"ماجرای نیمروز" "قاتل اهلی" در جشنواره؛

نگاهی به جنجالی‌ترین فیلم‌های جشنواره سی‌وپنجم فجر

گشت ارشاد

در بین ۱۹ اثری که توسط فیلمسازان صاحب‌نام و یا کارگردانانی که فیلم دومی هستند، ساخته شده، ۶ اثر به عنوان جنجالی‌ترین فیلم‌های این دوره از جشنواره فیلم فجر به شمار می‌رود.

به گزارش خبرنگار فرهنگی «نسیم آنلاین»، محمد حیدری، دبیر سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر جمعه هفته گذشته اسامی 28 فیلم حاضر در بخش سودای سیمرغ را اعلام کرد که با توجه به حذف بخش نگاه نو در این دوره از جشنواره، در میان آثار اعلام شده 9 فیلم اولی هم دیده می شد.

در بین 19 اثری که کارگردانان آنها یا فیلم های دوم شان است و یا فیلمسازان صاحب نامی هستند، 6 اثر به خاطر  موضوع و یا کارگردان هایشان نه تنها دارای حاشیه ها و جنجالی هایی برای جشنواره فیلم فجر هستند، بلکه به نظر می رسد، شانس بیشتری برای کسب سودای سیمرغ هم خواهند داشت.

در ذیل نگاهی داریم به جنجالی‌ترین فیلم های بخش مسابقه و سودای سیمرغ سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر.

«ماجرای نیمروز» سودای سیمرغ فیلم فجر!

محمدحسین مهدویان که سال گذشته با فیلم تحسین شده «ایستاده در غبار» با موضوع زندگی شهید جاویدالاثر متوسلیان در جشنواره فیلم فجر شرکت کرد و توانست سیمرغ بلورین بهترین فیلم جشنواره فیلم فجر را از آن خود کند، امسال با «ماجرای نیمروز» به تهیه کنندگی محمود رضوی در جشنواره حاضر خواهد شد.

داستان «ماجرای نیمروز» در دهه 60 می گذارد و داستان هلاکت چند تن از نیروهای ارشد سازمان منافقین را به تصویر می کشد، فیلمی که به نظر می آید با توجه به سابقه موفق کارگردان و همچنین موضوع حساس آن امسال با واکنش های مختلفی در جشنواره فیلم فجر روبه رو خواهد شد.

مهرداد صدیقیان، هادی حجازی‌فر، احمد مهرانفر و مهدی پاکدل در این فیلم به ایفای نقش پرداخته اند.

سایر عوامل تولید «ماجرای نیمروز» عبارتند از: فیلمنامه:محمد حسین مهدویان و ابراهیم امینی، مدیر فیلمبرداری:هادی بهروز، طراح گریم:محسن دارسنج، طراح صحنه و لباس:بهزاد جعفری، صدابردار:هادی ساعد محکم،مدیر تولید:سعید شرفی‌کیا، جلوه‌های ویژه:محسن روزبهانی، برنامه ریز:وحید کاشی، دستیار اول کارگردان:عبدالرحیم صاحب الفصول، عکاس:سحاب زری باف، مشاور رسانه‌ای:بیتا موسوی، مجری طرح:کامران حجازی و تهیه‌کننده:سید محمود رضوی اشاره کرد.

سکوت معنادار جعفری جوزانی در پشت دیوار!

مسعود جعفری جوزانی امسال با «پشت دیوار سکوت» به جشنواره فیلم فجر می رود، فیلمی پر از حایه و جنجال که شاید بتوند بعد از نمایش اش پای رسانه ها را دوباره به یک به موضوع سیاسی که 30 سال از وقوع آن می گذرد، باز کند.

«پشت دیوار سکوت» با محوریت بیماری ایدز، برای اولین بار به ماجرای ورود خون های آلوده به این بیماری از طریق کشور فرانسه به ایران می پردازد، موضوعی که چندی پیش نیز به بهانه سفر فابیوس، وزیر امور خارجه فرانسه به ایران، در صدر اخبار رسانه ها قرار گرفت، ولی تا به حال هیچ اثر سینمایی درباره آن ساخته نشده بود و در حقیقت جعفری جوزانی اولین نفری است که در این مسیر گام نهاده است.

امین تارخ، پرویز پورحسینی، حسین پاکدل، سحر جعفری جوزانی، آرمان درویش، سیامک صفری در جنجالی ترین فیلم جعفری جوزانی به ایفای نقش پرداخته اند.

دیگر عوامل اصلی «پشت دیوار سکوت» عبارتند از: تهیه کنندگان: فتح ا… جعفری جوزانی، محمد خزاعی، فیلمنامه نویس: سحر جعفری جوزانی، مسعود جعفری جوزانی، مدیر فیلمبرداری: حسن کریمی، مدیر هنری: مجید میرفخرایی، صدابردار: آرش برومند، چهره پرداز: مهین نویدی، دستیار اول کارگردان و برنامه ریز: شهرام کیور، مدیر تولید: مرتضی متولی، جلوه های بصری: کامران و امیر سحرخیز، عکاس: کورش پیرو..

جشنواره فیلم فجر دچار «ماه گرفتگی» می‌شود؟!

«ماه گرفتگی» مسعود اطیابی را شاید بتوان سیاسی ترین فیلم جشنواره فیلم فجر امسال به شمار آورد، فیلمی با موضوع فتنه 88 تولید شده و به داستان آن در روز 30 خرداد این سال می گذرد، روزی که فتنه گران با حمله به مسجد لولاگر این مسجد را به آتش کشیدند و اتفاقات دیگری را رقم زدند.

این فیلم که قرار بود در جشنواره فیلم مقاومت رونمایی شود، به دلیل آماده نبودن، به جشنواره فیلم فجر امسال رسید، تا مخاطبان و منتقدان شاهد سیاسی ترین فیلم این دوره از جشنواره فیلم فجر باشند.

کامبیر دیرباز، سارا خوئینی‌ها، الهه حصاری، الناز حبیبی، قاسم زارع، شهرام عبدلی و ارسلان قاسمی از جمله بازیگران این فیلم به شمار می روند.

سایر عوامل «ماه گرفتگی» عبارتند از: مدیر فیلمبرداری: مرتضی غفوری، صدابردار: بابک اردلان، طراح صحنه: علی مربی، طراح گریم: محمد قومی، طراح جلوه های ویژه: عباس شوقی، سرپرست گروه کارگردانی: عادل معصومیان، دستیار یک کارگردان و برنامه ریز: علی نوابی، تولید: ایمان غیبی، دستیار تولید: محمد امین بازاری، پشتیبانی تولید نظامی: محمد ملکی، گروه تدارکات: فربد کیانی.

سودای سیمرغ به «زیر سقف دودی» رفت

پوران درخشنده که با فیلم «هیس، دخترها فریاد نمی زنند!» جنجال های زیادی را پیرامون موضوع اجتماعی کودک آزاری و آزارهای جنسی کودکان به پا کرد، امسال با فیلم «زیر سقف دودی» به سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر آمده است. فیلمی با موضوع طلاق های عاطفی میان زوج ها که به نظر می رسد حاشیه های زیادی را به همراه خواهد داشت.

درخشنده در این فیلم به مسئله همباشی سیاه یا همان ازدواج سفید  می پردازد، مسئله ای که تا به حال تنها رسانه ها به آن می پردازند ولی پوران درخشنده در «زیر سقف دودی» به این مهم اشاره کرده و همین مسئله در زمان اکران در جشنواره فیلم فجر باعث ایجاد حاشیه و جنجال هایی خواهد شد.

فرهاد اصلانی، مریلا زارعی، هوشنگ توکلی، مریم بوبانی، هادی مرزبان، فریبا متخصص، شهرام حقیقت دوست، رسول نجفیان و نفیسه روشن از جمله بازیگران این فیلم هستند.

سایر عوامل فیلم سینمایی «زیر سقف دودی» عبارتند از: نویسنده، تهیه‌کننده و کارگردان: پوران درخشنده، مدیرفیلمبرداری: مسعود سلامی، دستیار اول کارگردان و برنامه‌ریز: جلیل شعبانی، منشی صحنه: سیمین آزادی، مدیر صدابرداری: عباس رستگارپور، صدابردار: امید عاشوری، طراح گریم: ایمان امیدواری، طراح صحنه: حجت اشتری، طراح لباس: گلناز گلشن، دستیاران کارگردان: علی جودی و لیلا درخشنده، مدیر تولید: عباس درخشنده، عکاس: بابک برزویه، مدیر تبلیغات: پیام ایرایی و مشاور رسانه‌ای: منصور جهانی.

حضور «قاتل اهلی» مسعود کیمیایی در جشنواره فیلم فجر

مسعود کیمیایی امسال سراغ «قاتل اهلی» کشور رفت، فیلمی که از همان ابتدا به دلیل درگیری منصور لشکری قوچانی، تهیه کننده و کارگردان با حاشیه هایی همراه بود تا اینکه بالاخره تصمیم به نمایش آن در جشنواره فیلم فجر گرفته شد.

کیمیایی در این فیلم به مسئله رانت خواری سیاسی در کشور می پردازد، مسئله ای سیاسی که طبیعتا حاشیه های خاص به خود را به همراه خواهد داشت.

پرویز پرستویی، پگاه آهنگرانی، امیر جدیدی، پرویز پورحسینی، لعیا زنگنه، حمیدرضا آذرنگ، امیرحسین رستمی، حمیدرضا افشار، رضا رشید پور، اکبر معززی، سعید پیردوست، شراره دولت آبادی، هستی محمایی و ثریا قاسمی از جمله بازیگران این فیلم به شمار می روند.

دیگر عوامل فیلم عبارتند از: مدیر فیلمبرداری: فرشاد محمدی، طراح چهره پردازی: ایمان امیدواری، مدیر صدابرداری: ایرج شهزادی، طراح صحنه و لباس: امیر حسین حداد، موسیقی: بهزاد عبدی، مدیر تولید: بیژن سلیم خانی، مشاور کارگردان: زامیاد سعدوندیان، دستیار اول کارگردان و برنامه ریز: حسین فلاح، عکاس: محمد مهدی دلخواسته، تصویربردار پشت صحنه: جواد بیات، منشی صحنه: شهرزاد مطلق، مدیر تدارکات: اسماعیل کلبی آبادی، مشاور طراح لباس: غزل آلوسی، گروه کارگردانی: مهران شهرآشوب، سیاوش عرفانی، دستیار اول فیلمبردار: بهمن نادیاب، نورپرداز: داوود محمدی، گروه فیلمبرداری: آنگینه ایسانیان، حسن لشگری، امیرحسین واحدی، علی نهاردانی، محمدعلی راحت، گروه صحنه و لباس: بهنام جعفری طادی، علی کاظمی، محمدرضا جنیدی، مهدی ابراهیمی، سحر کریمی، گروه صدا: علی نعمتی، امید قربانی، مجریان گریم: رضا باباپور، سمانه مرادیان، میلاد بهارلو، جانشین تولید: امیدقربانی، دستیار تدارکات: محمدشاه محمدمیراب، گروه خدمات: شهداد اژدری، امیر نیکومنظری، تامین هنروران: حمید بخشی نژاد، روابط عمومی: ندا پزشک فلاح، نسترن حاجی عرب، مدیر امور بازرگانی: مهشید آهنگرانی، مدیر امور رسانه ای: احسان ظلی پور.

«گشت ارشاد 2» جشنواره با مدیریت سعید سهیلی!

سعید سهیلی سال 91 با ساخت «گشت ارشاد» تواست نظرها و حاشیه های زیادی را به خود جلب کند، فیلمی که داستان 3 جوان خلافکار را روایت می کرد که برای پول در آوردن از جوان ها اخاذی می کردند، آن هم در قالب ماموران گشت ارشاد.

سهیلی بعد از گذشت 4 سال از ساخت سری اول «گشت ارشاد» امسال دوباره به سراغ همان موضوع رفته و با «گشت ارشاد 2» در جشنواره فیلم فجر شرکت خواهد کرد، فیلمی که قاعدتا با توجه به حاشیه های فصل اول آن، امسال نیز برای جشنواره فیلم فجر حاشیه سار خواهد شد.

داستان «گشت ارشاد 2 » چند سال بعد از اتفاقات قسمت اول رخ می دهد و در حقیقت در فصل دوم این فصل حسن و عباس از زندان آزاد می شوند و عطا هم از کما بیرون می آید و گروه قدیمی دوباره تشکیل می شوند و ... .

حمید فرخ نژاد ، پولاد کیمیایی و ساعد سهیلی همانند سری اول بازیگران اصلی «گشت ارشاد 2» به شمار می روند.

سایر عوامل این فیلم عبارتند از: فیلمنامه‌نویسان: مهدی محمدنژادیان  و سعید سهیلی، مدیر فیلمبرداری: مسعود سلامی، طراح صحنه: عباس بلوندی، تدوینگر: حسن ایوبی، طراح لباس: مهناز غنی، مدیر صدابرداری: عباس رستگارپور، مجری طرح و مدیر تولید: رحمت عبدالله زاده، طراح گریم: امید گلزاده، مدیر برنامه‌ریزی و دستیار اول کارگردان: حسن لفافیان، دستیار برنامه ریز: مسعود جیرانی، دستیار دوم کارگردان: حمیدرضا بیدگل، دستیار سوم کارگردان: محمد منتظمی، منشی صحنه: شیدا باسمه چی، عکاس: محمد بدرلو، تصویربردار پشت صحنه: یاسر حمزه، دستیار یک فیلمبردار: امید رخُ افروز، دستیار دو فیلمبردار: هادی منوچهر پناه، نورپرداز: حامد اوتادی، دستیار نور: علی ایزدی، دستیار نور: آرمین عجزی، تراولینگ: فرانک کیان، دستیار تراولینگ: علی منوچهر پناه، سینه موبیل فیلمبرداری: احمد آل زمانی، دستیار اول صحنه: حبیب کریم زاده، صحنه: میثم کرمی، مدیر صحنه: اصغر اسدی، دکوراتور: محمد جامه بزرگی، دستیار صحنه: ابوالفضل چاه هه، سینه موبیل صحنه: حسن اصفهانی، دستیار تدوین: حسین حشمت نیا، دستیار لباس: گلاره دربندی، علی محمدی، صدابردار: امید عاشوری، دستیار صدا: وحید آقایی.

ارسال نظر

آیا آبادانی کشور و پیشرفت‌های علمی و فناورانه، دستاورد انقلاب اسلامی است؟

در دفاع از انقلاب

سنگین‌ترین شکست تاریخ آمریکا را نصیب‌شان می‌کنیم

در مقابل ایران دست به تهاجم حداکثری زده اند اما اگر ما به بسیج حداکثری امکانات و توانایی‌های خود اقدام کنیم، به فضل الهی سنگین ترین شکست تاریخ آمریکا را نصیب این کشور خواهیم کرد.

روایتی درس آموز از دیپلماسی اعتماد به اروپا

اتحادیه اروپا در ادوار مختلف تلاش کرده جایی میان ایران و آمریکا قرار بگیرد، جایی که هم از رفاقت با ایالات متحده، همراهی با آن و فشار بر ایران سود ببرد و هم از این فشار استفاده کند و به نوعی باب دوستی با ایران را باز کرده و یکی از بزرگ‌ترین بازارهای اقتصادی غرب آسیا را در دست بگیرد و علاوه‌بر آن بتواند همزمان از قدرت نفوذ ایران برای حفظ ثبات در منطقه به سود خود و جلوگیری از آشوب‌هایی بهره‌برداری کند که می‌تواند منافع منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای اروپا را مخدوش کند.

فیلم: قاضی‌زاده هاشمی برای فرار از پاسخگویی استعفا کرد

اکبری گفت: قاضی زاده هاشمی به هر دلیلی که استعفا داده باشد فرار از پاسخگویی در مورد طرح تحول سلامت به حساب می‌آید.

مهم‌ترین مطالب سرویس

شایعه است! / هرچه وزارت اطلاعات بگوید قبول دارم
توضیح ضرغامی درباره خروج آرشیو صداوسیما در دوران ریاستش
تحلیلی بر مهمترین نقاط قوت و ضعف سی‌وهفتمین جشنواره فیلم فجر
صعود جوانان، سقوط پیشکسوت‌ها!
گزارشی درباره وضعیت برنامه‌های ‌سینمایی تلویزیون برای سی‌وهفتمین جشنواره فیلم فجر
تولیداتی که توجیه دارد، اما منطق نه!
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین