سودهای نجومی نوشت‌افزار در ایران؛ سهم تولیدکننده داخل از بازار ۴ هزار میلیاردی چقدر است؟

عنوان

طبق گزارش‌های اعلام شده تا سال گذشته گردش مالی بازار نوشت‌افزار در ایران ۴ هزار میلیارد تومان برآورد شده است. این سود چشم‌گیر به جیب چه کسی می‌رود؟ تولیدکننده داخلی چه سهمی از این بازار پرسود دارد؟

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، نوشت افزار اسلامی ایرانی در آستانه هفتمین سال فعالیت خود توانسته علاوه بر ارتقای کیفی آثار و افزایش میزان تولیدات خود از 500 هزار نسخه به 7 میلیون عدد تیراژ، علاوه بر جلب توجه خانواده ها، بیانگر ظرفیت کار در این حوزه باشد.

با وجود این، تولیدکنندگان و فعالان این حوزه با مشکلات متعددی دست و پنجه نرم می کنند؛ از واردات بی رویه اقلام مختلف نوشت افزار گرفته تا نبود طرح های متناسب با مخاطبان کودک و نوجوان امروز. بنا بر بررسی های انجام شده، عمده مشکلات تولیدکنندگان این حوزه در زمینه های شخصیت سازی، توانمندسازی کسب و کارهای نوپا و دغدغه مند و ارزشی، نظارت و تبلیغات و ذائقه سازی خلاصه می شود.

هرچند در سال های گذشته تلاش شده تا با ورود برخی از نهادها، مشکلات تولیدکنندگان این حوزه تاحدودی برطرف شده و زمینه ورود این دست از کالاها به بازار تسهیل شود، اما هنوز تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله باقی است. فعالان نوشت افزار اسلامی ایرانی کار خود را با دو برند و حدود 500 هزار نسخه در سال 91 آغاز کردند، این میزان تا سال 96 به بیش از 70 برند و تیراژ بیش از 7 میلیون نسخه افزایش یافته است. بنا به گفته فعالان فرهنگی، تولیدات نوشت افزار اسلامی علاوه بر اینکه می توانند نیازهای جامعه مخاطبان داخل کشور را پاسخ گویند، بلکه در چند سال گذشته به این قابلیت دست یافته اند که با طراحی های جدید در بازار کشورهای همسایه نیز حرفی برای گفتن داشته باشند.

نوشت افزار اسلامی ایرانی یکی از چند کار خودجوش فرهنگی است که با در نظر گرفتن نیاز و کشش مخاطب به سمت استفاده از این دست اقلام و جایگزین شدن آن به جای کالاها با طراحی های غربی، فعالیت خود را آغاز کرده است؛ کاری که قرار بود از سوی نهادها و دستگاه های عریض و طویل فرهنگی طی 4 دهه گذشته صورت بگیرد، توسط چند جوان خوش فکر آغاز شده و انتظار می رود که آینده بهتری داشته باشد. علاوه بر بُعد فرهنگی، نوشت افزار اسلامی ایرانی می تواند ظرفیت جدیدی را در بازار کار ایران باز کند. بنا بر گزارش های اعلام شده، تنها در حوزه دفتر- که یکی از پرکاربردترین محصولات نوشت افزار به شمار می آید- بیش از 150 میلیون جلد مصرف سالیانه در کشور برآورد شده که گردش مالی آن چیزی حدود 300 میلیارد تومان است. همچنین در حوزه محصولات فانتزی و هدایا نیز در سال 100 میلیون عدد تیراژ سالیانه برآورد شده که گردش مالی آن حدود 160 میلیارد تومان برآورد شده است. این موضوع در حوزه کیف نیز دیده می شود، 320 میلیارد تومان گردش مالی برای 8 میلیون عدد تیراژ سالیانه. و همچنین آمار قابل توجهی نیز در دیگر شاخه ها مانند جامدادی، خط کش، مدادرنگی، تراش، ظرف غذا و ... نیز به چشم می خورد که از شرح کامل آن فعلاً صرف نظر می کنیم.

بیشتر بخوانید:

ممانعت از ورود نوشت افزار اسلامی ایرانی به برخی از مدارس
درآمد سالانه «باب اسفنجی»، یک سوم درآمد نفتی ایران
حمایت رهبر معظم انقلاب از نوشت افزار اسلامی ایرانی

بنا بر آنچه اعلام شده گردش مالی نوشت افزار در سال گذشته 4 هزار میلیارد تومان برآورد شده است. اما آیا این گردش مالی قابل توجه صرف کالای داخلی می شود؟ متاسفانه پاسخ منفی است. طبق اعلام مسئولان، بیش از 70 درصد نوشت افزار داخل بازار ایران از واردات تأمین می شود. هرچند انتظار می رود که با ممنوعیت واردات برخی از اقلام نوشت افزار که اخیراً اعلام شده، از این مقدار کاسته شود، اما بازار ایران در حوزه نوشت افزار همانند بسیاری دیگر از حوزه ها پر است از کالاهای چینی و هندی.

خبرگزاری تسنیم در نظر دارد در سلسله گزارش هایی به ظرفیت های نادیده این کار خودجوش فرهنگی بپردازد.

منبع: تسنیم

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

استاد جغرافیای سیاسی دانشگاه تهران در گفتگو با نسیم آنلاین:

وزارت خارجه درباره ابهامات سند رژیم حقوقی خزر روشنگری کند

۲ گزاره رژیم صهیونیستی برای مقابله با راهکارهای ابتکاری مقاومت

حماس و مقاومت فلسطین از روزهای ابتدایی فروردین امسال با ابتکار «راهپیمایی بازگشت» و «بادبادک‌های آتشین» به منظور کاهش محاصره، معادلات نوارغزه را برای اسرائیل کاملاً دگرگون کردند. تداوم و گسترده شدن استفاده فلسطینیان از بادبادک‌های آتشین کاملاً امنیت شهرک‌های اطراف نوارغزه را با چالش روبرو کرد.

۹۰ درصد مشکلات افتصادی ناشی از تصمیمات غلط دولت است

در شرایط کنونی مردم و فعالان اقتصادی نسبت به نحوه مدیریت اقتصادی بسیاری از مدیران رده بالای اقتصادی کشور اعتراض دارند، اگر اعتراض آنها شنیده نشود و با این ادبیات اخیر معاون وزیر صنعت پاسخ داده شود، به نفع کشور نخواهد بود.

خطای بزرگ؛ زمینه‌ساز کاهش ارزش پول ملی

رهبر معظم انقلاب اسلامی، کاهش ارزش پول ملی را از مشکلات کنونی اقتصاد کشور دانستند و گفتند: در قضیه ارز و سکه بر اثر برخی بی تدبیری و بی توجهی ارز کشور دست سوءاستفاده کنندگان رفت.

مهم‌ترین مطالب سرویس

گفت‌وگو با خبرنگار پرس تی‌وی در دمشق
در جنگ کودکانی را دیدم که حتی بلد نبودند موز بخورند!
گزارش ایرنا از گیشه سینما؛
هت‌تریک کمدی در صدر پُرفروش‌های هفته
پاسخ‌های کچویان به ادعای فروپاشی جامعه ایرانی
جامعه ایرانی؛ قوی، پویا و بامشکلات فراوان
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین