یاسر جلالی

مردمی که در قلب تمدن غرب تبدیل به "تروریست" می‌شوند

یاسر جلالی، مدیر سفیر فیلم

اصل حرف و آنچه اروپایی‌ها و در ادامه آمریکایی‌ها باید بپذیرند و انکار آن را کنار بگذارند، اینست که با "مردم" به معنای واقعی آن مواجهند. مردمی که در قلب تمدن غرب تبدیل به "تروریست" می‌شوند و‌ حتی توانمندی خود را با اتکاء به زمینه‌ها و ابزارهای بومی ارتقاء می‌دهند.

به گزارش «نسیم آنلاین»، یاسر جلالی طی یادداشتی نوشت:

تعدد و تنوع شکلی حملات در اروپا پس از حادثه فروردین ماه در بروکسل نشان می‌دهد که داعش و منتسبان و همکاران آن به مدل منحصر بفردی در طراحی عملیات و توانایی به نتیجه رساندن آن در هر شهر اروپایی دست پیدا کرده‌اند.

بزرگ‌تر شدن مقیاس حملات، افزایش هوشمندی اطلاعاتی، ماهرانه‌تر شدن الگوریتم اقدام و از همه مهم‌تر، داشتن مدلی برای به کارگیری یا حداقل هماهنگی شهروندان به عنوان عامل حمله، چیزهایی نیست که بشود به راحتی از کنار آن عبور کرد.

اروپایی‌ها به این نتیجه رسیده‌اند که تقویت سیستم‌های امنیتی مفید است اما نه به اندازه‌ای که ظرفیت حمله را به صفر برساند. پس باید در منشأ با اصطلاحا تروریسم جنگید نه در خانه خود. به قول مورل قائم‌مقام سابق سیا، «زمانی که شما با تروریست ها مواجه می‌شوید، بهترین دفاع، یک حمله قدرتمندانه است. شما باید با آن‌ها بجنگید. این تنها راهی است که تعرضات به اروپا خاتمه بیابد... هیچ شکی وجود ندارد که باید رهبری آن ها را از میدان جنگ برچید و بهشت امن و خلیفه گری شان را از بین برد».

روند حوادث نیز نشان می‌دهد که زمینه‌ها در حال آماده شدن است و اروپایی‌ها در معرض یک تصمیم بزرگ نیابتی قرار گرفته‌اند. آمریکا، رژیم صهیونیستی و عربستان و چند کشور دیگر ولو با تفاوت و اختلاف زاویه در هدف و فرآیند، به دنبال کشاندن اروپایی‌ها و بخش غیرآمریکایی ناتو، به معرکه خاورمیانه بزرگ هستند.

اما بعید است که اروپایی‌ها متوجه نباشند که این راه حل نیز همانند حمله آمریکا به افغانستان و عراق، نه تنها ظرفیت را به صفر نمی‌رساند بلکه محتمل است مقدمه موج بزرگ‌تر و پیشرفته‌تری شود.

اصل حرف و آنچه اروپایی‌ها و در ادامه آمریکایی‌ها باید بپذیرند و انکار آن را کنار بگذارند، اینست که با «مردم» به معنای واقعی آن مواجهند. مردمی که در قلب تمدن غرب تبدیل به «تروریست» می‌شوند و‌ حتی توانمندی خود را با اتکاء به زمینه‌ها و ابزارهای بومی ارتقاء می‌دهند.

مفهوم تروریسم در حال قلب ماهیت است و این اصطلاح برای غربی‌ها، از تعریف سنتی آن و کسانی که مستقیماً به تشکیلات خاصی وابسته‌اند و توسط آنان آموزش دیده‌اند و هدایت می‌شوند، به سمت شهروندان ناراضی و ناامید، تغییر فرمی و محتوایی پیدا کرده است.

می‌توان گفت که دردسر ابزاری و خودساخته تروریسم از برچسب زدن به معارضین تمدنی و از بهانه‌ای برای پیشروی در غرب آسیا، به معضل اجتماعی حاد و پیچیده داخلی تبدیل شده است.

حالا وقت آن است که غرب، برای پاسخ به این سؤال که چگونه مردم به تروریست تبدیل می‌شوند و مقابله با فاجعه‌ای به نام لشکر تروریست‌ها و قاتلان بومی، به دنبال مؤلفه‌های تمدنی و سازوکارهای اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی خود باشد.

* مطالب منتشر شده در این یادداشت نظرات نگارنده است و الزاما به معنای تایید «نسیم آنلاین» نیست.

ارسال نظر

برنامه «عصر جدید» محصول چیست؟!

«عصرجدید» رسانه در «وضعیت الاکلنگی»

پالایشگاه، راهکار دائمی بی‌اثر کردن تحریم میعانات گازی

راهکار بی‌اثر کردن تحریم میعانات گازی، ساخت پالایشگاه‌های این مواد است که با تبدیل میعانات به مواد با ارزش‌افزوده و امکان صادرات بیشتر موجب رفع معضل انبار آن‌ها هم می‌شود.

جمعه؛ روز حرکت به سمت مسجد الاقصی

رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس جمعه پیشِ‌رو را روز خیزش و حرکت ملت فلسطین به مسجد الاقصی برای پاسداری از آن اعلام کرد.

واردکنندگان کالاهای «ممنوعه» چگونه گمرک را دور زده‌اند؟

دوم تیرماه سال ۹۷ دولت ثبت سفارش و واردات بیش از ۱۴۰۰ قلم کالا را ممنوع اعلام کرد. اما بررسی‌ آمارهای گمرک ایران نشان می‌دهد اغلب کالاهای ممنوع شده در ماه‌های اخیر وارد کشور شده و به قانون جدید بی توجه بوده‌اند.

مهم‌ترین مطالب سرویس

نتیجه بررسی مرکز پژوهش‌های مجلس درباره برجام
الزامات FATF شرایط اقتصادی را بدتر می کند
در نشست هم‌اندیشی نخبگان با موضوع ابعاد حقوقی، اقتصادی و امنیتی FATF مطرح شد
فیلم: ماجرای عجیب FATF در ایران
رهبر انقلاب در دیدار مردم آذربایجان شرقی:
دشمن ضعیف است، مسئولین فریب نخورند
پیام رهبر انقلاب به مناسبت شهادت پاسداران انقلاب
ارتباط عاملان جنایت با برخی کشورهای منطقه
بیانیه راهبردی رهبر حکیم انقلاب در آغاز دهه پنجم انقلاب
گام دوم انقلاب اسلامی
نگاهی به دستاوردهای انقلاب کبیر اسلامی ملت ایران
حاصل چهل سال
رهبر انقلاب در دیدار با فرماندهان نهاجا:
مرگ بر آمریکا از دهان ملت ایران نخواهد افتاد
جزئیات و چگونگی نحوه اجرای عفو و تخفیف مجازات‌ محکومان اعلام شد
عفو بزرگ
محمد جواد ایروانی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام:
اینستکس همان ساز و کار نفت در برابر غذاست
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین