یاسر جلالی نوشت:

چرا مجلس قانون همکاری حداکثری با FATF را تصویب کرد؟

یاسر جلالی

این کارشناس مسائل سیاسی نوشت: تصویب فوری و چراغ خاموش لایحه مبارزه با تأمین مالی تروریسم به فاصله کمتر از بیست روز پس از اعلام اجرای برجام، اتفاق جالبی است اما جالب‌تر از آن، اصرار دولت به تصویب این قانون و نیز اتفاق خیلی جالب‌تر، محرمانه بودن دو گزارش کارشناسی مرکز پژوهش‌های مجلس در تیر و دی ماه ۱۳۹۴ و انتشار آن‌ها تحت عنوان «صرفاً جهت اطلاع نمایندگان» است.

به گزارش گروه سیاسی «نسیم آنلاین» یاسر جلالی در کانال تلگرامی خود نوشت:

تصویب فوری و چراغ خاموش و اصطلاحاً «تصویب برجامی» لایحه مبارزه با تأمین مالی تروریسم که چند سال در مجلس شورای اسلامی مسکوت مانده بود، به فاصله کمتر از بیست روز پس از اعلام اجرای برجام، اتفاق جالبی است. شاید جالب‌تر از آن، اصرار دولت به تصویب این قانون و نیز اتفاق خیلی جالب‌تر، محرمانه بودن دو گزارش کارشناسی مرکز پژوهش‌های مجلس در تیر و دی ماه ۱۳۹۴ و انتشار آن‌ها تحت عنوان «صرفاً جهت اطلاع نمایندگان» باشد. طبق شواهد و اطلاعات در دسترس، تصویب این چارچوب قانونی و ابلاغ آن از سوی رئیس‌جمهور، اولین بند از همان برنامه اقدام FATF است که ایران در سطح عالی متعهد به اجرای آن ذیل قطعنامه جنجالی و بحث‌برانگیز ۱۳۷۳ شورای امنیت سازمان ملل شده است.

اظهارنظر کارشناسی مرکز پژوهش‌های مجلس در خصوص «لایحه مبارزه با تأمین مالی تروریسم» در زمان ارائه آن در سال ۱۳۸۹، در وب‌سایت آن قابل دسترسی است که در نتیجه‌گیری گزارش چنین آمده:

"مبارزه با تروریسم یکی از موضوعات مهمی است که جایگاه خاصی در سیاست‌های جمهوری اسلامی ایران دارد به‌ویژه اینکه این کشور همواره قربانی جرائم تروریستی بوده است. اما تعریفی پذیرفته شده از تروریسم و گروه‌های تروریستی نه در قوانین داخلی ایران و نه در حقوق بین‌الملل وجود ندارد. به دلیل ابهام در تعریف تروریسم، متصور است همین قانون که برای کاستن از فشارهای بین‌المللی ارائه گردیده است، بهانه‌ای برای افزایش فشارها بر جمهوری اسلامی ایران گردد. زیرا گروه‌های آزادی‌بخش که مورد توجه جمهوری اسلامی ایران و جامعه جهانی نیز می‌باشد نیز تعریف مشخصی ندارند و تعریف بین‌المللی از آن‌ها مطابق با اقتضائات روز دنیا نمی‌باشد. ازاین‌رو ممکن است کمک به نیروها و جنبش‌های آزادی‌بخش مذکور در این قانون با مشکلاتی مواجه شود. ازاین‌رو توصیه می‌گردد تصمیم‌گیری در خصوص تصویب یا عدم تصویب این لایحه یا اصلاح آن فعلاً مسکوت مانده و پس از بررسی و مطالعه بیشتری صورت گیرد."

درست است که ارزیابی و توصیه این مرکز و تعدادی از دلسوزان کشور، نادیده گرفته شد؛ اما گذر زمان، سطح تهدیدها و هزینه‌هایی که به واسطه تصویب این قانون و اجرای دیگر بندهای شگفت‌آور برنامه اقدام FATF، به کشور تحمیل خواهد شد را نمایان خواهد ساخت.

 

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار هزاران نفر از کارگران:

توطئه آمریکا در قضیه نفت بی‌پاسخ نمی‌ماند

۷ نکته درباره قطعنانه ۲۴۶۲ شورای امنیت و FATF

قطعنامه ۲۲۶۴ شورای امنیت تحقیقا هیچ ارتباطی به ایران ندارد و اگر کسانی سعی کنند آن را دستاویزی برای اعمال فشار به مجمع تشخیص برای تصویب دو کنوانسیون پالرمو و CFT نمایند، به اتهام اقدام علیه منافع و امنیت کشور باید مورد تحقیقات قضایی قرار گیرند.

اعدام ۳۳ جوان شیعه؛ واکنش عجیب ریاض به عملیات تروریستی داعش

وزارت کشور رژیم آل سعود اعلام کرد ۳۷ شهروند این کشور را به اتهام فعالیت‌های تروریستی اعدام کرده است. این اعدام‌ها در واکنش به عملیات تروریستی داعش در مرکز تحقیقات «الزلفی» و کشته شدن چهار شهروند آل سعود صورت گرفته است.

عدم تمدید معافیت‌های تحریمی علیه ایران؛ کارت آخر کدخدا رو شد

 بالاخره یک سال پس از خروج آمریکا از برجام، دی‌روز با اعلام عدم تمدید معافیت‌های تحریم نفتی ایران، آخرین نفس دشمنیِ دشمنان در عرصه اقتصادی رقم خورد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار هزاران نفر از کارگران:
توطئه آمریکا در قضیه نفت بی‌پاسخ نمی‌ماند
آمریکا باید منتظر بزرگترین شکست تاریخ خود باشد!
عدم تمدید معافیت‌های تحریمی علیه ایران؛ کارت آخر کدخدا رو شد
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس:
احیا عجولانه وزارت بازرگانی، دردسرساز است
فرمانده معظم کل قوا در دیدار فرماندهان ارتش و نیروی زمینی:
کاری که دشمن را عصبانی کند درست است
فیلم: اعتراض عضو کمیسیون کشاورزی به تشکیل دوباره وزارت بازرگانی؛
احیا وزارت بازرگانی موجب افزایش واردات خواهد شد
عضو کمیسیون عمران در گفت‌وگو با نسیم آنلاین:
احیا وزارت بازرگانی تولید را زمین گیر می‌کند
تبعات تروریستی نامیدن سپاه برای واشنگتن چیست؟
۱۵‌طرح مقابله با اقدامات آمریکا در مجلس
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار شرکت کنندگان در مسابقات بین‌المللی قرآن کریم
نفس های آخر دشمن است
درخواست مجوز روحانی برای جبران خسارات سیل
اجازه رهبر انقلاب برای برداشت از صندوق توسعه ملی
دلار آمریکا حکم ارز قاچاق پیدا می‌کند
حذف دلار از معاملات خارجی +متن طرح نمایندگان مجلس