سودهای نجومی نوشت‌افزار در ایران؛ سهم تولیدکننده داخل از بازار ۴ هزار میلیاردی چقدر است؟

عنوان

طبق گزارش‌های اعلام شده تا سال گذشته گردش مالی بازار نوشت‌افزار در ایران ۴ هزار میلیارد تومان برآورد شده است. این سود چشم‌گیر به جیب چه کسی می‌رود؟ تولیدکننده داخلی چه سهمی از این بازار پرسود دارد؟

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، نوشت افزار اسلامی ایرانی در آستانه هفتمین سال فعالیت خود توانسته علاوه بر ارتقای کیفی آثار و افزایش میزان تولیدات خود از 500 هزار نسخه به 7 میلیون عدد تیراژ، علاوه بر جلب توجه خانواده ها، بیانگر ظرفیت کار در این حوزه باشد.

با وجود این، تولیدکنندگان و فعالان این حوزه با مشکلات متعددی دست و پنجه نرم می کنند؛ از واردات بی رویه اقلام مختلف نوشت افزار گرفته تا نبود طرح های متناسب با مخاطبان کودک و نوجوان امروز. بنا بر بررسی های انجام شده، عمده مشکلات تولیدکنندگان این حوزه در زمینه های شخصیت سازی، توانمندسازی کسب و کارهای نوپا و دغدغه مند و ارزشی، نظارت و تبلیغات و ذائقه سازی خلاصه می شود.

هرچند در سال های گذشته تلاش شده تا با ورود برخی از نهادها، مشکلات تولیدکنندگان این حوزه تاحدودی برطرف شده و زمینه ورود این دست از کالاها به بازار تسهیل شود، اما هنوز تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله باقی است. فعالان نوشت افزار اسلامی ایرانی کار خود را با دو برند و حدود 500 هزار نسخه در سال 91 آغاز کردند، این میزان تا سال 96 به بیش از 70 برند و تیراژ بیش از 7 میلیون نسخه افزایش یافته است. بنا به گفته فعالان فرهنگی، تولیدات نوشت افزار اسلامی علاوه بر اینکه می توانند نیازهای جامعه مخاطبان داخل کشور را پاسخ گویند، بلکه در چند سال گذشته به این قابلیت دست یافته اند که با طراحی های جدید در بازار کشورهای همسایه نیز حرفی برای گفتن داشته باشند.

نوشت افزار اسلامی ایرانی یکی از چند کار خودجوش فرهنگی است که با در نظر گرفتن نیاز و کشش مخاطب به سمت استفاده از این دست اقلام و جایگزین شدن آن به جای کالاها با طراحی های غربی، فعالیت خود را آغاز کرده است؛ کاری که قرار بود از سوی نهادها و دستگاه های عریض و طویل فرهنگی طی 4 دهه گذشته صورت بگیرد، توسط چند جوان خوش فکر آغاز شده و انتظار می رود که آینده بهتری داشته باشد. علاوه بر بُعد فرهنگی، نوشت افزار اسلامی ایرانی می تواند ظرفیت جدیدی را در بازار کار ایران باز کند. بنا بر گزارش های اعلام شده، تنها در حوزه دفتر- که یکی از پرکاربردترین محصولات نوشت افزار به شمار می آید- بیش از 150 میلیون جلد مصرف سالیانه در کشور برآورد شده که گردش مالی آن چیزی حدود 300 میلیارد تومان است. همچنین در حوزه محصولات فانتزی و هدایا نیز در سال 100 میلیون عدد تیراژ سالیانه برآورد شده که گردش مالی آن حدود 160 میلیارد تومان برآورد شده است. این موضوع در حوزه کیف نیز دیده می شود، 320 میلیارد تومان گردش مالی برای 8 میلیون عدد تیراژ سالیانه. و همچنین آمار قابل توجهی نیز در دیگر شاخه ها مانند جامدادی، خط کش، مدادرنگی، تراش، ظرف غذا و ... نیز به چشم می خورد که از شرح کامل آن فعلاً صرف نظر می کنیم.

بیشتر بخوانید:

ممانعت از ورود نوشت افزار اسلامی ایرانی به برخی از مدارس
درآمد سالانه «باب اسفنجی»، یک سوم درآمد نفتی ایران
حمایت رهبر معظم انقلاب از نوشت افزار اسلامی ایرانی

بنا بر آنچه اعلام شده گردش مالی نوشت افزار در سال گذشته 4 هزار میلیارد تومان برآورد شده است. اما آیا این گردش مالی قابل توجه صرف کالای داخلی می شود؟ متاسفانه پاسخ منفی است. طبق اعلام مسئولان، بیش از 70 درصد نوشت افزار داخل بازار ایران از واردات تأمین می شود. هرچند انتظار می رود که با ممنوعیت واردات برخی از اقلام نوشت افزار که اخیراً اعلام شده، از این مقدار کاسته شود، اما بازار ایران در حوزه نوشت افزار همانند بسیاری دیگر از حوزه ها پر است از کالاهای چینی و هندی.

خبرگزاری تسنیم در نظر دارد در سلسله گزارش هایی به ظرفیت های نادیده این کار خودجوش فرهنگی بپردازد.

منبع: تسنیم

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

ذبح حقوق مردم توسط دلالان در آشفته بازار توزیع ارز دولتی

تدبیر مفسده انگیز دولت در تنظیم بازار گوشت قرمز

قیمتِ کار خیر

اگر بخواهیم تعدادی از پدیده های اجتماعی پرتکرار و پررنگ سالهای اخیر را برشمریم، بدون شک «انجمن ها و گروه های خیریه» یکی از آنها خواهد بود. راه اندازی گروهها و انجمن های خیریه در نقاط مختلف کشور در سالهای اخیر یکی از پررنگ ترین کارهایی است که از سوی افرادِ مختلف صورت می گیرد.

صعود جوانان، سقوط پیشکسوت‌ها!

سی‌وهفتمین جشنواره فیلم فجر را باید جشنواره «تنوع و تکنیک» نامید؛ جشنواره‌ای که مهمترین ویژگی آن که گاهی تبدیل به بزرگترین نقطه قوت آن و گاهی تبدیل به بزرگترین نقطه ضعف آن می‌شد، همین «تنوع و تکنیک» بود!

تشکیل وزارت بازرگانی مشکلی را حل نخواهد کرد

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس: تشکیل وزارت بازرگانی هزینه و وقت زیادی را تلف خواهد کرد. اینکه دولت به بهانه ساماندهی وضعیت فعلی به دنبال تشکیل وزارت بازرگانی است، پذیرفتنی نمی‌باشد. با تشکیل وزارت بازرگانی مشکلی حل نخواهد نشد. حتی می‌توان گفت مشکلات دیگری ایجاد می‌شود.

مهم‌ترین مطالب سرویس

تحلیلی بر مهمترین نقاط قوت و ضعف سی‌وهفتمین جشنواره فیلم فجر
صعود جوانان، سقوط پیشکسوت‌ها!
گزارشی درباره وضعیت برنامه‌های ‌سینمایی تلویزیون برای سی‌وهفتمین جشنواره فیلم فجر
تولیداتی که توجیه دارد، اما منطق نه!
چرا نباید از کنار مسئله انتقادپذیر نبودن مسئولان ساده گذر کرد؟
مردم نقدناپذیر، ثمره مسئولان انتقاد گریز!
در حاشیه حضور سردار محسن رضایی و سلیمانی در برنامه حالا خورشید
وقتی شفافیت، تهدید را به فرصت تبدیل می‌کند
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین