۰۰ میلیارد تومان برای اشتغال‌زایی در بودجه ۹۸
اشتغال‌زایی پایدار  با بهبود فضای کسب‌وکار یا پول‌پاشی؟
مهدی غضنفری وزیر اسبق صنعت، معدن و تجارت
دولت روحانی مرد مقابله با تحریم و شرایط سخت نیست
عدنان موسی‌پور، رئیس کمیسیون صادرات اتاق ایران
تحریم‌های خارجی را دور می‌زنیم با تحریم‌های داخلی چه کنیم؟
داود سوری استاد اقتصاد دانشگاه شریف
توان اجرایی و بار علمی دولت در حال کاهش است
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین