داغ‌ترین پرونده‌ها:
آرشیو اخبار مرکز-پژوهش-های-مجلس
بودجه وزارت امور خارجه برای سال ۹۹ چقدر است؟
۱۰ دی ۱۳۹۸ - ۱۵:۴۵

مجموع اعتبارات هزینه‌ای تخصیص یافته به وزارت امور خارجه از جمله بخش مربوط به همکاری‌های اقتصادی بین‌المللی، سهمیه حق عضویت و کمک دولت ایران بابت مخارج سازمان ملل متحد و سایر سازمان‌های بین‌المللی و تعهدات و مرکز آموزش روابط بین‌الملل در سال ۱۳۹۹ معادل ۲۵، ۶۱۲، ۱۷۸ میلیون ریال تعیین شده است.

مرکز پژوهش‌ها: با بودجه ۹۹ دولت یا چاپ پول می‌کند یا معامله سیاسی!
۴ دی ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۴

مرکز پژوهش‌های مجلس با اشاره به گزینه‌های پوشش کسری قابل توجه لایحه بودجه ۹۹ اعلام کرد در صورت عدم انتخاب این گزینه‌ها، در هنگام اجرای بودجه، دولت با یک راهکار دیگر شامل فشار و اضطرار برای استقراض از بانک مرکزی و پذیرش تورم شدید ناشی از آن، یا تن دادن به معامله سیاسی، مواجه خواهد شد.

معادل نصف بودجه «کسری» است
۴ دی ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۱

مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی با انتشار گزارشی ضمن تاکید بر اینکه توازن لایحه بودجه ۹۹ صرفاً تا حدود زیادی روی کاغذ انجام شده و بودجه در فرایند اجرا با کسری قابل توجه مواجه خواهد شد، اعلام کرد: معادل نصف بودجه و بیشتر، کسری است که به طوری صوری تراز شده است.

چند درصد حساب‌های بانکی موجودی میلیاردی دارند؟
۴ دی ۱۳۹۸ - ۱۲:۵۸

مرکز پژوهش‌های مجلس اعلام کرد نزدیک به ۱ هزارم حساب‌های بانکی شخصی بالای یک میلیارد تومان موجودی دارد. هم‌چنین شبکه بانکی سالیانه حداقل به طور متوسط 2.5 میلیون تومان به ازای هر ایرانی سود سپرده می‌دهد.

فاجعه «فاز ۱۲ پارس جنوبی»: از مهاجرت گاز ایران به سمت قطر تا همراهی «زنگنه»
۲۶ آذر ۱۳۹۸ - ۱۵:۵۵

انتشار گزارش فعالیت‌های توتال در پارس جنوبی بعد از گذشت ۲۰ سال، حائز نکات قابل توجهی بود که جای ورود نهادهای نظارتی در آن خالی است. بعد از گذشت دو دهه از توسعه میدان گازی پارس جنوبی که اشکالات اساسی در آن بروز پیدا کرده، آیا کسی پیگیر اشتباهات صورت گرفته توسط شرکت‌های داخلی و خارجی که منجر به حیف و میل سرمایه‌های مردم شده، خواهد بود؟

«اصلاح بودجه» اولویت آخر مرکز پژوهش‌های مجلس
۲۴ آذر ۱۳۹۸ - ۰۹:۳۵

بهمن سال ۱۳۹۷ رهبر معظم انقلاب به مجلس و دولت دستور دادند تا ۴ ماه آینده (تا تیرماه ۹۸) شرایط و ضوابط اصلاح ساختار بودجه با شرایط تحریمی را آماده کنند. بر همین اساس سازمان برنامه و بودجه به عنوان مسئول تدوین لایحه بودجه، با رویکرد خطرناک تعدیل ساختاری اقدام به تهیه برنامه اصلاح ساختار بودجه کرد.

دولت از ۱۴ ابزار پیشنهادی برای مهار تورم، ۱۰ مورد اصلی را رها کرده است
۱۴ آذر ۱۳۹۸ - ۱۵:۴۲

دولت طی این ۱۱ ماه تنها پیشنهادهای ناظر به ثبات‌بخشی به بازار ارز و سیاست تنظیم بازاری را عملیاتی کرده و مابقی پیشنهادها بدون اقدام جدی و اثربخش رها شده است.

گزینه‌های ریاست مرکز پژوهش‌های مجلس
۲۰ آبان ۱۳۹۸ - ۰۹:۲۶

روز گذشته با پذیرش استعفای کاظم جلالی از نمایندگی مجلس شورای اسلامی، به منظور تصدی نمایندگی ایران در کشور روسیه، بحث‌ها بر سر گزینه‌های احتمالی کسب ریاست مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی بالا گرفت.

آیا واقعا «بنزین» در ایران ارزان است؟ +جدول
۱۶ آبان ۱۳۹۸ - ۱۳:۲۰

مرکز پژوهش‌های مجلس در جدیدترین گزارش خود عنوان کرده است که با اینکه قیمت سوخت در ایران در مقیاس جهانی پایین‌ترین قیمت دلاری را دارد، اما برای اقشار ضعیف و متوسط جامعه برحسب نسبتی از درآمدها، چندان ارزان نیست و برای افزایش قیمت سوخت باید ملاحظات خاصی در نظر گرفته شود.

پیشنهاد مرکز پژوهش‌های مجلس درباره حذف یارانه پنهان
۱۵ مهر ۱۳۹۸ - ۱۷:۵۹

مرکز پژوهش‌های مجلس پیشنهاد کرد با توجه به حساسیت شدید اجتماعی در مورد قیمت بنزین، می‌توان تغییرات قیمت انرژی را از حامل‌هایی که کم‌ترین واکنش اجتماعی را خواهد داشت شروع کرد.