یاسر جلالی

مردمی که در قلب تمدن غرب تبدیل به "تروریست" می‌شوند

یاسر جلالی، مدیر سفیر فیلم

اصل حرف و آنچه اروپایی‌ها و در ادامه آمریکایی‌ها باید بپذیرند و انکار آن را کنار بگذارند، اینست که با "مردم" به معنای واقعی آن مواجهند. مردمی که در قلب تمدن غرب تبدیل به "تروریست" می‌شوند و‌ حتی توانمندی خود را با اتکاء به زمینه‌ها و ابزارهای بومی ارتقاء می‌دهند.

به گزارش «نسیم آنلاین»، یاسر جلالی طی یادداشتی نوشت:

تعدد و تنوع شکلی حملات در اروپا پس از حادثه فروردین ماه در بروکسل نشان می‌دهد که داعش و منتسبان و همکاران آن به مدل منحصر بفردی در طراحی عملیات و توانایی به نتیجه رساندن آن در هر شهر اروپایی دست پیدا کرده‌اند.

بزرگ‌تر شدن مقیاس حملات، افزایش هوشمندی اطلاعاتی، ماهرانه‌تر شدن الگوریتم اقدام و از همه مهم‌تر، داشتن مدلی برای به کارگیری یا حداقل هماهنگی شهروندان به عنوان عامل حمله، چیزهایی نیست که بشود به راحتی از کنار آن عبور کرد.

اروپایی‌ها به این نتیجه رسیده‌اند که تقویت سیستم‌های امنیتی مفید است اما نه به اندازه‌ای که ظرفیت حمله را به صفر برساند. پس باید در منشأ با اصطلاحا تروریسم جنگید نه در خانه خود. به قول مورل قائم‌مقام سابق سیا، «زمانی که شما با تروریست ها مواجه می‌شوید، بهترین دفاع، یک حمله قدرتمندانه است. شما باید با آن‌ها بجنگید. این تنها راهی است که تعرضات به اروپا خاتمه بیابد... هیچ شکی وجود ندارد که باید رهبری آن ها را از میدان جنگ برچید و بهشت امن و خلیفه گری شان را از بین برد».

روند حوادث نیز نشان می‌دهد که زمینه‌ها در حال آماده شدن است و اروپایی‌ها در معرض یک تصمیم بزرگ نیابتی قرار گرفته‌اند. آمریکا، رژیم صهیونیستی و عربستان و چند کشور دیگر ولو با تفاوت و اختلاف زاویه در هدف و فرآیند، به دنبال کشاندن اروپایی‌ها و بخش غیرآمریکایی ناتو، به معرکه خاورمیانه بزرگ هستند.

اما بعید است که اروپایی‌ها متوجه نباشند که این راه حل نیز همانند حمله آمریکا به افغانستان و عراق، نه تنها ظرفیت را به صفر نمی‌رساند بلکه محتمل است مقدمه موج بزرگ‌تر و پیشرفته‌تری شود.

اصل حرف و آنچه اروپایی‌ها و در ادامه آمریکایی‌ها باید بپذیرند و انکار آن را کنار بگذارند، اینست که با «مردم» به معنای واقعی آن مواجهند. مردمی که در قلب تمدن غرب تبدیل به «تروریست» می‌شوند و‌ حتی توانمندی خود را با اتکاء به زمینه‌ها و ابزارهای بومی ارتقاء می‌دهند.

مفهوم تروریسم در حال قلب ماهیت است و این اصطلاح برای غربی‌ها، از تعریف سنتی آن و کسانی که مستقیماً به تشکیلات خاصی وابسته‌اند و توسط آنان آموزش دیده‌اند و هدایت می‌شوند، به سمت شهروندان ناراضی و ناامید، تغییر فرمی و محتوایی پیدا کرده است.

می‌توان گفت که دردسر ابزاری و خودساخته تروریسم از برچسب زدن به معارضین تمدنی و از بهانه‌ای برای پیشروی در غرب آسیا، به معضل اجتماعی حاد و پیچیده داخلی تبدیل شده است.

حالا وقت آن است که غرب، برای پاسخ به این سؤال که چگونه مردم به تروریست تبدیل می‌شوند و مقابله با فاجعه‌ای به نام لشکر تروریست‌ها و قاتلان بومی، به دنبال مؤلفه‌های تمدنی و سازوکارهای اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی خود باشد.

* مطالب منتشر شده در این یادداشت نظرات نگارنده است و الزاما به معنای تایید «نسیم آنلاین» نیست.

ارسال نظر

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس:

احیا عجولانه وزارت بازرگانی، دردسرساز است

چین همواره با تحریم‌های یکجانبه علیه ایران مخالف است

«گنگ شوانگ» سخنگوی وزارت خارجه چین به تشدید گمانه‌زنی رسانه‌های آمریکایی درباره اینکه دولت «دونالد ترامپ» درصدد پایان دادن به معافیت‌های تحریمی به خریداران نفت ایران است، واکنش نشان داده و مخالفت پکن با تحریم‌های واشنگتن علیه تهران را تکرار کرده است.

عقب‌نشینی اسرائیل پس از هشت‌روز

اعتصاب غذا میان اسرای فلسطینی در اعتراض به عدم رعایت حقوقشان یا در اعتراض به یک موضوع سیاسی مسبوق به سابقه است. این شیوه اعتراضی در میان اسرای فلسطینی به این‌گونه است که تنها مقدار کمی آب و نمک مصرف می‌نمایند و به‌منظور تحقق خواسته خود دیگر نوشیدنی‌ها و غذاها را از سطح زندان جمع‌آوری می‌نمایند و یا افراد اعتصاب‌کننده تا تحقق خواسته‌های خود از خوردن غذا جز کمی آب و نمک امتناع می‌نمایند.

«تختی» کشی با «تختی»

فیلم، از نظر شخصیت پردازی، چندان موفق نبوده است. هر چند که فیلم از نوع زندگی نامه است اما تلاش نویسنده و کارگردان در شخصیت پردازی از یک قهرمان ملی تنها به خرده اطلاعات روزنامه ها تکیه می کند و مردی سرد، دورن گرا و تنها را به تصویر می کشد که فقط به دیگران کمک می کند و از خانواده خود غافل است.

مهم‌ترین مطالب سرویس

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس:
احیا عجولانه وزارت بازرگانی، دردسرساز است
فرمانده معظم کل قوا در دیدار فرماندهان ارتش و نیروی زمینی:
کاری که دشمن را عصبانی کند درست است
فیلم: اعتراض عضو کمیسیون کشاورزی به تشکیل دوباره وزارت بازرگانی؛
احیا وزارت بازرگانی موجب افزایش واردات خواهد شد
عضو کمیسیون عمران در گفت‌وگو با نسیم آنلاین:
احیا وزارت بازرگانی تولید را زمین گیر می‌کند
تبعات تروریستی نامیدن سپاه برای واشنگتن چیست؟
۱۵‌طرح مقابله با اقدامات آمریکا در مجلس
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار شرکت کنندگان در مسابقات بین‌المللی قرآن کریم
نفس های آخر دشمن است
درخواست مجوز روحانی برای جبران خسارات سیل
اجازه رهبر انقلاب برای برداشت از صندوق توسعه ملی
دلار آمریکا حکم ارز قاچاق پیدا می‌کند
حذف دلار از معاملات خارجی +متن طرح نمایندگان مجلس
۵ اقدام لازم برای مقابله با سیاست جدید امریکا
هدف ترامپ از «تروریست» اعلام کردن «سپاه» چیست؟
تاملی بر انتخاب نام و شعار امسال
چرا سال «رونق تولید»؟